بایگانی برای :خوراک متنی این بخش اندیشه

سه‌شنبه 17th دسامبر 2019 بررسی سوره‌های حجر تا حجرات

فرایند عروج انسان

محور عمده و جامع این سوره‌ها "انسان" می‌باشد. به مرور که عوامل ساختاری کاهش می‌یابد و نقش شناخت انسان افزایش می‌یابد نقش اراده در سوره‌ها پر رنگ می‌شود و به تدریج از طرح مبانی شروع شده و به روشهای پاکسازی و اصلاح می‌پردازد.

چهارشنبه 4th دسامبر 2019 عبدالعلی بازرگان

«محاربه با خدا و رسول»؛ مستمسکی برای سرکوب معترضان

و این چنین تحریف آیات توسط حکمرانان بنی امیه و بعدها بنی‌عباس، به کمک آخوندهای درباری و پیوند شوم زور و زر و تزویر تداوم یافت و چماقی به دست مستبدین صفویه و قاجار و هم امروز در نظام ولایت مطلقه فقیه داد تا با احکام تحریف شده: محارب، مفسد و باغی و… مخالفین سیاسی خود را سرکوب کنند.

پنج‌شنبه 3rd اکتبر 2019

عاشورا دوگانه یا میانه مرگ و زندگی ؟

در میانه عاشورا و اربعین قرار داریم. عاشورا فرهنگی دارد که اگر در قدرت باشی باید مانند علی در کوفه عمل کنی. اگر مجبور به انتخاب میان شرف دادن و بی شرفی شدی، مرگ را انتخاب کنی.اگر در قدرت و حکومت سرکوب گر شدی دیگر مامون و معاویه هستی نه حسینی.

جمعه 20th سپتامبر 2019

حقوق، مقوله‌ای مدنی است نه دینی

اگرچه فقها همواره در قانون‌گذاری دخالت داشته‌اند، اما چهار دهه است که رسما این شیوه‌ی غیرمدنی، معیوب و ناکارامد، که هم موجب رنج ملت است و هم موجب اتلاف سرمایه‌ها و ویرانی کشور، تجربه شده و راه به جایی نبرده است. در دنیای قدیم اگر پیوند قانون با خدا موجب اطاعت بی‌چون‌و‌چرای مردم از قانون و آسایش حاکمان می‌گشت، امروز اما این راهکار، دیگر کارامد نیست.

سه‌شنبه 10th سپتامبر 2019

سه مفسر موثرِ معاصر

آیت الله طالقانی که پایگاه قرآنش در مسجد هدایت جذب کننده استادان و دانشجویان دانشگاه تهران بود، برای تاثیر گذاری در مخاطبانش چاره ای نداشت جزآن‌که خود را مجهز به علوم زمانه و مباحث سیاسی اجتماعی کند و به زبان روز تفسیر نماید، بنابراین بیشترین شاگردان او دانشگاهی بودند. مثل: چمران، یزدی، سحابی، رجایی، حنیف نژاد، میثمی، جعفری، بسته نگار و… که هرکدام منشاء آثار و خدمت نیکویی شدند.

سه‌شنبه 13th آگوست 2019

منا و قربانی

و به سبب همین ذبح عظیم، ابراهیم به رهایی و آزادی می‌رسد. در آیه فوق "رها شدن" به ابراهیم باز می‌گردد، این ابراهیم است که در کانون آزمون قرار گرفته و به رهایی می‌رسد و بدیهی است که قوچ یا هر جانور دیگری در مراسم قربانی، نمی‌تواند فدیه‌ی قابل توجهی برای آن ذبح عظیم باشد. مگر نمادی یا نشانه‌ای برای ذبح چیزی که در حرم دل اتفاق افتاده است.

شنبه 3rd آگوست 2019

ما مسلمانان در بحران هستیم

باید به فکر نجات اسلام از افکار عقب مانده، از بیان های غیرقابل دفاع، از خرافه ها، از فتواهای ضدِانسانی و ضدِحقوق بشری باشیم، به وجود آوردن یک تفکر روشن دینی و صاف کردن را تفکر صحیح سیاسیِ عقلانی (نه قاطی پاتی کردن اینها با یکدیگر) وظیفه بزرگ ماست تا نسل آیندۀ ما بتواند در دین صحیح فکر کند و در سیاست صحیح عمل نمآییم.
-

سه‌شنبه 9th جولای 2019

ایمان جدالی

گروه دیگری هم هستند که به نظرم، اصیل‌ترین پویش درون دینی روزگار ما را نمایندگی می‌کنند. برای این کسان، خداوند نه تنها منفعل نیست، بلکه فعال است، زنده است، گویاست و طرح افکن. اما به خودی خود آزادی مومن را به رسمیت نمی‌شناسد. مومن برای کسب آزادی خود در جدال مستمر با خداوند است. او را رویاروی سنت دینی متعارف قرار می‌دهد و او را به پرسش می‌کشاند. به سادگی اقناع نمی‌شود. او را ترک می‌کند. از او عبور می‌کند. بازمی‌گردد. اما عبوس و مملو از گلایه و پرسش و خواست. به او عشق می‌ورزد اما ترک عهد می‌کند. برای خود سنخ از ایمان ورزی ساخته‌اند که شاید بتوان آن را ایمان ورزی جدالی نامید. آنها ضمن این جدال خداوند را وادار می‌کنند آزادی‌شان را به رسمیت بشناسد.

پنج‌شنبه 20th ژوئن 2019

خرداد، شریعتی و بن بست روشنفکر مسلمان

شریعتی روشنفکر را مسول می دانست، روشنفکر را تحصیل کرده و ارگانیک تعریف نمی کرد او با پدیده روشنفکر- استاد ارگانیک مواجه نبود اما امروز زمانه دیگری شده است.

یکشنبه 16th ژوئن 2019

مقاله غریب جواد طباطبایی درباره مرحوم سید جمال الدین اسدآبادی

خوشمزه اینجاست که بیشتر مقاله به شرح زندگی سید اختصاص یافته و نه آثار و افکار او و غالبا به مهمترین منابع زندگی وی و تحقیقات مختلف و پر شمار به زبان های عربی و اروپایی درباره او جز چند نوشته درجه چندم مراجعه نشده است. این مقاله باید از نو تحریر شود...

فیلتر کردن مطالب

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.