جمعه 11th جولای 2014 , ساعت: 05:07کد مطلب : 64880 نسخه قابل چاپ
نتانیاهو: آتش بس در دستور کار نیست

غزه در خون و آتش

در حالی که حملات هوایی اسرائیل به غزه تا لحظه تنظیم این گزارش جان بیش از ۹۰ فلسطینی را گرفته  ونزدیک به ۷۰۰ نفر را زخمی کرده است بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد آتش  بس در دستور کار دولتش نیست. این در حالی است که محمود عباس نیز با محکوم کردن این حملات اظهار کرده  اسرائیل به فلسطینی ها اعلان جنگ کرده است. به گزارش هاآرتص روز چهارشنبه ارتش  اسرائیل  به کشته شدن  اشتباهی هشت عضو یک خانواده فلسطینی اعتراف کرد. این خانواده  که در حال تماشای مسابقه فوتبال هلند و آرژانتین بودند  به گفته مقامات نظامی  اسرائیلی به صورت اشتباهی کشته شدند. اسرائیل مدعی شده به صورت هدفمند منازل سران ارشد حماس را هدف قرار می دهد اما آمار رو به بالای کشتار زنان و کودکان نشان می دهد هدف جنگنده های اسرائیلی تنها رهبران حماس نیست بلکه بیشتر کودکان و زنان  است.

مقامات نظامی  اسرائیل همچنین مدعی شده اند بیش از ۹۰ درصد راکت های   شلیک شده از سوی حماس با استفاده از سیستم دفاعی  گنبد طلایی رهگیری شده  و قبل از اصابت آنها به خاک اسرائیل منهدم شده اند.  با این وجود آمار منتشر شده از سوی مقامات اسرائیل از زخمی شدن تعدادی از شهروندان اسرائیلی خبر داده است .هر چند جراحت این افراد سبک اعلام شده است. 

آمادگی اوباما برای میانجیگری میان اسرائیل و حماس

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ضمن ابراز نگرانی از افزایش تنش در غزه آمادگی کشورش را برای میانجیگری میان حماس و اسرائیل اعلام کرده و گفته است حاضر است برای بازگشت به آتش بس نوامبر ۲۰۱۲ تلاش کند.به گزارش خبرگزاری فرانسه  اوباما در گفت و گوی تلفنی با نتانیاهو از اوج گرفتن درگیری در فلسطین ابراز نگرانی کرده است.  این درخواست در شرایطی مطرح شده که مقام های اسرائیلی در طول چند روز گذشته اعلام کرده اند حملات خود را علیه غزه افزایش خواهند داد. خبرگزاری های مختلف جهانی از جمله رویترز و آسیوشیتدپرس از ازدحام تانک های اسرائیلی در مرز با فلسطین خبر داده اند و بسیاری از مطبوعات اسرائیلی از جمله هاآرتص احتمال حمله زمینی به غزه را ممکن دانسته اند. شیمون  پرز نیز  اعلام کرد  در صورت عدم قطع شلیک راکت از سوی حماس ، غزه به صورت موقت اشغال خواهد شد.

از سوی دیگر شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز با تشدید اوضاع غزه جلسه اضطراری برگزار کرده که هنوز نتایج آن مشخص نیست. اما پیش از این جلسه بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن جنگ میان اسرائیل و حماس حملات اسرائیلی را پاسخی به راکت های این گروه  دانست و هر دو عمل را محکوم کرد. دبیر کل سازمان به حملات یک ماهه اسرائیل پیش از شلیک راکت های حماس اشاره ای نکرد.

از سوی دیگر مقامات کشورهای غربی ضمن اعلام همبستگی خود با نتانیاهو خواستار آرام شدن اوضاع در فلسطین شده اند. فرانسوا اولاند بعد از اعلام حمایت خود از نتانیاهو

در تماس تلفنی با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان خواستار پایان یافتن مناقشه میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها شد. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز با نتانیاهو ابراز همبستگی کرده و نخست وزیر کانادا نیز حملات اسرائیلی علیه مردم غزه را دفاع مشورع دانسته است.

 

0

حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.