جمعه 7th فوریه 2014 , ساعت: 12:02کد مطلب : 59433 نسخه قابل چاپ
حاشیه ای بر طرح سبد کالایی و بیمه اجتماعی

نان و معیشت قلب تپنده دموکراسی است

دولت روحانی در رویکرد اقتصادی خود به نظر می رسد از درس دوران ریاست جمهوری هاشمی و خاتمی بهره برده است. درسی که نه تنها ضرورت طرح هایی مانند سبد کالایی و بیمه اجتماعی را توجیه می کند بلکه اهمیت سیاست های اجتماعی در روند بنای دموکراسی و جامعه توسعه یافته را بیش از پیش آشکار می کند.

در رویکرد دولت نشانه های امیدوار کننده ای دیده می شود تا برخی از اشتباهات دوره های ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی در زمینه مسائل اقتصادی تکرار نشود. اشتباهاتی که می توانند زمینه ایجاد نوعی پوپولیسم از جنس سیاست های احمدی نژاد را فراهم کنند.

نوبخت در هفته اخیر در مصاحبه با خبرنگاران از طرح سبد کالایی دفاع کرد و از ساماندهی این طرح و رفع نواقص آن در آینده ای نزدیک خبر داد. همان نکته ای که در حکم رئیس جمهور خطاب به وزیر کار تاکید شد .

توزیع سبد کالایی که به خاطر انتشار برخی از تصاویر تاسف آور از حضور انبوه مردم در صف های طولانی با اعتراض فعالان مدنی در شبکه ها اجتماعی مواجه شده بود دولت را به واکنش وا داشت و رئیس جمهور نه تنها در برنامه تلویزیونی از مردم به خاطر شیوه نامناسب توزیع مواد غذایی عذرخواهی کرد بلکه وعده داد نقص ها در این مورد برطرف شوند.

اما نکته مهمی که این روزها در رویکرد دولت به چشم می خورد همان دفاع از وضعیت فقرایی است که زمانی گفته می شد له شدن آنها زیر چرخ توسعه طبیعی است. نوبخت صریحا در مصاحبه با خبرنگاران تاکید کرد قرار نیست فقرای کشور زیر چرخ توسعه نابود شوند و دولت موظف به اتخاذ تمهیداتی است تا ازآسیب به افراد کم درآمد جلوگیری شود.

این رویکرد از آنجا مورد اهمیت است که رئیس جمهور روحانی نیز در برنامه تلویزیونی خود اعلام کرد قرار است ۵ میلیون ایرانی در سال آینده تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار بگیرند. این همان وعده ای بود که روحانی در برنامه های تبلیغاتی خود نیز اعلام کرده بود. به خصوص این وعده از آنجا اهمیت دارد که بعد از تحریم های سخت اقتصادی علیه ایران، بهداشت و درمان در وضعیت خطیری قرار گرفته است. کمبود دارو، هزینه های گزاف درمان ،امکانات نامناسب بیمارستان های دولتی ، وضعیت بهداشت مردم را در مرض خطر جدی قرار داده است.

تجربه ظهور پوپولیسم احمدی نژاد در سال ۸۴ از سویی سیاستمداران جناح اصلاح طلب و اعتدال گرا را نسبت به خطر بروز تفرقه در برابر راست افراطی آگاه کرد و از سوی دیگر خطر سیاست های اقتصادی بدون توجه به واقعیت های اجتماعی کشور را آشکار کرد.

عدم توجه به فقر مردم و حاشیه نشین ها نه تنها دموکراسی نمی آورد بلکه دموکراسی را هم می کُشَد و آن را در صورتی ناقص، تزئینی و فانتزی وار به مخاطبش عرضه می کند. دموکراسی بدون عدالت اجتماعی سرانجامی جز شکست ندارد. به دیوار سخت واقعیت برخورد می کند و به ضد خود تبدیل می شود.

انتخابات سال ۸۴ خود نمونه ای بارز از تاثیر عدالت اجتماعی ، فقر و حاشیه نشینی بر روند دموکراتیزاسیون در ایران است. فارغ از این که اگر اصلاح طلبان بر گزینه کروبی اجماع می کردند پیروز می شدند بدون در نظر گرفتن این اختلاف های درون جبهه ای باید جامعه آن روز ایران را دوباره تحلیل کرد. جایی که نزاع های سیاسی بدون دستاوردهای ملموس به خستگی افکار عمومی منجر شده بود و دستگاه تبلیغاتی حاکمیت و مقامات محافظه کار مخالف دولت اصلاحات با استفاده از تریبون های وسیع خود، تصویری از دولتی بدون توجه به غم معیشت را در ذهن های مردم ساخته بودند و این تصویر با واقعیت های اقتصادی کشور، نابرابری ها و بحران های اجتماعی جلا می یافت.

در این انتخابات فارغ از درستی و کارشناسی شده بودن مباحث، تنها دو کاندیدا به خوبی نبض خواسته های مردم را در دست گرفته بودند یکی محمود احمدی نژاد بود که از آوردن پول نفت بر سر سفره ها خبر داد و دیگری مهدی کروبی که از تقسیم پول نفت ماهیانه ۵۰ هزار تومان میان ایرانی ها گفت. هر دو نیز به رغم پیش بینی ها رای قابل توجهی کسب کردند و سرانجام به اتفاق ۳ تیر ۸۴ منجر شد،زمانی که محمود احمدی نژاد با وجود شبهه بررسی نشده مهدی کروبی به دور دوم راه یافت و در این دور یک بار دیگر تاثیر فقدان گفتمان عدالت اجتماعی بر برنامه انتخاباتی کاندیدای اصلاح طلب ( یا اعتدال گرا) ثابت شد و این محمود احمدی نژاد بود که به رغم ناشناخته بودن رای های حاشیه نشینان و مردم تحت فشار اقتصادی را از آن خود کرد.

۸ سال خسران به مملکت کافی بود تا بی اعتباری شعارهای احمدی نژاد آشکار شود. طوفان پوپولیسم او تولید ملی را نابود کرد، فساد را گسترش داد ، فرهنگ کشور را زایل کرد و سیاست خارجی را دریکی از خطرناک ترین مراحل حیات خود قرار داد.

اکنون نیز اگر دموکراسی بخواهد بدون توجه به حاشیه نشین ها و مردم فقیر پیش رود به مسیر نهایی اش نخواهد رسید و پاسخ به ناکارآمدی دموکراسی خواهی و اصلاح طلبی بدون عدالت اجتماعی، ظهور راست های تندرو در کشور است که یک بار دیگر می توانند با شعارهای آب و نان صندوق های رای را از آن خود کنند.

دولت یازدهم بهتر است در روش های توزیع سبد کالا تجدید نظر کند تا کرامت انسانی خدشه دار نشود اما این طرح برای بقای این دولت ضرورت دارد، هم چنانکه طرح بیمه اجتماعی نیز اقدامی ماندگار خواهد بود.

باید توجه داشت شعارهای دموکراسی خواهی تنها زمانی کاربردی خواهد شد که با واقعیات اجتماعی همخوان شود. دموکراسی مانند خانه است اگر بنایش سست باشد با اندک سیلی فرو می ریزد. حاشیه نشینی و فقر، دموکراسی را دفن می کنند. اگر کسانی که در اندیشه پیشرفت ایران هستند به این واقعیات ملموس توجه نکنند، واقعیت ها آنها را تنبیه خواهد کرد. آن موقع هم نق زدن های روشنفکرانه بی فایده است.

دولت روحانی در رویکرد اقتصادی خود به نظر می رسد از درس دوران ریاست جمهوری هاشمی و خاتمی بهره برده است. درسی که نه تنها ضرورت طرح هایی مانند سبد کالایی و بیمه اجتماعی را توجیه می کند بلکه اهمیت سیاست های اجتماعی در روند بنای دموکراسی و جامعه توسعه یافته را بیش از پیش آشکار می کند.

البته بدیهی است حمایت از اقشار اجتماعی بدون توجه به تولید ملی رواج نوعی مصرف گرایی و تنبل پروری است اما این سیاست ها زمانی اثرات عمیق خود را در جامعه نشان می دهند که تولید ملی در راس برنامه های اقتصادی دولت قرار بگیرد.

در نهایت اینکه جایی که خبری از نان نباشد آزادی و دموکراسی شکلی کمیک و در نهایت تراژیک به خود خواهند گرفت. شاید این جمله که نان و معیشت قلب تپنده دموکراسی است به دور از اغراق باشد.

 سایت ملی – مذهبی محلی برای بیان دیدگاه های گوناگون است.


حوزه :
 1. bazargan zedde velayate faghih

  اگر این روزها به رسانه های مارکسیستی روسی سر بزنید میبیند که همه آنها ارکستر وار تبلیغ میکنند که “ایران غارت میشود ! “شرکت های چند ملیتی سرازیر شده اند ! امپریالیسم دارد دوباره مملکت ما را می چآپد !, قرارداد ژنو “ترکمانچای” است !, منافع ملی ما غارت شده است !
  اما هیچ کدام نمی گویند چه منابعی غارت شده ؟ منظورتان این است که شرکت های آمریکایی ممکن است بیایند نفت ایران را بخرند و مملکت ما را که از صدقه سر شما ما رکسیست های روسی و اسلامی به این روز افتاده که نمیتواند نفتش را هم بفروشد تا مردم این گونه در صف کالاهای اساسی به قول شما در رنج و نکبت نباشند و آنوقت ۴ تا عرب فا سد و روسیه استعمار گر و اقمار آسیای مرکزی او و آذربایجان از منابع مشترک ما به آنها بفروشند و مردم آنها در آسایش بسر برند ؟
  شرکت هایی که سرازیرند از فرانسه سوسیالیست اولاند خانم باز سوسیالیست و آلمان خانم مرکل که قبلا کمونیست بوده و امروز از متحدین روسیه است , ایتالیا و انگلیس , هلند و سوئد سوسیالیست و …. هستند . مگر همه اینها قبلا پیش از آنکه احمدی نژاد با تشجیع روسیه و خط دادن عوامل شما در حکومت قطعنامه را کاغذ پاره بنامد , در ایران نبودند ؟
  رفقا :مشکل شما امریکا است !
  اما مگر همین امریکا و همه ان کشورها امروز در چین , روسیه , ویتنام شرکت هایشان فعال نیست ؟ مگر جز این است که شرکت های آمریکایی سرمایه گذاری در همه جا کرده و میکنند . از کره جنوبی تا برزیل و شیلی و تایوان و سنگاپور و ترکیه و ……؟
  چه چیزی از راهبرد مارکسیستی روسی شما در ایران که رژیم ج ا مو به مو آنها را اجرا میکند باقی مانده جز فقر و نکبت و فساد و دیکتاتوری ؟ که آمریکایی ها ممکن است بیایند چپاول کنند !
  بحرانی که یقه ج ا را گرفته , سوریه , لبنان و هزینه سرسام آور نگه داشتن جنایت کاران عامل روسیه چیزی است که شما میترسید امریکا بیاید و غارت کند ؟
  در این مدتی که نفت صا در نشده میلیاردها دلار که میتوانست دارو و غذا برای کشور بیاورد رفته توی جیب روسیه و سوریه و کشورهای خلیج و آسیای مرکزی و آذربایجان !
  مشکل شما گاز پروم روسی است !
  شما میگویید اگر امریکا بیاید چگونه روسیه دولا پهنا اجناس بنجل خودش را به ج ا قالب کند و از تحویل آنها هم طفره برود و تازه تحویل هم که شد کار نکرده بخوابد ( نیروگاه را میگویم !)
  به همان دلیلی که روسیه میترسد که غرب به اوکراین راه یابد و او دیگر نتواند این بیچاره ها را زیر سلطه خود نگه دارد !
  یادم می اید که شما با شاه هم همین کار را کردید !
  شما گفتید صنعت مونتاژ ! سرمایه داری وابسته ! کشاورزی مدرنی که کشاورزی سنتی را نا بود کرد !و هزران مزخرفات دیگر .
  اما امروز چین و روسیه و ویتنام و برزیل و شیلی هم همان کار را میکنند ! یعنی برای شرکت های آمریکایی از اپل گرفته تا ای بی ام مونتاژ میکنند ! کارگر ارزان و تا سیسات زیر بنایی و انرژی ارزان در اختیار شرکت های آمریکایی و غربی می گذارند . اما شما نمی گویید غارت میکنند ! پز هم میدهید که چین به امریکا قرض میدهد ! و مدعی هستید امریکا در حال سقوط است !
  شما هرگز به غارت گازپروم روسی و پوتین و بازی خطرناک او با امنیت کشور و مردم ما اعتراض نکردید ؟ کردید ؟
  چه کسی باید در میادین نفت و گاز ج ا که میلیاردها دلار خرج دارند تا آماده بهره برداری شوند ( تزریق گاز به زمین و غیره ) سرمایه گذاری کند ؟ گازپروم ؟ چرا امریکا نباشد ؟
  این چه رانتی است که شما برای روسیه قائل هستید ؟ از زمان مصدق ( طبری و با ند توده ای اسکندری در مجلس ) و اکنون توده ایها و فداییها در مورد ایران و اوکراین ؟
  من میدانم مشکل شما ها چیست :
  مشکل شما ها مشکل پوتین و اورا آسیا است
  پوتین نمی تواند در بازار آزاد با غرب رقابت کند .
  نیاز به دوپینگ و انحصار و تحریک و باج خواهی و نا امنی دارد : چون نیروی اتمی دارد , سازمان جاسوسی دارد , فراماسونری ما رکسیست های روسی دارد . یک تراست کارتل مافیایی هم دارد که اسمش گاز پروم است
  پس باید بین ایران و اوکراین و…. با امریکا و غرب جنگ و فتنه باشد . مردم این کشورها قربانی شوند , انحصار روسی به دولت های ضعیف و در بحران آنها تحمیل شود .
  ماموریت شما ها در رژیم سابق و فعلی این بوده و هست که زمینه ملی گرایی و وطنپرستی و دموکراسی و آزادی خواهی و توسعه اقتصادی و سیاسی را از بین ببرید .
  ازا دی خواهان و دموکراسی طلبان و هواداران لیبرالیسم و بازار آزاد و دموکراسی غربی را ترور فیزیکی , ذهنیتی و شخصیتی کنید . ( همان گونه که دکتر یزدی توضیح داد و دکتر زیبا کلام : از شهریور ١٣٢٠ , برای جلوگیری از رفتن رضا شاه به سمت آلمان فاشیست به شما میدان دادند ) بعد ها هم برای جلوگیری از اشغال ایران توسط استالین با کودتای ٢٨ مرداد مصدق را که توسط شما ها ضعیف شده بود ساقط کردند , اما شاه همان راه مصدق را رفت و نفت ایران ملی شد و اپک به بالابردن منظم قیمت نفت موفق شد . اما شاه که از ترس ملیون و مصدقی ها خوابش نمیبرد شما ها و اسلامی های افراطی را نیمه آزاد گذاشت تا هیچ دولتی جای دولت او را نگیرد . این اواخر هم دکتر شریعتی را آزاد گذا شت تا هم پنبه روحانیت را بزند و هم پنبه مارکسیست های روسی ( ارتجا ع سرخ و سیاه ) . اما چو ن از کشورداری به سبک دموکراتیک چیزی نمیدانست یا به صلاح نمیدید اقدام به ایجاد زیرساخت های فکری لیبرال نکرد . او عادت زشتی دا شت که از شاهان قبل آموخته بود . فکر میکرد اگر دشمنانش را به جان هم بیندازد خودش جان بدر میبرد .
  اما نمی دانست که در” بحرانها ” همیشه دشمنان با هم می سازند و ریشه رقیب را میکنند .
  ارتجاع سرخ و سیاه با هم ساختند و هم ریشه او را زدند و هم ریشه آزادی خواهان را .
  امروز هم او باما به همان راه اشتباه ترومن میرود .
  او فکر میکند که شما مارکسیست های روسی این رژیم مذهبی را تضعیف میکنید و او میتواند از ان به سود پیشبرد سیاست های کشورش بهره برداری کند
  اما نمیداند که شما ها با روسیه , ج ا و اسد متحد میشوید و همه جهان را به دردسری بزرگتر از درد سر ۵٧ می اندازید
  هیچ از خود پرسیده اید که چرا اپوزیسون چپ روسی دقیقا مثل علی لاریجانی و شریعتمدا ری و کوثری و …. با قرار داد ژنو و بازگشت غرب به ایران برخورد میکند ؟
  متا سفانه باید بگویم که آنکه با غرب و امریکا سر جنگ دارد ج ا نیست , شما مارکسیست های روسی هستید که عوا ملتان و طرز فکر تا ن را تزریق کرده اید به این رژیم و اپوزیسیون .
  آنکه نمی خواهد ماجراجویی اتمی تمام شود و خسا رات فراوان ان به مردم پایان یابد . نه ج ا , که شما مارکسیست های روسی هستید و روسیه .
  آنکه نمی خواهد اسد جانی برود و دخالت ج ا در کشورهای عربی پایان یابد , نه ج ا, که شما ما رکسیست های روسی هستید و روسیه
  جون مادرتون را ست نمی گم ؟ چرا والله !
  بازگشت سرمایه داران غربی به ایران و سرمایه گذاری در ایران (به جای غارتگر اصلی : گازپروم ) از ج ا رژیمی شبیه شاه می سازد . آنوقت مردم ایران که خاطره خوبی از اتحاد با امریکا در دوران شاه دارند زیر دندانشان مزه میکند و کی دیگر به ایدولوژی بنجل شما و روسیه غارتگر نگاه میکند ؟ هیچ کس .
  این چیزی است که شما مارکسیست های روسی و پوتین اینروزها از فکر ان نمی توانید بخوابید !
  به این دلیل است که {…} دشمن جنبش سبز و دفتر تحکیم ( توکلی , بهاره , زید آبادی ) دیوانه وار وجود تجارت آزاد را به کلی نفی میکند ! خوب چون فقط گازپروم را میشناسد و از اقتصاد هم بیشتر از {…} نمی داند از او نباید دلگیر شد .
  بیش از ۵٠ درصد کشورهای جهان از چین تا برزیل , از ویتنام تا شیلی دارند همین تجارت آزاد را با تمامی کمی ها و کاستی های ان به نفع کشور خودشان اجرا میکنند .
  کوبا هم اجرا میکند منتها در قسمت زیر کمر ( ٢٠ دلار برای دختر کوبایی از طرف توریست هرزه جهان امپریالیستی !)
  مردم ایران مارکسیسم روسی مسول صفهای شما , تحریم , نبودن دارو , عدم وجود خریدار نفت و گاز , جنگهای بیهو ده , حیف و میل پول شما در سوریه , غارت خزر و فروش انحصاری گاز به اروپا توسط روسیه , نیروگاه بی مصرف اتمی روسی , … است .
  ملاها اگر هم بخواهند از ترس اینها نمی توانند با غرب رابطه برقرار کنند .
  شما با سر دارید به سمت سو ریه و کره شمالی سقوط میکنید
  ما گفتیم
  کو گوش شنوا

 2. شهروند

  عالی بود افرین

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.