بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

چهارشنبه ۲۱ام آذر ۱۳۹۷ درباره پروین بختیارنژاد

زندگی به مثابه سعی

در این ماراتن زندگی پروین بختیارنژاد بالاخره بر زمین افتاد. آن جوان ایده‌آلیست تغییرات زیادی کرد. اگرچه به واقعیت تن نداد و سعی کرد اَشکال دیگری از دور زدنِ امر واقع و درافتادن با آن را برای ما به مثابه الگو بر جای گذارد، اما قدرت دست از سر مجازات و تنبیه بر نداشت. ولی حُسنش این بود که ما در این ماراتن و در برابر این هفت‌خوان، پوست کلفت شده‌ایم. این هویتی که شکل گرفته و میراثی که برای ما به جای می‌ماند یک چیز مسجل است: هویت امری دیروزی، خاطره و یا حسرتی دیروزی نیست، بلکه هویت و طرح‌اندازی دیگری است. برای ساخت و سا هویت جدید، ما به یک جنگ بزرگ و درافتادنِ مدام با امر واقع محتاج‌ایم و در نتیجه، خوشحال‌ایم از اینکه به وسوسه شریعتی باشد یا صمد، خروج کرده‌ایم.

دوشنبه ۱۹ام آذر ۱۳۹۷

جنبش دانشجویی، در بستر هویت اجتهادی

بحث‌هایی که حنیف نژاد و نهضت آزادی مطرح کردند فقط در زمینه دانشگاه نبود و به نوعی مستقیماً مذهب ما را با توده ها پیوند می‌داد. این مهم است که انجمن اسلامی عامل پیوند با توده‌ها بود، چون مذهب عاملی عمومی بود. متاسفانه از زمانی که دکتر سروش آمد و مباحث خود را مطرح کرد، این ویژگی از دانشگاه گرفته‌شد. دوران مجاهدین و شریعتی بچه مسلمان‌ها از مذهب دفاع می‌کردند و این مذهب آنها را با توده‌ها پیوند می‌داد. این عامل پیوند کم کم از بین رفت.

یکشنبه ۱۸ام آذر ۱۳۹۷

آیا اسلام جهادی و سیاسی به پایان کار خویش رسیده اند؟

آیا بهار عربی یک دام و تله ای بود برای اسلام گرایان که توسط دولتهای بزرگ چیده شده بود، تاآنها را به استخدام خویش درآورند وبا یک تیر دو نشان بزنند: نخست آنها را نابود کنند تا از شرشان راحت شوند و از طرفی برای همیشه تصویر و چهره آنها را سیاه و بدنام نمایند ؟

یکشنبه ۱۸ام آذر ۱۳۹۷

نگاهی به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا

عامل مهمی که تا حدودی از دید ناظرین و تحلیلگران پنهان مانده این است که یک بخش اجتماعی و جمعیت چشم‌گیری هست که در زمان انتخابات و انداختن رأی در صندوق، درگیر مناقشان سیاسی/ فرهنگی نمی‌شود. این قشر در طبقه متوسط به بالا و طبقه بالا سکونت دارد و همواره منافع مالی، مالیاتی و سود سهام و اقتصادی خود را معیار قرار می‌دهد. قشر اجتماعی مذکور هر نوع جمهوری‌خواه را از آیزنهاور گرفته تا ریچارد نیکسون، از ریگان تا رامنی و بوش و سارا پیلین تا ترامپ را متحد مالی/اقتصادی خود می‌بیند؛ به عبارت دیگر به خاطر همین منافع مالی، چشم خود را به پدیده‌های نژادپرستی، زن‌ستیزی، عقاب‌های جنگ‌طلب و مسیحیان افراطی راست‌گرا و غیره می‌بندند. رسانه‌ها به این طبقه و قشر اجتماعی تعیین‌کننده نمی‌پردازند.

شنبه ۱۷ام آذر ۱۳۹۷

سیر تحول جنبش دانشجویى تا سال ۴٢

شنبه ۱۷ام آذر ۱۳۹۷

اعدام‌درمانی

جمعه ۱۶ام آذر ۱۳۹۷

مسئولیت دانشجو در بزنگاه بحران

جمعه ۱۶ام آذر ۱۳۹۷

شکاف راهبردی در اردوگاه اصلاح‌طلبی

پنج شنبه ۱۵ام آذر ۱۳۹۷

‍ «محاصره بودگی» جنبش دانشجویی

سیاست بوروکراتیک نیز علی‌رغم قلم‌فرسایی درباره‌ی جنبش دانشجویی، از آنجا که در زمره‌ی بازتولیدکنندگان نهاییِ نظم موجود است، با عقیم‌سازیِ جنبش دانشجویی، تلاش دارد ویژگی اصلیِ این جنبش را که سیاست رادیکال است، از آن سلب ‌کند و عملاً به بخشی از کارگزارانِ پروژه‌ی حصارکشی به دور دانشگاه تبدیل شده‌است.

چهارشنبه ۱۴ام آذر ۱۳۹۷

بازگشت؛ یادی از پروین بختیارنژاد

پروین در پی آشنایی با چنین فضاها و انسان هایی با نوع دیگر زیست و زندگی آشنا شد و در خود توانایی و حتی نیاز بازگشت به سرزمین مادری و ساختن و زیستن و زندگی از نوع دیگر را حس کرد و جرئت و شهامت بازگشت در جانش شعله و رشد. او در بازگشت بیش از هر چیز در صدد پی ریزی سبکی از زندگی منفک از زیست پیش از رفتنش بود. نوع دیگری از زندگی که کمتر نمایشی و بیشتر بر واقعیت توش و توان تازه بازیافته اش استوار ساخته بود.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.