بایگانی برای :خوراک متنی این بخش اندیشه

شنبه 23rd ژانویه 2021

مواضع کشورهای مختلف درباره آشتی قطر و عربستان؛ همه راضی غیر از ایران!

بسیاری از کارشناسان از سرگیری روابط دوستانه میان اعضای شورا را تهدیدی علیه ایران می‌پندارند. اما عده‌ای معتقدند این روابط دوستانه از تقابل مستقیم با ایران جلوگیری می‌کند. در ماههای اخیر امارات روابطش را با اسرائیل بهبود بخشیده و رویه خصمانه‌ای با ایران در پیش گرفته است. در این شرایط عضویت قطر در شورای همکاری می‌تواند به تعدیل مواضع شورا علیه ایران کمک کند. با این حال ایران هیچ موضع شفافی درقبال این توافق نگرفته است.

پنج‌شنبه 21st ژانویه 2021

مصر و الازهر؛ موقعیت جدید

تضعیف موقعیت منطقه‌ای مصر هنوز هم ادامه دارد. مصر هم‌اکنون با مشکل سّد «النهضه» و یا «رنسانس» اتیوپی و عدم همکاری و عدم تمکین سودان پس از عمرالبشیر، مواجه است. نیل برای مصر مسئله‌ای حیاتی است و این سد و اقدامات دیگر سودان در واقع شاهرگ حیاتی این کشور را نشانه گرفته است. مضافاً که تحولات منطقه‌ای، سعودی و به ویژه امارات را به مرکثر ثقل اعراب تبدیل کرده است. اگرچه افکار عمومی اعراب عموماً سیاسیت‌های جدید این دو کشور را برنمی‌تابند، اما مصر هم از این بابت موقعیت بهتری از آن دو کشور ندارد.

سه‌شنبه 19th ژانویه 2021

بررسی گرایش‌های مختلف زنان در جهان اسلام؛ از علم اسلامی زنانه تا امامت جمعه زنان

علیرغم اهمیتِ این موضوع، تصمیم گیری در مورد پرداختن به آن با تردید همراه است. این بحث با ناچیز شمرده شدن ها، کلیشه ساختن ها و ایدئولوژی ها آلوده شده است و پرداختن به آن به معنای رفتن در آغوشِ خطرِ کشیدنِ زنان مسلمان به یک میدان جنگ است. بنابراین ترجیح ما این است که به جای بحث در مورد زنان در اسلام، بر اسلامِ زنان تمرکز کنیم، به این طریق به زنان مسلمان اجازه می دهیم تا به هواخواهی از خودشان صحبت کنند. ما این کار را مستقیما با فضا دادن به زنان برجسته­ فعال مسلمان یا به وسیله بررسی واقعیت های آنها در زمینه های مختلف انجام داده ایم.

دوشنبه 18th ژانویه 2021

نگاهی به آرای حسن حنفی؛ باید از حکمت متعالیه عبور کرد

مهمترین رکن فکری حسن حنفی انعطاف نظری مبتنی بر نوعی از «نسبیت گرایی» است که زمینه­ بازخوانی التقاطی از میراث اسلامی و غرب را در اندیشه وی فراهم کرده است و مدعی است تنها زمانی گفتگوی اسلام و غرب امکان دارد که نسبیت گرایی در فهم ما از اسلام حاکم باشد. مثلا در کتاب التراث و التجدید می­گوید: توحید یک امر ثابت است و همه ما موحد هستیم ولی چگونگی فهم توحید مطابق نیاز­های عصری، مختلف و متغییر است و نمی­توانم برای توحید یک نفس الامر قائل بشویم که نتوانیم از آن عبور کنیم.

شنبه 16th ژانویه 2021

نگاهی به آرای عابدالجابری؛ باید از اخلاق اطاعت ایرانی رهایی پیدا کرد!

در مورد جابری از منظر­های مختلفی می­توان صحبت کرد، چون هم عملکرد سیاسی زیادی داشته و هم در فضای نظری بسیار دست به قلم بوده و مقالات و کتب مختلف دارد. جابری معتقد است دو مدخل اساسی برای فهم نظریه­‌اش لازم است؛ اولین مدخل فهم مبنای عقلانیت اوست، عقلانیت مورد نظر جابری متفاوت از عقلانیت­‌هایی است که در جریان‌­های شیعی می­شناسیم، مدخل دوم روش­‌شناسی جابری برای فهم این عقلانیت جهان اسلام است. نظریه جابری سه لایه دارد؛ حوزه عقلانیت نظری جهان اسلام، حوزه عقلانیت عملی که بیشتر تمرکز جابری بر عقلانیت سیاسی است و حوزه سوم عقلانیت اخلاقی است.

پنج‌شنبه 14th ژانویه 2021

پاسخ به چرایی توسعه‌ناپذیری ایرانی‌ها

کتاب به این موضوع کلی می‌پردازد که دموکراسی توسعه و تجدد یا مدرنیته واراداتی نیست. جامعه مدنی هم خریدنی و اکتسابی نیست. تجدد، رفتار اخلاقی و فرهنگی است که در پی آموختن، تجربه و تعامل شکل می‌گیرد.این کتاب با بررسی دوران‌های مختلف تاریخ ایران در پی بررسی این موضوع است که واقع‌گرایی، شعور سیاسی و اجتماعی، خرافه‌گریزی، گفت‌وگوی عقلانی، رواداری، مدارا، مسئولیت پذیری و وظیفه‌شناسی از الزامات دموکراسی، تجدد و توسعه‌پذیری است و بعد از انقلاب علمی و انقلاب صنعتی، توسعه اقتصادی و بزرگ شدن بنگاه‌های بازرگانی مستلزم وضع مقررات و قوانینی برای انتظام در کار، ساعات کار، وظایف، مسئولیت‌ها، کیفیت تولید، بازاریابی و سازمان‌دهی بود.

چهارشنبه 13th ژانویه 2021

درباره وضعیت زنان در افغانستان؛ سرگردان در دوگانه فمنیسم و طالبانیسم!

من امیدوارم که آینده زنان وضعیت خوبی باشد. زنان برای هر آن چیزی که فعلا دارند تلاش کردند، جنگ کردند، مبارزه کردند، بهای فوق العاده سنگینی پرداخت کردند. امیدوارم دستاوردهایشان حفظ شود، با وجود پروسه صلح این دستاوردها هم حفظ شود و از بین نرود. هر روز بیشتر و بیشتر شود. وضعیت زنان ما به وضعیت بهتر و وضعیت سفیدی برسد. که در آن همه زنان حق آزادی و اشتغال و تحصیل داشته باشند. دیگر ما دختری نداشته باشیم که مجبور باشد در سن پایین علیرغم میل باطنی خود ازدواج کند. دختری نداشته باشیم که از تحصیل محروم باشد. دختر مکتبی یک برچسب منفی نباشد. ما آرزو داریم زنان ما به استقلال و آگاهی برسند.

سه‌شنبه 12th ژانویه 2021

مجموعه «اسلام سیاسی» و ادعای حل بحران‌های جامعه

وی در این کتاب متعرض برخی از اصطلاحات موجود از جمله «قوانین الهی»، «اقتصاد اسلامی»، «بانکداری اسلامی» و… شده است و بیشتر آن را حیله‌های دینی برای توجیه امور می‌داند و بر این باور است که حیله‌ها و خُدَع شرعی جای اصول فراموش شده را گرفته است.

دوشنبه 11th ژانویه 2021

اخوان‌الصفاء و اخوان‌المسلمین

شاید بین گروه اخوان‌الصفا در قرن دهم میلادی و گروه اخوان‌المسلمین در قرن بیستم هیچ تشابهی جز همان نام «اخوان» وجود نداشته باشد. از همین رو مقایسه تطبیقی دو گروهی که ده قرن بینشان فاصله است بی‌مورد می‌نماید. با این حال از آنجا که این دو گروه هرکدام در دورانی خاص از تاریخ اسلام زیسته و نقشی بی بدیل در حوادث فکری و سیاسی دوران خود داشته‌اند قابل مقایسه می‌توانند بود. به‌خصوص اینکه هرکدام از این دو گروه گفتمانی را ترویج کردند که امروزه نیز تبعیت از هرکدام می‌تواند درسرنوشت آینده مسلمانان بسی تأثیر گذار باشد.

شنبه 9th ژانویه 2021

نگاهی به آراء و اندیشه آیت‌الله سید کمال حیدری

مصاف با عقلانیت روایی
نکته دیگری که حامیان سید کمال حیدری متذکر می‌شوند این است که ایرادات وی به میراث روایی شیعه، همانند ایرادات آیت‌الله آصف محسنی – روحانی برجسته افغان – است و هر دو فقیه قصد دارند میراث شیعه را از خرافات پالایش کنند. البته استنادهای سید کمال به نظرات مرحوم بهبودی در کتاب موروث الروائی بین النشأه و التأثیر نشان می‌دهد که وی در سالیان اخیر ترجیح می‌دهد به جریان تجدیدنظرطلبی که مرحوم بهبودی و آیت‌الله محسنی ذیل آن تعریف می‌شوند نزدیک شود.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.