بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

سه‌شنبه 22nd سپتامبر 2020 نرگس محمدی 

اذیت نماز خوان، آزار بی نماز و اعدام سیاسی در حکومت دینی

زندان آدمی را به خود می خواند.اما فرصتی هم برای پیدا کردن خود هم است اگر چه فرصتی اجباری.من را عادت شده در ساعت های شب راز و نیازو نیایش ،برای تحمل رنج هستی کنم. تا بتوانم در گفتگو های تنهائی خودم، زندان را با توقع کمتر و مهر بیشتر به دیگران تحمل کنم. چرا که نیایش سبک بالی می رود و روح را گشاده می کند تا انسان ها را به خاطرانسان بودنش برابر بدانی نه چیز دیگر،همان نکته که عارف ایرانی یعنی خراقانی گفته است.

دوشنبه 21st سپتامبر 2020 عزت‌اللَّه سحابى - هدى صابر

اقتصاد جنگ؛ فرصت آن دو سال و تاوان آن شش سال

حمله‌ی عراق در ميانه سال ۵۹ شرايط ويژه‌اى را برای اقتصاد ایران رقم زد. افت سطح توليد نفت به ميزان ۵۷ درصد و صادرات به ميزان ۶۸ درصد در مقايسه با سال ۱۳۵۸ قدرت مانور مديريت مالى كشور را به شدت محدود مى‌ساخت. به‌علاوه آن‌كه بودجه دفاع نيز به گونه‌اى سقف باز خود را به اقتصاد تحميل كرده بود. در شرايط جديد كه جامعه ايران محدوديت‌هاى ناشى از جنگ و زيست متناسب با آن را پذيرفته بود فضاى عمومى براى اصلاح ساختار با مضمون «راديكاليسم عقل‌گرا» مهيا شده بود.

شنبه 19th سپتامبر 2020 تقی رحمانی

سلول انفرادی وکتاب شکنجه سفید

تلاش نرگس (محمدی) برای مبارزه با سلول انفرادی برای من چندان روشن و قابل درک نبود در مبارزه نسل ما، سلول انفرادی قسمتی از مبارزه بود. برای ما انفرادی مکان ازمایش وعده ها و اثبات ادعا بود مانند سخنان زهرا دهتاجی و و مهوش خانجانی در همین کتاب شکنجه سفید.

جمعه 18th سپتامبر 2020 سعید الشهابی

عادی سازی با “اسرائیل” امنیت خلیج فارس را تهدید می کند

 آنچه مسلم است این است که توده های عرب پس ازدهه ها ستم ،آزار و اذیت وسلب مالکیت از وضعیت ضعف مادی و روانی خود رنج می برند ،اما این ضعف تأثیری دراعتقاد اکثریت قریب به اتفاق اعراب و مسلمانان در مورد ضرورت آزادسازی سرزمین معراج و رسمیت نشناختن اشغالگران ندارد.

جمعه 11th سپتامبر 2020 سعید مدنی

از این ستون تا آن ستون!

 آغاز پرورش بسیاری از توانایی های انسان در دوران كودكی است. پرورش قدرت تخیل و خلاقیت نیز در دوره كودكی شكل می‌گیرد. تقریبا همه روانشناسان و روانکاوان درمورد اینکه تجربیات دوره کودکی، منبع خلاقیت در سال‌های بعدی است، اجماع دارند. از این رو لازم است تا در مراحل آغازین رشد کودک، پرورش خلاقیت او مورد توجه قرار گیرد.

پنج‌شنبه 10th سپتامبر 2020 الهامی

سید سیاسی نوگرا

در آن مقطع سید محمود طالقانی بنوعی عمل نمود که تمامی انقلابیون به این نتیجه رسیده بودندکه روحانیت پا درمیدان گذاشته یک طالقانی دیگرند،وتمامی روحانیت به همین صورتند.به اعتقاد همه در آن مقطع روحانیت که وارد گود مبارزه شده بودند نواندیش ونوگرا هستند.

چهارشنبه 9th سپتامبر 2020 صبحی غندور

این “زمان متعلق به اسرائیل” است اما اسرائیل آن را چگونه به دست آورده است؟

دولت ترامپ اکنون در سرمایه گذاری و نتایج آنچه که در کشورهای عربی اتفاق افتاده و یا داردمی افتد شرط بندی می کند. ازجمله به حاشیه رانده شدن مسئله فلسطین گرفته، تا انفجارو درگیری‌ها داخلی عربی، از جانب دیگر ازعدم وجود مرجع مؤثر عربی کنشگر در این کشورها،در این راستا با فشار آوردن به اعراب و فلسطینی ها برای پذیرش پروژه "معامله قرن" و عادی سازی "عربی و اسلامی" با اسرائیل بدون خروج آن از همه سرزمین های عربی اشغالی در سال 1967،و پیش از تأسیس کشور مستقل فلسطین می باشد!

سه‌شنبه 1st سپتامبر 2020 حسن پویا

تبارشناسی عزاداری

انسان موجودی اجتماعی است و در اثر ارتباط زنده است. یکی از مهمترین دغدغه‌های انسان تنهائی اوست و انسانهای اولیه جهت رفع تنهائی به مرور دور هم جمع می‌شدند و به رقص و پایکوبی و حرکات جمعی می‌پرداختند. به مرور زمان برای این مراسم آئین‌ها با علائم به صورت نماد و سنبل ساختند و سپس آنها را اسطوره کرده و به نسلهای بعدی منتقل کرده‌اند. 

در فرآیند زندگی و شکل‌گیری نشانه‌، کلمات و  جملات به تدریج نظام نشانه‌سازی و زبان و گفتمان شکل گرفت و با عبور از زندگی جمعی به زندگی اجتماعی آگاهی و معرفت شناسی تکامل یافت.

به صورت کلی انسان مراحل "اسطوره، عقل و اراده" را به صورت تدریجی و فرآیندی طی کرده است و آگاه به خود و جهان شده است و نیازهای او نیز گسترش یافته است. 

جمعه 28th آگوست 2020 تقی رحمانی

م.م تجربه سحابی و روش های وارداتی اصلاح طلبان

ملی-مذهبی هویتی دیر پا است امابا توجه به شرایط زمانه انواع مختلف تشکل و جریان داشته است. در تاریخ معاصر م.م از سید جمال الدین اسد ابادی شروع می شود در تنباکو تاثیر سیاسی خود را نشان می دهدو ترور ناصر الدین شاه هم روایت داغ از این جریان است .

ریشه داری این جریان ان را در انواع گوناگون تولید کرده و بازتولید . از میزرا کوچک تا مجاهدین خلق هم راویتی از این جریان است.

پنج‌شنبه 27th آگوست 2020 فرید مرجایی

وحدت ملی در سایه مشارکت مردمی

بسياري از تحليلگران و فعالان مدني با اين سوال روبه‌رو هستند كه چرا مردم در 30 تير 1331 براي حمايت از دولت قانوني و دستاوردهاي نهضت ملي نفت و مقاومت در مقابل نيروي نظامي ‎به طور يكپارچه به صحنه و خيابان آمدند، ولي در روز 28 مرداد 1332 براي مقابله با كودتاي نظامي ‎آژاكس بسيج نشدند؟ اكنون به اندازه بيش از نيم قرن از حادثه كودتاي آژاكس مي‎گذرد و در نتيجه اطلاعات زيادي از منابع مختلف و اسناد سازمان‌هاي اطلاعاتي امريكا و انگليس به دست آمده كه آگاهي ما را نسبت به زمينه سياسي كودتا عميق‌تر كرده است.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.