یکشنبه 17th آوریل 2016 , ساعت: 04:04کد مطلب : 93106 نسخه قابل چاپ

علیرضا رجایی ؛ انسانی اخلاق گرا در عرصه سیاست !

نمیتوانی در عرصه سیاست معاصر ایران باشی و نام علیرضا رجایی را نشنیده باشی و اگر نامش را دیده ای حتما در کنار آن این عناوین را نیز خوانده ای : مدیر گروه سیاسی هیات تحریریه روزنامه های جامعه ، توس و نشاط و … که به عبارتی پدر و پدربزرگ روزنامه های اصلاح طلب در بعد از خرداد ۱۳۷۶ می باشند .
از او که دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه تهران ، مدیر انتشارات گام نو ، عضو تحریریه ایران فردا ، فعال ملی و مذهبی ، زندانی سیاسی جنبش سبز و … می باشد ، به عنوان کسی که نسلهای متعددی از روزنامه نگاران جوان نشریات اصلاح طلب فن روزنامه نگاری مدرن را از وی فرا گرفته اند و امروزه هر یک برای خود در چهارسوی جهان نام و آوازه ای یافته اند ، نام برده می شود .
در کارنامه سیاسی اش بارها و بارها بازداشت و دستگیری و زندان دیده می شود که آخرین آن در اردیبهشت ۱۳۹۰ و آزادی اش در پایان سال ۱۳۹۴ بعد از اتمام محکومیتش می باشد .
در آخرین دوران زندانی اش همسر و فرزندانش به علت فشارهای نامتعارف ناچار به مهاجرت از ایران شدند . اما آن چه که بیش از هر چیز رجایی را بدان متمایز می نماید نه درجه دکترایش ، نه کارنامه فعالیتش ، نه سوابق سیاسی و نه تعدد زندانی شدنش و … است . شاید بارزترین شاخصه رجایی ویژگی برجسته اخلاقی او می باشد . که همه از دوست و رقیب و مطمئنا دشمنانش نیز بدان معترفند . همین ویژگی بارزی که باعث شد زمانی که به ناحق آراءاش در انتخابات مجلش ششم نادیده گرفته شد هیچگاه لب به اعتراض نگشود مباد ! که امری شخصی قلمداد شود . در دوران زندانی شدنش که با اهمال در رسیدگی پزشکی همراه بود سخنی به شکایت رسمی ابراز نکرد . مغرورتر از آن بود که اگر نگذارند به مجلس راه یابد ، نگذارند در مراسم رحلت پدر شرکت کند ، نگذارند به انتشاراتی که مدیر مسئول و صاحب امتیاز آن است قدم بگذارد و نگذارند براحتی از خدمات پزشکی بهره مند شود لب به شکایت و اعتراض بازنماید . حاضر شد خانواده¬اش مهاجرت نمایند اما آنانی را که میخواستند او را تحت فشار روحی و روانی قرار دهند، خلع سلاح نماید .
او یکی از محبوبترین زندانیان سیاسی سبز در سالهای بعد از ۱۳۸۸ می باشد و رمز این محبوبیت نیز بواسطه همان اخلاق و نجابتی است که در تمام رفتار و سکناتش موج می زند .
اگر بخواهیم در سلسله اخلاق مداران جریان فکری و سیاسی ملی و مذهبی از دکتر یدالله سحابی تا مهندس مهدی بازرگان و از آیت الله طالقانی تا مهندس عزت الله سحابی نامی بیفزائیم دکتر علیرضا رجایی بی شک از وارثان شابسته این سنت بی بدیل می باشد . در هم آمیختگی اخلاق و سیاست و بهتر است بگوئیم برتری امر اخلاق بر امر سیاست !
تنش همواره از آسیب دوران بی بلا باد !

منبع: فیس بوک نویسنده


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.