بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

دوشنبه ۷ام فروردین ۱۳۹۶

بازرگان بنویسم، هاشمی بخوانیم و بهشتی را ستایش کنیم؟

البته آقای تاج زاده بازرگان را استثنا می کند مابقی را از بهشتی تندتر می داند این استدلال هم کج کارکرد است. در این نمره دادن بازرگان می شود ۱۰۰ که دست یافتنی نیست اما بهشتی و هاشمی می شوند نمره ۸۰ یا ۷۰ که دست یافتنی هستند در صورتی که نمره بعد بازرگان را به توسلی یا یزدی یا سحابی می دهند نه به دکتر بهشتی که حکومت حزبی و هم به سبک حکومت مکتبی یا ایدولوژیک را باور داشت.اگر حکومت گرفتن به هر وسیله مباح بود و نگه داشتن آن هم به شیوه درست ، دیگر انقلاب برای چه شد؟ البته تاج زاده با اشاره می گوید که متوجه شده است که سیاست تناسب قوا است؛ این همه ایرانی و خارجی ندارد.به زبان دیگر تاج زاده می گوید اسلامی و غیر اسلامی ندارد. اما تاج زاده به خطاهای بهشتی گذرا عبور می کند اما توجه نمی کند که اول این که بهشتی جایگاه مهمی داشته و هر خطای وی ویرانگر بود. دوم این که بهشتی مواضعش با جمهوریت فاصله داشته است .سوم این که وی در عمل به کنترل حکومت زیر لوای حزب اعتقاد داشته در صورتی که حزب فراگیر نبوده است. مهم تر آن که بهشتی خمینی را هم برای حزب جمهوری اسلامی مصادره کرده است البته به کمک هاشمی.

دوشنبه ۷ام فروردین ۱۳۹۶ گفت‌وگوی احسان هوشمند با همراهی علیرضا بهشتی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

انقلاب و کردستان 

شوربختانه پس از مصاحبه راقم این سطور بازداشت و بخشی از دوران بازداشت صرف پاسخگویی درباره جلسه دریافت خاطرات با آقای هاشمی رفسنجانی شد. پیگیری خانواده و نامه‌نگاری‌های آنان با دفتر آقای هاشمی نیز به نامه‌نگاری دفتر ایشان با قوه قضائیه منجر شد.پس از آزادی از بازداشت چندماهه تلاش دوباره برای ادامه جلسات و دریافت خاطرات آقای هاشمی بی‌نتیجه بود و بدین ترتیب خاطرات باارزش ایشان درباره رویدادهای مورد نظر به‌ویژه سفر ایشان به تبریز و زاهدان و نیز سفر به سنندج پس از التیام زخم‌های ناشی از ترور ایشان که گروه فرقان انجام داده بود و همچنین خاطرات ایشان از روابط با حزب دموکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی کردستان عراق دریافت نشد.

یکشنبه ۶ام فروردین ۱۳۹۶

ضرورت اجماع برای یک دکترین امنیتی ملی

اجماع درخصوص پذیرش مبنای نظری یک دکترین امنیتی فعال و فراهم نمودن کارمایه های نرم افزاری و سخت افزاری آن به دور از تصورات رمانتیک از عاجل ترین نیازهای جامعه امروز ایران می باشد. اندیشه راهنما و حامل این دکترین دفاعی ـ امنیتی بخشی جدایی ناپذیر از یک میثاق و منشورملی دولت ـ ملت های مدرن می باشد که تضمین کننده ثبات و پایداریی درون زا می باشد. بدون شناخت و تبیین وضعیت واقعاً موجود کشور و منطقه با چالش ها و خطرات بالفعل و بالقوه آن و بدون تعریف آمال ها و آماج های این حوزه از سیاست ملی کشور دست یازیدن به یک گفتار و رفتار راهبردی میسر نمی باشد.

پنج شنبه ۳ام فروردین ۱۳۹۶

۱۳۹۶؛ فرجام روندها و چالش‌های ۱۳۹۵

چهارشنبه ۲ام فروردین ۱۳۹۶

ویدا و فرح خیلی دور، کمی نزدیک

اما بدون این که عمل خیریه ای یه فرح را نفی کنم ولی ویدا جان شیفته سرگردان در این جهان است که حتی جسم را هم به مردم بخشید این همه روا داری کم نیست . ویدا حاجبی چند روز پیش در یاریس در تبعید درگذشت او نهادی نا آرام و بس ساده داشت. اما به دنبال انسان بود .کرامت و عزت می جست ساده و روان در این دنیای سخت و پیچیده که انسان ماندن را ساده نمی کند. او انسان مرد اما ساده و روان همین.

سه شنبه ۱ام فروردین ۱۳۹۶

بله ما دوباره سبز می شویم

بله ما نوروزیانیم که با همه سختی ها پیکار می کنیم و لبخند را گم نمی کنیم و امید را سینه به سینه بازمی گوئیم و هرگز تن به ناامیدی نمی دهیم و به روزهای خوش و زیبا که پیشاروی مااست چشم می دوزیم و بهار را نه تنها در بیابان و گلستان که در رگهایمان و دلهایمان می تپیم و شکوفائی را با همه هستنمان نفس می کشیم .

یکشنبه ۲۹ام اسفند ۱۳۹۵

مصدق نفت را دولتی نکرد

مصدق چه کار می‌باید می‌کرد که نکرد؟ کدام بخش خصوصی؟ بخش خصوصی کجا بود؟ بخش خصوصی ایران در آن زمان با صنعت و تجارت مدرن آشنا نشده بود، نه سرمایه داشت و نه امکانات. اقتصاد ایران بر همان مبانی سنتی می‌چرخید. شاید این حرف را جوان‌هایی می‌زنند که اطلاعات اقتصادی بسیار اندک دارند و راجع به بخش عمومی و بخش خصوصی حرف‌هایی از این سو و آن سو شنیده‌اند.

یکشنبه ۲۹ام اسفند ۱۳۹۵

بهاران خجسته است؟ بهاران خجسته باد!

سخن از ضرورت کدام اميد است؟ کدام نوع اميد است که مي‌تواند او را از بازگشت تراژيک، بن بست اكنون و حسرت زدگي معاف سازد؟ اين پرسش ها به همه جلوه هاي زندگي ، از سياست گرفته تا هنر، از اجتماع تا خلوت آدم ها، تعميم پذير است و مربوط از همين رو هر يك از اين حوزه ها موظف به پاسخ اند. پاسخ هنر چيست؟ پاسخ سياست، پاسخ مذهب، پاسخ عرفان، پاسخ فلسفه؟ براي اعاده حيثيت از انسان در جهاني غير انساني، بايد بتوان اعتراض كرد حتي اگر به فايده اش مشكوك باشيم . بي فايده بودن ما را از اقدام معاف نمي‌سازد. اقدامي نه به قصد فرارفتن از ديوارها بلکه براي فراتر رفتن از خود، اگر شهروند را اميدوار مي‌خواهيم. بگذاريد اميدوار باشيم، يعني ناراضي.*

جمعه ۲۷ام اسفند ۱۳۹۵

ماجرای پنجاه میلیارد دلار رای علیه ایران

پنج شنبه ۲۶ام اسفند ۱۳۹۵

آیا ایران می‌تواند اسرائیل را دور بزند؟

اگر ایران این واقعیت را بداند، از این همه اسرائیلی‌ستیزی دست‌کشیده و بی‌جهت آن را بزرگ نمی‌کند و سعی می‌کند با دور زدن اسرائیل سیاست مستقل خود را در جهان عملی کند و با شناخت هرچه بیش‌تر نیروهای موثر در آمریکا راه درست مراوده با آنان را پیدا کند. سیاستی که هم در دولت خاتمی و هم دولت روحانی از سوی نیروهای آشنا با جهان، مانند آقای ظریف و همکارانش، دنبال شد. بی‌جهت نیست که بسیاری بر آن‌اند که احمدی‌نژاد، مامور آگاه یا نا آگاه اسرائیل بود و به قول ظریفی قرار است مجسمه او را در مجلس اسرائیل نصب کنند.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.