جمعه 11th ژانویه 2013 , ساعت: 02:01کد مطلب : 34002 نسخه قابل چاپ
از سوی وزارت آموزش و پرورش

استفاده از زبان کُردی در تدریس و محاوره ممنوع اعلام شد

اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه طی بخشنامه‌ای استفاده از زبان کُردی در کلیه مدارس و کلاس‌های درس این استان را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش آژانس خبرسانی کُردپا، شنبه نهم دی‌ماه اداره‌ی کل آموزش و پرورش کرمانشاه در بخشنامه‌ای به کلیه معلمان و دانش آموزان این استان هشدار می‌دهد که تدریس و محاوره در محیط‌های آموزشی باید با زبان فارسی باشد و تحت هیچ شرایطی از زبان کُردی و گویش‌های مختلف آن استفاده نشود.

در این بخشنامه که نسخه‌ای از آن در اختیار آژانس کُردپا است، آمده: در راستای تقویت زبان معیار و توجه به زبان فارسی و تقویت خزانه و واژگان زبان فارسی در مناطق کُردنشین، کلیه معلمان و دانش‌آموزان بومی ملزم هستند که از صحبت کردن به هر زبان و گویشی غیر از زبان فارسی پرهیز کنند.

نامه محرمانه زبان فارسی

بخشنامه ظاهراً برای احقاق حقوق دانش‌آموزان غیربومی در استان کرمانشاه صادر گردیده که آمارهای غیررسمی حاکی از سکونت تنها ۵% از شهروندان غیر کُرد در استان است که خانواده‌های وابستگان نظامی و کشوری بیشتر این افراد غیربومی را شامل می‌گردد.

چند روز قبل نیز اخبار رسیده به آژانس کُردپا حاکی از جلوگیری نمودن مسئولان صدا و سیمای استان کرمانشاه از پخش برنامه به لهجه‌ کُردی کلهری در شبکه زاگرس می‌باشد.

این دستورالعمل اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در حالی صورت می‌گیرد که در قانون اساسی حکومت اسلامی ایران تأکیدشده است در مناطق اتنیکی ایران نظیر کُردستان ضروری است دانش آموزان به زبان مادری خود در کنار زبان فارسی آموزش داده شوند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.