بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

پنج شنبه ۱۸ام مهر ۱۳۹۸

پروین صدای زنان خودسوخته

آتش درون پروین خاموشی ناپذیر بود، علیرغم تأکید پزشکان و دوستانش مبنی بر قطع سفرهای بلند و طولانی با اتوبوس و اینکه او توان مالی سفر با هواپیما را هم نداشت اشتیاق اش به کار و عشقش به زنان کارآفرین روستایی سیری‌ناپذیر بود. در آخرین سفرش به ترکمن‌صحرا بحث بیماری‌اش جدی ترشد. و این سوزوگداز درون درنهایت جانش را گرفت، چه او هم زنی بود خود سوخته.

پنج شنبه ۱۸ام مهر ۱۳۹۸

گزارش به خاک پروین

هنوز صفحه اینستاگرامت نقاشی هایت را محفوظ داشته در نقاشی طبیعت ات قایقی آماده رفتن گذاشتی تا سهراب را از اینجا ببری! چه کار خوبی! ازنقاشی آثار باستانی هزار رنگ شعف هویداست و چقدر پر آب و رنگ و شادند آنقدر خوش آب رنگ که چشمم را خیره کرد.

چهارشنبه ۳ام مهر ۱۳۹۸

دست و پا زدن نتانیاهو در شرایط بن‌بست!

در صحنۀ سیاسی اسرائیل بن‌بستی پدید آمده است که تنها عاملش شخص نتانیاهوست! به نظرم احزاب مذهبی ارتدوکس و جناح میانه‌روتر حزب لیکود به زودی به این نتیجه خواهند رسید که نتانیاهو به مانع اصلی تشکیل دولت تبدیل شده و باید با او خداحافظی کنند.

جمعه ۲۹ام شهریور ۱۳۹۸

بلیطی برای دختر آبی

دختر آبى آیینه‌‌اى شده در برابرمان تا ببینیم چه حقوقى پایمال مى‌شود؛ و براى آنچه مردان به‌راحتى، بى‌دغدغه و ساده از آن بهره‌مند می‌شوند، چه موانع سخت و جدى در برابر زنان وجود دارد.

سه شنبه ۱۹ام شهریور ۱۳۹۸

طالقانی و نظریه‌ی دینی قدرت‌ستیز

در روزگاری عاشق‌کش، دارهای ملامت به تمامی در برابر نقدهای طالقانی قد علم کردند و آن همه انذارها و هشدارها در برابر موج‌خیز بزرگ و سهمگین حوادث، راه به جایی نبرد.اما گویا آنچه او زمانی با مشی خود و در نوشته‌ها و گفته‌هایش طرح‌افکنی کرد اکنون در زمانه‌ی ما به‌تدریج زمینه‌های حضور در تاریخ را می‌یابد.این همان «دوره»ای است که طالقاتی بیش‌از نیم قرن ‌پیش از آن سخن گفته بود و ناگزیر، بازگو کننده‌ی مرحله و سطح جدیدی از تنازعات و کشمکش‌هایی است که مسیر جدید تاریخ ما را روشن خواهد کرد.

شنبه ۲ام شهریور ۱۳۹۸

باز هم خاتمی و باز هم انتخابات

خاتمی بر آن است که راه اصلاح جامعه فراگرفتن زیست در کنار یکدیگر و مبارزات مدنی پیگیر و رشد اجتماعی است .همان که گفته می شود بلای ما «استبداد» است نه «مستبد» وی که از عمق یک فرهنگ مذهبی آمده و تمام خانوده اش روحانی بوده اند و در عین حال با بخش مدرن جامعه همراه شده توانسته ضعف و قدرت و پاکی و ناپاکی هردو بخش را ببیند و بر آن شود که ضمن مبارزه با حاکمان ستمگر و زور گوی ، تمام مدت به آلترناتیو های آن نیز بدون تعصب نگاه کند.

جمعه ۱ام شهریور ۱۳۹۸

پیوندانگلیس وآمریکادرکودتا

خیز بلند نخست‌وزیر ایران، باعث نگرانی انگلیسی‌ها شده بود؛ به‌طوری که به سفیر خود در واشنگتن دستور داده " با هر روش ممکن، از تأثیرگذاری مصدق بر امریکایی‌ها بکاهد". حربه گسترش نفوذ حزب توده، قوی‌ترین سلاح بریتانیا برای برانگیختن تردید امریکا درباره ایران بود. شایعاتی درباره نقش چرچیل در تدوین این راهبرد وجود دارد؛ می‌گویند او بود که بعد از جنگ آیزنهاور را به مخالفت و تردید نسبت به مصدق واداشت.

سه شنبه ۲۹ام مرداد ۱۳۹۸

دعوایی فراتر از قاعده اشغل الظالمین بالظالمین

دوشنبه ۲۸ام مرداد ۱۳۹۸

سهم صفر درصدی مدارسِ دولتی در میان نفرات برتر ورودی‌های دانشگاه

دوشنبه ۲۸ام مرداد ۱۳۹۸

دولت مصدق و درگیری‌های خیابانی

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.