بایگانی برای :خوراک متنی این بخش مقالات ، مهمان ، صدگل

جمعه 30th اکتبر 2020 فیروزه صابر

مقاومت صبورانه!

هرچند از همنشینی پدر بس بهره برد، اما گویی از ابتدا حیات فردی و اجتماعی خود را بر پایه انتخاب آگاهانه و مستقل با رای خویش بنا نهاد و شخصیت خود را در این بستر صیقل داد. با انتخاب های جسورانه خود بود که عنصر مقاومت را در درون خویش عمق بخشید و با عمل جسورانه خود بود که به دیگران جرات و جسارت ورود به میدان را می داد. جسارت با همه مفهوم خود، بی باک در ابراز عقیده، بی پروا در عمل، صراحت در بیان همراه با مسئولیت پذیری، ثبات در قدم، حضور در زمان و ایمنی در وجود خویش.

پنج‌شنبه 29th اکتبر 2020 ابوالفضل قدیانی

سالگرد آبان خونین ۹۸

جامعهٔ ایران به خاطر فجایعی که در عرصه‌های مختلف سیاسی ،اقتصادی ،فرهنگی و اجتماعی رخ داده است و فجایع در حال وقوع به شدت مستعد جنبش و قیام است هر زمان که فرصت و موقعیت مناسبی فراهم شود جنبش تغییر و تحول خواهی ملی به راه خواهد افتاد و شهرها و خیابان ها و میادین و...را تسخیر خواهد کرد و البته این حق مسلم ملت است چون کشور از آن ملت است . این حق ملت است که نظام نامشروع مستبد را با جنبش خود کنار بگذارد و نظام دلخواه خود را مستقر نماید. و می توان گفت که تقریباً سرنوشت محتوم تمام حکومت های استبدادی است که توسط جنبش‌های اعتراضی مردم کنار گذاشته شوند از جمله نظام استبدادی جمهوری اسلامی در ایران چون این نظام اصلاح ناپذیر است و هرگز تن به اصلاح نخواهد داد و تمام راه های اصلاحی را مسدود و کشور را با بن‌بست روبرو کرده است

چهارشنبه 28th اکتبر 2020 سید ابوذر علوی

در قتل مهرداد سپهری و‌ محسن مین باشی، علاوه بر ضابطان دادگستری، دادستان نیز مسئولیت دارد.

در مواردی که ضابطان دادگستری تخلف می‌ نمایند، مسئولیت اعمال ایشان متوجه دادستان نیز خواهد بود زیرا طبق ماده ۲۸ و تبصره ۱ ماده ۳۰ قانون آیین دادرسی کیفری که مقرر می دارد: «دادستان مکلف است به طور مستمر دوره ‌های آموزشی حین خدمت را جهت کسب مهارت‌های لازم و ایفاء وظایف قانونی برای ضابطان دادگستری برگزار نماید.» دادستان مسئول عدم آموزش ایشان در مواجهه صحیح با متهمان و مردم عادی می باشد.

دوشنبه 26th اکتبر 2020 پدرام امیریان

چرا «دقیقه تاسیس» برای آینده اقتصاد ایران مهم است؟

۱. انباشت بحران‌های فعلی، خبر از امکان بالقوه یک بازسازی اساسی در بالاترین سطح حقوقی می‌‌دهد. این بازسازی اما فارغ از زمینه نظم سیاسی فعلی یا دیگرگون، سر و کار ما را ناگزیر با دقیقه‌ای تعیین‌کننده، تحت عنوان «دقیقه تاسیس»، مشغول خواهد کرد.

۲. علی الحساب (تا برجایی نهاد دولت به سر و شکل فعلی) بازنمایی این دقیقه، در متنی تحت عنوان قانون اساسی، بر-قرار (constitute) می‌شود.

یکشنبه 25th اکتبر 2020 احسان شریعتی

همه آموزگاریم!

خطاب به چنین مسلمان‌نمایان جاهلی می‌شایست باردیگر نهیب زد که "بریده باد دست ابی‌لهب‌"های روزگار، و دور باد لکهٔ ننگ دین «کفر» و «شرک» از دامانِ دین «سلم» و «توحید»! دین شما برای خودتان و دین ما برای خودمان. لَكُمْ دِينُكُمْ وَلِيَ دِينِ!

جمعه 23rd اکتبر 2020 احمد زیدآبادی

مناظرات تکراری و ملاآور؟

به هر حال، وقتی که پای اتهام مشخصی در میان باشد، از لحاظ منطقی، وضع از دو حال خارج نیست. یا آن اتهام وارد است یا وارد نیست! قانون، داور نهایی را هم در این باره، سیستم قضایی تعیین کرده است. خب چرا این سیستم در بارۀ اتهام ساخت و پاخت پسر بایدن با رژیم سابق اوکراین و یا گریز ترامپ از پرداخت مالیات نظر روشنی نمی‌دهد تا رأی دهندۀ آمریکایی امکان داوری منصفانه بین دو نامزد را پیدا کند!

چهارشنبه 21st اکتبر 2020 تقی رحمانی

اعتصاب غذا و مصائب ومسائل آن

اعتضاب غذای خشک ، تر و استانبولی داریم. این سومی در دوره اصلاحات باب شد چرا که مدت طولانی ان بروز رسانه ای دارد این کار هم یکی از اصلاح طلبان در زندان انجام داد یا باب کرد البته بدون توضیح روش اعتصاب خود که البته اسیب هم دید اما اعتصاب وی اعتصاب غذائی تر نبود چرا که اعتصاب غذای تر معمولا بعد از بیست و چند روز اعتصابی زیر سرم می رود اگر پروتئین هم بعد از مدتی به او نرسد خواهد مرد مانند باب ساندز ایرلندی معروف.

سه‌شنبه 20th اکتبر 2020 سعید درودی

برای تصمیمات دولت، آمریکا را نفرین کنید

مقامات ایران مدام از اقدامات خصمانه دولت آمریکا علیه ایران اظهار ناراحتی می کنند. اما واقعا در ایران چه شرایطی بوجود آمده است؟ یک نمونه اش سیاستهای ارزی دولت است. دولت در سال ۹۷ اعلام کرد نرخ دلار باید ۴۲۰۰ تومان باشد و هیچکس حق ندارد دلار را به قیمتی بالاتر از این نرخ بفروشد و یا بالاتر از این نرخ بخرد. تا به حال هیچ خبری منتشر نشده است که این تصمیم را دولت آمریکا برای ایران گرفته است. خوب بزرگترین عرضه کننده و فروشنده دلار در بازار داخل خود دولت است.

دوشنبه 19th اکتبر 2020 سعید مدنی

قتل مکن…….

پاپ فرانسیس دوم با انتشار فتاوی جدی خود تحت عنوان" انسکلیای سوم" بار دیگر در قامت مسیح حیات بخش و صلح جو در دنیای امروز خوش درخشید. پیش از این نیز پاپ آرژانتینی با انتشار مواضع نقادانه درباره مسیحیت و کلیسا بسیاری را شگفت زده کرده بود. در فتاوی جدید پاپ او سیاست های جاری از جمله ، "سرمایه داری بازار" را مورد حمله قرار داده و اعلام کرد: 

یکشنبه 18th اکتبر 2020  اسفندیار خدایی

آیا پیروزی ترامپ و افزایش قیمت دلار موجب اصلاحات یا تغییر نظام ایران می‌شود؟

برخی فعالان سیاسی از کاهش ارزش ریال خوشحالند و گمان می‌کنند بالا رفتن قیمت دلار، حکومت را مجبور به اصلاحات اساسی در سیاست خارجی و شاید سیاست داخلی می‌کند. مخالفان نظام هم بالا رفتن قیمت دلار را حتی موجب سقوط نظام می‌دانند. این دو گروه، مشتاقانه از پیروزی ترامپ در انتخابات استقبال می‌کنند و پیش‌بینی می کنند که با پیروزی ترامپ، دلار پنجاه هزار تومانی، کار را یکسره می‌کند یا حکومت را تحت فشار قرار می‌دهد و زمینه پذیرش اصلاحات را فراهم می‌کند. و ای بسا موجب فروپاشی اقتصادی و حتی سقوط جمهوری اسلامی شود. شخص ترامپ نیز بارها ادعا کرده است که با پیروزی او، حکومت ایران آنچنان تحت فشار قرار خواهد گرفت که در اولین روزهای پس از پیروزی او، مجبور به مذاکره و پذیرش شرایط آمریکا از جمله در قضیه هسته‌ای و موشکی و سیاستهای منطقه‌ای بخصوص در فلسطین و سوریه می‌شود.

فیلتر کردن مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.