پنج‌شنبه 25th جولای 2019 , ساعت: 02:07کد مطلب : 113703 نسخه قابل چاپ

تله هرمز، بازی دوسرباخت ایران

جمهوری‌اسلامی نمی تواند ،بنادرش را به پارکینگ کشتی های توقیفی تبدیل کند. علاوه براین توقیف کشتی ها ایران را درگیر مشکلات حقوقی زیاد می کند وهزینه های مالی برای کشور در بر دارد.
از ابتدا نیز مشخص بود ظرفیت این روش برای فشار آوردن بر غرب بسیار محدود وجزیی است. به نظر می رسد یکی از چند تنگه ای که غربی ها ظاهرا به تعبیر حسن روحانی، رئیس جمهوری ،نمی شناختند همین توقیف کشتی ها بوده است.
با اینحال اکنون ایران متوجه شده است که دکترین امنیتی خلیج فارس در حال تغییر است و توپ در زمین ایران افتاده است. حالا بحث زنده کردن برجام ،به بحث باز بودن تنگه هرمز ومسائل حقوقی مرتبط گره خورده است.
سیاست نه جنگ ونه مذاکره به معنی عدم روبرو شدن با واکنش طرف مقابل نیست.
اکنون وزیر دفاع جدید امریکا گفته است اگر کشتی های آمریکا یی در خلیج فارس مورد تعرض قرار گیرند، مورد حکایت ناوگان امریکایی قرار می گیرند و آمریکا اجازه توقیف آنها را نمی دهد.
این حرف دو سوی بازی دو سر باخت برای ایران دارد. اگر این کشتی ها را توقیف نکند، تمام اعتبارش در سرنگونی پهباد امریکایی از بین می رود واگر وارد فضای توقیف کشتی های آمریکا یی شود، توجیهی برای حمله محدود امریکایی ها فراهم می شود.
اکنون محافل غربی منتظر اقدام بعدی ایران در این زمینه هستند.
پیشتازی نظامی گری بر دیپلماسی،بیش از آنکه راهگشا باشد، بن بست ایجاد می کند.
سیاست خارجی جمهوری‌اسلامی ،سیاستی خطی است وامکان مانور زیادی ندارد، به همین دلیل اقداماتش در مسیر ایحاد موانع بیشتر در برابر اهدافش عمل می کند.
منبع: @javadrahimpour1


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.