شنبه 3rd نوامبر 2012 , ساعت: 01:11کد مطلب : 28382 نسخه قابل چاپ
خبر موثقی از پزشکی قانونی تهران

سنگسار چهار زن در سکوت خبری

به گزارش‌ رسیده به سایت ملی‑مذهبی ظرف چند روز گذشته اجساد چهار زن که پس از اجرای حکم سنگسار جان خود را از دست داده بودند، توسط نیروهای امنیتی قوه قضائیه به پزشکی قانونی تهران منتقل شده و هم اکنون در سردخانه پزشکی قانونی نگهداری می‌شوند.

یک منبع موثق به خبرنگار ملی‑ مذهبی می گوید: ” اجساد چهار زن پس از اجرای حکم سنگسار توسط نیروهای امنیتی قوه قضائیه به سردخانه پزشکی قانونی آورده شده اند. علاوه بر آثار پرتاب سنگ بر سر و صورت این زنان آثاری از شکنجه و ضربات شدید بر بدن آنها پیش از سنگسار نیز قابل رویت است. طبق مواد مندرج در پرونده آنها جرم این چهار زن روابط نامشروع و مصرف مواد مخدر بوده است. ظرف روزهای گذشته هیچ فردی برای تحویل اجساد به پزشکی قانونی مراجعه نکرده است. هنوز مشخص نیست دادگاه این افراد در چه تاریخی برگزار شده و آیا خانواده آنان از وضعیت شان با خبر هستند یا نه!”

این در حالی است که رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دو روز پیش از تعیین مجازات جایگزین «سنگسار» خبر داده بود. به گفته اللهیار ملک‌شاهی در جلسه کمیسیون قضایی شرایط «احصان» در بحث «زنا» مورد بررسی قرار گرفت و برای آن مجازات در نظر گرفته شد. به گفته این نماینده «زنای محصنه مجازات رجم و اعدام دارد اما شرایط احصان در قانون نیامده بود و به منظور روشن شدن بحث، ماده‌ای مجزا آوردیم که با چه شرایطی زنا، محصنه و در چه شرایطی غیرمحصنه تلقی می‌شود.

ملک‌شاهی گفته است: “برای زنای محصنه طبق مبانی فقهی حکم صادر می‌شود اما ما به صراحت نوع مجازات‌های آن را تبیین و تصریح کردیم که در جایی که مجازات اولیه و اصلی ممکن نباشد یا قاضی مصلحت نداند، به پیشنهاد دادگاه صادرکننده حکم قطعی و موافقت رئیس قوه قضائیه، می‌توان مجازات جایگزین تعیین کرد.”

از سوی دیگر محمدعلی اسفنانی سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس تصریح کرده است که رفع ایرادات قانون جدید مجازات اسلامی از اولویت‌های کمیسیون قضایی مجلس است و تلاش می‌کنیم به‌زودی این قانون تصویب نهایی و ابلاغ شود.

گفتنی است، قانون مجازات اسلامی فعلی از بیست سال پیش تاکنون به صورت آزمایشی اجرا می شود و لایحه جدید مجازات اسلامی نیز که جایگزین آن خواهد شد در شمار لوایح و طرح هایی است که به استناد اصل ۸۵ قانون اساسی به جای طرح در صحن علنی مجلس در کمیسیون اختصاصی مورد بررسی و تصویب قرار گرفته و قرار است به شکل آزمایشی اجرا شود.

سنگسار یکی از خشن ترین مجازات هایی است که قانون مجازات اسلامی ایران در نظر گرفته شده است. آنچه مسلم است در ایران، بسیاری از قوانین مدنی، جزائی، کیفری و دیگر قوانین با شریعت انطباق کامل ندارد. و همه پژوهشگران و صاحب نظران متفق القولند که حکم رجم یا مجازات سنگسار در قرآن آورده نشده است .

در طی دهه اخیر بدنبال واکنشهای گسترده مجامع حقوق بشری به اجرای این حکم و وعده مقامات قضایی مبنی بر تعیین مجازات جایگزین برای این نوع جرایم، غلامرضا رضوانی از فقهای شورای نگهبان در ۱۳۸۱عنوان کرد که به جای مجازات رجم نمی‌توان مجازات دیگری را تعیین کرد، زیرا احکام اسلام تابع پسند و ناپسند جامعه نیست و ممکن است همین احکام در روزهای اول اسلام نیز برای مردم ناپسند بوده باشد.

اما همزمان برخی از فقهای نامدار و معروفی همچون میرزای قمی، آیت الله صانعی، آیت الله گرامی و آیت‌الله حسینی زنجانی گفتند که این احکام در جامعه کنونی قابلیت اجرا ندارد و موجب وهن اسلام است. آیت‌الله حسینی زنجانی صراحتا اعلام نمود که چنانچه به نظر فقیه جامع الشرایط اجرای حکمی در جامعه به دلیل عدم آمادگی فکری عموم مردم موجب سستی در اعتقاد و اصل اسلام می‌شود، در این صورت حفظ اسلام اهم است و اجرای حکم باید تا استحکام عقاید مسکوت بماند.

پس از آن، در سال ۱۳۸۲ محمود هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضاییه وقت طی بخشنامه ای اعلام نمود که اجرای حکم سنگسار در اختیار حاکم شرع است و در حال حاضر جمهوری اسلامی به دنبال تعیین مجازات جایگزین برای این نوع از جرایم است. اما علی رغم دستور رئیس قوه قضاییه در سال ۱۳۸۶ چند مورد اجرای حکم سنگسار در مشهد و تاکستان گزارش شد. پرونده سنگسار تاکستان پس از نه سال توقف، نهایتا در سال خرداد ۱۳۸۶ به اجرا درآمد. این در حالی است که مسئولان قضایی در آن زمان اعلام نمودند که اجرای حکم سنگسار در تاکستان در پی اشتباه قاضی بوده است.

اجرای این مجازات عمدتا در مناطقی گزارش شده است که مردم آن از سطح آموزشی پایینی برخوردار هستند و متهمان از محتوی و مفهوم پرونده خود بی اطلاع هستند. سالها فعالان حقوق بشر بویژه حقوق زنان برای لغو مجازات سنگسار از مجموعه قوانین ایران مبارزه کرده و تاکید داشتند که سنگسار یک دستورالعمل صریح قرآنی نیست.

 

0

برچسب ها :
 1. حامد

  حضرات روایاتی در اختیار دارند که میگوید ، اجرای یک حد از حدود الهی! به اندازه هفتاد روز بارش باران برکت به همراه دارد ، حد هم هرچه شدید تر ، برکتش بیشتر . برای برون رفت از شعب ابوطالب نباید کاری کرد ، وقتی تهجدهای شبانه افاقه نمیکند و جمکران هم معجزه ؟

  0
 2. سنگسار را متوقف کنید . برداشت خشونت امیز از اسلام را پایان دهید. به حقوق شهروندان احترام بگذارید

  0
 3. Abdol

  مگر نه اینکه قرآن را با بسم‌الله الرحمن الرحیم شروع میکنیم؟
  مگر نه اینکه آیت‌الله ها قرآن را کاملاً درک کرده‌اند؟
  مگر نه اینکه در مملکت اسلامی زندگی میکنیم؟
  مگر نه اینکه اسلام حافظ انسان‌ است؟
  مگر نه اینکه زیر چتر عدالت علی‌وار هستیم؟
  اگر چنین است؟
  نتیجه میگیریم دین اسلام مروّج، جنایت بر علیه بشریّت، دزدی اموال عمومی ودولتی، اِرتشاء، آدم ربائی، دزدی وتجاوز ناموسی، شستشوئی مغزی مردم، بت‌سازی و بت‌پرستی، زورگوئی و زورگیری، شکستن قلم‌های نویسندگان منتقد، حمله مسـلـّحانه به خانه‌های مردم، حمله مسـلـّحانه به اجتماعات، مخالفت با آزادی افکار و سلیقه، و و و۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

  0
 4. ناشناس

  این بود دین اسلام؟ آقایان چاره کار یک حکومت سکولار و لاییک است. از یک دین {…} ۱۴۰۰ ساله چه چیزی به جز بدبختی و کشتار بیرون می‌آید؟

  0
 5. fere

  IN CHIZI JOZ JENAYAT NIST. DAST BAR DARIN …. LANAT BAR BANYAN

  0
 6. این تصویرکه بیشتربه زلزله زده میخوره تا سنگسار.البته منظورم حمایت ازآخوندهای مکارنیست

  0
 7. ناشناس

  به نظر می‌رسد عکس تزئینی باشد لطفا ذکر کنید

  0
 8. ناشناس

  Salam
  Would you please change the photoi? everybody can easily undrestand the photo is from Varzaghan earthquick, let’s be honest with our readers, Thanks

  0
 9. محمد

  طبق نص صریح قران، زن زناکار باید فقط در خانه حبس بشه. دو بار در قران در رابطه با زنا صریح صحبت شده. یکبار گفته شده که زانی و زانیه باید به عقد هم دربیان، یکجا گفته شده که زن زناکار باید در خانه حبس بشه. که مطمئنا مورد دوم در رابطه با زنای محصنه هست. حالا کجا گفته شده سنگسار جزو قوانین اسلامه خدا داند. نص صریح قرآن و رها کردید و چسبیدید به روایات مشکوک؟

  0
 10. به نظرم باید عفو شوند تا سگسار

  به نظرم باید عفو شوند تا سنگسار

  0
 11. ناشناس

  Marg bar hokomate fased ke khodash baese in masael shode roozi entegham in jenayat ra pas khahid dad diktatorha mimirand in melathast ke mimanand va tarikh va zolmeshan o nameshan…..

  0
 12. jamshid

  salam dostan babinid inha hame filmhaye in akhond haye kasif hastand ke daran ba aslam bazi mikonand inha mosalman nistand daran ba in karhaye zade bashari hkomat mikonand inha sharaf nadarand

  0
 13. قوانین شرعی ودینی پاسخ گوی زندگی وروابط بین انسان های امروزی نیست با ترویج اخلاق وجایگزین کردن تعهد وسلامت اندیشه بشر به دین نیاز ندارد بخصوص ادیان خشنی چون اسلام برخاسته از عربستان که هنوز هم دربربریت هستند وشبیه عهد جاهلیت میاندیشند متاسفم از مرگ زنان مدفون درخاک وسرشکسته وخونین بدن متاسفم برای تن رنجور زنانی که کمتر کسی از درد هایشان آگاه شده وقربانی قوانین سیاه و مرگی شوم شدند

  0
  • ناشناس

   etefaghan javab goo hast monteha kasi ke aleme ba amal bashe nistesh ..vali dooste aziz shoma nemitoonid be 1 din tohin konid mitoonid azadaneh berid har kari mikhayd bokonid
   …bad bakhtiye ma az onja aghaz shod ke hame shodan mofasero {…}

   0
 14. Abbas

  این بود آرمان های امام راحل؟

  0
 15. میلاد ملک

  http://news.gooya.com/politics/archives/2012/11/149698.php

  خبرگزاری داخلی پانا از تلاش وقیحانه و البته ناموفق عده ای از نورچشمی ها برای سوءاستفاده از دختران و بانوان ورزشکار خبر می دهد

  0
 16. ناشناس

  مطمئن باشیدآخرحکومتشونه…

  0
 17. nl

  emam zaman zohor konad va basat zolmeshan ra barchinad

  0
 18. یک ملی-مدهبی

  فرض کنیم معجزه بشود و همین فردا همه اینها به درک واصل بشوند، اما اگر قرار باشد کسانی که جانشین نکبت جنایت پرور حاکم میشوند معدل اخلاق، رفتار، علم، حلم و آگاهی نظردهندگان همین صفحه باشند؛ آیا فکر میکنید حکومت بعدی بهتر از این خواهد بود؟! انقلاب مشروطه را کودتای رضاخان به قهقرا برد، دمکراسی و نهضت ملی حاصل زحمات تیم مصدق را شاه عاری ازمهر بدست مهربان کودتا کشت، انقلاب ۵۷ را خمینی و دارودسته اش به نکبت کشیدند. و این یعنی مشت اگر نمونه خروار است؛ تاریخ ما به این سوال جواب منفی داده است.

  و افسوس که چرثومه های فساد و{…}؛ کسانی همچون خامنه ای، احمدی نژاد، بچه شاه، رجوی، رفسنجانی، شاه و باباش… یعنی بیشترین حاصل کویر جامعه ما در کمین نشسته اند تا پس از جانیان کنونی به آزار و شکنجه و شکست ما مردم نه چندان هم خوب و بیگناه، ادامه بدهند!!!

  هیچ بعید نیست که باین ترتیب داریم ثواب صواب مار و سفله و نکبت در جان و زهدان و آستین پروردن خود را نقد میکنیم؟! مگر نه اینکه؛ ازماست که بر ماست!

  0
 19. یک ایرانی

  اکثر احکام دین اسلام متناسب با زمان صدر اسلام تدوین شده اند و برای زمان معاصر، فاقد وجاهت عقلی میباشند…

  0
 20. ناشناس

  عزیز من حکم سنگسار از احکام اسلامی است برای کسی که حق شوهرش را ضایع کرده است و با آبروی شوهرش بازی کرده است آیا زن شما با یک شخص دیگر زنا کند حاضرید هیج عکس العملی نشان ندهید!!؟؟
  البته بهتر است بجای سنگسار از تیرباران استفاده کنند که یارو زودتر خلاص شود

  0
 21. احمد

  بیاد دوران رنسانس اروپا افتادم که انسانها را بخاطر عقاید و افکارها و نظرهای درست به اعدام با حالت های طناب یا گیوتین اعدام می کردنن همین کلیسا و بعد از گذشت تاریخ تمام کلیسا شده مکان فقط دعا نه ساست بقدری قدرت آن پایین آمده که سخنان پاپ را هم زیاد توجه نمی کنند. حالا قصه داستان اسلام برای من مثل یک آینه ای می ماند .این با رما شاهد آثاری از اسلام در هیچ جای نخواهیم دید حتی مسجدی نخواهد ماند فقط فقط در کتابها آینده گان خواهند خواند که این دین و مذهب چه خیانتهای بر بشریت کرده اند باید انتظار ماند نه انتظار موعد بلکه همین دنیا باید برای آنها دادگاهی باشد اگر اثری مانده باشد که من ….شک دارم دنیا بر صلح پایبند هست و هیچ وقت استبداد و زور نخواهد ماند حتی با کشتن یا زندانی کردن . آیا بالاتر از هیتلر هم در تاریخ جنایتها سراغ داریم نه اینها که خدا نیستندحالا باید دید چطور مذهب به پایین ترین جا می رسد

  0
 22. mohammad

  تعجبی نداره! خبرجدیدی هم نیست.اسلام همین بوده وهست وخواهد بود.خود خود خدا هم نمیتونه انها را تغییر بده!

  0
 23. روشنفکر مسئول

  بازگشت به قرآن و احکام قرآنی مجازات سنگسار را از بین میبرد. مجازات زنا در شرایطی که تقریبا ثبوت آن محال است(۴ شاهد مرد-۸ شاهد زن) حداکثر صد ضربه شلاق است. آنهم در شرایطی که مفتری خود باید در صورت عدم ثبوت هشتاد ضربه را نوش جان کند. این یعنی مسئله بسیار شخصی است و کسی هم حق تجسس و تحقیق ندارد. ایکاش همه مسلمانان به قرآن وفادار میماندند و مزخرفات احادیث و داستانهای بی سر و ته را رها میکردند. تمام این مجازاتهای دیگر هم در قرآن نیست و اضافات بشری است که ما را گرفتار کرده.

  0
 24. احسان

  با سلام خدمت کلیه مخاطبان مجازی که سر خود را با خبر های بی سر و ته و بی اساس گرم می کنند. حاضرم شرط ببندم ۹۹ درصد شما این گونه مجازات را ندیده اید ولی تجاوز به عنف را دیده یا انجام داده اید. {…} بیایید آدم بشیم. سرتونو از تو لاک (دنیای مجای) در بیارید. قبول دارید خیانت کار کثیفیست. قبول دارید دزدی کار بدیه. چه حاکم باشد چه رعیت…

  0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.