بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

جمعه ۱ام شهریور ۱۳۹۸

پیوندانگلیس وآمریکادرکودتا

خیز بلند نخست‌وزیر ایران، باعث نگرانی انگلیسی‌ها شده بود؛ به‌طوری که به سفیر خود در واشنگتن دستور داده " با هر روش ممکن، از تأثیرگذاری مصدق بر امریکایی‌ها بکاهد". حربه گسترش نفوذ حزب توده، قوی‌ترین سلاح بریتانیا برای برانگیختن تردید امریکا درباره ایران بود. شایعاتی درباره نقش چرچیل در تدوین این راهبرد وجود دارد؛ می‌گویند او بود که بعد از جنگ آیزنهاور را به مخالفت و تردید نسبت به مصدق واداشت.

سه شنبه ۲۹ام مرداد ۱۳۹۸

دعوایی فراتر از قاعده اشغل الظالمین بالظالمین

دوشنبه ۲۸ام مرداد ۱۳۹۸

دولت مصدق و درگیری‌های خیابانی

دوشنبه ۲۸ام مرداد ۱۳۹۸

۶۶ سال پس از کودتای امریکا در ایران

یکشنبه ۲۷ام مرداد ۱۳۹۸

حلاجی “انتخاب بین بد و بدتر”!

شنبه ۲۶ام مرداد ۱۳۹۸

بسته‌نگار مرد خدا بود

در این ویژگی او بسان محمد حنیف‌نژاد بود که هر کتابی را می‌خواند نکات برجسته‌اش را برای دیگران می‌گفت و آن‌ها تشویق می‌شدند کتاب را بخوانند و درک عمیق‌تری از آن داشته باشند و در دوران خفقان، از این طریق بهترین استفاده از کتاب‌های منتشرشده می‌شد تا نیروها حفظ شوند. پویایی بسته‌نگار در رصدکردن نکات مهم کتاب‌ها بی‌نظیر بود و در این رهگذر به نقل از آیت‌الله طالقانی، ایشان از محمد بهره‌مند می‌شدند و در پانوشت کتاب‌هایشان از این نکات برجسته استفاده می‌کردند.

شنبه ۲۶ام مرداد ۱۳۹۸

ایران و الگوی امنیت خلیج‌فارس!

جمعه ۲۵ام مرداد ۱۳۹۸

نه این و نه آن

جمعه ۲۵ام مرداد ۱۳۹۸ یادی از مریم روحانی

نیمه پنهان جامعه

مریم روحانی در کانون پرورش فکری کودکان، شورای کتاب کودک و سروش کودکان و نوجوان همکاری داشت. ازجمله کارهای ایشان تدریس بود. انشایی که او تدریس می‌کرد نویسنده پرورش می‌داد. ایشان یکی از پایه‌گذاران نوشتن خلاق است. اشعاری هم دارند که چاپ نشده است. روی متون قدیم و اشعار فردوسی و حافظ و سعدی و شاعران دیگر مسلط بود. در زمینه بازنویسی این متون هم کارهایی انجام داده بود. روانش شاد. همان‌گونه در دوران حیاتش منشأ اثر و تحول بود، امیدواریم درگذشتش نیز بنا به خواست و آرزوی او، موجب تحول افکار و منش‌های ما شود. ازاین‌رو باید از مادران و همسران بزرگانی که هنوز فعال‌اند، قبل از اینکه ‌ فقدان آن‌ها را ببینیم، بخواهیم رازهای دلشان را برای ما و نسل‌های بعد بنویسند و بگویند تا به‌تدریج این تاریخ مذکر اصلاح‌شده و تاریخ واقعی انسان‌ها تدوین یابد.

پنج شنبه ۲۴ام مرداد ۱۳۹۸

در پسِ رفتار ترامپ

بی‌دلیل نیست در شرایط جنگی موجود، طیف افراطی در ایران به دنبال زدن رقبای سیاسی خود هستند. برای خروج از معادله تحمیلی ترامپ و تقویت روند امنیتی‌-‌نظامی در هر دو کشور باید تدبیری اندیشید. این روند نه به نفع ملت امریکا و نه به نفع ملت ایران است، بلکه تنها در راستای منافع نئوکان‌های جنگ‌طلب و اسرائیل است.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.