یکشنبه 20th اکتبر 2019 , ساعت: 09:10کد مطلب : 114703 نسخه قابل چاپ
اکبر ترکی نماینده مجلس:

امارات ۷۰۰ میلیون دلار پول بلوکه شده ایران را برگرداند

اکبر ترکی، نماینده مجلس ایران، می‌گوید امارات “هفتصد میلیون دلار پول بلوکه شده ایران” را برگردانده و صرافی‌های بسته شده ایرانی در این کشور “دوباره فعال شده‌اند.”

آقای ترکی گفت امارات از عربستان و آمریکا “دوری” و روابط خود را با ایران “اصلاح” کرده است: “اماراتی‌ها نیز فهمیده‌اند که دراین مقطع غربی‌ها و عربستان نمی‌توانند امنیت این کشور را تامین کنند.”

آقای ترکی با اشاره به “ناامنی های ایجاد شده” در خلیج فارس گفت: “امارات خود را سوئیس خاورمیانه معرفی می‌کند اما تجارت، بانکداری، انرژی و هواپیمایی این کشور وابسته به امنیت است و می‌داند در صورت نبود امنیت نمی‌تواند کاری کند.”

“تغییری ایجاد نشده”

همزمان برخی از مخاطبان بی بی سی فارسی گفته‌اند که تغییری در وضعیت صرافی‌ها و بانکها ایجاد نشده است.

یکی از مخاطبان به نام محمد به بی بی سی فارسی گفته است که “محمد هستم از دبی. هیچ اتفاقی در امارات نیفتاده [است]. نه بانکها به ایرانی‌ها سرویس می دهند و نه صرافی ها کاری می‌توانند بکنند. بانکها شدیدا از تحریمها ترسیده و حتی اخیرا محدودیتهای حسابهای بانکی را افزایش داده‌‌اند. صرافی های ایرانی هم اکثرا از دادن سرویس طفره می‌روند و حتی فروش درهم و تحویل ریال در ایران هم بدلیل محدودیتها در ایران به سختی و با محدودیت بسیار قابل انجام است”

این در حالیست که پیشتر هم تیرماه امسال حسن حسینی، شاهرودی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، گفته بود به دلیل “برخی اختلافات سیاسی” روابط تجاری با امارات کاهش یافته اما “امارات برای از دست ندادن بازار بزرگ و سودآور ایران باید اجازه دهد انتقال ارز از طریق صرافی‌های ایرانی در این کشور انجام شود.”

او همچنین گفته بود: “سیاست ما بر این است که مراودات تجاری خود را با امارات به حداقل رسانده و با کشورهایی که روابط مناسبی با ما دارند مانند قطر و عمان بیشتر کنیم که در این مسابقه امارات نمی خواهد بازار خوب ایران را از دست دهد و گشایش‌های جدید توسط این شیخ نشین نیز در همین راستا بوده است.”

بهمن سال پیش محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته بود امارات “به دلیل اشتباه‌های سیاسی و راهبردی مسئولان آن وارد یک مرحله برخورد غیرقابل قبول” با ایران شده است.

آقای ظریف با انتقاد تند از دولت امارات به دلیل ایجاد مشکل و محدودیت برای بازرگانان ایرانی گفته بود “برخوردهای لازم سیاسی با دولت امارات” انجام شده است.

وزیر خارجه ایران برای پاسخ به سوالات نمایندگان از جمله “علت بی‌توجهی به حقوق بازرگانان و صرافان ایرانی” در امارات با توجه به نقش آنها در دور زدن تحریم‌ها به مجلس رفته بود.

او به نمایندگان گفت شورای عالی امنیت ملی ایجاد راهکارهای جایگزین را تصویب کرده و دولت تسهیلاتی برای تجار و صرافی‌ها در نظر گرفته تا “به کشورهای دیگر که با جمهوری اسلامی ایران رابطه بهتری دارند نقل مکان کنند.”

رسانه‌های ایران از تابستان امسال گزارش می‌دهند که “اقتدار ایران” سبب شده “عربستان و امارات” موضع سال‌های اخیر خود در قبال ایران تغییر دهند، روابطی که بعد از قطع رابطه سیاسی ایران و عربستان در دی ماه ١٣٩۴ تیره شده بود.

امارات در این سال‌ها به تحریم عربستان و شش کشور دیگر عرب علیه ایران و ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ با شورشیان حوثی پیوسته و بعد از لغو برجام و برقراری دوباره تحریم‌ها فعالیت بازرگانان و صرافی‌های ایران را محدود کرده بود.

رسانه‌های ایران به برگزاری نشست مشترک نیروهای گارد ساحلی ایران و امارات در تهران بعد از وقفه شش‌ساله، سفر یک هیات اماراتی به تهران برای “اعلام آمادگی ابوظبی برای همکاری بانکی با ایران” و به “استقبال وزیر حج عربستان از برقراری دوباره عمره برای زائران ایرانی اشاره می‌کردند.

در همان زمان رسانه‌های ایران گزارش می‌دادند که “امارات تلاش دارد تا با تنها گذاشتن عربستان در یمن و نزدیکی به ایران بتواند به صورت آبرومندانه از این کشور خارج شود.”

همچنین گزارش شد که امارات تصمیم گرفته “بخش بزرگی از نیروهای نظامی خود را از یمن خارج کند” و “اماراتی‌ها به ایرانی‌ها تعهد داده‌اند که صحنه سیاسی در استان‌های جنوب یمن را به شکل سابق بازگردانند.”

رسانه‌های محافظه‌کار در ایران این تغییر موضع را نتیجه “سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی در خلیج فارس” و “عقب نشینی دونالد ترامپ از هر گونه واکنش نظامی و غیر نظامی” دانستند اما دولت بیشتر به منافع اقتصادی تجارت با ایران تاکید کرده است.


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.