سه‌شنبه 7th می 2013 , ساعت: 12:05کد مطلب : 43310 نسخه قابل چاپ
پس از بازگشت بی نتیجه همسر عبدالله مومنی از ملاقات روز دوشنبه:

نمی‌دانیم در این دو هفته چه بلایی سر عزیزانمان آمده است

با وجود وعده مسئولین زندان اوین مبنی بر بازگرداندن ده زندانی از سلول انفرادی به بند عمومی زندان، این زندانیان همچنان در سلول انفرادی بسر می برند و خانواده های آنها نگران وضعیت سلامت آنها هستند.

فاطمه آدینه وند، همسر عبدالله مومنی با ابراز نگرانی شدید نسبت به بی خبری مطلق از وضعیت همسرش به سایت ملی‑مذهبی می گوید: “من امروز برای ملاقات به اوین مراجعه کردم اما آنها را هنوز به بند عمومی منتقل نکرده اند و هر چه از مسئولین سئوال کردیم هیچ جوابی به ما ندادند. البته خوشبختانه آن سی نفری هم که هفته گذشته در اعتراض به انتقال این ده نفر اعتصاب ملاقات کرده بودند امروز به سالن ملاقات آمدند و شنیدیم که مسئولین زندان به آنها گفته اند که قرار بوه امروز آن ده نفر را به بند عمومی بیاورند اما متاسفانه به وعده شان عمل نکردند. تا آخرین لحظه هم منتظر ماندیم تا شاید آنها را برای ملاقات بیاورند اما خبری نشد و با نگرانی از زندان به خانه برگشتیم.”

بدنبال اعتراض زندانیان سیاسی در مقابل فشار مسئولان برای عزل سعید مدنی و انتصاب وکیل بند از سوی مسئولان زندان، گارد ویژه زندان با یورش به بند ۳۵۰، ده تن از آنها را به بند ۲۴۰ منتقل  و ممنوع الملاقات کردند.

آقایان سعید مدنی، عبدالله مومنی، ابوالفضل عابدینی نصر، سیامک قادری، امیرخسرو دلیرثانی، محمد حسن یوسف‌پور سیفی، سعید عابدینی، کامران ایازی، محمد ابراهیمی و پوریا ابراهیمی ده زندانی سیاسی هستند که در اعتراض به رفتار مسئولین زندان روز هشتم اردیبهشت به سلولهای انفرادی بند ۲۴۰ منتقل شده اند.

همسر مومنی خاطرنشان می کند: “هم بندی های این ده نفر گفته اند که زمانی که آنها را داشتند به سلول انفرادی می بردند آنها گفته اند که دست به اعتصاب غذا می زنند. نمی دانیم در این دو هفته چه بلایی سر عزیزانمان آمده است. اصلا نمی دانیم آنها در اعتصاب غذا بسر می برند یا نه؟ بعضی از آنها شرایط جسمی نامناسبی هم داشتند و خود آقای مومنی هم از ناراحتی های جسمانی رنج می برد با این وضعیت نمی دانیم حتی سلامت آنها چطور است؟ اگر خدای ناکرده اتفاقی برای این زندانیان بیافتد چه کسی مسئول جان آنهاست؟”

بر اساس گزارش های منتشر شده، عده‌ای از آنها شرایط جسمانی نامساعدی داشته و نیاز به رسیدگی پزشکی فوری دارند.

وی می افزاید: “ببینید، آنها را بطور غیرقانونی به انفرادی منتقل کردند اما حداقل خبری از سلامت شان به خانواده ها بدهند. این طور که نمی شود پدران، مادران، همسران، فرزندان، بستگان و دوستان همه تنبیه شوند. خدا شاهد است نمی دانید چقدر نگران وضعیت سلامت شان هستیم و دستمان هم به جایی بند نیست. یعنی کسی خود را مسئول و پاسخگو نمی داند!”

وکیل بند کسی استد که به انتخاب زندانیان، به پی گیری وضعیت رفاهی همبندان خود و انتقال خواست های معیشتی آنها به مسئولان می پردازد.

همسر سخنگوی ادوار تحکیم تصریح می کند: “روز سه شنبه که برای پیگیری به دادستانی مراجعه کردم هیچ جوابی به من ندادند. در مقابل نگرانی ما می گفتند اینها بی قانونی و بی نظمی کرده اند به انفرادی منتقل شده اند. درصورتی که این زندانیان سیاسی بخاطر بی قانونی اصلا حکم زندان گرفته اند و اگر قانون در این کشور اجرا می شد که الان جای این عزیزان در پشت میله های زندان نبود. مگر می شود وکیل بند را کسی غیر از زندانیان انتخاب کند؟ از یک طرف می گویند وکیل بند را ما تعیین می کنیم از یک طرف وقتی از وضعیت آنها می پرسیم می گویند ما خبری نداریم!”

روز ۱۵ اردیبهشت شیرین عبادی با ارسال نامه ای به احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، راجع به وضعیت ۱۰ تن از زندانیان سیاسی ایرانی ابراز نگرانی کرد.

برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۳ در بخشی از این نامه از گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد آمده است که با عنایت به اینکه در سال‌های قبل چند تن‌ از زندانیان مانند هدی صابر و محسن دکمه چی به علت عدم رسیدگی پزشکی‌ و درمان به موقع، جان خود را از دست داده اند، بنابراین عدم امکانات پزشکی‌ جان زندانیان را تهدید می‌‌کند. توجه فوری به وضعیت زندانیان در سراسر کشور، به ویژه بند ۳۵۰ زندان اوین، ضرورت تام دارد تا از وقوع حوادث بعدی جلوگیری شود.

خانم آدینه وند در پایان اضافه می کند: “دو هفته است از آنها بی خبر هستیم و با توجه به اخباری که گفته می شود آنها اعتصاب غذا هستند نگرانی هایمان افزایش پیدا کرده است. امیدواریم مسئولین صدای نگرانی ها و ناراحتی های ما را بشنوند و هر چه زودتر آنها را به بند عمومی منتقل کنند و به ما هم خبر بدهند و ما تا هفته دیگر در نگرانی بسر نبریم.”

گفتنی است، روز دوشنبه هفته گذشته، بیش از سی تن از زندانیان بند ۳۵۰ از حضور در سالن ملاقات خودداری کردند و خواستار بازگشت هم بندان خود شدند.

0

برچسب ها :
  1. سارا

    زندانی ها و خانواده ها باید اعتراض و تحصن کنند چه مملکت بی قانونی داریم . زندان در زندان. . اینها حق انتخاب نماینده هم ندارند .گرون که میخرند .آشغال که می خورند . کمتر از وزن ثبت شده که میخرند .چه وقیحند این مدعیان اسلام !

    0
  2. ali

    من موندم چیکار باید بکنیم با این حکومت هر چند هیچ کاری هم ظاهرا از دست ما برنیاد یا به عبارتی جرات هیچ کاری را نداریم عزیزانی مثل موسوی کروبی و رهنورد در حبسند ما خاموشیم هر چه خاموشی ما بیشتر میشه جسارت رژیم بیشتر کی میشه این عقدهها را سر رژیم خالی کنیم اکثر مواقعی که این دست اخبار میخونم اشک تو چشمام بخاطر بی خاصیت بودن خودم جمع میشه

    0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.