بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶

پندار: دموکراسی کردار: جنبش اجتماعی گفتار: انتخابات

مردم با انتخاب رئیس جمهورشان نشان دادند که برای دستیابی به حقوق و مطالبات که فقط از طریق دموکراسی ممکن خواهد شد، از سوابق و اشتباهات گذشته‌ی مسئولین می‌گذرند و به باورها و عملکرد فعلی آنان اکتفا می‌کنند. همه‌ی صاحب منصبان می‌بایست چنین رشدی را قدر بدانند و این فضا را برای ارتقاء سرمایه اجتماعی، آرامش و ثبات، رشد و توسعه‌ی درون زا، قانون‌مداری و اجرای کامل قانون اساسی و در یک کلام سربلندی ایران غنیمت بدانند.

پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶

لزوم توجه جدی‌تر به توسعه خوزستان

مجاورت این استان با آبراه اروندرود و خلیج‌فارس نیز می‌تواند فرصت‌های توسعه‌ای شایان توجهی در اختیار استان قرار دهد؛ اما متأسفانه و با وجود تلاش‌های فراوان صورت‌گرفته در سال‌های گذشته، استان خوزستان هنوز نتوانسته نسبت به استعداد‌ها و ظرفیتش به جایگاه شایسته خود در اقتصاد ملی دست یابد. امروزه شاخص‌های توسعه در استان خوزستان وضعیت مطلوبی را نمایش نمی‌دهند و از نظر مسائل زیست‌محیطی، به‌ویژه آلودگی هوای ناشی از ریزگردها، وضعیت استان در شرایط ناسالمی قرار دارد. شاخص‌های اشتغال و... را هم باید بر سیاهه مشکلات این استان افزود.

چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶

زخمی است اما هست

چه باید کرد تا دلبری که در فضای گردآلود انتخاباتی به طور مبهم ظاهر می‌شود، کمی بیشتر و واضح‌تر دیده شود؟ چه باید کرد تا حالش بهتر باشد؟ چه باید کرد زخم‌هایش کمی التیام پیدا کند؟ پاسخ گفتن به این سوال از منظر آنها که می‌گویند مرگ بر انتخابات، پاسخ‌هایی دارد. اما من در این یادداشت می‌خواهم از منظر کسانی به این سوال پاسخ دهم که می‌گویند زنده باد انتخابات. به نظرم اگر هر یک از طرفین بازی انتخابات به اعتبار آنچه به دست می‌آورد در خود بازاندیشی کند، انتخابات معنای تازه‌ای پیدا خواهد کرد. میدان تازه‌ای برای کنش سیاسی گشوده خواهد شد. می‌توانیم به روزی فکر کنیم که این همه از هم نترسیم.

سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶

لطفاً یک نفر مرا از گیجی در آورد!

چرا شورای نگهبان آقای روحانی را که به زعم آنها افکار و عملکردش یکسره مردود است؛ برای ریاست جمهوری ایران صالح تشخیص داده و او را واجد صفاتی چون امانت ، تقوا، حسن سابقه، مدیر، مدبر و غیر ذلک شمرده است؟

سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶

هم باریک ،هم ظریف

این نگاه دیگر به دنبال اقایی نیست که گناهش را ببخشد یا سفارشش کند به خدای تعالی.در این جا است که شحریان با امیر تتلو فرق دارد. داستان مذهب منبر است و مذهب تفکر و عرفان این دو گاه تلفیق می شوند و زمانی هم در برابر هم قرار می گیرند. اما نکته ظریف دیگر این است که تتلو تقصیری ندارد مشکل جای دیگری است.

دوشنبه ۱ام خرداد ۱۳۹۶

ترازوی دانایی مردم

باید از مردم خواست که این شور و حرارت در این مقطع نماند و جاری به شکل جریان وار و سازمان یافته دنبال شود. اگر این سازمان یافتگی به شکل صنفی، حزبی و سیاسی نباشد طبعاً این پیروزی به دست نمی‌آید و این پیشرفت‌هایی که داشتیم در گذشته به خاطر اتحاد و حضوری بوده است که دایماً داشته‌اند و اگر مردم عقب نشسته‌اند یا بسنده کرده‌اند به شکل صوری این انتخابات پیشرفتی هم حاصل نشده است و طبعاً ما پسرفت‌هایی هم داشته‌ایم.

دوشنبه ۱ام خرداد ۱۳۹۶

آقای روحانی اعتماد بالای اقلیت ها و اقوام را بی پاسخ نگذارید

برای مدیریت این دست از مباحث قومی هم در دولت آینده باید تدابیر فرهنگی و سیاسی مناسبی اندیشیده شود. در سال‌های گذشته برخی نشریات افراطی قوم‌گرا در حال تئوریزه‌کردن تجزیه‌طلبی و نفرت‌پراکنی علیه دیگر هم‌وطنان هستند؛ بی‌آنکه دستگاه فرهنگی، نظارتی جدی بر این روال داشته باشد.

یکشنبه ۳۱ام اردیبهشت ۱۳۹۶

حاجی فیروزم، چارسال یک روزم

می‌خواهم بگویم: دخترها، پسرها، شادمانی‌تان مبارک، چهره‌هاتان گلگون، جامه‌هاتان سبز، اما یادتان باشد که انتخابات تنها می‌تواند راه را اندکی هموار کند برای کارهای بزرگی که در پیش داریم، برای نهادینه شدنِ قانون به جای فتوا، برای پدید آوردنِ نهادهای مدنی و مردمی، برای ایجاد شهری و تمدنی که شایسته‌ی زندگی و زندگان باشد.

پنج شنبه ۲۸ام اردیبهشت ۱۳۹۶

۲۴ ساعت قبل از انتخابات را بیدار باشیم

پنج شنبه ۲۸ام اردیبهشت ۱۳۹۶

‎باز هم سیاست رأی در استان کردستان و رأی به دکتر حسن روحانی

نظری به تجارب دوو‌نیم دهه گذشته نشان می‌دهد احتمال بسیار کمی وجود دارد که آرای مردم استان کردستان به سبد اصولگرایان ریخته شود. سیاست رأی در استان کردستان می‌گوید باز می‌توان به رأی مردم به حسن روحانی امیدوار بود به‌ویژه که در چهار سال گذشته نیز نسبت به چهار سال پیش از آن در استان، تحولات مثبت زیادی قابل مشاهده است. کمتر نشانه‌ای را می‌توان یافت که نشانگر احتمال رأی اکثریت به نامزد اصولگرایان باشد؛ نظرسنجی‌ها هم از رأی بالای دکتر روحانی در کردستان حكايت دارد؛ هرچند گروهی از افراطی‌های خارج و داخل از توجه مردم به روحانی سخت آشفته هستند. جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶روز تجدید عهد ملت ایران به‌ویژه مردم کردستان با اعتدال و اصلاحات است. رأی به حسن روحانی استمرار حرکتی اصلاح‌طلبانه است که در نیمه راه خود چشم‌انتظار مشارکت حداکثری ملت ایران است.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.