یکشنبه 12th می 2019 , ساعت: 12:05کد مطلب : 112479 نسخه قابل چاپ

وزیر خارجه فرانسه: تهران از خود بلوغ سیاسی نشان دهد

ژان‌ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، تصمیم اخیر ایران درباره تعلیق برخی از تعهدات برجامی‌اش را «واکنشی بد» خواند و از تهران خواست که از خود «بلوغ سیاسی» نشان دهد.

به گزارش رادیو فردا وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای که شامگاه شنبه، ۲۱ اردیبهشت، در نشریه «لو پاریزین» منتشر شد گفت: «ایران واکنش بدی به تصمیم بد آمریکا درباره خروج از توافق وین و اِعمال تحریم‌ها نشان داد».

ایران چهارشنبه گذشته، در یک‌سالگی خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد که پایبندی به برخی تعهداتش ذیل برجام را متوقف می‌کند؛ علاوه بر این، مهلتی ۶۰ روزه به پنج عضو برجام داد که اگر «منافع ایران تأمین نشود» دست به اقداماتی دیگر خواهد زد.

وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه‌اش با نشریه لوپاریزین با تأکید بر اینکه برجام «دستاوردی بزرگی در عدم اشاعه اتمی» است گفت: «آمریکا تصمیم بدی گرفت و ایران به آن واکنشی بد نشان داد».

دیپلمات ارشد فرانسه تأکید کرد: «ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که به این توافق احترام بگذارند. این موضوع اول از همه برعهده ایران است».

ژان‌ایو لودریان همچنین با اشاره به اینکه «مایه تأسف است که آمریکا به تعهداتش احترام نگذاشت» تأکید کرد: «ایران باید بلوغ سیاسی نشان دهد».

اقدام اخیر ایران در کاهش تعهداتش ذیل برجام در روزهای اخیر چندین واکنش به همراه داشته است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در همان روزی که بیانیه جمهوری اسلامی در مورد کاهش تعهداتش منتشر شد در بیانیه‌ای به مناسبت یکمین سالگرد خروج واشینگتن از برجام نوشت: «ما از جامعه جهانی می‌خواهیم رژیم ایران را به خاطر تهدیدش به گسترش دادن برنامه هسته‌ای پاسخگو کند».

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز تصمیم جمهوری اسلامی را برخلاف «قواعد بین‌المللی» دانست و آن را «تلاشی برای به گروگان گرفتن دنیا» خواند.

اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای رسمی ضمن اشاره به تعهد خود برای حفظ برجام و ابراز نگرانی شدید از تصمیم تهران اعلام کرد هیچ ضرب‌الاجلی را از سوی جمهوری اسلامی نمی‌پذیرد و اجرای تعهدات ایران در ذیل برجام و همچنین ان‌پی‌تی را پیگیری خواهد کرد.

ژان‌ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در مصاحبه‌اش با لوپاریزین تأکید کرده است در شرایط فعلی موضع فرانسه «گفت‌وگو با ایران» و پرهیز از ورود به «مارپیچ جنگ» است.

مقام‌های آمریکا، از جمله مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور، بارها تأکید کرده‌اند واشینگتن به دنبال جنگ با ایران نیست اما آماده است به هر حمله‌ای توسط ایران یا نیروهای وابسته‌اش پاسخی «قاطع و سریع» بدهد.

آقای پومپئو شامگاه شنبه،۲۱ اردیبهشت، نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی گفت: رژیم ایران تهدیدی فعال است اما خواسته ما مذاکره با آنها است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چند روز پیش با اشاره به رهبران جمهوری اسلامی گفته بود: «کاری که آنها باید بکنند این است که با من تماس بگیرند، با هم بنشینیم. ما می‌توانیم به توافق برسیم».

با این حال شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله معاون سپاه پاسداران، گفته‌اند «مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها انجام نخواهد شد».


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.