سه‌شنبه 7th آگوست 2012 , ساعت: 12:08کد مطلب : 18965 نسخه قابل چاپ
هالوی، موفاز،گروسمن و ...، همه هشدار می دهند

ناقوس جنگ از تل آویو به صدا در آمده است

از هم اکنون مخالفان نتانیاهو در فکر تشکیل کمیته تحقیقی هستند تا در مورد تبعات ناگوار حمله احتمالی به ایران از او پرسش کنند. مخالفان تلاش می کنند نتانیاهو را از وجود چنین کمیته ای بترسانند. اما او در جلسه ای خصوصی اعلام کرده از تشکیل چنین کمیته ای هراس ندارد. حاضر است تبعات حمله به ایران را بر عهده گرفته و نسبت به موفقیت آمیز بودن این حمله هم اطمینان دارد.

اینجا اسرائیل است. جایی که سیاستمداران آمریکایی باید برای اثبات صداقت خود میهمان مقامات دولتی باشند که بارها تکرار کرده است از یک خطر واقعی هراس دارد:ایران اتمی. نیازی نیست دموکرات باشی یا جمهوریخواه. مخاطبت از حزب کادیما باشد یا لیکود ویا چپ گرایان. برای پیروزی در انتخابات باید به اینجا سرک کشید. سه هفته رفت و آمد های با حساب و کتاب مقامات دولت اوباما برای جلب رضایت اسرائیلی ها و از سویی بگومگوی دوستانه میت رامنی نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و بنیامن نتانیاهو در بیت المقدس ناخودآگاه کتاب معروف میرشامیر و استفان والت « لابی اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا (The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy)»را تداعی می کند. کتابی که  از تسلط لابی یهودی بر سیاست آمریکا با ارائه مستندات قابل توجهی خبر داده بود.

طرح اضطراری حمله آمریکا به ایران

چهار هفته پیش تامی دانیلون مشاور امنیت ملی آمریکا در سفر به اسرائیل جزئیات طرح حمله اضطراری به تاسیسات اتمی ایران را به اطلاع نتانیاهو رساند و از تعهد دولت اوباما برای حمله نظامی به ایران در صورت بن بست مذاکرات سخن گفت. مذاکراتی محرمانه که حتی مشاور امنیت ملی دولت نتانیاهو تنها در بخشی از این گفت و گوها حضور داشته است. اهمیت این خبر به میزانی بود که بلافاصله دفتر نخست وزیر اسرائیل گزارش روزنامه هاآرتص را تکذیب کرد. در این طرح اضطراری شیوه استفاده از بمب های ۱۵ تنی سنگرشکن آمریکا برای نفوذ به تاسیسات اتمی ایران در قلب کوه ها تشریح شده است. بمب هایی که به تازگی به بهره برداری رسیده اند و آماده استفاده هستند.

روزنامه هاآرتص که یکی از منتقدان جدی سیاست های دولت نتانیاهو محسوب می شود در هفته های اخیر تلاش فراوانی کرده تضاد عقیده میان سیاستمداران و نیروهای اطلاعاتی –نظامی اسرائیل را به تصویر بکشد. این روزنامه در تلاش برای رسانه ای کردن اخبار سری است که در محافل خصوصی سیاسی اسرائیل منتشر می شود. اخباری که از برنامه نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل برای حمله به ایران پرده برمی دارند. در آخرین گزارش هاآرتص، ژنرال بنی گانتس رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل آشکارا مخالفت خود را با جنگ اعلام کرده است. هاآرتص به استقلال این ژنرال اسرائیلی از نتانیاهو و باراک اشاره کرده و بر تاثیرگذاری نظر او در مورد حمله به ایران بر تصمیم نتانیاهو تاکید کرده است. مئیر داگان رئیس سابق موساد نیز بارها مخالفتش را با تصمیم نتانیاهو اعلام کرده است. او در آخرین اظهار نظرش به شلیک راکت های پی در پی از سوی غزه اشاره کرده و این پرسش را مطرح کرده تهدید اصلی از سوی ایران است یا غزه؟

همکاری مخالفان جنگ با دولت اوباما در درز اخبار محرمانه

همین مخالفت های پی در پی مقام های نظامی و اطلاعاتی اسرائیل بود که نتانیاهو را مجبور کرد در برنامه ای تلویزیونی اعلام کند در مورد گزینه جنگ سیاستمدارن تصمیم می گیرند و نه نظامی ها. این صحبت نخست وزیر افراطی اسرائیل به این معنی است که نظامی ها باید تابع نظرات سیاستمداران باشند. او از اینکه هر از گاهی نیروهای امنیتی و نظامی از ناکارآمدی گزینه جنگ علیه ایران سخن می گویند شدیدا عصبانی است. و بالطبع از رسانه ای کردن مسئله مهمی مانند جنگ با ایران نیز عصبانی تر است. به نظر می رسد مقامات دولت اسرائیل این سیاست را نتیجه اتحاد برخی از مخالفان داخلی جنگ و دولت باراک اوباما می دانند. در موارد متعددی مشاهده شده که برخی از اخبار سری از سوی مقامات آمریکایی در قالب ابراز نگرانی از تصمیم یکجانبه اسرائیل در مورد حمله به ایران منتشر شده و از سوی دیگر برخی از اخبار محرمانه در دولت در روزنامه های منتقدی مانند هاآرتص افشا شده است. به همان میزان که نتانیاهو نخست وزیر و ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل موافق حمله نظامی هستند شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل مخالفت می کند. دیدگاه پرز و باراک اوباما در این زمینه به یکدیگر نزدیک است. در مورد افشای این اطلاعات می توان به درز خبر همکاری اسرائیل و جمهوری آذربایجان در چند ماه پیش اشاره کرد که به نظر می رسید از سوی مقامات دولت اوباما افشا شده است. همکاری که در نظر داشت آذربایجان را به محلی برای سوخت گیری هواپیماهای اسرائیل تبدیل کند.

زنگ خطری که شائول موفاز به صدا در آورد

اما زنگ خطری را که شائول موفاز رهبر حزب کادیما به صدا درآورد تامل برانگیز است. رهبر حزب کادیما در اقدامی عجیب بزرگترین ائتلاف تاریخی اسرائیل را رقم زد. جایی که موفاز که زمانی نتانیاهو را شیطان نامیده بود دست دوستی به سوی رقیب دیرینه اش دراز کرد و به عنوان معاون اول وی در یکی از راست ترین دولت های اسرائیل مشغول به کار شد. اقدامی که همه را متعجب و طرفداران کادیما و عده ای از هم حزبی هایش را عصبانی کرد. اما اتحاد موفاز و نتانیاهو ادامه نیافت و موفاز با جدایی از این دولت از خطری بزرگ خبر داد. خطری که به زعم وی می تواند آینده فرزندان اسرائیل را در معرض آسیبی جدی قرار دهد. او ایده حمله به ایران را ماجراجویانه توصیف کرد و از اصرار نتانیاهو برای حمله به ایران به عنوان پوششی برای پوشاندن بحران های داخلی اسرائیل یاد کرد. بحران هایی که برآمده از فقدان عدالت اجتماعی در اسرائیل هستند وخودسوزی های مداوم اسرائیلی های معترض نشان می دهد این مطالبه بسیار جدی است. اما موفاز که از سوی نتانیاهو به عدم پایبندی به رازهای دولت متهم شده به خاطر ائتلاف شکست خورده اش با نخست وزیر در جایگاه شکننده ای قرار دارد و با خروج از دولت از سوی منتقدانش به تزلزل در رای و عدم ثبات شخصیت متهم شد. بعد از کناره گیری او از دولت نتانیاهو، چهار تن از اعضای حز ب کادیما نیز به ائتلاف نخست وزیر پیوستند. این چهار نفر از جمله حامیان اصلی حمله به ایران هستند. آنها منتقد شائول موفازاند. پیوستن آنها باعث شد تا جایگاه حزب کادیما متزلزل تر شود. موفاز اکنون مجبور است علنا از این اعضای جدا شده انتقاد کند اما زیگزاگ های سیاسی این یهودی ایرانی الاصل در نهایت به تقویت جایگاه نتانیاهو منجر شد.

افراهیم هالوی نسبت به ۱۲ هفته حیاتی هشدار داد

اما علاوه بر موفاز رئیس سابق موساد نیز به صورت جدی هشدار داد احتمال بروز جنگی سخت در میان است. گفته می شود در عرصه سیاست اسرائیل باید اظهارات هالوی را جدی گرفت. او کم صحبت می کند اما معدود صحبت هایش کاملا جدی هستند. افراهیم هالوی روز پنج شنبه هفته پیش اعلام کرد:« مقامات ایرانی از ۱۲ هفته آینده بترسند. اگر من جای ایرانی ها بودم از ۱۲ هفته آینده بسیار هراسناک بودم.»

هالوی که زمانی مشاور امنیت ملی اسرائیل نیز بوده است ادامه داد اگر ایرانی ها به بازی خود در مذاکره با قدرت های بزرگ ادامه دهند نشان می دهند که آنها قاطعیت اسرائیل را دست کم گرفته اند.وی تاکید کرد اینکه ایرانی ها گمان می کنند در منطقه مصونیت قرار داند تحلیل اشتباهی است.

این اظهارات در شرایطی بیان می شوند که به تازگی لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا از اسرائیل دیدن کرده و با مقامات عالی این رژیم در مورد نوع مواجهه با برنامه هسته ای ایران مذاکره کرده است. پانه تا در این مذاکرات بر اثرگذاری تحریم ها تاکید کرد اما در عین حال تصریح کرد همه گزینه ها علیه ایران روی میز هستند. با این وجود زبان پانه تا در برابر خواسته های اسرائیلی ها کند است. او در سخنان خود بارها بر تعهد آمریکا برای حفظ امینت اسرائیل تاکید کرد. برای اثبات وفاداری دولت اوباما به اسرائیل در کنار یکی از باطری های سیستم دفاع ضد موشکی گنبد آهنین عکس گرفت و تامین بودجه این سیستم را از سوی دولت آمریکا نشانه ای از وفاداری همکارانش به اسرائیل دانست. به خصوص اینکه این سفر با کمک ۷۰ میلیون دلاری آمریکا برای تقویت سیستم دفاع موشکی اسرائیل همزمان شده بود.

این دیدار با دستور باراک اوباما برای تشدید تحریم ها علیه نظام بانکی و فروش نفت خام ایران هم همزمان شد. همزمان کنگره و سنای آمریکا طرح تشدید تحریم ها علیه ایران را تصویب کردند. طرحی که بر مبنای آن از تلاش های ایران برای دور زدن تحریم ها جلوگیری می شود. بر مبنای این طرح کشورهایی که به ایران برای دور زدن تحریم از طریق نصب پرچم های جعلی بر نفت کش ها کمک کنند مجازات خواهند شد. نکته ای مهم تر از همه که در این طرح وجود دارد ممانعت از مبادله نفت برابر کالاست. تا کنون مقامات جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم ها حاضر بودند در ازای صادرات نفت کالاهایی مانند گندم و سایر مواد غذایی را وارد کنند اما با این مصوبه کشورهای طرف قرارداد با ایران محتاط تر خواهند شد و این موضوع می تواند مبادله کالا را با ایران با خطرات جدی تر مواجه کند.

چهره ادبی مشهور برای مخالفت با جنگ فراخوان داد

اما مخالفت با جنگ طلبی نتانیاهو به نظامی ها و امنیتی ها و مخالفان سیاسی اش محدود نمی شود. وقتی چهره ادبی مشهور اسرائیل برای مخالفت با جنگ علیه ایران فراخوان می دهد مشخص است خبرهایی در راه است. این نویسنده مشهور داوید گروسمن یکی از مشهور‌ترین نویسندگان اسرائیل است که در مقاله‌ای کم سابقه در روزنامه هاآرتص از همه مردم اسرائیل، از سران سیاسی و فرماندهان نظامی گرفته تا نویسندگان و روشنفکران و هنرمندان خواسته است در برابر احتمال ماجراجویی نظامی اسرائیل در برابر ایران سکوت نکنند. این درخواست همراه با ارائه استدلال هایی از سوی این نویسنده در مورد احتمال بالای شعله ور شدن جنگی خانمان سوز در خاورمیانه است. او در این مقاله به نکته ای مهم و قابل تامل اشاره می کند و آن این که تیپ هایی مانند نتانیاهو برای خود درکی تاریخی قائل هستند. این درک و رسالت تاریخی مانع از دیدن واقعیات روی زمین است.

گراسموسن بیراه نمی گوید . نتانیاهو در سخنان خود بارها نشان داده قصد دارد تنازع ایران و اسرائیل را تنازع خیر و شر جلوه دهد. در نظر او در یک طرف رقیبی قرار دارد که می خواهد با یک یا چند بمب اتم هولوکاستی دیگر را رقم زند و در طرف دیگر ملتی قرار دارد که در طول تاریخ مظلوم و قربانی بوده و این بار بمب اتم ایران است که می خواهد این ظلم بزرگ تاریخی را یک بار دیگر محقق کند. اما به گفته خود نتانیاهو این بار دولتی وجود دارد که اجازه روا داشتن این ظلم بزرگ را نخواهد داد و قطعا رهبر این دولت قهرمانی است که در خاطر یهودیان باقی خواهد ماند. به همین دلیل برای نتانیاهو نظرات کارشناسی شده نظامی ها و اطلاعاتی ها در ذیل نظرات ارزشی و تاریخی قرار دارد.البته برخی معتقد هستند که این بهانه گیرهای تاریخی و تاکید بر مظلوم بودن اسرائیل و اغراق در مورد خطر ایران اتمی سرپوشی برای پنهان کردن مشکلات اقتصادی و اجتماعی اسرائیل است. مشکلاتی که در نظر معترضان منبعث از فقدان عدالت اجتماعی و تبعیض در جامعه اسرائیل است. این منتقدان تاکید نتانیاهو بر حمله به ایران را بهانه ای برای امنیتی کردن مسائل و خفه کردن جامعه مدنی منتقد و معترض اسرائیل می دانند. گراسموسن تاکید کرده اخلاقا همه وظیفه دارند جلوی این جنگ را بگیرند. بر عکس این تاکید قبلا از سوی نتانیاهو اعلام شده بود. او گفته بود اخلاقا همه وظیفه دارند جلوی ایران اتمی را بگیرند. او همیشه در سخنانش این وضعیت را با وضعیت قبل از جنگ جهانی مقایسه می کند و می گوید آن زمان دولت های غربی خطر هیتلر را نادیده گرفتند و هولوکاست رخ داد و اکنون می خواهند خطر ایران را نادیده بگیرند.

تهدید به تشکیل کمیته تحقیق هم جلودار نخست وزیر نیست

از هم اکنون مخالفان نتانیاهو در فکر تشکیل کمیته تحقیقی هستند تا در مورد تبعات ناگوار حمله احتمالی به ایران از او پرسش کنند. مخالفان تلاش می کنند نتانیاهو را از وجود چنین کمیته ای بترسانند. اما او در جلسه ای خصوصی اعلام کرده از تشکیل چنین کمیته ای هراس ندارد. حاضر است تبعات حمله به ایران را بر عهده گرفته و نسبت به موفقیت آمیز بودن این حمله هم اطمینان دارد. قطعا اگر حمله نظامی اسرائیل به ایران تبعات سنگینی در پی داشته باشد باید این حمله را معادل با پایان سیاسی نتانیاهو دانست. به نظر می رسد نخست وزیر اسرائیل متناسب با درک تاریخی خود در جستجوی جاودانگی در تاریخ اسرائیل است. اما این بلند پروازی ها بعضا می تواند نتایجی ناهمگون با نیت ماجراجویان داشته باشد.

بی بی ب در خدمت میت

زمانی که میت رامنی به اسرائیل سفر کرد تا حمایت دوست قدیمی خود را به دست آورد همه یک بار دیگر بر دوستی قدیمی نتانیاهو با کاندیدای حزب جمهوریخواه تاکید کردند. به خصوص اینکه نتانیاهو دوست قدیمی اش را در کنفرانس خبری میت صدا کرد و او نیز نخست وزیر اسرائیل را بی بی.

خطاب کردن افراد با نام کوچک در روابط دیپلماتیک معنای خاصی دارد. مدت زمانی طولانی است که بسیاری از تحلیل‌گران از علاقه نخست وزیر اسرائیل به پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر خبر می دهند. علاوه براین تحلیل گران اختلاف عمیق اوباما و نخست وزیر اسرائیل بر سر مسائلی مانند پرونده هسته ای ایران و صلح در منطقه را انگیزه ای جدی برای تمایل نتانیاهو به پیروزی رامنی می دانند. کاندیدای حزب جمهوریخواه نیز به خوبی از حمایت ۶۵ درصدی یهودیان آمریکا از کاندیدای حزب دموکرات آگاه است و به همین دلیل محور اصلی تبلیغات رامنی در سیاست خارجی بر بحران در روابط واشنگتن- تل آویو استوار شده است. رامنی در تازه ترین اظهاراتش مدعی شده در دوران اوباما اسرائیل تحقیر شده و از سیاست دولت رئیس جمهور دموکرات در پرونده هسته ای ایران و مذاکرات صلح اسرائیل- فلسطین شدیدا انتقاد کرده است. او می گوید با غنی سازی اورانیوم از سوی ایران با هر درجه ای مخالف است. تصمیم اسرائیل را برای حمله به تاسیسات ایران درک می کند و تلویحا موافقت خود را با این تصمیم اعلام می کند. رامنی اوباما را به اهمال کاری در پرونده اتمی ایران متهم می سازد و معتقد است رئیس جمهور آمریکا در پی سازش با ایران اتمی است. به نظر می رسد این اظهارات کاندیدای حزب جمهوریخواه در راستای جلب حمایت لابی های یهودی است. به خصوص اینکه وی در سفر به اسرائیل برای جذب کمک های مالی با انجمن های یهودی نشستی را هم برگزار کرد.

شاید نتانیاهو بخواهد از طریق یک قمار بزرگ و انداختن اوباما به باتلاق جنگ با ایران سرنوشت انتخابات در آمریکا را عوض کند. اگر همین امروز در آمریکا انتخاباتی برگزار شود اوباما به رغم افت محبوبیت پیروز خواهد شد اما تا سه ماه دیگر مشخص نیست چه اتفاقی رخ خواهد داد.

خبری نگران کننده: آمریکا ماه سپتامبر ازمذاکرات پنج به علاوه یک خارج می شود

اما گرایش های جنگ طلبانه در اسرائیل را خبری نگران کننده تقویت می کند. این خبر از جنس اخبار راهرویی اما موثق است. آمریکایی ها به اروپایی ها اعلام کرده اند اگر مذاکرات با ایران شکست بخورد در ماه سپتامبر از گروه ۱+۵ خارج خواهند شد. با این استدلال که این گروه خاصیت خود را برای حل مسئله اتمی ایران از دست داه است. اگر این خبر درست باشد وضعیت نگران کننده تر می شود. زیرا زمان این اقدام می تواند با هشدار افراهیم هالوی در مورد ۱۲ هفته آینده همزمانی داشته باشد. در این تاریخ دست نتانیاهو برای فشار بیشتر به اوباما باز است. قرار است مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در اواخر همین ماه اوت برگزار شود. اگر این مذاکرات شکست بخورد صدای جنگ طلبان در اسرائیل بلند تر از قبل خواهد شد. نتانیاهو در هفته های آینده باز هم بر تبلیغات ضد ایرانی خود خواهد افزود. او از ناکارآمدی تحریم ها و دیپلماسی سخن خواهد گفت و دوستان آمریکایی و اروپایی اش را تحت فشار قرار خواهد داد تا برخورد سخت تری با ایران انجام دهند.طبیعی است سرعت اعمال تحریم ها علیه ایران بالاست و منظور نتانیاهو از این برخورد سخت حمله نظامی است.

کاترین اشتون در آخرین دیدار ش با لیبرمن وزیر امور خارجه اسرائیل از مذاکرات ژوئیه استانبول میان باقری معاون جلیلی و اشمیت معاون خود ابراز ناامیدی کرده بود و این مذاکرات را هیچ و پوچ توصیف کرده بود. او تاکید کرده بود مذاکرات ادامه خواهد یافت اما ناامید است و بیشتر در پی این است تا به دولت های اروپایی اثبات کند هر کاری برای حل مسئله از طریق مذاکره انجام شد اما نتیجه نداد.

در هر صورت این اخبار بسیارنگران کننده تر از قبل شده است. هر چند که قبلا نیز تبلیغات در مورد حمله اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران به اوج خود رسیده بود اما این باراز سوی ناظران خطر جدی تر فرض می شود. دراین راستا حتی اگر اسرائیلی ها در نهایت از گزینه نظامی علیه ایران استفاده نکنند اما این تبیلغات این فایده را برای آنها دارد که آمریکا و اروپا را قانع کند در صورت چشم پوشی از گزینه نظامی از گزینه تحریم های فلج کننده استقبال کنند.

 سایت ملی -مذهبی محلی برای بیان دیدگاه های گوناگون است.

0

  1. kaveh

    soughout asad sar aghaze hamleh be iran ast

    0
  2. بااحترام.اولین.بار.رهبر.انقلاب.بدون.هیچ.سابقه.ای.فریاد.زد.اسراییل.باید.از.صحنه.روزگار.محو.شود..تا.ان.روز.هرگز.یک.نفر.اسراییلی.به.ایران.وایرانی.هیچ.ضرری.نرسانده.بود.میگویند.فاصله.ایران.با.کشور.اسراییل.حدود.۲۰۰۰کیلومتر.است.حتی.یک.سانتیمتر.اسراییلیها.بخاک.ایران.تجاوز.ننموده.بودند.اصلا.نه.ما.کاری.بکار.انها.داشتیم.نه.انها.باما.دشمنی.داشتند.هر.مشکلی.داشتند.بااعراب.بود.که.هیچ.ربطی.به.ایران.نداشت.البته.سران.بعضی.ازکشورهای.عرب.مانند.سرهنگ.عبدالناصر.وسپس.سرهنگ.قذافی.برای.جداکردن.خوزستان.گاهی.وقتها.اشاره.ای.میکردند.اما.اسراییلیها.دنبال.کارخودشان.بودند..این.تهدیدات.به.نابودی.اسراییل.تاامروز.ادامه.دارد.حتی.احمدی.نژاد.درسازمان.ملل.خیلی.واضح.اعلام.کرد.مااسراییل.را.ازبین.میبریم.و.همه.پایوران.حکومت.اسلامی.نابودی.اسراییل.را.بدست.رژیم.اسلامی.ایران.بدنیا.اعلام.کردندومیکنند…و.ملاحسن.نصراله.را.وا.داشتند.و.پول.کلان.واسلحه.دادند.و.او.هم.بدستور.حکومت.اسلامی.ایران.۳۴روز.موشک.پرانی.به.خاک.اسراییل.نمود.وبخشها.ی.زیادی.از.خاک.لبنان.دراین.جنگ.ویران.شد.وخسارات.زیادی.به.لبنان.وارد.امد..چندی.پیش.هم.ملا.نصراله.اعلام.کرد.بفرمان.رهبر.انقلاب.ایت.اله.خامنه.وبا.هزینه.ایشان.مناطق.ویران.شده.کاملا.نوسازی.شد..درنتیجه.اسراییلیها.فهمیدند.که.دولتمردان.اسلامی.ایران.بطر.خیلی.جدی.کمر..به..نابودی.انها.بسته.اند…ایا.انها.باید.دست.روی.دست.بگذارند.وبنشینند.تا.رهبران.ایران.اسلامی.نابودشان.کنند؟.چراچند.صدمیلیون.عرب.باجنگهای.متعددی.که.با.اسراییل.نمودند.نتوانستند.قوم.یهود.را.نابودکنند؟.حتما.میدانند.اسراییلیها..برای.حفظ.خودشان.چه.چیزه.دراختیاردارند.؟؟.اگر.گربه.ای.را.دراتاقی.حبس.کنند.واورا.باچوب.بزنند.بالاخره.باهمان.جثه.کوچکش.ازخود.دفاع.میکند.امیدواریم.جاه.طلبیهای.مدیران.ایران.اسلامی.باعث.نشود.هم.میهنان.عزیزما.درهرگوشه.ایران.درشهرها.یا.درتهران..بطور.میلیونی.درچند.دقیقه.ازبین.بروند

    0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.