چهارشنبه 25th آوریل 2012 , ساعت: 12:04کد مطلب : 6912 نسخه قابل چاپ

گل نرگس را قدر بدانیم

کمترین کاری که ما زنان می‌توانیم انجام دهیم ترویج باورها و آرمان‌هایی است که به خاطر آن‌ها نرگس‌ها به زندان می‌روند و هاله‌ها کشته می شوند.

.

نرگس محمدی گلی است بر دامن ایران. او نمونه یک زن با همت، مصمم، شجاع و خستگی‌ناپذیر است که به هدف خود عشق می‌ورزد . در هنگامه‌ای که از هر سو صدای گوش خراش تبلیغ و ترویج خرافات و عقاید نامعقول و گاه غیرانسانی بلند است جمعی آهنگی خوش و موزون نواختند و از حقوق بشر و برابری انسان‌ها و رعایت حقوق کودکان و پرهیز از خشونت سخن گفتند. آواز دلنشین آنان در میان بوق و کرناها گم نشد و بر دل‌های بسیاری نشست، شوق برانگیخت و حرکتی نو پدید آورد.

کانون مدافعان حقوق بشر در عمر کوتاه فعالیت خود، خوش درخشید که در این میانه نرگس محمدی ، نایب رییس این کانون در کنار رییس کانون – شیرین عبادی – نقش مهمی داشته است . من همواره شاهد تلاش‌های عاشقانه و خستگی‌ناپذیر او در پی گیری اهداف انسانی‌اش بوده ام . از آنجا که خشونت‌پیشگان بی‌فکر و بی‌خرد در عرصه اندیشه، فرهنگ و عقیده، توان هماوردی با جریان‌های فکری مترقی و انسانی را ندارند و نمی‌توانند پای به میدان رقابت بگذارند ، تنها چاره کار را در سرکوب و قلع و قمع جستجو می‌کنند . کاری که در حقیقت ویران کردن کشور، نابود کردن سرمایه‌های ملی و خشکاندن جوانه‌های امید در دل و جان جوانان و حتا اگر نیک بنگریم تخریب آسایش خود سرکوبگران و آینده فرزندان آنان است. اما چه باید کرد هنگامی که تیغ و زنجیر و کلید زندان همه در دست انسان‌هایی بی‌رحم و بی‌خرد است که به هیچ اندرزی گوش نمی‌سپارند و جز خشم کور و کینه‌ورزی نمی‌شناسند.

اگر نرگس محمدی و دیگر مردان و زنانی که برای دفاع از حقوق از دست رفته ملت، در زندان‌ها به سر می‌برند در جلسات علنی محاکمه شوند، همگان به خوبی در می‌یابند که امروز مجرمان بر مسند حکمرانی و قضاوت نشسته‌اند و بی‌گناهان و فراتر از آن، فرزندان فرهیخته، ارزشمند و فداکار میهن را به محبس در می‌اندازند . نرگس محمدی با آنکه دو فرزند خردسال دارد و از بیماری نیز رنج می‌برد و همسرش نیز همواره تحت بی‌رحمانه‌ترین فشارها بوده، هرگز از پی‌گیری هدف خود باز نمانده است. اخراج از کار و دیگر اقدامات غیرقانونی و غیرانسانی نیز اراده او را سست نکرده است . اگر شمار قابل توجهی از زنان ایرانی، فقط زنان در استقامت، همت و آگاهی چون نرگس باشند می‌توانند ایران را متحول کنند حتا با حضور این همه نیروی نظامی و امنیتی در صحنه. کلید تحولات فرهنگی و اجتماعی می‌تواند در دست زنان باشد. و زنان نباید از این قدرت نهفته خویش غافل باشند.

شاید از همین روست که زنان مبارز ، آزادی خواه و مدافع برابری انسان ها که حتا قضات جور نیز نمی‌توانند برای فعالیت های آنان جرایمی قانونی تعریف کنند ، چنین سرسختانه و خشمگینانه مورد سرکوب قرار می گیرند . زنانی که پیشگام تحولات شده اند آسیب های فراوان دیده اند. شهید هاله سحابی هرگز از خاطر ما بیرون نمی‌رود. کمترین کاری که ما زنان می‌توانیم انجام دهیم ترویج باورها و آرمان‌هایی است که به خاطر آن‌ها نرگس‌ها به زندان می‌روند و هاله‌ها کشته می شوند.

سایت ملی – مذهبی محلی برای بیان دیدگاه‌های گوناگون است


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.