بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

چهارشنبه 7th آوریل 2021 تقی رحمانی

شکست در نتیجه و استواری در اصول و تلاش

اما غفلت امثال ما این بود که در موضع گیری و حمایت از اصلاح طلبان دوم خردادی منافع اقتصادی اصلاح طلبان را ندیدیم.اصلاح طلبان با رای مردم به قدرت بازگشتند با حمایت امثال م.م ها و دانشجویان و نهاد های جامعه مدنی به ثروت رسیدن اما زمانی که قرار شد میان ثروت و پیمان خود با مردم یکی را انتخاب کنند با این نگاه که نباید از نظام بیرون رویم و مانند نهضت آزادی شویم .ثروت را انتخاب کردند.

شنبه 3rd آوریل 2021 سید علیرضا بهشتی شیرازی

اصل مردم‌اند نه غیرمردم

جای گلایه است که به همین زودی و آسانی، تاریخی که پیش چشم‌مان واقع شد باژگونه تقریر ‌شود، ولو این کار با نیات مصلحانه انجام گیرد. به راستی آیا این ما بودیم که خودمان را با شدت بر قمه اوباش استخدام شده توسط سردار همدانیان فرود می‌آوردیم؟ آری، ما هم می‌گوئیم نباید راه گفتگو را بست. هر چه باشد همه ما محکوم به زندگی در کنار

پنج‌شنبه 1st آوریل 2021 علی دینی ترکمانی

قرارداد ایران و چین: از کدام موضع؟

چین به عنوان یک بازیگر مهم جهانی در حال ظهور هست. نمی‌تواند قواعد مهم بازیگری جهانی از جمله تامین امنیت برای تولید و سرمایه خارجی را نادیده بگیرد. نمی‌تواند بدون همکاری با غرب به فناوری‌های پیشرو دست یابد. از این رو، منافعش، در محکم کردم میخ قدرت نئواستعماری در حال ظهور خود هست که لازمه‌ی آن همکاری با قدرت‌های بزرگ جهانی است. یعنی، برای چین، یک کشور خاص، فرع بر مساله هست. آنچه اهمیت دارد، تاثیر تعاملات با چنین کشوری بر کلیت تعاملاتش با جهان هست. اگر، تاثیر منفی بگذارد، به احتمال زیاد، از آن پس می‌کشد. اگر در راستای منافعش باشد، بازی را به گونه‌ا‌ی پیش می‌برد که دیگران را در خدمت تامین منافع خود قرار دهد

پنج‌شنبه 1st آوریل 2021 حسین رفیعی

جان‌اف کندی، آیت‌الله بروجردی و انقلاب ایران

شاه در 1341 آیت‌الله خمینی را بازداشت، در 1342 قیام را سرکوب و در سال 1343 آقای خمینی را تبعید می‌کند. اتفاقی نمی‌افتد ولی در بهمن 1357 آیت‌الله خمینی با جلال و شکوه وارد ایران می‌شود و ارتش عظیم شاه، قادر به اقدامی بازدارنده نیست و قبلاً توسط آمریکایی‌ها خنثی شده و شاه قبل از آن صحنه را ترک کرده است. چه تحولی از 42 تا 57 در ایران اتفاق افتاده که چنین تغییراتی، پیش آمده است؟ با اصلاحات زمان شاه روحانیون مخالفت کردند ولی بعد از انقلاب بعضی از همان اصلاحات شاه را که مترقی بوده‌اند، خود انجام دادند. مانند حق رأی به زنان و اصلاحات ارضی. علت تغییر این نگرش روحانیت چه بود؟

جمعه 26th مارس 2021 جواد کاشی

بالون‌ها و اشباح

گاهی باید خون کلمه‌ها را ریخت تا دوباره جان بگیرند. کلمه‌ها به عکس آدم‌ها، اگر خونشان ریخته شود زنده می‌شوند. به کلمه‌ها در عرصه سیاست بیاندیشید: عدالت، آزادی، انقلاب، اسلام، معنویت، جوانمردی، دمکراسی و البته در جامعه ما، اصلاح طلبی، اصولگرایی و ... ببینید چقدر کم جان و دروغ و بی معنا و بی دلالت‌ شده‌اند. بی معنا و گاه پوشش‌هایی برای خباثت‌ها و شرارت‌های انسانی.

پنج‌شنبه 4th فوریه 2021 تقی رحمانی

اخرین نظرات منتظری در باره ولایت فقیه هم باعث تامل و هم تاسف

منتظری و ارایش برای تجربه سیاسی و فقهی ایران نکات قابل توجه دارد.فقهی صادق که با نظراتش و تغییر ان امکان بحث روی ارایش را صاف و ساده و و بس قابل بررسی پیش روی ما می گذارد.
بهانه این بحث مطلبی در نشریه چشم اندر ایران است که استاد با شاگردانش به بحث طلبگی نشسته است. بگذریم که روشنفکران را این عادت نیست.
صورت بندی این بحث بر چند اصل استوار است. حکومت بر اساس رای مردم است. خواست مردم الویت دارد.

سه‌شنبه 2nd فوریه 2021 کیوان صمیمی

رای، بی رای!

عملکرد حکومت اسلامی و به ویژه اقدام خلاف قانون اساسی آن در اعمال نظارت استصوابی بر انتخابات، باعث کناره گیری و دلزدگی اکثریت مردم از انتخابات شده است. یکی از نتایج این دلزدگی، ایجاد حساسیت شدید نسبت به حتی لغات و عباراتی نظیر انتخابات، رای گیری ۱۴۰۰، صندوق آراء، فرآیند انتخاباتی، انتخابات سالم و انواع این ترکیبات است.

یکشنبه 24th ژانویه 2021 رضا نصری

چرا جریان‌های ایران‌ستیز در واشنگتن از انتصاب رابرت مالی عصبانی هستند

اول اینکه رابرت مالی معتقد است دولت بایدن نباید از آنچه جریان ایران‌ستیز «دستاورد فشار حداکثری» می‌خواند به مثابه «اهرم» مذاکراتی علیه ایران استفاده کند. به نظر او، اگر تحریم‌های ترامپ کارکرد «اهرم» داشت، خود او می‌توانست از آن برای کسب امتیاز بیش‌تر از ایران بهره‌برداری کند.

پنج‌شنبه 21st ژانویه 2021 مقصود فراستخواه

بازرگان پدر جریان روشنفکری دینی است

به نظر من از ابتدا باید به جای اینکه روشنفکر دینی باشیم، باید روشنفکر دیندار و مومن باشیم، یعنی متدین و مسلمانی روشنفکر باشیم. روشنفکر مسلمان جدای از روشنفکر اسلامی است. مبنای روشنفکری دینی این است که محدودیت‌های دین را بر گرده روشنفکری تحمیل کند، اما اگر بگوید من مسلمان هستم، ولی روشنفکر هم هستم، قضیه متفاوت می‌شود. به نظر من روشنفکران آینده، دینداران روشنفکران خواهند بود تا اینکه روشنفکر دینی

چهارشنبه 20th ژانویه 2021 سیدعبدالمجیدالهامی

شجاعت و شهامت پیر دیر

ایام سالگشت فوت مهندس بازرگان است بهتر دیدم برای یادی از وی فرازی از نامه ای که در سال ۶۱ به آقای خمینی در مورد پایان دادن به جنگ ایران و عراق نوشتند، را ذکر کنم. نامه ای سراسر شجاعانه و اندرزگونه و انذار دهنده به کسانی که مدعی اند ماموریت خدایی برای به سرانجام رساندن امور دارند ولی با تصمیم های آنچنانی مملکت و ملتی را به باد فنا می دهند.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.