بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

پنج شنبه ۲۳ام آبان ۱۳۹۸ سعید شاهسوندی

فروپاشی دیوار برلین پایان تاریخ نبود

شنیدن خبر فروپاشی دیواری به طول 155 کیلومتر و ارتفاع 3.6متر با صدها نگهبان مسلسل به دست  و نور افکن و سیم خاردار و جریان برق، برای من که خود محصور در دیوارهای بتونی ضخیم بودم نشانی بود از ناپایداری هرحصار. هرچند عظیم، هر چند بزرگ.

چهارشنبه ۲۲ام آبان ۱۳۹۸ عقیل دغاقله

سکوت مسخی است دردناک

علت واقعی مرگ البته هر آنچه که باشد، چندان از مسئولیت نهادهای ذیربط نمی کاهد. در همین کانال بارها موضوع بازداشتی ها مطرح شد. بسیاری غیر از من نیز نوشتند که بازداشت جوانانی که در ایام سیل به کمک هموطنانش برخاسته اند نتیجه ای جز افزودن بر عمق شکاف های موجود نخواهد داشت

چهارشنبه ۲۲ام آبان ۱۳۹۸ علی فرید یحیایی

درباره ی وقایع اخیر “آذربایجان”

 بخش عمده ای از تصاویر و تحلیل ها و اخبار منتشر شده در فضای مجازی را با آنچه که واقعا در ورزشگاه روی داده ، مغایر و غالبا نادرست یافتم لذا بر خلاف جو غبارآلود فضای مجازی، جادارد که از رفتارهای مدنی و توام با آرامش قریب به اتفاق تماشاگران حاضر در ورزشگاه که با متانت و بدون کوچکترین خسارت به اموال عمومی در شرایط باخت تیم محبوب شان رفتارنمودند، قدردانی شود.

سه شنبه ۲۱ام آبان ۱۳۹۸

حفره های اقلیمی و فرصت ِ مصرف گرایی !

بر کسی پوشیده نیست که بین فقر و تخریب محیط زیست، رابطه ی معنا داری وجود دارد، اما امروز آنچه که باید روی آن تاکید بیشتری شود نقش تعیین کننده ی ثروت ِ انحصار شده در نابودی محیط زیست است. صد شرکت بزرگ صنعتی با همراهی حدود ۲۰ دولت، دایره ی فقر و فنای مردم و محیط زیست را دم به دم وسیع تر می کنند!

دوشنبه ۲۰ام آبان ۱۳۹۸ تقی رحمانی

ظلم مذهبی یا قومی؟

در ایران معاصر ظلم مذهبی الویت داشته است قبل از انقلاب داستان مرکز و پیرامون به دلیل دولت مدرن بر پا شد اما لایه پنهانی بود که شیعه ها قدرت و ثروت داشتند،بعد از انقلاب این ظلم رسمی شد.

پنج شنبه ۱۶ام آبان ۱۳۹۸

اعظم طالقانی، غریبه‌ای که با ما دوست شد

اعظم طالقانی، زن مجتهدی بود که مردان آخوند در طول تاریخ، خودسرانه زنان مجتهد را به انزوا کشیده بودند. او درحالی‌که گام‌های بزرگ انسان دوستانه برمی‌داشت و دست‌های نیازمند را نوازش می‌کرد، سرانجام یک «فوکوس» برای زندگی مبارزاتی خود انتخاب کرد و تا آخر عمر با تمرکز بر آن از خود نامی تاریخی و خاص بر جا گذاشت و آن‌هم نقد تفاسیر محرمانه و نانوشته‌ فقهای شورای نگهبان بر اصل ۱۱۵ قانون اساسی بود.

سه شنبه ۱۴ام آبان ۱۳۹۸ در حاشیه فشار به قطب درویش گنابادی

فقه و تصوف، قطب و فقه

تمدن ایرانی را با دین و عرفان محکم کرده اند اولی ساختار را مشروعیت داده اما استعداد سخت کیشی دارد و تحجر ،دومی به این دین نرمشی و انعطاف داده است. دیوان سالاری ایرانی با نهاد دین و عرفان قوام یافته است.

شنبه ۱۱ام آبان ۱۳۹۸

او که به راستی اعظم بود

او سرمایه اجتماعی اش را درست وبجا وسنجیده استفاده می کرد،نه می گذاشت ناصالحان وقدرتمندان مصادره اش کنند ونه می گذاشت ذخیره روزهای مبادا باشد بلکه دائم در حال سودرسانی و کنشگری بود.کاش برخی زنان دیگر راه او را می رفتند وسرمایه اجتماعی شان را برباد نمی دادند وچون او در میان مردم و در دل زنان استوار می ماندند وگره گشایی می کردند.

شنبه ۱۱ام آبان ۱۳۹۸

اعظم طالقانی؛ ۵۰سال مبارزه برای برابری جنسیتی

اعظم طالقانی که فرزند یک مجتهد جامع‌الشرایط بود و خود نیز مفسر قرآن بود؛ بعنوان اولین زن در ایران به چالش با ایجاد ممنوعیت برای تصدی زنان در مناصب سیاسی حکومتی پرداخت و در این راه با کاندیدا کردن خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری، اصل۱۱۵ قانون‌اساسی را در رابطه با شرایطی که کاندیدای ریاست‌جمهوری باید داشته باشد، از جمله آنکه باید از رجل سیاسی باشند را به چالش کشید.

پنج شنبه ۹ام آبان ۱۳۹۸

مرگ چنین “زن” نه کاری است خُرد

هجرت نابهنگام اعظم خانم طالقانی دل‌های بسیاری را اندوهگین کرد. دل من نیز از اندوه پر است؛ اما گویی کسی مانع از آن می‌شود که این چند عبارت را به سوگ بیالایم.آن کس شاید خودِ اعظم خانم باشد که مظهر زندگی و نشاط و تلاش و خنده و تبسم بود. زنی بود به راستی نستوه و خستگی‌ناپذیر.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.