بایگانی برای :خوراک متنی این بخش اندیشه

جمعه 11th سپتامبر 2020

حسن حنفی و «نوسازی سنت اسلامی»

آنچه نگارنده را وا داشت تا در این زمینه دست به قلم ببرد، کمبود آگاهی داخلی نسبت به تولیدات و تلاش های علمی پیشگامان این جریان در جهان عرب است. این در حالی است که امروزه نواندیشی دینی در جهان عرب تحت عنوان «التیار التجدیدی» دستاوردهای دوران نخست روشنگری را بررسی و نقد هم نموده است.[۷] از ویژگی های این جریان، که در قالب مراکز تحقیقاتی و انجمن هایی همچون مؤسسه «مؤمنون بلا حدود» و «رابطه العقلانیین العرب» فعالیت سازمان یافته، زیر نظر نواندیشانی همچون «عبدالمجید الشرفی» و «حمادی ذویب»، «جورج طرابیشی»، «صادق جلال العظم» و «عزیز العظمه» فعالیت می نمایند،

چهارشنبه 9th سپتامبر 2020 قسمت چهارم و پایانی:

چگونه رابطه‌مان را با جهان از نو برقرار کنیم؟

بشر بودن یعنی یک «شکل از زندگی» ِبنیادین، که نحوه‌ی بودنِ نوع او را مشخص و آن را از شکل‌های دیگرِ زندگی مثل «ویروس بودن»، «اسب بودن»، «درخت بودن» و شکل‌های بیگانه و ناشناخته‌ی دیگر جدا می‌کند. هم الگوهای عام و یکسان زندگی بشر از سرشت این «شکل زندگی» بنیادینِ مشترکِ جهانی بیرون می‌آید: مثل الگوهای زیستی ِتولد و مرگ و… و نیز الگوهای رفتاری و غذاخوردن، قدم‌زدن، حرف‌زدن، … و هم طرحواره‌های هنجارمندِ خاص و نایکسان فراوانی که به صورت امکان‌هایی بالقوه، متنوع و متغیر،آماده‌اند «شکل‌های زندگی»ِ زبانی و فرهنگ اجتماعی، هویت و روانِ ملی و فردیت شخصیِ او را بسازند[۲] و در بافت رفتار و بستر زندگی اجتماعی و روانِ او تنیده شده‌اند.

سه‌شنبه 8th سپتامبر 2020 اخوان المسلمین

مروری خلاصه بر تاریخ اخوان‌المسلمین؛ پس از مرگ حسن البنا اخوان هم مُرد!

یکی از مشکلات این بود که او «شورا» را هدایتگر می‌دانست و نه لازم و ضروری و در نهایت نتوانست نسل دومی را برای انتقال رسالت خود پرورش دهد. در نتیجه اخوان‌المسلمین در حسن البنا و حسن البنا در اخوان‌المسلمین خلاصه شد.در جریان حوادثی که همچنان مانند یک معمّای حل‎‌نشده باقی مانده‌اند «حسن الهضیبی» به عنوان رئیس دفتر ارشاد انتخاب شد. با روی کار آمدن «حسن الهضیبی» که یک حقوقدان بود، مجموعه‌ای متشکل از بسیاری از حقوقدانان مانند «عبدالقادر عوده»، «حسن عشماوی» و … نیز روی کار آمدند و سیاست‌هایشان موجب فراگیر شدن آشفتگی در صفوف داخلی اخوان‌المسلمین شد.

سه‌شنبه 1st سپتامبر 2020

کتاب شهید جاوید/ نگاهی به جنجالی ترین کتاب در مورد قیام امام حسین(ع)

کسانی که این تفسیر را معارض باورهای کلامی یا حقایق تاریخی می‌دانستند، به نقد آن دست زدند و آثاری در این عرصه پدید آوردند. وی نیز در آثار بعدی خود به پاسخ این نقدها و تکمیل نظریه خود پرداخت. مقاله حاضر گزارشی تحلیلی از مدعیات اصلی این کتاب و آثاری که در نقد آن نوشته شده است، به دست می‌دهد و می‌کوشد زمینه، ابعاد، بازتاب، و پیامدهای این دیدگاه را روشن کند و جایگاه این کتاب را در ادبیات عاشورایی معین سازد.

دوشنبه 31st آگوست 2020

قرائت انقلابیان از واقعه عاشورا و مسئله توسعه در ایران

امام حسین(ع) در قامت انسانی که برضد نظام حاکم قیام کرده است تصویر می‌شود. این در حالی است که برخلاف نظر انقلابیان به‌صراحت روایت‌های تاریخی امام حسین(ع) نه‌تنها برضد نظم حاکم قیام نمی‌کند، بلکه به دنبال احیا نظمی هست که با خلافت یزید از بین خواهد رفت. در حقیقت یزید در حال بدعت‌گذاری در نظم موجود است و امام حسین(ع) به دنبال جلوگیری از این بی‌قانونی و سنت‌شکنی قیام می‌کند و تا پای جان در این مسیر مقاومت می‌کند.

دوشنبه 31st آگوست 2020 تقی رحمانی

اصلاح دینی لوازمی دارد اقای بازرگان

در مورد دینداری بازرگان بی گمان این روحانیون نیستند که باید شهادت دهند بلکه این بازرگان است که باید به دینداری برخی از مراجعه تقلید شهادت دهد. از این نکته که بگذریم نقد من به متد قران محوری بازرگان است که مورد اشاره است.اصلاح دینی لوازمی دارد که هم اصلاح باور ها و مناسک و رفتار های دینی است و هم اصلاح رفتار و روش سازمان دین است.بازرگان و نحله نواندیشی شیعه در ایران با فرهنگ اسلامی شیعه و هم سازمان رسمی دین رفتاری راهبردی نداشته است .

یکشنبه 30th آگوست 2020

مصطفی ملکیان و معیارهای اخلاقی در منشِ حسینی

ملکیان از دو موضع، بحث کردن و سخن گفتن از حسین بن علی (ع) را دشوار می‌داند. مشکل اول این است که آنچه درباره واقعه کربلا می‌دانیم غالباً با موازین درست و صحیح تاریخ نگاری به دست نیامده است. وی مدعی است که آنچه به دست ما رسیده، صرفاً به این جهت بوده که برخی خوش داشته‌اند ما آنها را به یاد داشته باشیم. بنابراین آنها گفته‌اند تا ما باور کنیم.

شنبه 29th آگوست 2020

رویکرد احزاب شیعی عراق به سیاست خارجی این کشور/ بخش دوم

واقعیت این است که احزاب سیاسی شیعی در عراق با اینکه در کلیات اشتراکات قابل توجهی در حوزه سیاست خارجی دارند، اما مشی فکری آن ها و مناسبات سیاسی با کشورهای همسایه، همچنان بر نوع نگاه آنان به این مناسبات سایه افکنده است. توجه به منافع فردی و تلاش برای کسب اکثریت پارلمانی در میان احزاب و کشمکش های داخلی آنان با یکدیگر از جمله عواملی است که می تواند در تضعیف سیاست خارجی عراق سهیم باشد. هرچند این موضوع اختصاص به احزاب شیعی ندارد و گروه های سنی نیز از این موضوع رنج می برند. ا

جمعه 28th آگوست 2020

ابوالقاسم فنایی؛ حرکت عقلانی و اخلاقی امام حسین(ع)

دیدگاه‌های شریعتی، صالحی نجف آبادی و مطهری. فنایی برخی ویژگیهای مثبت این نظریات را بیان می‌کند. اما اشکال مهمی که او به این دیدگاههای وارد می‌کند این است که این نظریه‌ها می‌کوشند تا توجیهی «درون دینی» و «فقهی» را برای حرکت امام (ع) دست و پا کنند. در حالی که به نظر فنایی امام (ع) توجیهی «اخلاقی» و «فرا دینی» در نظر داشته است. فنایی با برجسته ساختن این دیدگاه عنوان می‌کند که امام حسین (ع) فقط برای مسلمانان یا شیعیان سرمش و الگو نیست، بلکه الگوی همه انسانها است؛ چون اخلاق یک مقوله فرا دینی است.[۱]

پنج‌شنبه 27th آگوست 2020

بهره‌گیری از فلسفه عاشورا؛ مستلزم قرائت عرفی و تاریخی است

آیا نهضت امام حسین (ع) نوعی قیام به معنای مصطلح آن در علوم سیاسی و جامعه‌شناسی سیاسی تعریف می‌شود یا یک حرکت اصلاح‌طلبانه و اصلاح‌گرانه با رویکرد امر به معروف و نهی از منکر؟نمی‌توان این اسم‌ها را به آن اطلاق کرد. این حرکت، یک تکلیف الهی بود که بر دوش همه مسلمانان هست، لذا زمانی که امام حسین (ع) می‌خواست از مدینه خارج شود، این مبنای کلی را از قول پیامبر (ص) نقل کرد که ایشان فرموده‌اند: «هر کس حاکم ظالمی را ببیند که حلال خدا را حرام می‌کند و تعهدات الهی را زیر پا می‌گذارد و در مقابلش نایستد، سزاوار است که در قیامت در جایگاه همان حاکم ظالم قرار بگیرد».

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.