بایگانی برای :خوراک متنی این بخش اندیشه

یکشنبه 18th آوریل 2021

رابطه میان شریعت و طریقت در اندیشه «عطار» رازآلود است

ششمین سخنران این مراسم بین‌المللی شریف مراد اسرافیل‌نیا بود. وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به تأثیرپذیری درویش ناصر بخارایی، شاعر قرن هشتم هجری از عطار نیشابوری گفت: بخارایی بیش از سنایی و مولوی تحت تأثیر عطار قرار دارد. تأثیرپذیری او بیشتر محتوایی است. بخارایی مانند عطار از عرفان آگاهی کامل دارد.اوتاکید کرد: بنیاد اندیشه عطار را عشق تشکیل می‌دهد و پیام عرفان بخارایی هم عشق است. ناصر بخارایی مانند عطار قائل به مقام والای پیر در سیر و سلوک است. پیر ناصر بخارایی، مانند پیر عطار، نماد آزادگی و سرسپردگی در راه عشق است. پیر ناصر مانند پیر عطار، خانقاه را رها کرده و به خرابات روی آورده است. پیر مغان او مانند پیر عطار یک پیر خیالی است. ناصر دریافته است که با زهد و پارسایی نمی‌توان به سرمنزل مقصود رسید و از این رو تصوف عابدانه را ترک کرده و عرفان عاشقانه را برگزیده است.

ا

شنبه 17th آوریل 2021

رمضان ماه ایمان، انفاق و عباد

از نگاه اسلام و قرآن توجه به نیاز‌های مادی و جسمی انسان به اندازه توجه به نیاز‌های معنوی مهم است. آخرین سخن اینکه: همان‌طورکه اگر احتمال ضرر برای بدن از راه روزه‌گرفتن وجود داشته باشد، تکلیف ساقط یا روزه‌گرفتن حرام می‌شود، همچنین اگر احتمال دهیم حضور در مجالس و اماکن برای برگزاری دعا موجب ابتلای به کرونا می‌شود، چنین حضوری نیز حرام خواهد بود.

جمعه 16th آوریل 2021

درباره نسبت هنرمندان عرب و انقلاب‌های عربی؛ چپ‌ها و غرب‌گرایان میدان‌دار هنر جهان عرب

ما به عنوان کشوری که فضای هنر و ادبیات‌مان مورد تایید و اقبال کشورهای دنیا ازجمله کشورهای عربی ست، نتوانستیم از این هنرمندان به صورت مادی یا معنوی حمایت کنیم. حمایت هایی مثل پخش آثارشان و آموزش به آنها. در مقابل حریف و رقیب ما بهتر عمل کرد؛ مثلا در حوزه مستند سازی، بسیاری از افرادی که به صورت غیرحرفه‌ای مستندی را ضبط میکردند توسط BBC آموزش داده شدند و الان BBC از این افراد استفاده میکند. همچنین جشنواره ها در این زمینه خیلی موثر بودند، بسیاری از جشنواره ها در آن سالها، کارگردانانی را از این کشورهای عربی دعوت کردند و به آنهاجایزه دادند ولی ایران بخش های ویژه‌ای که در جشنواره هایش ایجاد کرد کم بود و جشنواره های کمی در این حوزه کار کردند.

چهارشنبه 14th آوریل 2021 عبدالصمد بن شریف

تونس و سه مشکلی که دارد

از زمانی که اعتراضات اجتماعی در یک روند از شهرهای تونس آغاز و مصادف شد با گرامی داشت دهمین سالگرد انقلاب یاسمین، همزمان و از سوی دیگر در صحنه سیاسی شاهد بحث وگفتگوی شدیدی درمورد کسانی که پشت این حوادث بودند با کسانی که طرفدار آن هستند و کسانی که باعث آن اعتراضات شده اند ومسیری را که آن ها در پیش گرفتند وشعارهایی راکه برپا داشتند نیز آغاز شد.
گروه هایی که در آن اعتراضات شرکت کردند و سرنوشتی که برای آنها رقم خورد و از سوی دیگر کسانی که آنچه رخ داده را بیان قانونی وآشکار از انسداد افق ها ، ناامیدی سیاسی عمومی ، عدم امید و رویای اجتماعی و اقتصادی، ازطرفی نرخ بالای بیکاری و دامنه گسترش فقر می دانند. بنابراین هر یک از هر سه جوان در تونس یکی از آن ها می خواهد مهاجرت کند تا کشور را ترک نمایند.

سه‌شنبه 13th آوریل 2021

بررسی علل تغییر مذهب فقهی علمای اهل‌سنت؛ بیشترین جذابیت از آن مذهب شافعی

محوریت بعد جغرافیایی: همانقدر که عامل جغرافیایی سبب گرایش به یک مذهب شده، برای برخی از مذاهب مانع ایجاد کرده است. برخی از سرزمین‌ها عملا به‌خاطر حاکمیت انحصاری یک مذهب، گویا در برابر گرویدن به مذاهب دیگر قفل بودند. همین امر سبب می‌شد که افراد تازه‌وارد به آن کشورها، مجبور شوند خود را با مذهب فقهی رایج در آنجا وفق دهند. حضور عامل شخصیتی: هر فقیه و عالمی محیط تربیت و رشد و فرهنگ خاص و اخلاق و طبیعت روحی خودش را دارد و همۀ این عوامل در انتخاب مذهب مؤثرند. دیدیم که چگونه اینها سبب تغییر مذهب یک عالم می‌شوند، گاهی متأثر از محیط خانوادگی، گاهی تحت تأثیر یک استاد و گاهی در اثر ضرورت یک منفعت مادی که مقتضای شرایط زندگی است.

دوشنبه 12th آوریل 2021

ده‌ساله شدن انقلاب لیبی و مردمی که همچنان در انتظار ثبات سیاسی‌اند

انقلاب مردم لیبی ۵ ساله نشده بود که اختلاف‌ها در کادر رهبری این کشور نیز اوج گرفت. در این اختلاف‌ها که نقش دولت‌های رقیب نیز به آسانی در آن‌ها دیده می‌شد، دو دولت به صورت همزمان خود را حاکم بر لیبی معرفی کردند؛ طرف‌هایی که تلاش کردند تا با شکست طرف دیگر، کنترل کل لیبی را در دست گیرد. «دولت وفاق» به مرکزیت طرابلس که سازمان ملل متحد آن را به رسمیت می‌شناسد و دولت دیگر با عنوان «ارتش ملی لیبی» به رهبری ژنرال خلیفه حفتر در شرق لیبی است.این در حالی است که جنوب غربی لیبی در اختیار قبایل طوراق است و در مناطق تحت کنترل نیروهای وابسته به ژنرال حفتر نیز قبیله توبو حاکم هستند. همچنین بخش گسترده‌ای از شمال لیبی را هم نیروی‌های هم پیمان با داعش کنترل می‌کنند.

یکشنبه 11th آوریل 2021

گزارشی از کتاب محمد و امپراتوری‌های ایمان

شاید کسی که هدف کتاب را نداند، پس از خواندن آن، چنین به نظرش آید که این کتاب نظمی منطقی ندارد و مجموعه‌ای از فصول نامرتبط است. اما باید دانست که کتاب انتونی کتاب زندگی‌نامه‌ی پیامبر یا –عکس آن‌چه از عنوان آن برمی‌آید- تلاشی در زمینه‌ی ساختن آن ‌هم نیست. این کتاب کوششی متدولوژیک است جهت پژوهش علمی و کار با متون سیره-مغازی و روش درست و همه‌جانبه‌ی تحلیل آن‌ها. با استفاده از این روش‌ها و نمونه‌هایی[۵] که در کتاب می‌آید، انتونی امیدوار است که در آینده و پژوهش‌های بیش‌تر بتوان تصویر روشن‌تری از زندگی پیامبر ارائه داد. در واقع این کتاب بیش‌تر از آن‌که به لحاظ اطلاعات و داده‌های تاریخی اهمیت داشته باشد به لحاظ متدولوژیک حائز اهمیت است.

شنبه 10th آوریل 2021

درباره وضعیت علوم اجتماعی در جهان عرب؛ استبداد عامل عقب‌ماندگی در علوم اجتماعی

هدف این پژوهش ارزیابی تحقیقات علوم اجتماعی معاصر در جهان عرب با تمرکز بر جامعه شناسی و مردم شناسی است. این پژوهش نشان میدهد که علوم اجتماعی جهان عرب از وابستگی افراطی به مفاهیم ناشی از تجربه جوامع غربی رنج می برد. چنان که تحقیقات منتشر شده به شدت متکی به روش های کیفی و مطالعات موردی است. این پژوهش کم کاری هایی که در تولیدات علوم اجتماعی بلکه اساسا علوم انسانی عرب رخ داده را به استبداد و عدم وجود دموکراسی در نظامهای دولتی عربی ارجاع داده است. این همان عاملی است که پژوهشگران عرب را از پرداختن به مسائل مهم و مشکل مانند تنوع فرهنگی و قومی بازداشته است.

شنبه 10th آوریل 2021

اخوا‌ن‌المسلمین از درون؛ «جبرگرایی دینی» دال مرکزی گفتمان اخوان

الجزیره ٍترجمه: رامین حسین آبادیان ُگفتگویی با «حازم قندیل» ترتیب داده شده است که از دو بخش تشکیل می‌شود. بخش اول در واقع به بررسی دیدگاه‌ها و نقطه‌نظراتی می‌پردازد که او در کتابی که در سال 2015 آن را منتشر کرد، بیان کرده است. این کتاب تحت عنوان «اخوان‌المسلمین از درون» منتشر شد. افزون بر این، در خصوص تحلیل ایدئولوژیکِ ساختارهای تشکیل‌دهنده «اخوان‌المسلمین» و مواضع سیاسی آن نیز گفتگو شده است. این استاد رشته «جامعه شناسی سیاسی» در دانشگاه «کمبریج» دارای یک تحلیل فکری از جمعیت «اخوان‌المسلمین» است که در این تحلیل، نظریه‌های «گرامشی»، «فوکو» و «بوردیو» در خصوص تشکیل جمعیت مذکور را مد نظر قرار داده است.

جمعه 9th آوریل 2021

عناوین پژوهشی در جامعه‌شناسی تشیع با ساختار سیاسی و اجتماعی تنیده است

برای پاسخ به سوال اول در مورد این­که جامعه‌شناسی تشیع چه جایگاهی در آموزش عالی دارد لازم است به یک تعریف اجمالی از این مفهوم اشاره کنم. «شیعه‌شناسی شاخه‌ای از مطالعات اجتماعی است که مجموعه‌ای از مباحث جمعیت‌شناسانه، جامعه‌شناسانه، مردم‌شناسانه، مطالعات فرهنگی و اجتماعی را پوشش می‌­دهد که اندیشه‌های واقعی و موجود شیعیان را مطالعه می‌­‌کند. یعنی اگر پژوهش‌گری بخواهد شخص، گروه،‌ جمعیت، جامعه یا اجتماعی از شیعیان را موضوع پژوهش خود قرار دهد و حول‌وحوش یکی از موضوعات مربوط به این جمعیت پژوهش کند، شیعه‌شناسی کرده است».

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.