بایگانی برای :خوراک متنی این بخش اندیشه

جمعه 27th نوامبر 2020 فقه موجود مسائل را سیاه و سفید می‌بیند، به آیات قرآن کم‌توجه است و نگرش اجتماعی ندارد

در گفت‌وگو با آیت‌الله سید کمال حیدری مطرح شد:فقه موجود مسائل را سیاه و سفید می‌بیند

مشکل دوم این است که همان نگرش صرفاً فقهی که برخی آقایان نسبت به دین دارند نیز، متأسفانه نگرش فقهی بر اساس مضمون روایات ـ و نه بر اساس فقه قرآنی ـ است؛ که البته این مشکل دوم به همان مشکل اول بازمی‌گردد. اگر همین نگرش فقهی بر اساس فقه قرآنی بود، بسیار بهتر از این نگرش فقه روایی بود؛ لذا مشاهده می‌کنید که استناد آقایان در مسائل فقهی، بیشتر همان منظومه‌ی روایات ـ و نه استناد به آیات قرآنی ـ است. نه این‌که در فقه، به هیچ آیه‌ی قرآن استناد نمی‌شود؛ بلکه سخن این است که حضور آیات قرآن در فقه ما بسیار کمرنگ است و قرآن در فرایند و عملیات استنباط ما نقش چندانی ندارد؛ ا

چهارشنبه 25th نوامبر 2020

آیا “تفاسیر قرآن”به پایان عصر خود نزدیک شده‌اند؟

ما دیگر باید دست از تفسیرِ قرآن برداریم و اکنون نوبت آن است که با متن قدسی وارد رابطه‌ای پساتفسیری شویم. شرح و بسط این دوره نوپدید مهمترین پروژه‌ای‌ است که نگارنده به جد آن را دنبال می‌کند و تاکنون بالغ بر ۲۳۰ صفحه از کتاب‌اش، در این باب را قلمی کرده است؛ کتابی که امیدوار است بتواند اندکی از فربهی نظری و بیمارگونه پیرامون تفسیر قرآن را بکاهد و تاحدی نیز از پتانسیل‌های عملی و کاربردی آن پرده‌برداری کند.
این مقاله دومین مقاله بلند من در باب «تفسیر قرآن» است؛ مقاله‌ای که اولاً از دل پروژه فکری‌ام، تحت عنوان «تفسیر-بس، پیش به سوی قرآن‌شناسی کاربردی» سر برآورده و در ثانی همانند مقاله نخستم کاملاً زبانی انتقادی دارد.

دوشنبه 23rd نوامبر 2020

نگاهی به آراء و اندیشه آیت‌الله سید کمال حیدری

اما آیا آن‌گونه که خود در سایت رسمی‌اش در گفتاری تحت عنوان «اصلاحات دینی را چگونه شروع کنیم؟» آورده است، قصد اصلاحات لوتری در جوامع شیعی را در سر دارد؟ بعید به نظر می‌رسد که از ماهیت و کیفیت اصلاحات مارتین لوتر در دنیای مسیحیت بی‌اطلاع باشد. شالوده این رفرمیسم مذهبی بر اساس نفی مرجعیت انحصاری کلیسا در فهم کتاب مقدس و مقابله با سنن و فرامین کلیسایی بود که به دو پاره شدن جهان مسیحیت منجر شد. بخشی از کارنامه چند سال اخیر سید کمال در زیر سؤال بردن فهم برخی فقهای شاخص از دین و نیز سست‌دانستن میراث روایی شیعه و تأکید معنادار بر قرآن شاید بی‌شباهت به پروژه اصلاحات لوتر نباشد؛

جمعه 20th نوامبر 2020 مسعود صدرمحمدی

مردم‌نگاریِ تصور غیرشیعیان از تشیع

عامه مردم ترکیه شیعه را با تقیه و متعه میشناسند. اگر کسی ورودی به مباحث شیعه داشته باشد و البته شخصی مذهبی باشد، نخستین مساله ای که در دیدار با یک شیعه به ذهنش خطور میکند این است که آیا این فرد خودش متعه میکند، آیا خواهر و مادر و زن او هم متعه هستند؟ متعه را از کجا پیدا میکند و مکانیزمش چگونه است؟

پنج‌شنبه 19th نوامبر 2020 در گفت‌وگو با آیت‌الله سید کمال حیدری مطرح شد:

فقه موجود مسائل را سیاه و سفید می‌بیند، به آیات قرآن کم‌توجه است و نگرش اجتماعی ندارد

سیدکمال حیدری: بله؛ خلاصه‌ی اصل اوّلی که بنده مطرح کردم این شد که باید بین «عالم فقه» و «عالم دین»، فرق و تمایز قائل شویم. بنده معتقد هستم کسی که می‌خواهد متصدّی مرجعیت شود، باید عالم دین به‌معنای واقعی کلمه باشد و نه فقط عالم فقه که شرط لازم است؛ اما شرط کافی نیست! کسی که در «اصول» و «فروع» دین به‌طور کامل و هماهنگ مجتهد نشده است، نمی‌تواند همه‌ی معارف دینی را فقط با نگرش فقهی برای مردم بیان کند.

سه‌شنبه 17th نوامبر 2020 علی سرداری

آیت الله کمال حیدری بافته های هزار ساله روحانیت را در هم فرومیریزد

او بر این نگاه است که حوزه های اخوندی همه اسلام و تشیع را در فقه و در رساله های عملی  خلاصه کرده اند و از رده خارج نموده اند۰او روایتها ی نقل شده وراویان رابه نقد و چالش می‌کشد .اونگرش فقهای تشیع را نسبت به اهل سنت را نیز به چالش می‌کشد وآن را رد میکند. در نگاه او دین برای انسانیت است نه بر عکس

دوشنبه 16th نوامبر 2020 مهدی رجبی

آزادی بیان و لاییسیته

ژاک شیراک در زمانی که رئیس جمهور فرانسه بود، بهنگام برخورد با ماجرای کاریکاتور پیامبر اسلام ضمن دفاع از اصل آزادی بیان گفت که آزادی بیان نباید جواز اهانت به باورهای مقدس بشود. رویکردی همانند را رئیس حزب راست سننتی فرانسه در مجلس سنا در همین روزها و پس از ماجرای کشتار فجیعانه دبیر فرانسوی درپیش گرفت. گذشته از نیروهای سیاسی، گروهی از روشنفکران فرانسه نیز علیرغم جو سنگین برآمده از سربریدن ساموئل پاتی جرأت کرده، و به انتقاد از اسلام ستیزی در رابطه با موج دفاع از کاریکاتور پرداختند. برعکس، بسیاری از نیروهای روشنفکری و سیاسی فرانسه (از جمله امانوئل ماکرون) همچنان به دفاع مطلق از حق انتشار آن کاریکاتورها با استناد به اصل آزادی بیان بعنوان یکی از پایه‌های دمکراسی فرانسه می‌پردازند.

یکشنبه 15th نوامبر 2020

تفسیرهای خوشایند اما ناممکن

رداشت امثال آقای شفتی به ویژه از این جهت که در زمانه‌ای مطرح می‌شود که بسیاری بر طبل انحصار گرایی اسلام می‌کوبند به شدت قابل تحسین و تقدیر است زیرا می‌خواهد با حسن نیت اثبات کند که اسلام دینی کثرت گرا بوده و قائل به همزیستی مسالمت آمیز با همه ادیان است. اما به نظر می‌رسد به دو دلیل مهم این گونه تلاش‌ها نا کارآمد و بی فایده خواهد بود. یکی اینکه ایشان هم مانند بسیاری دیگر [بلاتشبیه بنیادگرایان]، می‌خواهند بگویند آیات قرآن به همان شکلی که هم اکنون در این کتاب گردآوری شده است، فرا زمانی و فرا مکانی بوده و عیناً با همان تعابیر و جملات می‌تواند برای امروز نیز قابل انطباق باشد.

دوشنبه 2nd نوامبر 2020

نگاهی به کتاب «سنت‌های عقلانی در اسلام» نوشته فرهاد دفتری

از فرهاد دفتری تاکنون چندین اثر با موضوعات تاریخ تشیع، تاریخ اسماعیلیه، اسماعیلیان و ایران و … منتشر شده است. اما در اثری که به تازگی تجدید چاپ شده، به مبانی فلسفی، الهیاتی و کلامی اسماعیلیه پرداخته است. او در مقاله‌ای با عنوان «زندگی عقلانی در میان اسماعیلیان» سعی کرده ما را با نوع تفکر اسماعیلی در باره خدا، پیامبر، جایگاه امام، مبنای مشروعیت حکومت و مسائلی از این دست آشنا کند. او ضمن آشنا کردن ما با برخی فیلسوفان اسماعیلی نظیر حمیدالدین کرمانی، نشان می‌دهد که تا چه حد الهیات اسماعیلی ریشه در مبانی فلسفه نوافلاطونی دارد و اینکه در واقع کلامِ اسماعیلی، فلسفه نوافلاطونی را به خدمت خود گرفته است.

یکشنبه 1st نوامبر 2020

مشروعیت‌زدایی از نهادی کهن

گاه به خلع مرجعی از مرجعیت می‌پردازد و دیگرگاه در تهدید علنیِ فقیهی دیگر تابلوی بیت وی را نشانه می‌رود. در آخرین مبارزه این نهاد نوپدید با اندیشه‌های نوپیدا در حوزه و جریان فقهی، جامعه مدرسین در بیانیه شدید و غلیظ علیه سید کمال حیدری فقیه صاحب‌نام و پرنفوذ در میان جریانات نواندیش برون‌حوزوی، وی را پیرو شیطان دانسته و او را گمراه خوانده و به همین دلیل آحاد مؤمنان را از فتنه‌گری وی بر حذر داشته است.در این یادداشت نه در مقام دفاع از جناب حیدری هستم و نه در مقام تنقیص جامعه مدرسین، بلکه می‌خواهم عطف به توصیه «فذکر ان الذکری تنفع …» آقایان محترم جامعه مدرسین را به نکته مهمی تذکر دهم – هر چند بعید است تفطنی بدان نداشته باشند.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.