بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

یکشنبه 24th ژانویه 2021 رضا نصری

چرا جریان‌های ایران‌ستیز در واشنگتن از انتصاب رابرت مالی عصبانی هستند.

اول اینکه رابرت مالی معتقد است دولت بایدن نباید از آنچه جریان ایران‌ستیز «دستاورد فشار حداکثری» می‌خواند به مثابه «اهرم» مذاکراتی علیه ایران استفاده کند. به نظر او، اگر تحریم‌های ترامپ کارکرد «اهرم» داشت، خود او می‌توانست از آن برای کسب امتیاز بیش‌تر از ایران بهره‌برداری کند.

پنج‌شنبه 21st ژانویه 2021 مقصود فراستخواه

بازرگان پدر جریان روشنفکری دینی است

به نظر من از ابتدا باید به جای اینکه روشنفکر دینی باشیم، باید روشنفکر دیندار و مومن باشیم، یعنی متدین و مسلمانی روشنفکر باشیم. روشنفکر مسلمان جدای از روشنفکر اسلامی است. مبنای روشنفکری دینی این است که محدودیت‌های دین را بر گرده روشنفکری تحمیل کند، اما اگر بگوید من مسلمان هستم، ولی روشنفکر هم هستم، قضیه متفاوت می‌شود. به نظر من روشنفکران آینده، دینداران روشنفکران خواهند بود تا اینکه روشنفکر دینی

چهارشنبه 20th ژانویه 2021 سیدعبدالمجیدالهامی

شجاعت و شهامت پیر دیر

ایام سالگشت فوت مهندس بازرگان است بهتر دیدم برای یادی از وی فرازی از نامه ای که در سال ۶۱ به آقای خمینی در مورد پایان دادن به جنگ ایران و عراق نوشتند، را ذکر کنم. نامه ای سراسر شجاعانه و اندرزگونه و انذار دهنده به کسانی که مدعی اند ماموریت خدایی برای به سرانجام رساندن امور دارند ولی با تصمیم های آنچنانی مملکت و ملتی را به باد فنا می دهند.

دوشنبه 18th ژانویه 2021 تقی رحمانی

بازرگان عبرت یا الگو

بازرگان در دادگاه نهضت ازادی در دهه40 سخنانی به این مضمون گفت. ما اخرین کسانی هستیم که با زبان قانون با شما حرف می زنیم.این نقد مهمی بود البته پیش گوئی نبود در این سال ها زمزمه کار مسلحانه باب شده بود.اما مشی چریکی، مشی غالب زمانه شد.

بازرگان در ده 50 در جواب نامه ای به دکتر یزدی به این مضمون می گوید ما در داخل هستیم و شرایط را بهتر از شما می دانیم بازرگان به شاخه نهضت ازادی خارج از کشور نقد داشته است به خاطر مشی رادیکال و مواضع سیاسی که ضد امپریالیستی می دانست.اما مشی شاخه خارج از کشور نهضت باب شد بعد رهبر این شاخه دبیرکل نهضت ازادی شد.

چهارشنبه 13th ژانویه 2021 فاطمه گوارایی

نظامیان و ممانعت از گذار به دموکراسی

در هفته‌ای که گذشت ۱۰ وزیر دفاع پیشین آمریکا با انتشار نامه‌ای از رئیس‌جمهور فعلی این کشور خواستند که دولت نباید ارتش (تو بخوان نیروهای نظامی) را وارد بازی‌های سیاسی خود کند. در نامه آنان ذکر شده بود تلاش برای مداخله دادن ارتش ، ما را به جایی خطرناک و غیرقانونی و مغایر با قانون اساسی خواهد کشاند. نویسندگان نامهٔ فوق همچنین نوشته‌اند: «افسران نظامی یا مقامات غیرنظامی که چنین اقداماتی را طراحی یا اجرا کنند، مسئول شمرده خواهند شد و از جمله به‌خاطر پیامدهای سنگین اعمالشان برای کشور ممکن است مشمول مجازات‌ برای اعمال مجرمانه شوند».

سه‌شنبه 12th ژانویه 2021 تقی رحمانی

آیا محمد اقتدار گرای منصوب و عارف مسلح بود؟

 ابتدا بگویم که اقتدار گرائی در ردیف فاشیست و توتالیتاریسم است و مدل حکومتی در دنیای جدید است. با این معیار ها حکومت و رهبر مدینه 1400 سال پیش را تحلیل نمی کنند.این دید اوج پس و پیش کردن تاریخ است.

 بعد هم باید اضافه کنم که نسل اول روشنفکران مسلمان صاف کاران خوبی بودند، بازرگان چنین بود. نسل دوم جوشکاران ورزیده ای بودند مانند شریعتی، نسل سوم تراشکاران پر سروصدایی هستند که یکی از انان دکتر سروش است.

دوشنبه 11th ژانویه 2021 حسین رفیعی

تشکیل جبهه نجات ملی

شهید مطهری گفته است که: «این جمهوری، این انقلاب رفتنی است اگر ما به آزادی، عدالت، برابری، اخلاق و معنویت وفادار نباشیم... اگر انقلابی هم بماند، آن انقلاب دیگر این انقلاب نیست، چیز دیگری است». آلبرت انشتاین هم گفته است که: «مذهب باید از انسان موجودی صبورتر، مهربانتر، آزادتر و دلیرتر بسازد. اگر مذهبی نتوانست این کار را انجام دهد، چیزی جز شرّ پلیدی و حقه‌بازی نیست».

در منشور پارسوماس، از قول کوروش نقل شده که: «بگذارید هر کسی به آئین خویش باشد، زنان را گرامی دارید، تهی‌دستان را دریابید، بگذارید هر کس به زبان خود سخن گوید... هوادار دانایی و تندرستی باشید... فرمان‌روایی که همدل مردم خود نباشد، زودتر سرنگون خواهد شد... شهریاری که نداند شهروندانش چگونه شب را می‌گذرانند، گورکن گم‌نامی است». ملاحظه می‌شود که واقعیت حکومت دینی ایران نشانی از این تعاریف ندارد.

یکشنبه 10th ژانویه 2021 احمد زیدآبادی

شبح جنگ در آسمان خاورمیانه!

به رغم بالاگرفتن تشنج در روابط ایران با آمریکا و متحدانش در روزهای اخیر، داده‌های رسمی از علاقۀ هیچکدام از طرفین به درگیری نظامی حکایت ندارد، با این حال، گویی شبحی جادویی و رازآلود بر فراز خاورمیانه به پرواز در آمده است ونعرۀ جنگ سر می‌دهد!

شنبه 9th ژانویه 2021 کیوان صمیمی

خشونت ماموران، خشونت مظلومان

دو حادثه با فاصله ی زمانی دو سه روز در زندان اوین اتفاق افتاد. حادثه ی یکم: یک زندانی سیاسی که به نحوه‌ی سرشماری( شمارش آمار حاضران) اعتراض کرده بود، مورد ضرب و شتم شدید مامور زندان و دستیارانش قرارگرفت.
حادثه دوم: سه زندانی سیاسی، یک زندانی که متهم به موارد متعدد تجاوز به عنف است را به علت فحاشی به هم‌ بندان خود، مضروب کردند.

پنج‌شنبه 7th ژانویه 2021 سعید مدنی

 درباره اصلاح ساختار؛ساختار چیست ؟ (۲)

شناخت مفهوم اصلاح ساختار بدون شناخت دقیق مفهوم ساختار ممکن نیست. به همین دلیل برخی به اشتباه به دلیل کلمه "اصلاح" در عبارت"اصلاح ساختار" آن را بازسازی یا مترادف با اصلاح و اصلاحات (رفرمیسم) تلقی میکنند. در حالی که وقتی سخن از ساختار به میان میاید دایره بحث از اصلاح و اصلاحات به معنای رفرمیستی آن خارج میشود. پس از این درباره وجوه تمایز اصلاح ساختار به مثابه یک استراتژی با دو استراتژی رفرمیسم و انقلاب بحث خواهد شد. اما پیش از آن باید مفهوم ساختار بیشتر روشن شود.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.