بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

سه شنبه ۳ام مرداد ۱۳۹۶

مسئول کابینه؛ دولت یا حاکمیت؟

سه شنبه ۳ام مرداد ۱۳۹۶

مسوولیت «ما» در قبال حصر

حصر عملی غیرشرعی است. یکی از مهم‌ترین وظایف مراجع و علمای دین، حق‌طلبی و حق‌خواهی و مبارزه با ظلم است. مراجعی که تاکنون به این حصر غیرشرعی اعتراض نکرده‌اند و یا از توان و امکانات خود برای پایان بخشیدن به آن استفاده نکرده‌اند و سکوت و انفعال پیش‌گرفته‌اند در پیشگاه پروردگار و مردم مسئول هستند.

دوشنبه ۲ام مرداد ۱۳۹۶ پیش‌شرط‌های تحقق اقتصاد مقاومتی

اولویت اول، اقتصاد؟

شرایط ایران ـ چه در داخل و چه در منطقه و جهان، پیچیده‌تر از آن چیزی است که بعضی آن را ساده می‌کنند. برای درک این پیچیدگی نیاز به استفاده از توان ملی، عقلی و فیزیکی است و این محقق نخواهد شد مگر در شرایط دموکراتیک و نفی سلطه یک طبقه و یک قشر و در چارچوب قانون اساسی که در شرایط کنونی میثاق ملی است. صداوسیما و رسانه‌های نوشتاری و مجازی را هم باید ابتدا «ملی» کرد تا کسانی که منافع فردی و گروهی را مرجح می‌دانند،‌ منزوی شوند.

دوشنبه ۲ام مرداد ۱۳۹۶

سه اصطلاح ،سه مکان و سه نام

روند حکومت در ایران، از حسینیه به مسجد و از مسجد به سوی فرهنگ تکیه و مهدیه رفته است. اگر چه رویه انتقادی این روند هم در جامعه ما حضور دارد . روشنفکری مسلمان و روحانیون رفورم گرا با چنین روشی موافق نیستند و مستمرا در نقد آن سخن می گویندالبته تلاشی که کافی نیست .

یکشنبه ۱ام مرداد ۱۳۹۶

آقای رئیس جمهور، یک لحظه، فقط یک لحظه

وای به روزی که مردم از هر ایل و قبیله و شهر و روستا، و از هر استانی در این کشور، اعتماد خود را نسبت به کسی که، زندگی‌شان را با وعده‌هایی که داده به او سپرده‌اند، از دست بدهند و او اعتمادشان آنها را بشکند. حکومت شاه را چیزی سرنگون نکرد، مگر شکست اعتماد مردم به شاه

جمعه ۳۰ام تیر ۱۳۹۶

رئیسی؛ «حکایت» همچنان باقی است

پنج شنبه ۲۹ام تیر ۱۳۹۶

آیا اعدام پایان کار است؟

مصاحبه با خانواده قربانیان تأیید می‌کند که رویه قانونی منجر به حکم مرگ می‌تواند برای آن‌ها آسیب‌زا باشد و اغلب به تداوم درد و رنج از دست رفتن عزیزانشان تا سال‌های طولانی ختم شود. قاضی مانک (Manck) هنگام بررسی پرونده و صدور حکم دادرسی و تجدیدنظر برای یک قاتل متوجه شد حکم اعدام می‌تواند تا سال‌ها موجب بازگویی دردناک نحوه وقوع جرم شود. او گفت: «این راه ظالمانه‌ای برای تنبیه قربانیان است».نبرد قضایی طولانی‌مدت و سرانجام خشونت‌آمیز آن می‌تواند در طول نسل‌ها ادامه پیدا کند. همچنان که والدین یک قربانی قتل مخالف حکم اعدام به‌درستی در یک کنفرانس گفتند: «ما امیدواریم دو فرزند باقی‌مانده برای ما با تداوم رنج به یاد مانده از آنچه متهم از آن‌ها گرفت - که بی‌تردید حاصل سال‌های طولانی استیناف است- بزرگ نشوند».

چهارشنبه ۲۸ام تیر ۱۳۹۶

تروریسم؛ فرزند رادیکالیسم

تندروی در تفاوت‌های نظری تشیّع و تسنّن نیز بستری مناسب برای زایش تروریسم است که در سه سطح وجود دارد. سطح یکم پنداری و اعتقادی است، یعنی اکثر فقهای شیعی قایل به بطلان مطلق تسنّن از زمان خلیفه‌ی اول و حق بودن مطلق تشیعِ فعلی هستند. به رغم اینکه این باور با آموزه‌های قرآن در تناقض است اما چنانچه در حد یک اعتقاد و نظر باقی بماند، مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

سه شنبه ۲۷ام تیر ۱۳۹۶

چرا مریم میرزاخانی؟

در قرآن با تجلیل توامان آدمیان و علم آمده است: یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنکُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ ، خداوند کسانی را که ایمان آورده‌اند و کسانی را که علم فراگرفته‌اند با درجاتی بالا می‌برد. کسانی با جفای بر علم و مصادره آن چنین پنداشته‌اند که گویا منظور قرآن از علم٬ فقط «علم الادیان و علم الابدان» (فقاهت و پزشکی) است و این سخن حکیمانه امام علی(ع) را که «مال‌اندوزان در حال حیات مرده‌اند، ولی عاقلان تا پایان دهر باقی‌اند» را به حساب خود گذاشته‌اند و بر سنگ مزار بزرگانی از صنف خود حک می‌کنند٬ ولی حکایت علم از این حک کردن‌ها آزاد و فراتر است.

دوشنبه ۲۶ام تیر ۱۳۹۶

دردهای زنان زندانی هم‌زمان با پهن کردن فرش قرمز در اوین

تنها یک کیلومتر بالاتر در بند امنیت ۲۰۹ اطلاعات، هنگامه شهیدی چندمین ماه سلول را می‌گذراند. کمی بالاتر از آن در سالن ملاقات گیسوی سه ساله با دستان کوچکش نازنین را به آغوش کشیده و التماس می‌کرد که مامان بیا دیگه بریم. و مریم اکبری با سارای عزیزش و ... ملاقات داشتند و قدری این‌سوتر مادرانی محروم از دیدن فرزندانشان در حبس بودند. آیا این عملکرد قوه قضاییه هم به سفرا گزارش داده شد؟

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.