بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

دوشنبه ۴ام بهمن ۱۳۹۵

آیا خدا ایران را فراموش کرده است؟

ظاهرا ٬ در کائنات کسی نتوانست سرزمین ایران را از دروغ و فساد مفرط و دورویی نجات دهد به همین دلیل چنان اغتشاش دردناکی در میهن درخطر ما حاکم شده است که ده‌ها میلیارد تومان از بودجه مملکت صرف اداره موسسات دینی‌بی نام و نشان می‌شود که کارایی جز فراری‌دادن مردم از دین خدا ندارند ٬‌ اما آتش‌نشانی شهر تهران بدون بودجه برای خرید نردبان بلند و شلنگ و شیر فشار قوی و دوره های آموزشی مدرن نمی‌توانند، مردم را از سوانح نجات دهند و به علت نداشتن هیچ تجهیزات قابل ملاحظه‌ای فقط با شجاعت و مردانگی ایرانی به مقابله با آتش‌سوزی‌های خطرناک می‌روند ٬ ولی هنگام اطفای حریق ٬ خود دچار سانحه می‌شوند.

یکشنبه ۳ام بهمن ۱۳۹۵

درس‌هایی از انتخابات خرداد ۸۰

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت مقوله انکارگری و وارونه نشان‌دادن واقعیات است که یک مورد آشکار آن ارزیابی آرای مردم است. برای نمونه، این نگرش آرای مردم معترض در روز ۲۵ خرداد ۸۸ را چند هزار نفر، در روز ۱۳ آبان ۱۳۸۸ چندصد نفر و در روز قدس ۸۸ چند ده نفر ارزیابی کرد. طبیعی است وقتی بدین‌گونه وقایع انکارگری و وارونه‌سازی شود خود این ارزیاب‌ها در وادی جهل خود می‌افتند، گفته‌های خود را عمیقاٌ باور می‌کنند و دیگران را نیز بدین وادی می‌کشانند. آن‌گاه با عاشورای ۸۸ و با مردمی مواجه می‌شوند که نه کسی آن‌ها را دعوت کرده بود و نه کسی آن را پیش‌بینی می‌کرد.

یکشنبه ۳ام بهمن ۱۳۹۵

آزادی یادگرفتنی است

شنبه ۲ام بهمن ۱۳۹۵

مکث مهندس بازرگان بر چموشی دوران

بازرگان در عرصه ی عمومی هم می تواند با گفتگوی انتقادی جدی و بنیادین اش برای اکنون و فردای ما الگویی از راهبرد و کنش اصیل سیاست ورزی اجتماعی باشد و هم با رویکرد به میکروفیزیک قدرت به مثابه قوام بخش و انسجام بخش توده ی بی سازمان باشد زیرا که سپهر عمومی قوی فرایند تمهید و گذار دموکراتیک را تسهیل و بر گشت ناپذیر می سازد.

جمعه ۱ام بهمن ۱۳۹۵

ایران مقام ۱۳۹ در شکاف جنسیتی

براساس گزارش «مجمع جهانی اقتصاد»، شکاف جنسیتی میان مردان و زنان طی سال های اخیر در بسیاری از کشورها کمتر شده است اما این وضعیت در ایران، تغییر چندانی را نشان نمی دهد. در گزارش اخیر این نهاد، ایران تنها بالاتر از پنج کشور قرار دارد که این جایگاه در شان زنان ایرانی نیست. بیشترین نابرابری در ابعاد اقتصادی و سیاسی دیده می شود که جایگاه ایران را نسبت به ترکیه و عربستان به مراتب پایین تر نشان می دهد.

جمعه ۱ام بهمن ۱۳۹۵

حریق پلاسکو و نقد مدیریت جهادى

پنج شنبه ۳۰ام دی ۱۳۹۵

٢٢ سال پس از «مهدی بازرگان»

شايد مهم‌ترين توصيف از اين ويژگي او را محمد بسته‌نگار کرده باشد که مي‌گويد بازرگان در یک کلام «جو‌زده» نبود؛ يعني اينکه او به خوشامد مذاق ديگران نه سخن مي‌گفت، نه سکوت مي‌کرد و نه به ظاهر يا به باطن، تغییر جهت می‌داد؛ اما تفاوت انسانِ اخلاقي با ديگران در همين است که راستيِ منش و عقيده و اخلاق را به صعوبت روزگار نمي‌فروشد و در مقام درستِ «راست‌آیینی» قرار مي‌گيرد، جوانان عصر بازرگان شايد با او به درشتي رفتار کردند و با بي‌پروايي به او مي‌تاختند، اما اهميت اين سخن بازرگان را دريافتند که مي‌گفت: «عدالت غير از انتقام و تعدي است و سياست موفق تقوا و رحمت است».

پنج شنبه ۳۰ام دی ۱۳۹۵

” ترامپ بزرگترین فروشنده تاریخ “(قسمت نخست)

این فروشنده نابغه ، چنان در کار خود ورزیده و خوب بود ،که یک تنه توانست بر خلاف دوحزبی که تمام صحنه سیاست را به دست دارند حرکت کند ،وبرای پیروزیش سرش زیر بار منت کسی نباشد. و هر چه به دست آورده حاصل قدرت فروشندگی خودش بوده . اوانسان هار ا بهتر از خودشان می شناخت ،لذا توانست در جامعه ای باز، و در برابر دیدگان تمام وسایل ارتباط جمعی ،گنجشک را رنگ کرده و به اسم قناری بفروشد.

پنج شنبه ۳۰ام دی ۱۳۹۵

مهندس بازرگان و «حکومت از پایین»

چهارشنبه ۲۹ام دی ۱۳۹۵

یادی از هدی صابر

نهادهای تخصصی در سیستان‌وبلوچستان بنا نهاد که محورشان توسعه انسانی و بازآوری و کارآفرینی در این استان و کمک راهبردی برای توسعه انسانی به مردم آنجا بود. در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت درگذشت ایشان برگزار شد، من جوانان استان سیستان‌وبلوچستان تربیت‌شده نهاد ایشان را از نزدیک دیدم و شاهد تأثیر فعالیت‌های صابر بر روحیه و منش و کارآفرینی این جوانان بودم. تمایل به خدمت صادقانه و بی‌ریا داشت و این را از هر رهگذری نشان می‌داد؛ در حسینیه ارشاد جلسات متعددی برای بررسی تاریخ صدساله ایران برگزار می‌کرد و در کار تحقیق و پژوهش چهره‌ای فعال بود.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.