شنبه 9th ژوئن 2012 , ساعت: 12:06کد مطلب : 11953 نسخه قابل چاپ
فیروزه صابر با چشمانی گریان:

برادر ببخش که نتوانستم برایت کاری کنم

برخورد زننده نیروهای امنیتی با شرکت کنندگان در مراسم

برخی از شرکت کنندگان در مراسم سالگرد شهادت هدی صابر گزارش داده اند امروز صبح نیروهای امنیتی که به طرز وسیعی در این مراسم حاضر شده اند بعد از مدت کوتاهی مردم را با زور و تهدید فراوان متفرق کرده اند.

برخی از گزارش ها از حضور قابل توجه دوستداران شهید صابر بر مزار وی خبر داده اند. این حضور قابل توجه در حالی بود که تا آخرین ساعات دیروز  قرار بود این مراسم ساعت ۹ صبح برگزار شود اما یک ساعت زودتر برگزار شد و تعداد بسیاری از تغییر ساعت مراسم اطلاع نداشتند.

طبق گزارش های دریافتی سایت ملی-مذهبی ماموران امنیتی از همان لحظات نخست مراسم، از تک تک حاضران فیلم برداری می کردند .  بعد از اینکه با گذشت زمان بر تعداد حاضران افزوده می شد نیروی انتظامی و لباس شخصی ها سراسیمه شدند و از حاضران خواستند هر چه سریع تر مزار شهید صابر را ترک کنند. یکی از حاضران با بلندگوی دستی مشغول ذکر خاطره ای از شهید صابر بود که ابتدا بلندگو توسط نیروهای امنیتی ضبط شد و در حالی که  این فرد به درخواست حاضران بدون بلندگو ذکر خاطره را ادامه می داد  با حمله لباس شخصی ها بازداشت شد.  تا لحظه تنظیم این خبر از سرنوشت فرد بازداشت شده  اطلاعی در دست نیست. بعد از تهدید نیروهای امنیتی خانواده شهید صابر و دوستان وی اعلام کردند حاضر به ترک مزار نیستند و فاتحه خوانی و درد دل با شهید صابر حق طبیعی آنهاست . این موضوع باعث شد برخوردهای لفظی زننده ای با حاضرین بر مزار صورت بگیرد. با اصرار خانواده و دوستان به حاضران اجازه داده شد هر کس فاتحه ای بخواند و محل را ترک کند.

صدای اندوهناک مهندس میثمی جمیعت را تحت تاثیر قرار داد 

مهندس لطف الله میثمی که در ابتدای مراسم  حاضر شده بود بعد از قرائت فاتحه از فرصت استفاده کرد و  به مدت ۱۰ دقیقه سخنرانی کرد. وی با صدایی حزن آلود و اندوهناک یاد هدی صابر را گرامی داشت و از منش و دانش او به نیکی یاد کرد و با اشاره به تلاش های شهید صابر برای آموزش جوانان فقدان او را خسارت بار توصیف کرد و در عین حال شهادت او را عنصری الهام بخش برای شاگردانش دانست. مهندس میثمی با اشاره به جوانمردی هدی صابر و تلاش او برای کمک به فقرا،خانواده های زندانیان سیاسی و مردم محروم حاشیه نشین این رفتارها را برخاسته از الگوهای شهید صابر دانست که در تختی ،حنیف نژاد و مصدق نمود یافته اند.

مهندس میثمی ادامه داد هدی تنها خدا را در زندگی خود محور قرار داده بود و هر کاری می کرد برای رضای خدا انجام می داد. میثمی سپس با صدایی حزن آلود گفت:«خدایا هدای ما را در آغوش بگیر». مهندس میثمی در سخنان تاثر برانگیز خود که با گریه حضار همراه می شد دعا کرد همه مثل هدی  عاقبت به خیر شوند.

فیروزه صابر با چشمانی گریان و صدایی بلند: برادر ببخش که نتوانستم برایت کاری کنم

بعد از مهندس میثمی فیروزه صابر  خواهر شهید هدی صابر که از برخورد نامناسب و غیر انسانی نیروهای امنیتی آزرده خاطر شده بود با چشمانی گریان و  با صدایی بلند فریاد زد:«برادر ببخش من بر ای تو کاری نکردم. برادر من نتوانستم حتی برایت یک برنامه بگیرم .»

فیروزه صابر در ادامه  با یادی از مهندس عزت الله سحابی و هاله سحابی خواستار  آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی شد  و از جمعیت خواست برای آزادی نرگس محمدی که هم اکنون در زندان زنجان در وضعیت وخیم جسمی به سر می برد ۵ بار آیه «ام من یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوئ» بخوانند. اشک های فیروزه صابر جمعیت حاضر را به شدت تحت تاثیر قرار داده بود. به گونه‌ای که بسیاری از حضار به خاطر مظلومیت خانواده شهید صابر اشک می ریختند.

فیروزه صابر ضمن تشکر از حضور مردم بر سر مزار برادرش و عذرخواهی از رفتار نامناسب نیروهای امنیتی از آنها خواست محل را هر چه زودتر ترک کنند تا آسیبی به کسی نرسد .

همسر شهید صابر خطاب به نیروهای امنیتی: من جایی نمی روم همین جا هستم

فریده جمشیدی همسر شهید صابر در حین صحبت های مهندس میثمی و فیروزه صابر بارها فریاد زد شما چه می دانید این یک سال بر سر ما چه رفته است؟ فریاد دردمندانه همسر صابر به شدت حضار را تحت تاثیر قرار داد . همسر شهید صابر زمانی که نیروهای امنیتی قصد داشتند جمعیت را به زور متفرق کنند با صدای بلند اعلام کرد :«من همسر هدی هستم همین جا می مانم و یک قدم هم عقب نمی روم. » این موضوع باعث شد جمعیت حاضر در مراسم تحت تاثیر قرار بگیرد و در برابر خواسته نیروهای امنیتی برای ترک مزار شهید صابر مقاومت کند.

توسل به زور برای متفرق کردن جمعیت

مقاومت حضار باعث شد نیروهای امنیتی برای متفرق کردن جمعیت به زور متوسل شوند و با باتوم جمعیت را متفرق کردند. گزارش شده است تعداد  قابل توجهی از حاضرین در مراسم بازداشت شده اند و از آزادی آنها یا نگهداری شان اطلاعی در دست نیست.

در این مراسم همچنین محمد نوری زاد با دسته گلی بر سر مزار شهید صابر حاضر شد و یاد و خاطره این مبارز آزادیخواه را گرامی داشت.

فخری محتشمی پور:صابر سلام

فخری محتشمی پور همسر مصطفی تاج زاده زندانی سیاسی و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت نیز در مراسم سالگرد شهید صابر حضور یافته بود. وی در نوشته ای کوتاه در صفحه فیس بوک خود به حضور پر تعداد نیروهای امنیتی در مراسم سالگرد شهید صابر اشاره کرده است:
آمدیم بودید
نگذاشتند بمانیم
شما را برداشتیم با خودمان آوردیم این جا
و همراه می بریم این جا آن جا هرجا هرجا
«آن» ها روی گور تو مانور نظامی می دهند
بیچاره ها فکر می کنند که دشمن را یافته اند!!!
ما تازه می شویم با درک عظمت روح سترگ تو
صابر سلام!

0

 1. jamileh

  داد خواهیم این بیداد را

  0
 2. علی کلائی

  عزیزم! نه صابر، نه مهندس و نه بانوی صلح شهید هاله راضی به خشونت نبودند. چوبه دار و این حرفا مرام این عزیزان نیست. همه ما غمگینیم و دل شکسته. اما مرام اینان صبر بود و مقاومت تا حصول پیروزی
  یا حق

  0
 3. شاهد

  سخن از چوبه دار نیست، اما این وعده الهى است که ظالمان را عقوبتى سخت در انتظار است. خامنه اى دیر یا زود به سزاى اعمال ننگینش خواهد رسید، نه با اعدام، نه، اعدام را باید محکوم کرد، خامنه اى ذلت را به سختى تجربه خواهد کرد. شاه را یادتان میاید؟ ذلت خامنه اى هزار برابر بدتر از شاه خواهد بود.

  0
 4. رامين ايراني

  ما از اتفاقاتی که بر سر این خانواده آمده ناراحتیم، ولی، خواهان چوبه دار و مرگ وخشونت بر علیه کسی نیستیم.

  0
 5. شاهد

  اما یک نکته را نباید فراموش کرد و ان این است که اگر حماقتهاى خامنه اى ادامه یابد و جامعه به نقطه انفجار برسد، انگاه دیگر هیچ نیروئى توان ایستادن در مقابل خشم فروخورده مردم را نخواهد داشت. تلاش مهندس سحابى و یارانش همواره جلوگیرى از رفتن به سمت انفجار بود. خامنه اى قدر ندانست، یعنى توان فهم شرایط اجتماعى کشور را نداشت و ندارد و اینطور که پیش میرود، میترسم که حماقتهاى خامنه اى جامعه را بسمت رو در روئى بکشاند.
  وقتى به رویدادهاى سالهاى اخیر هم نگاه میکنیم، میبینیم که خامنه اى تمامى راه هاى مسالمت را بسته است و امکان هیچگونه حرکتى را نمیدهد.
  حرف من این است که اگر شرایط سیاسى اجتماعى کشور به مرحله عبور از نیروهاى مصلح و خواهان اصلاحات برسد، و اگر جنبش سبز، که اکنون در حالت اتش زیر خاکستر بسر میبرد، بسوى رادیکالیسم برود، ما وارد پروسه حذف فیزیکى و در نهایت جنگ داخلى خواهیم شد.
  ما خواهان چنین شرایطى نیستیم. اما این ما نیستیم که قواعد بازى را تعیین میکنیم.

  0
 6. همراه

  خانواده صابر تنها نیست

  0
 7. ايراندوست

  امروز خانواده اسرای زندانی سیاسی نامه ای به مراجع دولتی تقلید نوشته و از انها خواستند که سکوت را بشکنند و از ازادی اسرا دفاع نمایند و گفتند که مراجع همیشه در برابر ظلم ساکت نبودند و همیشه تظلم خواهی کرده اند زهی خیال باطل. بنده حدود هفتاد سال سن دارم و در زمان شاه برادرم زندانی سیاسی بود و به مراجع انزمان رجوع کردم و هیچکدام کاری برایم نکردند تا اینکه شخصی مرا راهنمایی نمود که یک حلب روغن کرمانشاهی بخر و به بیت ایت اللا س تحویل دهید تا کمکتان کند و این شخص در حال حاضر مرجع و پابوس ولی وقیح میباشد و دست کمی از مصباح ندارد و بالاخره روغن کرمانشاهی کار ساز شد و برادر بنده بعد از ٣ماه ازاد شدند بحثم اینست که همیشه مراجع ما بجز ایت اللاه بروجردی هیچوقت کاری برای مردم انجام ندادند و همیشه بفکر منافع شخصی خود بوده اند و دلیل از دست دادن قفقاز همین مراجع بودند که میخواستند با ذکر دعا روسهای تزاری را شکست دهند و زمانیکه امر بجاهد دادند خودشان اولین کسانی بودند که فرار را بر مقاومت ترجیح دادند و ١٧ ایالت را بخاطر تحجر علما از دست دادیم چونکه علما همیشه مخالف علم و تجهیزات پیشرفته بودند و فکر میکردند که با سلام وصلوات همه چیز روبراه میشود در نتیجه اصلا نبایستی از این مفد خوران همیشگی انتظاری داشت امیدوارم کامنت بنده درج گردد متشکرم

  0
 8. بابک

  روحشان قرین رحمت.
  این رفتارها باعث تاسف و تعجب آور است.

  0
 9. مهرداد

  اینها ایرانی نیستند که با هموطنان گرانقدرشان چنین می کنند لعنت خدا بر شما عرب پرستان

  0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.