بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

پنج‌شنبه 26th نوامبر 2020 علی تقی پور

مبارزات کارگری و یک تجربه از جامعه سوئد

دو سال پیش سر ساختمان، کار برنامه‌ریزی نشده‌ای پیش آمد که مجبور شدم از دوتا از کارگران ساختمانی شرکت (به سوئدی نجاران ساختمانی می گویند) بخواهم سریع به فلان طبقه بیایند و کمک کنند،دیدم چهره‌شان کمی درهم رفت، اول گمان کردم لحن بدی بکار بردم ولی واقعا این‌طور نبود،در نظرم طبیعی بود که بعنوان مسئول این بخش پروژه اگر زنگ زدم اینها سریع حاضر شوند

چهارشنبه 25th نوامبر 2020 محمد عایش

سلفیسم دربحران

بحران جریان سلفی به این دلیل است که عربستان نیز با بزرگترین بحران روبرو می باشد،عربستان از این جریان در طول دهه های گذشته حمایت و مراقبت کرده ، به ویژه به لطف پول هایی که در آن دهه ها گسترش یافت ،وآن پولها را به شیوخ سلفی داده شد آنهم به صورت رایگان تا آنها کتاب بنویسند ،وآنها را به زبانهای گوناگون چاپ و توزیع نمایند و خود را وقف کارهای تبلیغی کنند.

سه‌شنبه 24th نوامبر 2020 احسان شریعتی

یادِ سامی، یادآورِ سیاستِ ملی-مردمیِ سلامت

چهره‌ای که بویژه در روزگار عسرت ناشی از کشتار جمعی بیماری همه‌گیر و تنگنای اقتصادی-معیشتی کنونی، بیش از هر زمان شایسته‌ی یادآوری ملی و ارج‌شناسی اخلاقی است. روا‌ن‌پزشکی که طرح ملی‌ شدن طب، با هدف همگانی و رایگان‌سازی نظام درمانی کشور پس از انقلاب مدیون اوست. روشنفکری متعهد و تلاش‌گری پیگیر در جبهه‌ی ملی و مردمی که در طول زندگی خویش به آرمان‌های «استقلال و آزادی‌، عدالت‌، توسعه و تعالی» وفادار ماند و نادم نشد. یکتاپرستی نواندیش و موّحدی مردمی که همراه وهمدوش رفیق هم‌رزمش علی شریعتی، از عنفوان جونی در مشهد و از آغازهای «کانون نشر حقایق اسلامی» و «خداپرستان سوسیالیست» تا نهضت بیداری فکری، نوزایی فرهنگی و نوپیرایی مذهبی، بویژه طی سالهای سخت‌کوشی حسینیه‌ی ارشاد در دهه‌ی ۵۰، همواره حضوری فعال داشت.

دوشنبه 23rd نوامبر 2020 ابوطالب آدینه وند

شریعتی” مساله” داشت!

 اندیشه شریعتی بخشی از میرث دوران معاصر ایران است که از قضا هم در خاطره جمعی ایرانیان نفوذ دارد و هم در پسِ‌روزگار و علی‌رغم تغییرات جدید و برآمدن مسائل جدید و دگرگشت های معرفتی، حیاتی در قبض و بسط دارد و در برخی ستیزها و جنبش ها دوباره طنین گرم و دردآلود صدایش برکشیده می شود و گویی نیاز و حرمان مردمان دوباره او را احضار می‌کند. از این رو گفتگو با او و میراث او نه کاری "روبه پس"، بل ضرورتی دورانی و تاریخی است.

شنبه 21st نوامبر 2020 سید امیر خرم

در باره حوادث آبان ماه ۱۳۹۸

 اما برخلاف جنبش های اجتماعی، نیروی پیش برنده در شورش های اجتماعی، عمدتاً طبقه محروم است. طبقه ای که از نظر موقعیت اقتصادی، منزلت اجتماعی و میزان دسترسی به قدرت، در پایین ترین سطح اجتماعی قرار دارد. این طبقه همچنان که گفته شد، چندان علاقمند به مشارکت در سیاست نیست و رفع مشکلات اقتصادی، اصلی ترین خواسته آنها از حکومت است. بنابر این اولین تفاوت میان جنبش ها و شورش های اجتماعی، تفاوت در نیروی پیش برنده آنها است.

چهارشنبه 18th نوامبر 2020 مصطفی قهرمانی

رؤیت چشم‌انداز مذاکرات در افق روابط خارجی ایران و آمریکا

به نظر می‌رسد که خوشبختانه ما ایرانی‌ها بایستی آهسته آهسته با دوران "سیاست فشار حداکثری" و به قول برنی سندرز دوران دروغ‌گویی‌های بیمارگونه و نامعقول دونالد ترامپ خداحافظی کنیم و در عین حال با فراموش کردن و کنارگذاشتن این گزارۀ‌های تبلیغاتی که "نه جنگ و نه مذاکره " و یا " بایدن و ترامپ برای ایران تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند" خود را برای یک ماراتن دیگری از مذاکرات طولانی و دنباله‌دار با جو بایدن و تیمش  آماده کنیم. مذاکراتی که یقیناً به هیچ‌وجه "یک قدم‌زدن دوباره با جان کری در خیابان های ژنو" نخواهد بود.

سه‌شنبه 17th نوامبر 2020

فهمی از سیاست آمریکا

اسرائیل در رابطه با ایران هیچ حالتی را نمی پذیرد، جز قدرت دست دومی بودن آن . واین که که اصلا منتقد اسرائیل نباشد، حتی در حد شعار . اگر این تحلیل را بپذ یریم آن وقت مرتبا تکرار نمی کنیم راه نجات ما دست برداشتن از سیاست «اسرائیل ستیزی» است. زیرا این اسرائیل است که هیچ ایرانی را نمی پذیرد، مگر ایران ضعیف، و اگر نه مطیع، حداقل  خفه و ناظر بی تفاوت . این سیاست ربطی به آن ندارد که چه نوع حکومتی دولت را در آن کشور به دست بگیرد، زیرا ایدئولوژیش اجازه نمی دهد که هیچ سازمان و رهبر سیاسیش جز این عمل کند، و این را در چندین دهه نشان داده است . لذا سیاست او ربطی به شعارهای ضد اسرائیلی ایران، و حمایت آن ازحزب الله و حماس و بشار اسد ندارد.

دوشنبه 16th نوامبر 2020 حسین رفیعی

انحصاری شدن قدرت و اتخاذ استراتژی‌ها (۳-۱۱)

تجربه‌ی بشری، در جهان امروز، برای پیشرفت و توسعه، استقلال نهادهای مذهبی و دانشگاهی است. در فقه شیعه استقلال اجتهاد به رسمیت شناخته شده و در هزار سال گذشته، سعی بر این امر بوده. هرچند در مواردی دولت‌ها با دخالت خود قصد کنترل حوزه‌ها را داشته‌اند ولی در اروپای بعد از رنسانس پویایی مسیحیت از استقلال این حوزه‌ها نشأت گرفته و در دانشگاه‌ها، استقلال آنها بوده که رشد و توسعه و پیشرفت کشورها را محقق ساخته. در حکومتی کردن این دو، خلاقیت بروز نمی‌کند. در شرایط کنونی حوزه‌ها منفعل، ساکت، رام و دانشگاه‌ها دلخوش چاپ مقالات ISI هستند و هیچ پیشرفتی در تولید علم و کالایی کردن مقالات ادعایی نداشته‌اند. دانشگاه‌ها رابطه‌ای با جامعه ندارند. این همه چاپ مقاله در سی سال گذشته، باید تأثیر خود را در واردات کالاها می‌گذاشت.

یکشنبه 15th نوامبر 2020  مجتبی نجفی

مساله ما جان انسان است نه عدد

طعم آبان برای ما بسیار متفاوت از همه آبانهاست چرا که فرودستان همیشه کمتر صدا دارند. صورت مساله را عوض کردند. یکی گفت صدتاست یکی گفت دویست تا، دیگری از پانصد و یکی از هزار و پانصد گفت. اما مساله ما عدد نبود مساله ما جان انسان بود‌. مساله ما این بود پاسخ خشم فرودست جان به لب رسیده گلوله نیست. هیچ قدرتی اختیار الغای حق اعتراض را ندارد. این صورت مساله ما با مستبدان از مشروطه تا اکنون است پس بحث ما عدد نیست که صد تا بود یا هزارتا یا در این نظام اینقدر بود و در آن نظام آنقدر. جان انسان به انداره جان جهان ارزش دارد. پس خون معترض مدنی را ریختن به هر بهانه ای محکوم است . هیچ نظامی استثناپذیر نیست. صورت مساله اصلی ما حق اعتراض و حرمت جان است نه تعداد جان. برای همین است شعر پارسی به ما یاد داده "جانا روا نباشد خونریز را حمایت" .

جمعه 13th نوامبر 2020 ابوطالب آدینه‌وند

فیرحی در امتداد نائینی

 فیرحی در فقه موجود هم امکان و فرصت می دید و هم موانع را، از این رو با جستجو در تاریخ مدینه و دولت- شهر پیامبر شبکه ای از قراردادهایی را مورد توجه قرار داده بود که بتوان با توجه به آن حکومت را "قراردادی اجتماعی" مبتنی بر رضایت و همزیستی مسالمت‌آمیز تفسیر کرد و همچنین تصلبهای دستگاه فقهی را بر روی رویکردهای دموکراتیک تر گشوده نماید."صحیفه مدینه " که قراردادی زمینی بین پیامبر و اقوام و ادیان مدینه بود در تلقی دکتر فیرحی منشور حقوق عمومی بود که حاصل یک " توافق عمومی" بود.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.