بایگانی برای :خوراک متنی این بخش اندیشه

پنج شنبه ۱۱ام مهر ۱۳۹۸

عاشورا دوگانه یا میانه مرگ و زندگی ؟

در میانه عاشورا و اربعین قرار داریم. عاشورا فرهنگی دارد که اگر در قدرت باشی باید مانند علی در کوفه عمل کنی. اگر مجبور به انتخاب میان شرف دادن و بی شرفی شدی، مرگ را انتخاب کنی.اگر در قدرت و حکومت سرکوب گر شدی دیگر مامون و معاویه هستی نه حسینی.

جمعه ۲۹ام شهریور ۱۳۹۸

حقوق، مقوله‌ای مدنی است نه دینی

اگرچه فقها همواره در قانون‌گذاری دخالت داشته‌اند، اما چهار دهه است که رسما این شیوه‌ی غیرمدنی، معیوب و ناکارامد، که هم موجب رنج ملت است و هم موجب اتلاف سرمایه‌ها و ویرانی کشور، تجربه شده و راه به جایی نبرده است. در دنیای قدیم اگر پیوند قانون با خدا موجب اطاعت بی‌چون‌و‌چرای مردم از قانون و آسایش حاکمان می‌گشت، امروز اما این راهکار، دیگر کارامد نیست.

سه شنبه ۱۹ام شهریور ۱۳۹۸

سه مفسر موثرِ معاصر

آیت الله طالقانی که پایگاه قرآنش در مسجد هدایت جذب کننده استادان و دانشجویان دانشگاه تهران بود، برای تاثیر گذاری در مخاطبانش چاره ای نداشت جزآن‌که خود را مجهز به علوم زمانه و مباحث سیاسی اجتماعی کند و به زبان روز تفسیر نماید، بنابراین بیشترین شاگردان او دانشگاهی بودند. مثل: چمران، یزدی، سحابی، رجایی، حنیف نژاد، میثمی، جعفری، بسته نگار و… که هرکدام منشاء آثار و خدمت نیکویی شدند.

سه شنبه ۲۲ام مرداد ۱۳۹۸

منا و قربانی

و به سبب همین ذبح عظیم، ابراهیم به رهایی و آزادی می‌رسد. در آیه فوق "رها شدن" به ابراهیم باز می‌گردد، این ابراهیم است که در کانون آزمون قرار گرفته و به رهایی می‌رسد و بدیهی است که قوچ یا هر جانور دیگری در مراسم قربانی، نمی‌تواند فدیه‌ی قابل توجهی برای آن ذبح عظیم باشد. مگر نمادی یا نشانه‌ای برای ذبح چیزی که در حرم دل اتفاق افتاده است.

شنبه ۱۲ام مرداد ۱۳۹۸

ما مسلمانان در بحران هستیم

باید به فکر نجات اسلام از افکار عقب مانده، از بیان های غیرقابل دفاع، از خرافه ها، از فتواهای ضدِانسانی و ضدِحقوق بشری باشیم، به وجود آوردن یک تفکر روشن دینی و صاف کردن را تفکر صحیح سیاسیِ عقلانی (نه قاطی پاتی کردن اینها با یکدیگر) وظیفه بزرگ ماست تا نسل آیندۀ ما بتواند در دین صحیح فکر کند و در سیاست صحیح عمل نمآییم.
-

سه شنبه ۱۸ام تیر ۱۳۹۸

ایمان جدالی

گروه دیگری هم هستند که به نظرم، اصیل‌ترین پویش درون دینی روزگار ما را نمایندگی می‌کنند. برای این کسان، خداوند نه تنها منفعل نیست، بلکه فعال است، زنده است، گویاست و طرح افکن. اما به خودی خود آزادی مومن را به رسمیت نمی‌شناسد. مومن برای کسب آزادی خود در جدال مستمر با خداوند است. او را رویاروی سنت دینی متعارف قرار می‌دهد و او را به پرسش می‌کشاند. به سادگی اقناع نمی‌شود. او را ترک می‌کند. از او عبور می‌کند. بازمی‌گردد. اما عبوس و مملو از گلایه و پرسش و خواست. به او عشق می‌ورزد اما ترک عهد می‌کند. برای خود سنخ از ایمان ورزی ساخته‌اند که شاید بتوان آن را ایمان ورزی جدالی نامید. آنها ضمن این جدال خداوند را وادار می‌کنند آزادی‌شان را به رسمیت بشناسد.

پنج شنبه ۳۰ام خرداد ۱۳۹۸

خرداد، شریعتی و بن بست روشنفکر مسلمان

شریعتی روشنفکر را مسول می دانست، روشنفکر را تحصیل کرده و ارگانیک تعریف نمی کرد او با پدیده روشنفکر- استاد ارگانیک مواجه نبود اما امروز زمانه دیگری شده است.

یکشنبه ۲۶ام خرداد ۱۳۹۸

مقاله غریب جواد طباطبایی درباره مرحوم سید جمال الدین اسدآبادی

خوشمزه اینجاست که بیشتر مقاله به شرح زندگی سید اختصاص یافته و نه آثار و افکار او و غالبا به مهمترین منابع زندگی وی و تحقیقات مختلف و پر شمار به زبان های عربی و اروپایی درباره او جز چند نوشته درجه چندم مراجعه نشده است. این مقاله باید از نو تحریر شود...

شنبه ۲۸ام اردیبهشت ۱۳۹۸

قرائت انسانی از دین

متأسفانه در جامعۀ ما قرائت غیر انسانی از دین زمینه‌های زیادی دارد و گرفتاری‌های بی شمار اجتماعی و سیاسی ما اکنون بیش از هر چیز معلول قرائت غیر انسانی از دین است. می‌دانم که کسانی می‌گویند قرائت انسانی از دین مطرح کردن انسان در برابر خدا و نفی الوهیت و ربوبیت او است، این‌ها توجه به این حقیقت ندارند که انسان به هر صورت که در بارۀ خدا و صفات خدا سخن بگوید جز با مفاهیم انسانی نخواهد توانست سخن بگوید.

جمعه ۲۰ام اردیبهشت ۱۳۹۸ معرفی کتاب

“اسلام، دموکراسی و سکولاریسم”

منحصر بفرد بودن تحولات تونس در مقایسه با سایر کشورهای مطنقه به خصوص شمال آفریقا و خاورمیانه و رفتار متمایز اسلام گرایان در آن کشور با همتایان شان در کشورهای دیگر انگیزه اصلی نویسنده برای نگارش کتاب "اسلام، سکولاریسم و دموکراسی" (مجموعه گفتارها و نوشتارهای راشد غنوشی رهبر حزب النهضه تونس" بوده است. این کتاب با تالیف نوژن اعتضادالسلطنه روزنامه نگار و دانش آموخته علوم سیاسی توسط انتشارات چاپخش منتشر شده و مجموعه مصاحبه های تازه تر غنوشی (به خصوص پس از بهارعربی) را در بر می گیرد و سعی شده تا در آن علاوه بر سیر تحول فکری راشد غنوشی در از دوران جوانی تا میانسالی و کهنسالی به رویکرد فعلی و پیشین او درباره سه مولفه اسلام، دموکراسی و سکولاریسم و موضوعات مرتبطی چون نسبت مذهب و سیاست، نقش زنان در اجتماع و سیاست، نحوه تعامل با رقبای سیاسی تا حد ممکن با نگاهی بیطرفانه پرداخته شود.

فیلتر کردن مطالب

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.