شنبه 26th سپتامبر 2020 , ساعت: 03:09کد مطلب : 118456 نسخه قابل چاپ
نگاهی به شیوه زمامداری ترامپ

طاس اگرنقش نشیند همه کس نراد است

گویند هندی ها شطرنج را به انوشیروان هدیه دادند تا نشان دهند که همه موفقیت ها بر اساس عقل وبرنامه ریزی است .در پاسخ بزرگمهر وزیر نابغه او تخته نرد را درست کرده وبرای آنان فرستاد، که بله عقل وبرنامه مهم است ،اما طاس یا شانس هم نقش مهمی در برد وباخت دارد . واز این داستان این ضرب المثل در فرهنگ ما جا افتاده است ” طاس اگر خوب نشیند همه کس نراد است”
شرایط تاریخی گاه چنان می شود که ناممکن ها ممکن میشوند
چگونه ترامپ برخلاف ارزشها آمریکایی رئیس جمهور آمریکا شد
۱- یکی ازارزش هایی که مردم آمریکا به آن افتخار می کنند و از این بایت خود را آزاده تر و دموکرات تر از اروپائیان می دانند مخالفت آنان بر اشرافیت و حکومت موروثی است ، و این را حاصل ترک اروپا در زمانی که زیر سلطه اشرافیت و خاندان های سلطنتی بودند می‌دانند. در این فرهنگ هر سیاستمداری برای انتخاب شدن تعریف می کند که خانواده اش مردمی از زحمت کشان بوده اند. در نتیجه : یک او از کودکی سختی را تجربه کرده ، لذا درد مردم محروم را می شناسد .دو: او خود نمادی از این جامعه پویا و سرزمین فرصت ها است . به قول معروف با قاشق نقره غذا در دهانش نگداشته اند
زمانی که بوش پسر برای ریاست جمهوری نامزد شده بود، یکی از ایراداتی که به او می گرفتند آن بود که فرزند یک رئیس چمهور است . و چون در ناز و نعمت بزرگ شده فهمی از مردم طبقه متوسط ،که با تلاش بسیار سعی به ساختن زندگیشان می کنند ندارد. علاوه بر آن انتخاب او یعنی برقراری یک خانواده سلطنتی
مدتی بعد فاش شد که او در جوانی چندان فرد مسئولی نبوده است. زیرا یک بار او را که در حالت مستی رانندگی می کرده پلیس دستگیر کرده است. شکی نبود که این افشاگری توسط حزب دموکرات که رقیب او در انتخابات بود صورت گرفته بود تا وجهه او را خراب کنند. اما چند ماه بعد فاش شد که این خبر توسط حزب خودش یواشکی به رسانه ها داده شده بود . انگیزه آنان از پخش این رسوایی آن بود که به مردم بگویند او هم یکی از جنس مردم عادی است ، با همان بی مبالاتی هایشان .
۲- از دیگر ویژگی ها ی غرور آفرین این فرهنگ آن است که رئیس جمهور به عنوان یک سرمشق، در موارد بسیاری کسانی را در سمت های حساس می گمارد که کاملا با نظر او مخالف هستند. این رواداری وآزاد اندیشی تا بدانجا است که معاونش که با او انتخاب می شود، و در صورتی که اتفاقی برای او بیفتد جانشین او می شود، گاه شخص کاردان وبانفوذ و مفیدی است که با او اختلاف نظر بسیار دارد. از جمله سناتور مک کین سیاستمداری پخته و با
اطلاع و قهرمان جنگ ویتنام ، برای معاونت خود خانم سارا پی لین رابرگزید ، که آن قدر از جهان بی خبر بود که اظهاراتش مرتبا وسیله دست برنامه های فکاهی می شد . ولی خانم پی لین برگزیده اوانجلیکن هابود. مورد سوم دادن مالیات است. معروف است که در آمریکاهر گناهی قابل بخشش است بجز گریز از دادن مالیات یا تقلب در آن . زیرا بنیان یک جامعه مردم سالار تامین مخارج آن توسط مردم آن است . که اگرجز این باشد حکومت خود را بی نیاز از مردم میداند و مجبور به تمکین به خواسته های آنان نمی باشد.
– سالهای اولی که به آمریکا آمده بودم بسیار می شنیدم که مردم می گفتند ما سالی مثلا ۱۶۰ هزار دلار به بیل یا ریگان حقوق می دهیم ولی معلوم نیست او در کاخش نشسته و چه می کند. برای منی که در ایران به دنیا آمده و در پادشاهی انگلستان درس خوانده بودم ، باورکردنی نبود که مردم رئیس چمهوررا حقوق بگیر خود بدانند. و شگفت تر آن که ازاو به اسم کوچک یاد کنند.
اما در انتخابات ۲۰۱۶ شرایط جامعه به گونه ای شد که کسی انتخاب شد که با تمام این ارزش های جا افتاده و نهادینه شده آمریکا در تضاد بود. مرتبا از ثروت بیلیون ها دلاری و مستغلات وسیعش می گفت ، وحتی در باره آن مبالغه می کرد .از دادن مدارک مالیاتیش خودداری می کرد. و به زودی دیدم که او فقط غلام حلقه به گوش می پذیرد ، و هرکه را با نظر او مخالف بود، در هر مقامی و باهرتجربه ای که بود از کار برکنار می کرد . این نصب و عزل های خود سرانه مرا به یاد یک شو تلویزیونیش می انداخت که مرتب هرکه را نمی پسندید با انگشت به او خطاب می کرد ومی گفت تو اخراجی . حتی گفته می شد ژاپنی ها که این رسم را نداشتند کلی به برنامه نیمه جدی و نیمه تفریحی او برای خنده علاقه داشتند، و از آن ژست کلی برنامه های فکاهی می ساختند
آقازاده ها: یکی از ایرداتی که ما به حاکمان ایران میگیریم ،ودر رسانه ها مرتبا به عنوان نشانه فساد حکومت بیان می کنیم ،و حتی در موردش سریال و فیلم می سازیم و ان سریال ها و فیلم ها بسیارهم طرفدار دارند ” آقازاده ها ” است . در این برنامه ها حکومت را نقد می کنند که آقازاده ها از موقعیت پدرانشان استفاده می کنند تا مقامات بالای دولتی را بگیرند، و یا به ثروت فراوان برسند. ترامپ نشان داد که در یکی از دموکرات ترین و قانون مدارترین کشورهای جهان ، کارهایی می کند که هیچ کشور جهان سومی به گرد پای آن نمی رسد. کوشنر داماد او مسئول طرح صلح قرن می شود. طرحی که بنا برآن سرنوشت اسرائیل و فلسطین و کشورهای عربی را تعیین می شود. از جمله پایتخت اسرائیل را از تل آویو به اورشلیم انتقال داده می شود. بخش وسیعی از اندک زمین های فلسطین را به اسرائیل داده می شود. بلندی های جولان را به اسرائیل می بخشد. موضوعاتی مورد اختلافی که چندین دهه باعث در گیری فلسطینیان صاحب آن اراضی، و اسرائیل که قصد تصرف غیر قانونی آنها رادارد، هست به نفع اسرائیل حل میکند. این که سازمان ملل و تقریبا تمام کشورهای جهان با آن مخالفند و آن‌را غیرقانونی و ظالمانه می دانند برای او اهمیتی ندارد.
وی که هیچ گونه تجربه ای در امسئولیت های دولتی ندارد مسئولیت کاری را در دست گرفته که صدها متخصص حقوقی ، علوم اجتماعی ، تاریخی و سیاسی چندین دهه روی آن کارکرده و هزاران مقاله وگزارش و صدها کتاب در این مورد نوشته اند .در حقیقت سرمایه داری که تنها در زمینه املاک وساختمان سا زی تجربه دارد مسئولیت یکی از پیجیده ترین وتخصصی ترین موضوعات وزارت خارجه آمریکا و دستگاه عریض وطویل آن را در دست گرفته است. فرزندان دیگر ترامپ نیز بهمین شیوه در پست های حساس و مهم مملکتی منصوب شده ، واز مزایای آن بهره مند می شوند.
یکی از ایراداتی که به آقازاده هامی گیرند،سوئ استفاده آنان از موقعیت پدرانشان برای منافع اقتصادی خودشان است. امری که ایرانیان از آن بابت بسیار خشمگین هستند ،ورسانه ها ، به ویژه رسانه های اجتماعی که دولت قادر به کنترل آن نیست ، لبریز از این خشم و نفرت مردم است. بزرگترین ایرادی که ترامپ به رقیبش بایدن می گیرد و از آن یک حربه سیاسی علیه وی ساخته است ، این است که وی مدعی است پسر بایدن در کشور اوکراین از نام پدرش برای کسب سود استفاده کرده است ،اتهامی که مدرکی برای آن ندارد . شگفت آن است که کوشنر که شرکتش جند بیلیون ضرر کرده بود از عربستان این پول را گرفت یا دخترش ایوانکا در چین لباس های مارک خودش را میفروشد ،که با توجه به زیبایی و خوشپوشی او، و این که این ها متعلق به دختر رئیس جمهور آمریکا است بسیار خریدار پیدا میکند .یا در مصاجبه طوری دستش را جلوی دوربین قرار می دهد، که ساعت مچیش و مارک آن نشان داده شود، که این بهترین تبلیغ و بازاریابی برای آن نوع ساعت است
حکومت خاندان ترامپ : در دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، که هرکدام سه شب است ، و در آن کاندیدای حزب برای ریاست جمهوری و معاونش انتخاب و اعلام می شوند بزرگترین فرصتی است برای تبلیغ و اعلام برنامه ای آن حزب. در این سه شب شخصیت های معتبر و محبوب ،و هم چنین نمایدنگان هر ایالت یا گروهی که رایشان مهم است به ترتیب سخن می گویند. سخنانی در وصف شخصیت آن دو کاندیدا و برنامه حزبشان برای اداره کشور اما این بار جمهوری خواهان شیوه دیگری را برگزید .بیشتر سخنران ها اعضای خانوده ترامپ بودند ،پسرهایش ، دخترش ، همسرش ،عروس ها و دامادهایش. البته خواهر و برادر زاده اش نبودند ،چون با او مخالف بوده و علیه او نوشته ومصاحبه کرده بودند و او را شخصیتی خودخواه ، بی اصول ، بی اخلاق ، و در حد مریض گونه ای خود مدار اعلام کرده بودند.
شگفت تر و غیر منتظره تر و سنت شکنانه تر بخش پایانی برنامه بود. ترامپ با نزدیک بیست تن از اولاد و همسران و فرزندانشان روی صحنه آمدند .افرادی که بیشترشان بدون هیچ ضابطه و لیاقتی، تنها به میل شخصی ترامپ از سوی او به مناصب حساس منصوب شده بودند .و برای آن که برای هیچ کس تردیدی باقی نماند که این خانواده ترامپ هستند که آمریکا را اداره می کنند، هیچ یک از اعضای دولتش ،حتی معاونش درآن جمع نبود . به این طریق او ادعایی را به نمایش گذاشت که در بسیاری از مصاحبه ها و سخنرانی در جمع طرفدارانش تکرار می کند ” من و تنها من می توانم آمریکا را دوباره قدرتمند کنم ” .و یا در هرزمینه ای او بهترین و آگاه ترین است ، حتی در امور پزشکی مثل کرونا، و یا مسائل نظامی و یا محیط زیست وغیره. به همین سبب او بی نیاز از مطالعه و شنیدن نظر مشاوران و رئیس دفتر و مسولین امنیتی کشورمثل سازمان سیا یا اف بی آی است . او به تلویزیون و رایو های عمدتا دست راستی گوش می کند و از آن ها برای سیاست‌گذاری هایش استفاده می کند . به قول خودش بیشتر بر غریزه اش تکیه دارد تا اطلاعاتی که مسئولین برای او تهیه میکنند.
آن شب من شاهد نمایشی از قدرت و خود محوری وحکومت یک خانواده بودم ، که حتی از پادشاهان ندیده و نخوانده بودم . من ایرانی که تاریخ سه هزار ساله ام همه تاریخ پادشاهی بود. سرزمینی که به قول خواجه نصیر طوسی ” ملک و ملت هم سلطان راست “. و در نظام جدید هم رهبر با اتصال به عالم غیب نیاز به راهنمایی هیچ کسی ندارد.

0

حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.