بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

دوشنبه 17th فوریه 2020 محمد آقایی

قیمت بنزین و تغییرات آن

کارت سوخت، مصوبه مجلس ششم در قانون بودجه سال 83 بود که متأسفانه به دلیل تأخیر در تکمیل زیرساخت‌های آن و به‌ویژه به دلیل مخالفت‌های مستمر با آن در دولت نهم که از میانه سال 84 آغاز به کار کرده بود، برقراری و اجرای مصوبه مجلس، آن هم با پیگیری و اصرار مجلسی‌ها برای جلوگیری از رشد شدید مصرف بنزین، در سال 86 آغاز شد. از اهداف برقراری کارت سوخت، کنترل مصرف و جلوگیری از رشد بی‌رویه آن و ایجاد ظرفیت سهمیه‌بندی و برقراری قیمت‌های متفاوت برای میزان سهمیه‌بندی‌شده و قیمت آزاد و جلوگیری از رشد سنگین قاچاق بود.

دوشنبه 17th فوریه 2020 نورافکنی بر ترورهای پنهان اسرائیل

«برخیز و اول تو بکش»

«اسرائیل از زمان جنگ جهانی دوم به بعد، بیش از هر کشور دیگر غربی ترور انجام داده است.» با وجود این تاریخ خونین، برگمن به عنوان خبرنگاری تحقیقی هرگز به این پرسش بی توجهی نمیکند که آیا بازماندگان یک نسل کشی مجازند برای حفظ حیات به هر اقدام جنایتکارانه ای دست بزنند یا خیر.

یکشنبه 16th فوریه 2020 چرایی بروز ناآرامی‌های آبان‌

چاره خلأ گفتمانی و راهبردی کنونی چیست؟

بازسازی گفتمان و راهبردی که ریشه در جنبش‌های ملی رهایی‌بخش یکصدوبیست ساله اخیر، انقلاب مشروطیت، نهضت ملی و انقلاب اسلامی دارد، بس دشوار ولی برای خلاصی از بحران‌ها و تنگناهای پرمخاطره امروز امری ضروری اجتناب‌ناپذیر است؛ زیرا علاوه بر آنکه این عمل باید به کمک دانش و تجربیات امروزی و سازگار با مقتضیات عصری ـ که خود نیازمند انجام تعدادی برنامه‌های پژوهشی است ـ صورت پذیرد، همچنین می‌باید «پاکوب» سنن و میراث تجربی مبارزات و پایداری‌های مدنی و فرهنگی اخلاقی درون ماندگار پیشروان آزادی و عدالت را از غبارها و خس خاشاک‌ها زدود تا رهنمون همنوردانی باشند که قصد عبور سالم و عاری از خشونت به قله‌های آزادی و عدالت و توسعه پایدار دارند.

شنبه 15th فوریه 2020

شکست قرارداد ۱۹۱۹ مقدمه کودتا ۱۲۹۹

وقتی به بازنگری می پردازیم روشن می شود که کودتاه راه جایگزینی برای زنده کردن روح قرارداد1919بود یعنی ایجاد ثبات سیاسی در ایران به نحوی که اجازه ندهد منافع منطقه ای امپراطوری بریتانیا تهدید شود. همچنین روشن است که بریتانیا تا حدودی در وقوع کودتا درگیر بوده گرچه بعید می نماید که خود وزارت خارجه بریتانیا طراح این فکر بوده باشد. به هر روی واقعیت های کامل این موضوع هنوز روشن نشده اند مورد تردید می باشد اما مسلم است که فرمانده نیروهای بریتانیایی در محل یعنی ژنرال آیرون ساید، درطراحی و اجرای کودتا دخالت داشته است

جمعه 14th فوریه 2020

انتخاباب جاری آمریکا یک نقطه عطف تاریخی و به باور برخی از کارشناسان پیشرو یک انقلاب است

انتخاباب جاری آمریکا یک نقطه عطف تاریخی و به باور برخی از کارشناسان پیشرو یک انقلاب است که در این دویست و اندی سال گذشته هرگز چنین همانندی نداشته است .                         
چه نخستین حزب سوم آمریکا که با پلاتفرم آنتی فراماسونری در ۱۸۲۰ در انتخابات شرکت کرد و چه پلاتفرم آنتی امپریالیسم در ۱۸۹۰  که مارک تواین هم از بنیانگذارانش بود ، هیچکدام نتوانستند چنین ایده های بنیانی برای زیر و رو کردن نظام سرمایه داری میلیتاریست موجود را مطرح کنند که بیشترین بخش نسلX  (متولدین دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی) و نسل هزاره ای یا میلینیال millennial generation  (متولدین ۸۰ تا پایان سده بیستم) و نسل Z (متولدین ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۲) را به خودش جذب کند .برنی سندرز یک پدیده ویژه ای است که نه پیش از او همانندی بوده و نه اگر دموکراتها او را پس بزنند احتمال تکرارش به این زودی ها وجود  وجود خواهد داشت .

چهارشنبه 12th فوریه 2020 محمدجواد غلامرضاکاشی

بیماری‌های مزمن انقلابی

در جامعه انقلابی، نظام مستقری هست اما هیچگاه خود را باور نمی‌کند. همیشه دلنگران است طوفانی بوزد و موجودیتش را با مخاطره مواجه کند. به پشتیبانی مردم شدیداً نیازمند است. هر روز به بهانه‌ای می‌خواهد از حمایت گسترده مردم کسب اعتماد کند. اگر احساس کند، پشتیبانی مردم رو به کاهش می‌رود اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد. به سرعت خشمگین و خشن می‌شود و در خطر گسیختگی قرار می‌گیرد. صدای مخالف را بر نمی‌تابد. اقبال مردم از مخالفین را حتی یک لحظه تحمل نمی‌کند. حکومت برآمده از انقلاب مرعوب است. مرعوب زاده می‌شود و مرعوب زندگی می‌کند.

یکشنبه 9th فوریه 2020 حمیدرضا عابدیان

مشروطه خواهی در تعلیق

اکنون البته می دانیم که سیر تحولات به گونه ای پیش رفت که این استعفا نامه به امضای بختیار نرسید و بویژه با کشتار ششم بهمن، سفر او به پاریس که قرار بود با تقدیم متن استعفا همراه باشد، کلا منتفی شد.از آن پس، بختیار بازی را به گونه ای دیگر رقم زد و هواداران او، معمولا مایلند تا همین بخش اخیر را برجسته کنند.

جمعه 7th فوریه 2020 رضا صمدی

سیاست بمثابه زندگی

زمینه، عامل وضرورت شکل دهنده به روابط نمادها ونهادها ی اجتماعی ،شکل گیری جبهه نجات ملی با هدف ضد ارتجا- استبداد است.

جبهه ای که درفرایندی از کنش ها در موارد ومراحل گوناگون برپایه رابطه اتحادی - انتقادی قابل حصول میباشد

پنج‌شنبه 6th فوریه 2020 نورالدین غروی

انتخابات جاری آمریکا یک نقطه عطف تاریخی

و همین حالا خود گواهیم به کسی که در کارنامه اش چندین ورشکستگی با تقصیر در کازینو ها و روسپی خانه هایش ، زن ستیزی و فساد اخلاقی فاجعه بار که ناگزیر شد پیش از انتخابات به روسپیانی که با آنها رابطه داشته حق السکوت های کلان بدهد ، کلاهبرداری از دانشجویانی که در دانشگاه قلابی اش ثبت نام کرده بودند ، کلاهبرداری از پیمانکاران جزء که در پروژه هایش کار کرده بودند ، نژاد پرستی تهوع آور و خودشیفتگی پیشرفته و خطرناک وباورهای فاشیستی و بیگانه ستیزی ، با کمترین سواد که حتا درنوشتن چند کلمه از زبان خودش در حد دبستان ناتوان است و او که در سه ساله ریاستش بیش از ده هزار دروغ گفته و گفتارش لمپنی و بی ادبانه است ، را برگزیدند و حتا بعید نیست که برای بار دوم هم به او رای بدهند . او الگویش آندره جکسون است که از ۱۸۳۹ تا ۱۸۳۷ رئیس جمهور بود و قتل عام های وحشتناکش بویژه در فلوریدا از بومیان ، مالکان اصلی این سرزمین ، مرتکب شد که یکی از انبوه نقاط سیاه و ننگین تاریخ این کشور است ، را در اتاق بیضی جائی به دیوار زده است که در هر عکس و فیلمی دیده شود .

چهارشنبه 5th فوریه 2020 پیشنهاد حجاریان

شورای نگهبان به رای اعتماد وزیران و صلاحیت رای دهندگان ورود کند

 شورای نگهبان باید بتواند نمایندگان‌ مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را پس از تایید اعتبارنامه و ورود به مجلس رد صلاحیت کند؛ یعنی به‌طور مستمر صلاحیت آنها را پایش کند و در هر مرحله‌ای که لازم دید و نمایندگان را فاقد صلاحیت تشخیص داد، آنها را اخراج کند. یعنی صورت تغییریافته‌ی اصل یکصد و یازدهم قانون اساسی را به اجرا درآورد؛ هرگاه‏ نماینده‌‌ مجلس یا خبرگان رهبری از انجام‏ وظایف‏ قانونی‏ خود ناتوان‏ شود یا فاقد یکی‏ از شرایط نمایندگی‏ گردد، یا معلوم‏ شود از آغاز فاقد بعضی‏ از شرایط بوده‏ است‏، از مقام‏ خود بر کنار خواهد شد.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.