چهارشنبه 4th فوریه 2015 , ساعت: 09:02کد مطلب : 73629 نسخه قابل چاپ
علم الهدی:

رهبر جمهوری اسلامی به دولت اجازه مذاکره داده و نه رفاقت با مذاکره کنندگان

احمد علم الهدی، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مشهد با اشاره به اظهارات اخیر حسن روحانی رئیس جمهور در دفاع از تیم مذاکره کننده هسته ای گفت که رهبر جمهوری اسلامی به دولت اجازه “مذاکره” را داده است و نه “رفاقت” با مذاکره کنندگان.

به گزارش بی بی سی به نقل از  خبرگزاری رسا، که خبرهای مرتبط با روحانیت را منتشر می کند، آقای علم الهدی گفت: “اینکه شما بیایید مردم را مسخره کنید و دست بیندازید که شما به کت‌وشلوار وزیر خارجه ایراد گرفتید؛ حرف این نیست، حرف این است که در روزی که سه میلیون نسخه نشریه به پیامبر ما فحش می‌دهد و آمریکا حمایت می‌کند، وزیر خارجه ما با وزیر خارجه آمریکا در خیابان‌های ژنو قدم می‌زدند.”

اظهارات امام جمعه مشهد، که در جمع عده ای از دانشجویان بیان شده، ظاهرا پاسخی به سخنان چند روز پیش حسن روحانی وزیر امور خارجه ایران است. آقای روحانی گفته بود: “عده ای ایراد می گیرند که طرف تند راه رفت یا عینکش چنان بود. باید افتخار کنیم به دیپلمات های شجاعمان که من شاهدم نه شب و نه روز دارند و تلاش می کنند و شجاعانه حرف می زنند.”

اظهارات آقای روحانی، در پاسخ به انتقادات شدید گروهی از محافظه کاران ایران به قدم زدن محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا در پی دور قبلی مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت های جهانی در ژنو بیان شده بود.

احمد علم الهدی در بخش دیگری از سخنان اخیر خود، با اشاره به وزیر امور خارجه ایران، تاکید کرده است که “چنین بینشی نمی‌تواند در کارگزاری نظام قرار بگیرد” و “کسی باید وزیر باشد که افق آرمانی انقلاب را ببینید.”

آقای علم الهدی در عین حال اظهار داشته صحبت های او به معنی مخالفت با دولت و وزیر خارجه نیست و در توضیح افزوده است: “زیرا رهبری آنان را تأیید کردند و مخالفت با دولت، مخالفت با رهبری است.”

در انتقادی جداگانه به وزیر امور خارجه ایران، وب‌سایت رجانیوز وابسته به جبهه پایداری، اظهارات محمود نبویان از نمایندگان عضو این جبهه را منتشر کرده که با اشاره به سخنان چندی پیش وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا که گفته بود وی و محمدجواد ظریف در مذاکرات اسم کوچکتر همدیگر را صدا می زنند، از آقای ظریف خواسته است “عزت ملت ایران در برخورد با آمریکا را جدی بگیرد.”

محمود نبویان با اشاره به ابراز نگرانی چند ماه پیش آیت الله خامنه ای در این زمینه که مذاکره با آمریکا باعث شود تا جمهوری اسلامی در سطح “افکار عمومی ملت ها و دولت ها به تذبذب متهم شود”، گفته است که دولت حسن روحانی در جریان مذاکرات هسته ای، دیدگاه های رهبر را در نظر نگرفته است.

آیت الله خامنه ای با وجود تاکید بر “بی‌نتیجه” بودن مذاکرات هسته ای، خواستار پرهیز از “تضعیف” مذاکره کنندگان شده است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.