بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

سه شنبه ۱۹ام شهریور ۱۳۹۸

طالقانی و نظریه‌ی دینی قدرت‌ستیز

در روزگاری عاشق‌کش، دارهای ملامت به تمامی در برابر نقدهای طالقانی قد علم کردند و آن همه انذارها و هشدارها در برابر موج‌خیز بزرگ و سهمگین حوادث، راه به جایی نبرد.اما گویا آنچه او زمانی با مشی خود و در نوشته‌ها و گفته‌هایش طرح‌افکنی کرد اکنون در زمانه‌ی ما به‌تدریج زمینه‌های حضور در تاریخ را می‌یابد.این همان «دوره»ای است که طالقاتی بیش‌از نیم قرن ‌پیش از آن سخن گفته بود و ناگزیر، بازگو کننده‌ی مرحله و سطح جدیدی از تنازعات و کشمکش‌هایی است که مسیر جدید تاریخ ما را روشن خواهد کرد.

شنبه ۲ام شهریور ۱۳۹۸

باز هم خاتمی و باز هم انتخابات

خاتمی بر آن است که راه اصلاح جامعه فراگرفتن زیست در کنار یکدیگر و مبارزات مدنی پیگیر و رشد اجتماعی است .همان که گفته می شود بلای ما «استبداد» است نه «مستبد» وی که از عمق یک فرهنگ مذهبی آمده و تمام خانوده اش روحانی بوده اند و در عین حال با بخش مدرن جامعه همراه شده توانسته ضعف و قدرت و پاکی و ناپاکی هردو بخش را ببیند و بر آن شود که ضمن مبارزه با حاکمان ستمگر و زور گوی ، تمام مدت به آلترناتیو های آن نیز بدون تعصب نگاه کند.

جمعه ۱ام شهریور ۱۳۹۸

پیوندانگلیس وآمریکادرکودتا

خیز بلند نخست‌وزیر ایران، باعث نگرانی انگلیسی‌ها شده بود؛ به‌طوری که به سفیر خود در واشنگتن دستور داده " با هر روش ممکن، از تأثیرگذاری مصدق بر امریکایی‌ها بکاهد". حربه گسترش نفوذ حزب توده، قوی‌ترین سلاح بریتانیا برای برانگیختن تردید امریکا درباره ایران بود. شایعاتی درباره نقش چرچیل در تدوین این راهبرد وجود دارد؛ می‌گویند او بود که بعد از جنگ آیزنهاور را به مخالفت و تردید نسبت به مصدق واداشت.

سه شنبه ۲۹ام مرداد ۱۳۹۸

دعوایی فراتر از قاعده اشغل الظالمین بالظالمین

دوشنبه ۲۸ام مرداد ۱۳۹۸

دولت مصدق و درگیری‌های خیابانی

دوشنبه ۲۸ام مرداد ۱۳۹۸

۶۶ سال پس از کودتای امریکا در ایران

یکشنبه ۲۷ام مرداد ۱۳۹۸

حلاجی “انتخاب بین بد و بدتر”!

شنبه ۲۶ام مرداد ۱۳۹۸

بسته‌نگار مرد خدا بود

در این ویژگی او بسان محمد حنیف‌نژاد بود که هر کتابی را می‌خواند نکات برجسته‌اش را برای دیگران می‌گفت و آن‌ها تشویق می‌شدند کتاب را بخوانند و درک عمیق‌تری از آن داشته باشند و در دوران خفقان، از این طریق بهترین استفاده از کتاب‌های منتشرشده می‌شد تا نیروها حفظ شوند. پویایی بسته‌نگار در رصدکردن نکات مهم کتاب‌ها بی‌نظیر بود و در این رهگذر به نقل از آیت‌الله طالقانی، ایشان از محمد بهره‌مند می‌شدند و در پانوشت کتاب‌هایشان از این نکات برجسته استفاده می‌کردند.

شنبه ۲۶ام مرداد ۱۳۹۸

ایران و الگوی امنیت خلیج‌فارس!

جمعه ۲۵ام مرداد ۱۳۹۸

نه این و نه آن

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.