جمعه 15th مارس 2013 , ساعت: 03:03کد مطلب : 39381 نسخه قابل چاپ
در نشست جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو بررسی شد

اثرات تحریم ها بر حقوق بشر و جامعه مدنی ایران

با تلاش جمعی از کنشگران و حامیان جنبش سبز، پانلی با عنوان “تحریم، حقوق بشر، جامعۀ مدنی” در مقر سازمان ملل در ژنو برگزار شد و به بررسی اثرات تحریمهای اقتصادی بر وضع حقوق بشرو جامعه مدنی ایران پرداخت.

 فعالان حقوق بشر ایرانی در جریان برپایی بیست و دومین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به صورت فعال  با برپایی نشست های جانبی و موضوعی، به تبیین وضعیت بحرانی حقوق بشر در ایران پرداختند که پانل “تحریم، حقوق بشر، جامعۀ مدنی” نیز یکی از این برنامه ها بود.

 دوشنبه ۲۱ اسفند، سازمان مردم نهاد اتریشی “سود ویند” اقدام به برپایی این نشست در سالن ۲۴ شورای حقوق بشر کرد.

 در این نشست اردشیر امیر ارجمند سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید ، علی مزروعی نماینده پیشین مجلس و عضو بهه مشارکت و علی پورنقوی فعال سیاسی چپ و صاحب نظر در مسائل هسته ای درباره اثرات تحریم بر زندگی مردم و تعارض و تضاد این تحریم های اقتصادی علیه مردم ایران با اصول و معیارهای بنیادین حقوق بشر سخنرانی کردند.

 امیرارجمند: تحریم ظلم مضاعف به مردم ایران است

 اردشیر امیر ارجمند در این نشست گفت: بر اساس حقوق بین الملل نباید اجرای موازین حقوقی با موازین حقوق بشر در تضاد و تعارض باشد و قطعنامه ها و موازین بین المللی و همچنین معاهدات بین المللی نباید با قواعد حقوق بین الملل تعارض داشته باشد.

امیر ارجمند افزود : درحال حاضر شاهد نقض این قواعد هستیم زیرا حقوق بشر مردم ایران نقض می شود و به همین دلیل با تحریم ها مخالف هستیم.

او با بیان اینکه این تحریم ها بنیادهای اقتصادی ایران را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب تزلزل اقتصادی می شود و حقوق بشر و امنیت انسانی شهروندان ایرانی را نقض می کند گفت: وقتی از امنیت انسانی صحبت می کنیم حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به طور همبسته و متوازن باید مورد توجه قرار گیرد.

امیر ارجمند تحریمهای نفتی را موجب تولید بنزین آلاینده محیط زیست و مضر برای سلامتی شهروندان در داخل دانست و گفت، این تحریم ها موجب نقض حق تنفس هوای سالم و پاک برای شهروندان و موجب افزایش بیماری و مرگ و میر شده است.

سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید در ادامه افزود : ما در عین حال سیاستهای ماجراجویانه مقامات ایران را محکوم می کنیم، معتقدیم باید تنش زدایی صورت بگیرد و همه دولتها باید برای تنش زدایی تلاش کنند.

استاد سابق حقوق دانشگاه شهید بهشتی در ادامه گفت: حکومت حق مردم را نقض می کند و مردم یکبار به موجب داشتن حکومت اقتدارگرا موجب ظلم قرار گرفته و تحریمها ظلم مضاغف بر مردم ایران است.

وی همچنین با ابراز نگرانی از امکان حمله نظامی به ایران افزود : ایرانیان باید از امنیت سیاسی برخودرار باشند. تهدید به حمله نظامی کشور را در وضعیت اضطراری قرار می دهد و حقوق اولیه و سیاسی مردم را نقض می کند زیرا به حاکمیت اقتدارگرا فرصت سرکوب و فشار بیشتر را می دهد.

امیر ارجمند همچنین افزود: در حوزه حقوق اقتصادی نیز تحریم بر حق تغذیه مردم ایران تاثیر دارد و به حق بهداشت لطمه می زند. اگرچه تحریم ها شامل اقلام دارویی نبوده اما آثار آن بر واردات دارو تاثیر داشته و وضع بهداشت و سلامت مردم ایران را به خطر انداخته است.

سخنگوی شورای راه سبز امید در بخش دیگری از سخنانش به حق مردم ایران برای تردد و مسافرت با امنیت کافی در خطوط هوایی اشاره کرد و گفت که تحریم ها، به این حق مردم ایران نیز آسیب جدی وارد کرده است. زیرا عملا مردم حق پرواز امن هوایی ندارند.

مشاور ارشد میر حسین موسوی در انتهای سخانش به محرومیت دانشجویان ایرانی خارج از کشور از حق داشتن مبادلات مالی و پولی با ایران اشاره کرد و آن را محصول تحریم ها دانست.

مزروعی: تحریم، ناقض اعلامیه جهانی حقوق بشر است

 دومین سخنران این نشست، علی مزروعی، عضو ارشد جبهه مشارکت و نماینده پیشین مجلس بود.

 آقای مزروعی با اشاره به مواد ۲۵ و ۳۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر، برخورداری از زندگی با استانداردهای قابل قبول، تأمین سلامتی، رفاه نسبی، تأمین خوراک، پوشاک، مسکن، مراقبت های پزشکی و خدمات اجتماعی را حق مردم دانست و افزود: بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ کشوری حق ندارد با تفسیری از منافع خود به گونه ای عمل کند که منجر به از میان بردن حقوق و آزادی های مندرج در این اعلامیه برای شهروندان کشورهای دیگر شود.

 رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران افزود : اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران به بهانه رسیدگی به پرونده هسته ای اقتصاد ایران و به تبع آن زندگی همه شهروندان ایرانی و به ویژه افراد طبقه متوسط و فقیر را در تنگنا و سختی قرار داده است.

 بر همین اساس، مزروعی بر تقابل این تحریم ها با مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر و قرارداد های بین المللی تاکید کرد.

 مزروعی با بیان اینکه هیچ موافقتی با سیاست های جاری حاکمیت جمهوری اسلامی در عرصه داخلی و خارجی ندارد و به ویژه مخالف سیاست خارجی و هسته ای تنش زا است گفت: درعین حال بر این باور هستم که این رفتار حاکمیت نباید بهانه ای شود تا با اعمال تحریم ها، زندگی اکثریتی از هموطنانم سخت و مشقت بار شود.

 این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه به بیان تأثیرات تحریم ها در اقتصاد ایران با زبان آمار و ارقام اقتصادی پرداخت و گفت : در سال۲۰۱۲ به واسطه اعمال و تشدید تحریم های اقتصادی علیه ایران، فروش نفت به حدود نصف سال قبل رسیده و درآمد ایران از حدود ۱۱۰ میلیارد در سال ۲۰۱۱ به حدود ۶۰ میلیارد دلار کاهش یافته است.

 او با بیان اینکه اقتصاد ایران یک اقتصاد نفتی است و این کاهش درآمد تمام اجزای اقتصاد و زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است گفت: این شرایط، موجبات افزایش نرخ بالای تورم و بیکاری به ارقام ۲۶ و ۱۴ درصد و کاهش ارزش پول ملی به میزان دو سوم را فراهم آورده است.

 مزروعی تاکید کرد: هرچند وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم از ناحیه سوء مدیریت حاکمیت رنج فراوان برده است اما اعمال تحریم های اقتصادی و تشدید آن در سال گذشته بر مصیبت آنها افزوده و به شدت زندگی اقشار متوسط و فقیر را سخت کرده است.

 سخنگوی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با بیان اینکه هر تغییر و تحولی در ایران برای گذار به دموکراسی فقط با حضور فعال اقشار متوسط ممکن است گفت: شرایط سخت اقتصادی و معیشتی باعث دوری این اقشار از فعالیت سیاسی و اجتماعی و در نتیجه به تعویق افتادن تحول سیاسی و بقای حاکمیت اقتدارگرا می شود، و از این جهت نیز اعمال تحریم های اقتصادی کمکی به روند تحولات درایران نمی کند. لذا تحریم ها را نامفید می دانم و توصیه به حذف آنها می کنم.

پورنقوی: وجوه فزاینده تأثیر تحریمها بر حقوق بشر و جامعه مدنی ایران

سومین سخنران این نشست، علی پورنقوی فعال سیاسی چپ و صاحب نظر در مسائل هسته ای بود که سخنرانی خود را تحت عنوان «وجوه فزاینده تأثیر تحریمها بر حقوق بشر» انجام داد.

 پورنقوی در ابتدا گفت : مصداقهای مورد نظر من از وجوه فزاینده آثار تحریمها بر حقوق بشر در درجه نخست ناظر بر دشواریهای معیشتی چند گروه آسیب پذیر است.

 او در عین حال گفت که این دشواریها منحصراً از تحریمها ناشی نمی شوند. بلکه مجموعه عواملی مانند سوء مدیریت، “ساماندهی به یارانه ها” و نوسانات ارزی این وضعیت را رقم زده است.

 پورنقوی با بیان اینکه مقامات جمهوری اسلامی زمانی هرگونه اثر تحریمها را انکار کرده اما اکنون تمام دشواریها را به تحریمها نسبت می دهند، گفت: اما هنوز هم مقامات و کارشناسانی در حاکمیت هستند که اثر مستقل هر یک از عوامل پیشگفته و بسیار عوامل دیگر را تصدیق می کنند.

 این فعال سیاسی در بخش دیگر از سخنانش افزود : گرچه تمام گروە های اجتماعی از تحریمها به درجات متفاوتی آسیب دیدەاند و این آسیبها همچنان در حال افزایش است، اما با این حال کارگران و فقرا بیشترین آسیبها را متحمل می شوند.

 افزایش بیکاری، فقر و سقوط قدرت خرید سبب گسترش شدید آسیبهای اجتماعی، توسعە بزهکاری و جنایت، مصرف و قاچاق مواد مخدر، فحشا، خودکشی، توسعە سوءتغذیە کودکان، گسترش بیماریها و افزایش تعداد کودکان خیابانی، و نیز تعمیق شکاف طبقاتی شده است.

 او با اشاره به اظهارات معاون شهردار تهران که بە افزایش زنان تن فروش و خیابان خواب اذعان کرده بود گفت: گزارشهای دیگری از ترک تحصیل و بازماندن نزدیک به یک ملیون کودک از تحصیل و افزایش چشمگیر کودکان خیابانی حکایت دارد.

 این کارشناس مسائل هسته ای ایران در انتها به مشکل جانبازان در پی تشدید تحریمهای اقتصادی اشاره کرد و گفت : جانبازان نیز یکی دیگر از گروه های آسیب پذیر اند. در تقسیمات نهادهای جمهوری اسلامی،”جانبازان ۷۰ درصدی و بیشتر” تحت پوشش نسبتاً کامل بنیاد شهید قرار دارند. جانبازان بین ۲۵ تا ۷۰ درصد به درجات مختلفی از این حمایت برخوردارند و جانبازان زیر ۲۵ درصد و نیز مصدومین جنگی از کمکی برخوردار نمی شوند. اسپری های تنفسی ساخت انگلیس، به قیمت کنونی ۲۰۰ هزار تومان، که توسط گروه دوم استفاده می شوند یارانه ای دریافت نمی کند. اما اسپریهای ساخت هند و چین، به قیمت کنونی ۷۰هزار تومان، آری.

 او همچنین به خودکشی یکی از جانبازان در ماه گذشته در استان گلستان، و اقدام جانباز دیگری برای خودسوزی در برابر ساختمان بنیاد شهید اشاره کرد گفت که هزینه های مورد نیاز جانبازان، نشان دهنده زوایایی از وضع این گروه است.


حوزه :
 1. چرا تحریم های مالی لازم و مفید هستند؟
  http://iranabadec.blogspot.com/2013/02/blog-post_14.html

  نقد دیدگاه «تحریم های اقتصادی، مانعی برای آزادی و دمکراسی» (اینجا بخوانید) که در جایگاه یادداشت اصلی در سایت کلمه منتشر شده است با توجه به بدآموزی محتمل – که از اعتبار سایت وزین کلمه ناشی می شود – اهمیت چشمگیر و فوری دارد.

  موضوعاتی که در این “دیدگاه” تحت عنوان نقد تحریم های مالی (به نادرست تحریم های اقتصادی نامبرده شده) و ایجاد این انتظار که این تحریم ها اولاً هوشمند نیستند و ثانیاً به زودی شکست خواهند خورد، نهایت بداندیشی سیاسی است. کلی گویی که متاسفانه می تواند متکی بر نظر سنجی سرشار از تناقض “گالوپ” باشد و صد البته از “دیدگاهی” به شدت پوپولیستی ناشی شده باشد.

  این تصور که مردم تحلیل کلان را متوجه نمی شوند و نارسایی های ناشی از ضعف مدیریت اقتصاد کلان کودتا را ممکن است به تحریم ها نسبت بدهند، ناشی از یک سوءتفاهم پوپولیستی و البته حقیر است. لازم است به اطلاع نویسنده مطلب برسد که در دورانی که نفت ایران به قیمت بشکه ای ۱۴۰ دلار فروخته می شد و درآمد های افسانه ای نفتی نصیب دولت کودتا می شد! حتی یک آجرِ درست روی آجر در ۸ سال گذشته، گذاشته نشده است.
  تحریم های مالی اعمال شده بر عکس تصور نویسنده بسیار هوشمندانه و تحت مدیریت انجام می شوند. (ایرادات و نواقص سیاست نفت در برابر غذا در مورد “عراق” – که صندوقی تحت نظر سازمان ملل برای آن ایجاد شده بود و سوء استفاده های احتمالی مالی وانحرافاتی در اجراء، آنرا به شدت تضعیف کرد – در این تحریم های بین المللی که به سمت سیاست نفت در برابر غذا و دارو برای محدود کردن قدرت مانور حاکمان مستبد در ایران هدایت می شوند، دیده شده و اصلاح هم شده است. -مسئولیت دزدی هایی که پیش خواهد آمد نیز بر عهده حاکمیت گذاشته شده – )

  برعکس نظر نویسنده باید به اطلاع ایشان و خوانندگان محترم برسد که میزان “کف خدماتی” که سیستم کودتا حاضر است و مجبور است به مردم ایران ارائه بدهد، مقدار ثابتی است که به درآمد های ارزی دولت مربوط نمی شود. (یعنی اگر این “کف مبلغ” ۱۰ میلیارد دلار در سال باشد (که امیدواریم چنین باشد!) دولت “مجبور” به تامین آن خواهد بود و این هیچ ارتباطی به این ندارد که کل درآمد دولت ۱۰ میلیارد دلار باشد و یا اینکه دولت ۱۴۰ میلیارد دلار درآمد داشته باشد.- مبلغ درآمد متوسط سالهای ۸۴ تا ۸۸ –

  تجربهء ۸ سال حکومت دولت کودتایی کاملاً این موضوع را تایید می کند – که البته اگر غیر از این بود و درآمد های افسانه ای نفتی صرف زندگی شهروندان می شد، مگر ما – جنبش سبز – مرض داشتیم که با وضعیت موجود مخالفت داشته باشیم!؟

  نکته ای در این مورد هنوز باید مورد اشاره قرار بگیرد.
  اینکه در موقعیتی که سیاست های اقتصادی نفت در برابر غذا و دارو بصورت بدون انتقال پول – تهاتری – انجام می شود. هزینۀ واحد خرید کالا به شدت افزایش می یابد. یعنی شما اگر یک واحد کالایی را با دلار نقد به ۱دلار می خریدید، در سیستم تهاتری مبلغ فاکتور شما می تواند – برای همان واحد کالا – حتی بیشتر از ۲ دلار بشود.
  این واقعیتی است غیر قابل کتمان ولی در زندگی واقعی و در اقتصاد کلان هنوز پرداخت ۲ دلار به یک تولید کننده مثلاً “هندی” که کالای مشابه “کره ای” را مجبور هستید از ایشان بخرید – به هزار و یک دلیلِ صرفاً اقتصادی – هنوز به ضرر کشور هندوستان تمام می شود.
  در این حالت است که کشورهایی که اجازه دارند که از ایران نفت بخرند و در مقابل، کالا به ایران بدهند حتی در مورد مثال ما ممکن است بجای ۱ دلار نقد، ۴ دلار تهاتری مطالبه بکنند! (این موضوع از منطق اقتصادی قوی برخوردار است که نیازمند مقالۀ جداگانه است.)
  وقتی در مقابل ۱۴۰ دلار – درآمد – دولت ایران در ۸ سال خوش خوشان حکومتیِ خود صرفاً ۱۰ دلار هزینهء جامعه مدنی کرده باشد – که نکرده! – در یک دورۀ تقابل جهانی با حاکمانی که به حقوق جامعۀ مدنی تجاوز می کنند و در مقابل ملت قرار دارند، هیچ اشکالی هم نباید داشته باشد که تولید کننده های هندی در مقابل ۴۰ دلار دریافتی ۱۰ دلار خدمات مفروض را تحویل بدهند. – که هنوز از اجحاف مافیا ۱۰۰ دلار کمتر است. –
  ( البته اشاره شد که دولت هند برای فاکتور کردن یک کالای ۱ دلاری در یک معاملۀ “تهاتری” هزینه های واقعی ۴ دلاری هم خواهد داشت و موضوع صرفاً منفعت طلبی نیست!)
  اگر سایت وزین کلمه نگران فشاری است که از تحریم های مالی بین المللی به اقشار متوسط و طبقات متوسط در جامعه وارد خواهد شد! باید توجه داشته باشند که ناملایمات و فلاکت های اقتصادیِ پیش آمده تا امروز، از نادانی و قصد و غرض تیم اقتصادی حاکمیت کودتا ناشی شده و هنوز اثزات تحریم های مالی در اقتصاد ایران ظاهر نشده است و باید این موضوع را افشاء و به اطلاع مردم برسانند. (کاری که حتی سیاستمداران و اقتصاد دانان اصولگرا نیز به آن اعتقاد دارند و پا می فشارند.)

  ختم کلام اینکه، آثار تحریم های مالی و سیاست نفت در مقابل غذا و دارو از بهار ۹۲ ظاهر خواهد شد و اگر نیروهای تحول خواه نخواهند و یا نتوانند از فرصتی که تحریم های مالی برای ایجاد تغییرات در ساختار سیاسی ایران ایجاد خواهند کرد، استفاده نمایند. تاریخ در مورد آنها قضاوت سختی خواهد داشت.

 2. حکم

  هر سه عزیز به نکات مهم و بسیار حیاتی انگشت گذاشته اند، چیزی که هست به نظر می رسد چنین مواضعی کاملا شخصی بیان شده- البته بنده بسیار خوشحال خواهد شد که این نظرات از سوی شورای هماهنگی ابراز شده باشد؟- ولی تا آنجا که دیده بودم خط و رسم جرس و همچنین کلمه شامل چنین مواضعی نمی شد. (نمونه ی بالا) مگر اینکه با فشار داخل قلمشان را تصحیح کرده باشند. امیدوارم

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.