چهارشنبه 1st آوریل 2015 , ساعت: 05:04کد مطلب : 76296 نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار مذاکرات اتمی در سوئیس(5) (به روز می‌شود):

ظریف: از امروز نگارش متن توافق آغاز می شود

دیروز سه شنبه  آخرین روز مهلت تعیین شده برای دستیابی به توافق میان ایران گروه ۵+۱ پایان یافت. در همین رابطه  اخبار ضد و نقیضی ازدستیابی به توافق هسته ای  منتشر شد. در حالی که مقامات روس و ایران از تفاهم بر همه مسائل خبردادند مقامات امریکا در این مورد سکوت کردند و برخی از اخبار تایید نشده از ناراحتی وزیر خارجه فرانسه حکایت داشتند.  سایت ملی-مذهبی دیروز اخبار این مذاکرات را پوشش داد و امروز نیز مانند چند روز گذشته قصد دارد خبرها،تحلیل ها و گزارش های مربوط به این مذاکرات را دنبال کند.

رویترز- لوران فابیوس که لوزان را ترک کرده بود به محل مذاکرات بر می گردد. وی پیش از این گفته بود در صورت مفید بودن مذاکرات به سوئیس بازخواهد گشت.

بی بی سی- جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید : هنوز به مرحله ای نرسیده ایم که بخواهیم گزینه خروج از گفتگوها را بررسی کنیم.چون تا حدی پیشرفت داشته ایم. تمام راه های دستیابی ایران به سلاح هسته ای باید مسدود شود. ایران باید تعهدات جدی بدهد. تعهداتش هنوز نهایی نشده. تا زمانی که بتوانیم در راستای دستیابی به آن تعهدات گام برداریم گفتگو می کنیم.”او افزود که هم گزینه نظامی و هم تحریم های بیشتر  همچنان مطرح است اما گفت که اکنون تمرکز اصلی بر دیپلماسی و گفتگوهای سازنده است.او گفت: “مذاکرات همچنان سازنده است… زمان آن فرارسیده که ایرانی ها تعهدات لازم را بدهند.”او افزود: “گفتگوها ادامه دارد…. رویکرد ما تاکید بر این موضوع است که گفتگوها باید سازنده باشد تا ادامه پیدا کند.”آقای ارنست از اظهار نظر درباره این که گفتگوها چطور پیش می رود خودداری کرد.

موگرینی، رییس سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا، در صفحه توئیتر خود اعلام کرده به سختی سعی می کنیم  به توافق برسیم؛ توافقی خوب.”

رجانیوز-آنچه که مشخص است نادیده گرفته شدن خطوط قرمز نظام موضوعی نیست که مردم مجلس به سادگی از  کنار آن عبور کنند. پیش از این نمایندگان مجلس درباره حفظ خطوط قرمز نظام به تیم مذاکره کننده هسته ای تذکر داده بودند.

رادیو فردا-عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران، از تلویزیون دولتی ایران. گفت: «موضوعات باقی‌مانده لزوماً سخت‌ترین موضوعات نیستند. اگر در مورد تمامی موضوعات به توافق برسیم انتشار بیانیه‌ای شامل ایده کلی توافقات اینجا متصور است.» آقای عراقچی می‌افزاید: «کار بر روی پیش‌نویس متن را شروع کرده‌ایم و اسناد کاری در دست داریم اما قرار نیست ضمائمی منتشر شود بلکه تنها انتشار بیانیه مد نظر است.»

-مرکل صدراعظم آلمان ضمن ابراز رضایت از روند گفت و گوها تاکید کرده مذاکرات زمانی پایان خواهد یافت که بر روی تمام گزینه ها توافق شود.

رایزنی دو جانبه کری و ظریف دقایقی پیش آغاز شده است.

خبرکزاری فرانسه- لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه از پیشرفت های مهم در مذاکرات خبر داد اما گفت این پیشرفت برای انعقاد یک توافق کافی نیستند. وی گفت لازم باشد به محل مذاکرات بازخواهد گشت.

تسنیم- یک دیپلمات ارشد در گفتگو با خبرگزاری تاس گفته است: “در حالی که دیدارها ادامه دارد ما می‌توانیم بگوییم که سند قبل از پایان امروز آماده خواهد شد. توافق‌های انجام شده و اکنون باید بسته‌بندی شوند.”

اعتماد- عراقچی: احتمال رسیدن به یک جمع بندی از راه حل های موجود در پایان امشب وجود دارد

ایرنا- عکاسان خبری فقط یک بار اجازه گرفتند از جلسه داخلی تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تصویربرداری کنند وهمین هم برای راضی کردن کنجکاوی خبرنگاران کافی بود.

در حالی که در این مدت هیچ بحثی درباره متن نمی شد و هر خبری می آمد، همه رد می کردند، تصویری که عکاسان گرفتند نشان می دهد که همه اعضای تیم مذاکره کننده ایران در حال مطالعه یک متن چند صفحه ای هستند.
عکاسان به رسم امانت، خطوط صفحات را تار کردند تا همین فرصت اندک هم به خسران تبدیل نشود ولی خبرنگاران در حال شمردن برگه های کاغذهایی بودند که در دست مذاکره کنندگان ایران بود.

ظاهرا این همان متنی است که قرار است در جلسه با وزیران بررسی وتصویب شود.

رادیو فردا-فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا، در گفت‌وگو با «لیز دوسِت»، خبرنگار ارشد بین‌المللی شبکه بی‌بی‌سی، گفت: «من نسبت به این‌که امروز صبح بتوانیم پیشرفت بیشتری داشته باشیم خوش‌بینم اما این مستلزم این است که ایرانی‌ها حاضر باشند در مورد موضوعاتی که هنوز با آنها درگیریم با ما کنار بیایند.»آقای هاموند افزود: «به نظر من الان به چارچوب گسترده‌ای از تفاهم‌ها رسیده‌ایم اما هنوز مواردی باقی مانده‌است. مواردی کلیدی که باید بر روی آنها کار کرد. بعضی از این موارد خیلی فنی و پر از جزئیات هستند و بنابر این هنوز کار زیادی باقی مانده اما ما هم‌چنان دست‌به‌کاریم و به کار خود ادامه می‌دهیم.»

بی بی سی-  خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات آلمانی گزارش داده  دیشب گفتگوها درباره چند مساله مهم قفل شده بود. کارشناسان فنی تمام شب مشغول کار بودند و حالا وزیران [نتیجه کار آنان را] ارزیابی می‌کنند. پیشرفت قابل ملاحظه بوده است هنوز هیچ چیز قطعی نیست اما با حسن نیت می‌توان به توافق رسید.

جروزالم پست اسرائیل- کنگره آمریکا سند توافق هسته ای با ایران را نخواهد پذیرفت.

رادیو فردا- برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، گفته است باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آن کشور، در تماسی امن با مقام‌های تیم امنیت ملی خود، در مورد مذاکرات اتمی با ایران گفت‌وشنود کرده است.

 ایرنا – محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه پیشرفت در مذاکرات را ‘ بسیار خوب ‘ ارزیابی کرد و گفت: راه حل اکثر موضوعات کاملا مشخص شده و بعد از فردا- چهارشنبه- باید نگارش شروع شود.

ظریف بامداد چهارشنبه در جمع خبرنگاران حضور یافت و گفت:از صبح ساعت ۶ همه هیات ها مشغول مذاکره بودند به غیر از کمتراز دو یک ساعت برای نماز واستراحت. هیچ فرصتی نبود . از همه فرصت ها استفاده شد.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: پیشرفت های خیلی خوبی در صحبت ها بود و تا الان که ساعت یک ونیم بامداد است کار ادامه پیدا کرد. وی گفت: تصمیم گرفته شد بقیه کار را از ساعت ۶ و ۷ صبح شروع کنیم. امیدواریم بتوانیم فردا به نتیجه برسیم. ظریف همچنین از نمایندگان رسانه ها که « تا این وقت شب منتظر بودند» تشکر کرد.

بی بی سی- رابرت دالد عضو مجلس نمایندگان آمریکا سه شنبه شب در بیانیه ای نوشت که “چرخه تمدیدهای بی پایان و امتیازات ناتمام به رژیم ایران باید متوقف شود. در ۱۶ ماه گذشته، مردم آمریکا منظما شاهد تضعیف موقعیت ما در مذاکرات بوده اند و یک تمدید دیگر این روند نگران کننده را معکوس نخواهد کرد.”

0

حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.