بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

پنج‌شنبه 4th مارس 2021 ابوالفضل قدیانی

مسئولان زندان و دستگاه‌ قضایی در محبوس کردن فعالان سیاسی و مدنی در سلول‌های انفرادی مسئولند و باید پاسخگو باشند

دیر زمانی است که داستان سلول انفرادی در محافل و مجامع طرفداران آزادی، دمکراسی،عدالت و مدافعان حقوق بشر مورد بحث ،بررسی و انتقاد قرار گرفته است ، با مداقه در صدمات و لطمات روحی و روانی و جسمانی ناشی از آن،همگی یک صدا سلول انفرادی را از مصادیق بارز شکنجه دانسته و غیر قانونی و مجرمانه بودن آن را مکرراً به اطلاع و آگاهی افکار عمومی در سراسر جهان رسانده‌اند ‌. همچنین دیر زمانی است که سلول انفرادی یکی از ابزارهای بی رحمانهٔ مستبدان در راس نظام های استبدادی از جمله مستبد امروز ایران علی خامنه‌ای در راس نظام استبداد دینی ایران است که در جهت شکنجه و آزار فعالان ، منتقدان و معترضان و مبارزان راه آزادی و وا داشتن آن اسیران در سلول‌های انفرادی به اعتراف علیه خود و دیگران به کار گرفته می شود .

دوشنبه 1st مارس 2021 شهریار دبیرزاده

مرگ، ترس و تغییر

به زعم توماس هابز، ترس برادر دو قلوی انسان است. با زاده شدن انسان ترس نیز زاده می‌شود و همیشه در تمام طول حیات احساس ترس می‌تواند یکی از مهمترین فاکتور‌های شکل دهنده به حیات انسانی باشد. این پارادوکس سازنده می‌تواند نوع نگاه انسان به حیات را دچار دگرگونی نماید، کما این‌که تاریخ بشر نیز ناشی از این احساس، شکل‌های گوناگونی به خود گرفته است. در این میان بزرگترین ترس‌ها ترس از پایان حیات یا همان مرگ است.

شنبه 27th فوریه 2021 فاطمه گوارایی

سراوان : فقیرسازی و کنترل !

با رویداد حوادث 4 اسفند در سراوان و کشته شدن تعدادی از اهالی منطقه که به کار سوخت بری مشغول بودند ، به نظر می رسد مسائل استان سیستان و بلوچستان در حال تبدیل شدن به یک مسئله ملی بوده و سطح منازعه اقوام ایرانی گسترش می یابد .

 ج ا ا در این 40 ساله تمامی تلاش خود را بر ایجاد تفرقه میان اقوام ایرانی و افزودن سطح منازعه از یک رقابت درون خلقی به رقابتی میان خلقی و گسترش این اختلافات در سطح وسیع تر و تبدیل مسئله و خواستهای متفاوت غیر هویتی به مسائل و مشکلات هویتی متمرکز ساخته است.

پنج‌شنبه 25th فوریه 2021 نويسنده عمانى: جمال كندى

توافق هسته اى و پایان دادن به جنگ یمن

آمریکا کشوری مؤثر، متعادل و تأثیرگذار در منطقه و جهان است. اگر چه استراتژى روابط خارجي آمریکا اکنون دیگر براى همه آشكار شده ،كه مهم ترین آن امنیت اسرائیل است، اما بسيار مهم است و بر پایه آن، تشدید یا مماشات و مقابله با آن بین درگیری در مکان هاى و درهم آمیختن با آن در مکان های دیگر بنا مى شود. بنابراین شخصیتی که سلسله مراتب سیاسی را در آمریکا رهبری می کند، بسيار مهم است و در واقع ذره بین تحلیل های سیاسی و ایدئولوژیکی بر او مسلط مى شود.

چهارشنبه 24th فوریه 2021 تقی رحمانی

کیوان صمیمی رهائی برای دموکراسی و عدالت

او متولد سال 1327 در 6 اسفند است اما اولین بار در شیراز در سال 1344 دستگیر شده است بعد هم معتاد به زندان شد امروز هم زندان است .اما زندان های او برای غارت مردم نبود برای ازادی و عدالت بود.
اومتولد ابادان است گرمی ان محیط را دارد، گرمی او با معرفت و عمل همراه کرده است.کیوان را با عملش باید سنجید.

سه‌شنبه 23rd فوریه 2021 مجتبی نجفی

حامی سراوان باشیم

 جمهوری اسلامی متخصص انباشت مساله های حل نشده است. با فقرای خشمگین با زبان تفنگ و قطع اینترنت صحبت میکند. در این اثنا، یکی تشویق به جنگ داخلی میکند و دیگری که در ناز و نعمت بزرگ شده و طعم حداقلی فقر را نچشیده چه برسد به فقر خُرد کننده سراوان، فقرا را به خاطر قاچاق به عنوان مفرّ حیات، قاچاقچی می نامد و رسما سرکوب خونینشان را توجیه میکند.

یکشنبه 21st فوریه 2021 رضا دبیر

قلندری از تبار نیاسودنی ها

جمعه 19th فوریه 2021 تقی رحمانی

چرا اشعری گری سروش اوج گرفت؟

سروش انسان مومن و متشرعی است در این نوشته می خواهم سیر بن بست حکومت دینی را که سروش به اصلاح ان باور داشت چه تاثیری در طرح دو ایده خواب های انبیا و اسلام و خشونت است کاوش کنم. سروشی که قبل از قبض و بسط شریعت و راه های مستقیم گفته بود.
سیاست و زیست عمومی انسانی مبنای اندیشه‌سازی است، ضمن این که اندیشه گاه سعی می‌کند خودش را از سیاست و شرایط زمانه فراتر نشان بدهد؛ این ویژگی هم درست است و هم متناقض نما. درست است زیرا به طور کلی زیست انسان‌ها در تمام دوران ها تا امروز در جوامع در کلیات مسائل با هم اشتراک دارند .

پنج‌شنبه 18th فوریه 2021 سعید رضوی فقیه

 یاد آر ز شمع مرده یاد آر

,

سه‌شنبه 16th فوریه 2021 شهریار دبیرزاده

حکایت در سرگشتگی انسان

اینک در تجربه خود با وضعیتی جدید ناشی از این تغییرات شگرف رودررو شده است که بنیادهای متزلزل پیشین را، درک نکرده و وارد عرصه جهانی متلاطم‌تر و آشفته‌تر شده است؛ عصری که در حیطه جهانی به عصر میان‌مایگی شهره شده است؛ موقعیتی پارادوکسیکال و متناقض‌نما، در مقاومتی در برابر تمامی این عرصه‌ها که ساحت‌های گوناگون زیست جهان او را دگرگون کرده است. در این شرایط به نظر می‌رسد جامعه ایرانی تبدیل به جامعه‌ای آنومیک، نه به تعبیر دورکهایمی آن که به زعم رابرت مرتن، جامعه آنومیک ناشی از تحولات عمیق در عرصه‌های هستی‌شناسانه و معرفت‌شناسانه آن.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.