جمعه 7th دسامبر 2012 , ساعت: 12:12کد مطلب : 31447 نسخه قابل چاپ

مشکل آب آشامیدنی در خوزستان!

موضوع تهیه آب شرب سالم برای مردم خوزستان با وجود وعده های مختلف مسؤولان همچنان یکی از معضلات زندگی مردم در جنوب غرب ایران است.

موضوع تهیه آب شرب سالم برای مردم خوزستان با وجود وعده های مختلف مسؤولان همچنان یکی از معضلات زندگی مردم در جنوب غرب ایران است.

در حال حاضر با وجود رودخانه های پر آبی چون کارون و دز، مردم در شهرهایی مانند اهواز، خرمشهر و آبادان، برای تهیه آب شرب، سراغ آب فروشی ها می روند و آب لوله کشی مصرفی غیر از شرب دارد.

و این سؤال همچنان برای مردم خوزستان پابرجاست که چگونه استانی با داشتن تعداد زیادی رودخانه های آب شیرین، در صف اول تشنگی قرار دارد؟

بی مناسبت نیست ، ابتدا سری به وعده های دولت و شخص رئیس جمهور در این باره بزنیم که چگونه بارها و بارها ، مردم را به داشتن آی آشامیدنی سالم ، امیدوار کردند و سپس ، سراغی از وضع موجود بگیریم تا سرانجام آن همه وعده و عید مشخص شود:

۲۶ آذر ۱۳۸۷ – احمدی نژاد از انجام عملیات آبرسانی در آینده نزدیک خبر می دهد

احمدی نژاد در سخنرانی در جمع مردم اهواز گفت: درباره آب استان طرح بزرگ آبرسانی از سد کرخه تا جنوبی ترین نقطه استان که بزرگترین طرح آبرسانی کشور است با اعتبار ۱۲۰۰ میلیارد تومان به تصویب دولت خواهد رسید که ان شاء الله در همین سفر به فضل الهی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

۲۷ آذر ۱۳۸۷ – تصویب آبرسانی به خوزستان

مطالعه و آبرسانی به شهرهای آبادان، خرمشهر، اهواز و شادگان و سایر شهرها” یکی از مصوبات سفر استانی هیئت دولت به خوزستان بود.

۲ خرداد ۱۳۸۸ – احمدی نژاد: پروژه آبرسانی با سرعت پیش می رود

سخنرانی احمدی نژاد در جمع مردم خرمشهر: مشکل اول، مایه حیات یعنی آب است. طرحهای گوناگونی شروع و سرمایه‌گذاری شد و اقداماتی هم انجام شد اما بالاخره مشکل آب آن طوری که مردم توقع دارند حل نشده است.

الان یک طرح بزرگی در حال اجراست و آن انتقال آب از کرخه است . پروژه آن جوری که ما می‌فهمیم سرعتش خوب است یعنی سریع کار می‌کنند. امیدوارم که این پروژه به سرعت اجرا بشود و مثل پروژه‌های قبلی متوقف و نیمه‌کاره نماند و ما شاهد این باشیم که آب سالم و مطمئن به خرمشهر و آبادان عزیز برسد ان‌شاءالله.

۵ مهر ۱۳۸۹ – افتتاح طرح بزرگ آبرسانی به خوزستان با حضور رئیس جمهور

با حضور رییس جمهور فاز یک طرح آبرسانی غدیر به عنوان بزرگترین طرح آبرسانی کشور به منظور آبرسانی به ۲۱ شهر و ۱۲۰۰ روستای استان خوزستان افتتاح شد.

طول کل خطوط انتقال این طرح ۶۵۷ کیلومتر و طول مسیر انتقال ۳۸۷ کیلومتر و همچنین میزان آب مورد نیاز این طرح ۲.۱۲۵ میلیون متر مکعب در شبانه روز (معادل ۲۴.۶) متر مکعب در ثانیه می باشد.

طرح بزرگ آبرسانی غدیر به شهرهای اهواز ، آبادان ، خرمشهر ، شادگان ، شیبان ، ویس ، ملا ثانی ، اروند کنار ، دارخوین ، سوسنگرد ، هویزه ، حمیدیه ، بستان، رفیع، شوش، الوان ، الهایی ، شاوور، شیرین شهر، حرریاحی و روستاهای محدوده شهرها و مسیر خط انتقال آبرسانی خواهد کرد.

اما نتیجه آن همه وعده و طرح و پروژه و هزینه کردن این است:

عکس زیر ، وضعیت آب شرب اهواز است که همین هفته گرفته شده است. مردم این منطقه ، با چنین آبی که از شیرهای آب جاری است ، سر و کار دارند!

گزارش روز سه شنبه (۱۴ آذرماه ۹۱) خبرگزاری ایسنا: یک لیوان آب با طعم گِل!

ایسنا در بخشی از گزارش خود از وضعیت آب لوله کشی در یکی از مناطق اهواز نوشت: این روزها آب آشامیدنی و لوله‌کشی بسیاری از مناطق کلان شهر اهواز به‌دلیل بارندگی گل‌آلود شده‌است و دیگر استانداردهای لازم را برای آشامیدن ندارد؛ تاحدی که بوی تعفن فاضلاب می‌دهد.

وضعیت آب بعضی از مناطق به ویژه منطقه “کوت‌عبدالله” اهواز فاجعه‌بار است، زیرا آب شرب این منطقه چند سالی که خیلی آلوده و غیرقابل استفاده شده است و با وجود پی‌گیری‌های مردم آن منطقه هنوز سازمان‌های مربوطه برای اصلاح وضعیت آب منطقه اقدامی نکرده‌اند.

مردم علاوه بر پرداخت قبوض آب به شرکت آب و فاضلاب برای استفاده از آب آشامیدنی سالم، باید هزینه‌های بسیاری را برای خرید آب از تصفیه‌خانه‌های محلی و آب سالم متحمل شوند و این در حالی که این شرکت آب و فاضلاب است که باید این هزینه‌ها را پرداخت کند.

در همین ارتباط، تصفیه‌خانه‌های اهواز جوابگوی جمعیت ۱.۵ میلیونی نیست؛ زمانی که این تصفیه‌خانه‌ها احداث شد، جمعیت اهواز فقط ۴ هزار نفر بود، اما حالا با وجود گذشت ۴۰ سال و افزایش چند برابری جمعیت، تصفیه‌خانه‌های کلان شهر اهواز هنوز همان تعداد است و حتی نسبت به سال‌های گذشته فرسوده‌تر شده‌اند. همچنین شبکه انتقال آب به مناطق اهواز نیز فرسوده است و مشکلاتی را در انتقال آب برای مصرف ایجاد کرده است.

از سوی دیگر لوله‌کشی آب منطقه کوت عبدالله اهواز به حدی آلوده است که قابل استفاده برای شست‌وشو هم نیست؛ بعضی بخش‌های این منطقه نیز فقط ۱۲ ساعت در روز آب دارند و شب‌ها آب بعضی از منازل قطع می‌شود.

هم اکنون در تمامی مناطق اهواز، آبادان و خرمشهر و چند شهر دیگر خوزستان، مردم برای مجبور به خرید آب تصفیه شده هستند و آب لوله کشی قابلیت شرب را ندارد.

اهالی منطقه کوت‌عبدالله اهواز برای تامین آب شرب و آشپزی بشکه‌های ۲۰ لیتری را خریداری می‌کنند و هر ماه هم قبض‌های بیش از ۵۰ هزار تومانی را می‌پردازند؛ این در حالی است که هیچ‌گونه استفاده‌ای از آب لوله‌کشی ندارند.

در این‌باره آلودگی آب شرب منطقه کوت‌عبدالله با احمد منجزی، معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب اهواز نیز گفت‌وگو کردیم که وی در پاسخ اظهارکرد: این منطقه یکی از مناطق حاشیه کلان شهر اهواز است و با توجه به رشد جمعیت شهر آبفای اهواز تدابیری در جهت حل این مشکلات انجام داده است.

منجزی با اشاره به بارندگی‌‌های اخیر و تشدید آلودگی آب منطقه کوت‌عبدالله نیز گفت: بارندگی‌های اخیر موجب افزایش آلودگی رودخانه کارون به بیش از ۲۳ هزار ec رسید و تصفیه‌خانه این منطقه توان تصفیه آب با این میزان آلودگی را نداشت؛ به همین علت تصفیه‌خانه را خاموش کردیم و این اقدام موجب شد آلودگی به آب منازل برسد.

خاموش کردن تصفیه‌خانه فاضلاب در حالی از سوی آب و فاضلاب اهواز صورت گرفته که هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی در این خصوص انجام نشده بود و مردم منطقه کوت‌عبدالله و شاید بسیاری دیگر از مناطق کلان شهر اهواز بدون اطلاع از این قضیه و این‌که آب شرب آلوده و دیگر قابل استفاده نیست، همچنان از آن استفاده می‌کردند.

 به نقل از عصر ایران

0

حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.