شنبه 15th آگوست 2020 , ساعت: 02:08کد مطلب : 118149 نسخه قابل چاپ

سیر تا پیاز توافق امارات و اسرائیل و واکنش‌ها به آن

توافق میان امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط فیمابین که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز گذشته در توییتی از آن خبر داد، موجی از واکنش ها را در سراسر جهان به همراه داشته است. در پی این توافق محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس این توافق را رد کردند و دولت خودگردان، سفیر خود را در ابوظبی احضار کرد.

به گزارش شفقنا، درپی پیام توییتری ترامپ، «شیخ محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی هم با انتشار متنی در توییتر اعلام کرد که اسرائیل و امارات توافقی را برای عادی ازی روابط میان دو طرف امضا کردند. خبرگزاری رسمی امارات هم متن بیانیه مشترک آمریکا، اسرائیل و امارات درباره این موضوع را منتشر و از آن دستاورد دیپلماتیک تاریخی تعبیر کرد.

اما در مقابل، واکنش ها به چنین توافقی بلافاصله پس از آن آغاز شد و برخی از کشورهای عربی نظیر بحرین هم که بوی عادی سازی علنی روابط آنها با اسرائیل به مشام می رسد، از این توافق اعلام حمایت کردند . مصر نیز از این توافق استقبال کرد و عبدالفتاح السیسی رییس جمهور مصر با انتشار بیاینه ای اعلام کرد که تلاش مسئولان این توافق برای دستیابی به شکوفایی و ثبات در منطقه را ارج می دهیم.

این در حالی است که واکنش های جهانی و منطقه ای در رد این توافق همچنان ادامه دارد و بحرین و مصر با وجود مخالفت های گسترده  محافل مختلف بین المللی و مقام ها و گروهای مختلف فلسطینی، عربی و اسلامی حمایت خود را از این اقدام اعلام کردند.سازمان ملل متحد و برخی مقامات اروپایی نیز از این توافق استقبال کردند.

در ادامه آخرین اخبار، تحولات و واکنش ها به این توافق را بخوانید:

مقام اماراتی: واکنش های بین المللی به توافق با اسرائیل «دلگرم کننده» است

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات، امروز جمعه اظهار داشت: واکنش‌های مهم‌ترین پایتخت‌های جهان نسبت به توافق‌نامه صلح امارات واسرائیل «دلگرم کننده» است.

به نقل از آرتی عربی؛ انور قرقاش در توییتی گفت: این توافق‌نامه «از نظر این کشورها، خطر الحاق سرزمین‌های کرانه باختری فلسطین به اسرائیل را بر “فرصت راه حل دوکشور” برطرف کرده است».

انور قرقاش

توافق نامه صلح امارات با اسرائیل و عادی ساری روابط دیپلماتیک، که با وساطت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا صورت گرفت، واکنش‌های جهانی متفاوتی را در پی داشت.

قرقاش در توییتی در حساب کاربری خود در توییتر ادعا کرد: «تصمیم شجاعانه محمد بن زاید، بیان کننده واقعیتی است که به شدت به آن نیاز داریم. تصمیم موفقیت آمیز برد – برد است و این همان چیزی است که اتفاق افتاده است.

وی افزود: «در حالی که همچنان تصمیم صلح فلسطینی- اسرائیلی پابرجاست، ابتکار جسورانه محمد بن زاید با از بین برد شبح الحاق سرزمین های فلسطینی به اسرائیل، زمان بیشتری را برای فرصت صلح از طریق «راه‌حل دو کشوری» و توسعه روابط طبیعی مهیا کرده است.

مقام اماراتی ادعا کرد این رویکردی واقع گرایانه است که امارات با شفافیت کامل مطرح می کند.

قرقاش خاطرنشان کرد: این تصمیم امارات، موضوعی سازمان یافته و فعال در سازوکار تصمیم گیری سیاست خارجی ما بوده است. طبق معمول شیخ محمد بن زاید از همه جوانب کار آگاه بود و این تصمیم را در راستای نگاه استراتژیکی که ترکیبی از واقع گرایی سیاسی و پیش بینی جسورانه از آینده بود اتخاذ کرد. این کار تصمیمی شجاع و جسورانه از رهبری استثنایی است.

اتحادیه اروپا، توافق امارات و اسرائیل را به نفع ثبات منطقه برشمرد

اتحادیه اروپا مدعی شد که توافق اخیر میان امارات و رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط دو جانبه، به نفع ثبات منطقه است.

به نقل از پایگاه خبری «العین» امارات، اتحادیه اروپا بعد از ظهر امروز (جمعه) با صدور بیانیه ای از توافق اخیر میان این کشور و رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا، برای عادی سازی روابط دو جانبه استقبال کرد.

اتحادیه اروپا در بیانیه خود ضمن ادعای این که توافق اخیر میان امارات و رژیم صهیونیستی به نفع ثبات منطقه می باشد، تاکید کرد که به راه حل تشکیل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین و پشتیبانی از مذاکرات مستقیم میان آنها پایبند است.

حماس: توافق امارات با اسرائیل تعرض آشکار به حقوق دینی، ملی و تاریخی فلسطین است

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) در واکنش به توافق صلح میان امارات متحده عربی و اسرائیل اعلام کرد: این توافق تعرض آشکار به حقوق دینی، قومی، ملی و تاریخی ماست.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العهد، این جنبش در بیاینه ای با اشاره به این موضوع افزود: این اقدام بزدلانه، تعرض آشکار به حقوق دینی، قومی، ملی و تاریخی فلسطین و ضربه ای خائنانه در پشت ملت فلسطین و نیروهای مقاومت است.

حماس اضافه کرد: این اقدام تلاش ناامیدانه برای تاثیر گذاری روی مسیر مبارزه و مقاومت ملت فلسطین است که هدف نابودی و شکست اشغالگر و دستیابی به حقوق ثابت ملی را دنبال می کند.

این جنبش در ادامه بیانیه خود خاطرنشان کرد: این توافق خروج از توافق عربی و اسلامی، تعرض به امنیت ملی عربی، مخالفت با اراده امت اسلامی و عربی و نیروهای پویای آن است که نسبت به فلسطین و مقدسات اسلامی و مسیحی ان پایبند هستند.

رسانه های اسرائیلی: نتانیاهو ۲ بار مخفیانه به امارات سفر کرد

رسانه های اسرائیلی نوشتند: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل طی دو سال گذشته دو بار مخفیانه به امارات سفر کرده است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العهد؛ «روزنامه اسرائیل الیوم» فاش کرد که سفر نتانیاهو به امارات چندین ساعت طول کشیده است و در این سفر رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل همراه وی بوده است.

فرانس۲۴: توافق امارات و اسراییل تضمینی برای آینده کرانه باختری نیست

فرانس ۲۴ با اشاره به توافق امارات متحده عربی و اسراییل، به تاثیر این توافق بر آینده فلسطینی‌ها به خصوص در کرانه باختری پرداخته است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ با اینکه امارات و اسراییل به توافقی برای عادی سازی روابط خود دست یافتند اما این توافق به هیچ وجه تضمینی برای آینده مردم فلسطین نیست. با اینکه اسراییل اعلام کرده به طور موقت الحاق کرانه باختری به سرزمین اشغالی را متوقف می‌کند اما سخنان برخی مقامات این رژیم نشان می‌دهد که آنها هیچگاه این برنامه را از دستور کار خود خارج نکرده‌اند. با این حال شیخ زاید در حساب توییتری خود نوشته اسراییل بیشتر از این دست به الحاق هیچ زمینی از فلسطینی‌ها نخواهد زد اما نتانیاهو گفته این طرح فقط به تعویق افتاده و همچنان روی میز است.

سیاست‌های اسراییل نشان می‌دهد که توافق آنها با امارات یا هر کشور دیگری عربی دیگری هیچ تضمینی برای آینده کرانه باختری ایجاد نمی‌کند. همین است که فلسطین در اولین گام توافق امارات و اسراییل را خیانت این کشور عربی عنوان کرده و آن را رد کرده است. سفیر خود را از امارات فراخوانده و خواستار تشکیل فوری اجلاس اتحادیه عرب شده‌ است.

هیئت اسرائیلی هفته آینده به امارات می‌رود

کانال ١٢ اسرائیل از سفر هیئتى اسرائیلى به ریاست مقامى عالى رتبه در اوایل هفته آینده به ابوظبى خبر داد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ روزنامه «یدیعوت آحارانوت» نیز در همین رابطه نوشت که به زودى رئیس دستگاه جاسوسى اسرائیل (موساد) براى گفت و گو درباره جزئیات توافق صلح [سازش] با امارات به این کشور سفر خواهد کرد.

ادعای منابع اسرائیلی: سه کشور عربی در صف عادی‌سازی روابط با تل آویو هستند

یک منبع بلندپایه اسرائیلی تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود که بحرین، کشور بعدی باشد که برقراری رسمی روابط با اسرائیل را اعلام کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از العربی الجدید، شبکه پخش اسرائیل «کان» گزارش داد که بحرین و عمان به زودی همانند امارات برقراری روابط رسمی با اسرائیل را اعلام خواهند کرد.

کان در ادامه افزود که منابع آمریکایی پیش‌بینی می‌کنند که سودان نیز به کارزار اعلام عادی‌سازی روابط با اسرائیل خواهد پیوست.

این شبکه اسرائیلی در ادامه به نقل از یکی از شاهزادگان ارشد سعودی که نامش را ذکر نکرد، اظهار داشت: عربستان از اقدام امارات حمایت می‌کند، ریاض دارای جایگاه ویژه‌ و حساس‌تری در جهان عرب و اسلام است، لذا امارات در مقطع کنونی صدای ما در برابر اسرائیل خواهد بود.

شخصیت صهیونیست: بن سلمان بیشتر از یهودیان حامی اسرائیل ‌است/ او می گفت مادرم یهودی اونجلیست بود

«مایک اونس» بنیانگذار مرکز «میراث دوستان یهود» و یکی از رهبران صهیونیستی مسیحی ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: پنج تا شش کشور مسلمان توافق صلح با این رژیم غاصب منعقد خواهند کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العهد؛ بر اساس پایگاه خبری «نیوزوایر»، مایک اونس که با محمدبن زاید ولی عهد ابوظبی دیدار کرده بود، امضای توافق عادی سازی روابط دیپلماتیک بین دو طرف را پیش بینی کرده بود.

به گفته مایک اونس؛ یک رهبر مسلمان دیگری وجود دارد که بسیار به ولی عهد ابوظبی نزدیک است، وی نیز همان عقیده را در رابطه با اسرائیل دارد، او «محمد بن سلمان» ولی عهد عربستان است. من با او دیدار کردم، آنچه که از او شنیدم برایم شگفت‌انگیز بود. از نظر من او اسرائیل دوست‌تر از بسیاری از یهودیان است. شکی نیست که وی شجاعت انجام کاری را که امارات کرد را دارد و این اتفاق خواهد افتاد… فقط مساله زمان آن است.

وی در ادامه افزود: «وقتی همراهان ما در باره احساس وی نسبت به یهودیان ومسیحی‌ها سوال کرد»، گفت: «من در باره آنها چیزهای زیادی می دانم زیرا مادرم یک یهودی مسیحی بود». هنگامی که این حرف را زد همه ما شوکه شدیم. از او پرسیدیم: «منظورت چیست»؟ گفت دایه‌ام انجیلی و از یهودیان اتیوپی بوده است و از او در باره آنها چیزهای زیادی یادگرفته‌ام.

مایک اونس همچنین اظهار داشت: ولی عهد عربستان کاملا شرایط را درک می کند. پس از ملاقات با وی، نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو و کاخ سفید را در جریان گذاشتم. نمی توانم درباره جزئیات صحبت کنم اما فقط می‌توانم بگویم؛ اگر شما محمد بن زاید ولی عهد امارات را تحسین می‌کنید، محمد بن سلمان ولی عهد عربستان بسیار تحسین برانگیز تر است. وی کاملا توانایی برقراری صلح با اسرائیل را دارد و این امر در زمان مناسبی اتفاق خواهد افتاد. همه چیز به اعتماد بستگی دارد، ولی عهد عربستان به «جارید کوشنر» اعتماد دارد.

اعلام حمایت عمان از تصمیم امارات برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل

سخنگوی وزارت خارجه عمان تاکید کرد که کشورش از تصمیم اخیر امارات برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی حمایت می کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از شبکه خبری «آر تی عربی» روسیه، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه عمان ظهر امروز (جمعه) حمایت کشورش از تصمیم امارات برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در چارچوب توافق صلح مشترک با آمریکا را اعلام کرد.

سخنگوی وزارت خارجه عمان همچنین ابراز امیدواری کرد که این تصمیم در «تحقق صلح فراگیر، عادلانه و همیشگی در خاور میانه در راستای آرمان های ملت های منطقه جهت پایداری ستون های امنیت و ثبات و ارتقای عوامل پیشرفت و شکوفایی برای همگان» سهیم باشد.

سازمان امور اسیران فلسطین:توافق امارات با اسرائیل فروش علنی فلسطین است

«سرلشکر قدری ابوبکر» رئیس سازمان امور اسیران و آزادگان فلسطین، توافق میان اسرائیل و رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط فیمابین را محکوم کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العهد، سرلشکر ابوبکر در سخنانی گفت: توافق عادی سازی کامل و علنی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی نشان می دهد که حکام امارات خودشان را در آغوش رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل انداخته اند و این همان چیزی است که همدستی آنها و کنار گذاشتن عادلانه ترین قضیه روی زمین توسط آنها را رسوا می کند.

ابوبکر افزود: امارات و حکامش امروز مرتکب جنایتی نابخشودنی در حق مردم فلسطین، میهن و مقدسات به یغما رفته آنها مرتکب شدند و فداکاری های شهدا، اسیران و مجروحانش را انکار کردند و به این طریق از عزت و ملیت خود دست کشیدند.

وی با اشاره به اینکه جنبش اسرای فلسطینی در زندان های اسرائیل به شدت از امارات و حکام آن که دست از قضیه فلسطین شسته اند، به شدت خشمگین هستند، از رهبری فلسطین و مردم این کشور خواست همه روابط خود را با آنها قطع کنند و همه دفاتر حافظ منافع انها را ببندند زیرا امروز فلسطین برای آنها ممنوع است.

سازمان اسیران و آزادگان فلسطین در پیامی به نقل از جنبش اسیر فلسطین در زندان های رژیم صهیونیستی عنوان کرد: این حکام صهیونیست صفت با مواضع شرم آور خود باید به زباله دان تاریخ بروند چون به مسجدالاقصی، قیامت، شهدا، مجروحان و رنج های سال های مدید و تلخ فلسطینیان خیانت کردند.

آنها همچنین از مردم امارات خواستند این معامله شرم آور را رد کنند و مقابل حکام صهیونیت صفت خود و مواضع رذیلانه آنها بایستند.

استقبال ژاپن از عادی سازی روابط امارات و اسرائیل

ژاپن از بیانیه مشترک آمریکا، امارات و اسرائیل استقبال کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از البیان، وزارت امور خارجه ژاپن توافق میان امارات و اسرائیل را که موجب توقف طرح الحاق شده است، گامی مهم برای کاهش تنشهای منطقه ای و تقویت ثبات در منطقه دانست.

روز گذشته آمریکا، اسراییل و امارات، با صدور بیانیه ای عادی سازی روابط میان امارات و اسرائیل را اعلام کردند.

فارین پالیسی: اسرائیل بیشترین سود را از عادی سازی روابط با امارات می برد

الجزیره نوشت: مدیر برنامه دفاع و امنیت در موسسه خاورمیانه، توافق بین امارات و اسرائیل را تاریخی خواند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الجزیره، «بلال صعب» در مقاله ای که در مجله فارین پالیسی منتشر کرده، آورده است: «صرف نظر از نحوه خوانش این معامله دیپلماتیک که باتوجه به ماهیت تاریخی آن قطعا حامیان و منتقدان سیاسی زیادی خواهد داشت، یک نتیجه وجود دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت و آن هم اینکه اسرائیل بیشیرین سود را از آن می برد».

صعب در این مقاله افزود: «اسرائیل و مشخصاً نخست وزیر فعلی آن یعنی بنیامین نتانیاهو با این توافق به پیروزی بزرگی دست یافتند. نتانیاهو با تعلیق تهدیدها مبنی بر الحاقق کرانه باختری در ازای عادی سازی کامل روابط با امارات، به خود فرصتی داد تا از وعده ای که شاید محبوب بود اما به هیچ وجه واقعیت نداشت، پا پس بکشد».

براساس نوشته صعب، «بدین ترتیب نتانیاهو در عادی سازی روابط با یک قدرت روزافزون عربی در ازای کاری که احتمال انجامش وجود نداشت و در بلند مدت به نفع اسرائیل هم نبود، برنده شد».

نویسنده معتقد است که «امارات هم در ازای از این معامله به چیزهای زیادی خواهد رسید و موقعیت رهبری در جهان عرب و نقش بلندپروازانه آن در جغرافیای سیاسی را تقویت می کند».

وی در پایان آورده است: «امارات و اسرائیل هرگز با هم تقابلی نداشته اند و هیچ یک از آنها دیگری را دشمن متعارف ندیده است بنابراین نام گذرای این توافق به توافق صلح- همانطور که ترامپ گفته-اقدامی مبالغه آمیز است بلکه در واقع این موضوع اعتراف رسمی به روابط دوجانبه ای است که دهه ها وجود داشته است».

توافق ترامپ، نتانیاهو و بن‌زاید برای عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا عصر پنج شنبه در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر از دستیابی به یک «موفقیت» بزرگ خبر داده و اعلام کرد که رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی به عنوان دو دوست فوق العاده کشورش، به یک توافق صلح تاریخی دست یافتند.

در همین حال، خبرگزاری رسمی امارات (وام) متن عربی بیانیه مشترک این کشور، آمریکا و رژیم صهیونیستی را منتشر کرد که بر اساس آن، رئیس جمهوری آمریکا، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و «محمد بن زاید آل نهیان»، ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، امروز در یک گفت و گوی تلفنی بر سر برقراری روابط دو جانبه کامل میان تل آویو و ابوظبی توافق کردند.

در ادامه این بیانیه نیز ادعا شده است: این دستاورد دیپلماتیک تاریخی می تواند صلح در منطقه خاور میانه را تقویت کند و گواهی دال بر دیپلماسی جسورانه و چشم انداز سه رهبر و شجاعت امارات و اسرائیل برای ترسیم یک مسیر جدید است که راه را به روی پتانسیل های بزرگی در منطقه باز می کند؛ سه کشور در حال حاضر با چالش های مشترک زیادی روبرو هستند و به صورت متقابل از این دستاورد تاریخی که امروز محقق شد، استفاده خواهند کرد.

در بیانیه مشترک آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات همچنین آمده است: هیئت هایی از امارات و اسرائیل طی هفته های آینده برای امضای توافقنامه های دو جانبه در رابطه با بخش های سرمایه گذاری، گردشگری، پروازهای مستقیم، امنیت، ارتباطات، فناوری، انرژی، مراقبت های بهداشتی، فرهنگ، محیط زیست، احداث سفارتخانه های متقابل و دیگر زمینه های دارای فایده مشترک با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

سه طرف در بیانیه خود همچنین مدعی شدند که آغاز روابط مستقیم میان رژیم صهیونیستی و امارات که از آنها به عنوان دو تا از بزرگ ترین قدرت های اقتصادی خاور میانه نام برده شده، می تواند به پیشرفت منطقه از طریق تحریک رشد اقتصادی، تقویت نوآوری در فناوری و تحکیم روابط میان ملت ها منجر شود.

در این بیانیه مشترک همچنین اعلام شد: در نتیجه این گشایش دیپلماتیک، بنا به درخواست ترامپ و با حمایت امارات، اسرائیل نقشه الحاق سرزمین های فلسطینی بر اساس طرح صلح ترامپ را متوقف کرده و تلاش های خود را در حال حاضر روی تحکیم روابط با سایر کشورهای جهان عرب و جهان اسلام متمرکز خواهد کرد جایی که هر یک از آمریکا، امارات و اسرائیل به امکان دستیابی به دستاوردهای دیپلماتیک بیشتری با سایر کشورها باور دارند و با یکدیگر برای تحقق این هدف کار خواهند کرد.

واشنگتن، تل آویو و ابوظبی در ادامه بیانیه خود تاکید کردند: امارات و اسرائیل بی درنگ اقدام به تقویت همکاری و تسریع آن در رابطه با تولید واکسن برای نسل جدید ویروس کرونا (گووید-۱۹) از طریق کار با یکدیگر خواهند کرد و این تلاش ها به نجات جان همگان بدون توجه به دیانت آنها در سراسر منطقه کمک خواهد کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است: آغاز روابط دیپلماتیک صلح آمیز، دو تا از قوی ترین شرکای آمریکا در منطقه را گرد هم خواهد آورد و امارات و اسرائیل جهت راه اندازی برنامه های راهبردی برای خاور میانه با هدف گسترش همکاری دیپلماتیک، تجاری و امنیتی، به آمریکا خواهند پیوست.

در ادامه بیانیه نیز تاکید شده است: در کنار آمریکا، هر یک از امارات و اسرائیل نیز دیدگاه مشابهی در رابطه با تهدیدها و فرصت ها در منطقه به علاوه پایبندی مشترک به تقویت ثبات از طریق مشارکت دیپلماتیک، افزایش همگرایی اقتصادی و هماهنگی امنیتی به اشتراک می گذارند و این توافق نیز به زندگی بهتری برای ملت های امارات، اسرائیل و منطقه منجر خواهد شد.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، آمریکا و رژیم صهیونیستی همچنین به تمجید از مشارکت امارات در مراسم اعلام طرح صلح ترامپ در اواخر ماه ژانویه گذشته در کاخ سفید تمجید پرداخته و از اظهارات مقامات این کشور در حمایت از این مسئله قدردانی کردند.

واشنگتن، تل آویو و ابوظبی در بیانیه مشترک ضمن ادعای این که رژیم صهیونیستی و امارات به تلاش های خود در این رابطه در راستای دستیابی به یک راه حل عادلانه، جامع و همیشگی برای کشمکش میان این رژیم و فلسطینیان ادامه خواهند داد، یادآور شدند که بر اساس طرح صلح ترامپ، همه مسلمانان می توانند از مسجد الاقصی بازدید کنند و در آن نماز بخوانند در حالی که باید سایر اماکن مقدس در بیت المقدس اشغالی نیز به روی نمازگزاران و عبادت کنندگان از همه ادیان باز باشد.

در پایان این بیانیه سه جانبه نیز، ولیعهد ابوظبی و نخست وزیر رژیم صهیونیستی از رئیس جمهوری آمریکا به دلیل «نهایت تلاش خود برای برقراری صلح در منطقه و رویکرد عملی بی نظیری که برای تحقق آن در پیش گرفته» قدردانی کردند.

اسماعیل هنیه خطاب به محمود عباس:

آماده هر تحرک مشترکی علیه عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل هستیم

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در گفتگو با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد که از موضع رهبری فلسطین در مخالفت با بیانیه سه جانبه آمریکا، اسرائیل و امارات حمایت می‌کند و آماده هر تحرک مشترکی تحت رهبری عباس است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از خبرگزاری فلسطینی وفا، اسماعیل هنیه در تماس تلفنی با محمود عباس تاکید کرد که موضع رهبری فلسطین بیانگر موضع ملت فلسطین است.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس تصریح کرد: همه ما در پشت رئیس تشکیلات خودگردان به تشکیل کشور فلسطین با حاکمیت کامل با پایتختی قدس پایبند هستیم.

هنیه بر مخالفت خود با تمامی تصمیم‌های یکجانبه جهت پاک کردن حقوق فلسطینی‌ها و نقض قطعنامه‌های بین المللی تاکید کرد.

حماس: توافق امارات با اسرائیل تعرض آشکار به حقوق دینی، ملی و تاریخی فلسطین است

 

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) در واکنش به توافق صلح میان امارات متحده عربی و اسرائیل اعلام کرد: این توافق تعرض آشکار به حقوق دینی، قومی، ملی و تاریخی ماست.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العهد، این جنبش در بیاینه ای با اشاره به این موضوع افزود: این اقدام بزدلانه، تعرض آشکار به حقوق دینی، قومی، ملی و تاریخی فلسطین و ضربه ای خائنانه در پشت ملت فلسطین و نیروهای مقاومت است.

حماس اضافه کرد: این اقدام تلاش ناامیدانه برای تاثیر گذاری روی مسیر مبارزه و مقاومت ملت فلسطین است که هدف نابودی و شکست اشغالگر و دستیابی به حقوق ثابت ملی را دنبال می کند.

هشدار ایران پس از عادی سازی روابط امارات و اسرائیل:

امارات و دیگر دولت های همراه مسئولیت عواقب این اقدام را بپذیرند

شفقنا – جمهوری اسلامی ایران اقدام ننگین ابوظبی برای عادی سازی رابطه با رژیم جعلی، نامشروع و ضد بشری صهیونیستی را اقدامی خطرناک دانسته و با هشدار نسبت به هر گونه دخالت رژیم صهیونیستی در معادلات منطقه خلیج‌فارس، اعلام می نماید که دولت امارات و دیگر دولت های همراه باید مسؤولیت تمامی عواقب این اقدام را بپذیرند

وزارت امور خارجه بامداد جمعه با صدور بیانیه‌ای برقراری روابط میان امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی را بشدت محکوم کرد.

به گزارش شفقنا، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه‌ ضمن محکومیت شدید برقراری روابط دیپلماتیک میان امارات عربی متحده و رژیم صهیونیستی، این اقدام را یک حماقت راهبردی از سوی ابوظبی و تل آویو دانست که بدون تردید حاصل آن تقویت محور مقاومت در منطقه خواهد بود.
در این بیانیه تأکید شده است که مردم مظلوم فلسطین و همه ملت های آزاده جهان هرگز عادی سازی روابط با رژیم غاصب و جنایت پیشه اسرائیل، و همداستانی با جنایات آن رژیم را نخواهند بخشید. بدون تردید خون های بناحق ریخته شده ی هفت دهه مقاومت برای آزادی سرزمین مقدس فلسطین و قبله اول مسلمین، دیر یا زود گریبان خیانتکاران به آرمان فلسطین را خواهد گرفت.
در ادامه این بیانیه آمده است؛ جمهوری اسلامی ایران اقدام ننگین ابوظبی برای عادی سازی رابطه با رژیم جعلی، نامشروع و ضد بشری صهیونیستی را اقدامی خطرناک دانسته و با هشدار نسبت به هر گونه دخالت رژیم صهیونیستی در معادلات منطقه خلیج‌فارس، اعلام می نماید که دولت امارات و دیگر دولت های همراه باید مسؤولیت تمامی عواقب این اقدام را بپذیرند.
بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ابراز اطمینان کرده است که تاریخ نشان خواهد داد چگونه این اشتباه راهبردی از سوی رژیم صهیونیستی، و این خنجری که به ناحق از سوی امارات بر پشت مردم فلسطین و بلکه کلیه مسلمانان وارد آمد، برعکس منجر به تقویت محور مقاومت شده و اتحاد و همبستگی علیه رژیم صهیونیستی و مرتجعین منطقه را به اوج خواهد رساند.
وزارت امور خارجه در پایان این بیانیه به حاکمانی که از قصرهای شیشه ای خود چنگ به صورت فلسطینیان و دیگر مردم مظلوم منطقه مثل یمن می کشند، توصیه کرده است که به خود آیند و در تشخیص دوستان و دشمنان خود به بیراهه نروند.

سازمان آزادی‌بخش فلسطین:

امارات به قدس خیانت کرد/ هیچ‌کس حق سخن گفتن به نیابت از مردم فلسطین را ندارد

سازمان آزادی‌بخش فلسطین امروز پنجشنبه به توافقی که میان رژیم صهیونیستی و امارات جهت عادی‌سازی روابط دوطرف حاصل شده است، واکنش نشان داد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از روسیا الیوم، رهبری فلسطین مخالفت خود را با اقدام صورت گرفته توسط امارات جهت اعلام دست‌یابی‌ به توافقی برای عادی سازی روابط با اسرائیل اعلام کرد.

رهبری فلسطین تاکید کرد که این اقدام امارات، خیانتی به قدس و مسجد الاقصی است.

رهبری فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد که تصمیم سه جانبه غیرمنتظره آمریکا اسرائیل و امارات درخصوص عادی سازی کامل روابط میان اسرئیل و امارات در ازای ادعای تعلیق موقت طرح الحاق اراضی فلسطین و تعلیق موقت گسترش حاکمیت اسرائیل بر اراضی فلسطین را محکوم کرده و مخالفت خود را با آن اعلام می‌کند.

در این بیانیه آمده است که رهبری فلسطین بر این باور است که این گام، ابتکارعمل عربی برای صلح و تصمیمات سران عربی و اسلامی و مصبوات نهادهای قانونی بین المللی را منهدم می‌کند.

رهبری فلسطین عنوان داشت که این اقدام، دشمنی با ملت فلسطین و کوتاهی کردن در مقابل حقوق فلسطین و مقدسات و در رأس آنها قدس و کشور مستقل فلسطین در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ است.

رهبری فلسطین همچنین اعلام کرد که مخالف با این است که تهاتری میان تعلیق طرح غیرقانونی الحاق در ازای عادی سازی روابط امارات با اسرائیل و به کارگیری مسئله فلسطین به عنوان سرپوشی برای این قصد و غرض صورت بگیرد.

رهبری فلسطین به کشورهای برادر نسبت به تسلیم شدن در برابر فشارهای آمریکا و حرکت در مسیر گام‌های امارات و عادی سازی رایگان با دولت اشغالگر اسرائیل به ضرر حقوق فلسطین هشدار داد.

رهبری فلسطین تاکید کرد که کشور امارات یا هر طرف دیگری حق سخن‌گفتن به نیابت از ملت فلسطین را ندارد و هیچ کس اجازه دخالت در امور فلسطین یا تعیین تکلیف به نیابت از فلسطینی‌ها درخصوص حقوق قانونی آنها در وطنشان را ندارد.

همچنین در این بیانیه به این امر اشاره شده است که این اقدام کشور امارات به منزله به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسراییل است.

رهبری فلسطین تاکید کرد که سازمان آزادی بخش فلسطین تنها نماینده قانونی ملت فلسطین است و ملت فلسطین امروز در هر مکانی در پشت رهبری قانونی‌اش در رأس آن محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطین در رویارویی با این تصمیم سه جانبه ظالمانه، به صورت متحد ایستاده است.

رهبری فلسطین از امارات خواست که فورا از این اقدام «شرم‌آور» خود دست بکشد.

رهبری فلسطین خواهان برگزاری جلسه فوری و اضطراری اتحادیه عرب و  سازمان همکاری اسلامی جهت مخالفت با این اقدام شد.

رهبری فلسطین جامعه جهانی را به پایبندی به قوانین بین المللی و قطعنامه‌های قانونی بین المللی که پایه و اساسی برای حل نزاع فلسطین اسرائیل است، فراخواند.

رهبری فلسطین افزود که صلح جز با نابودی کامل اشغالگری‌های اسرائیل از سرزمین فلسطین محقق نمی‌شود.

فلسطین سفیر خود در ابوظبی را فراخواند

وزارت خارجه فلسطین روز پنجشنبه اعلام کرد که سفیر خود در ابوظبی را در پی توافق عادی‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل، فراخوانده است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از روسیا الیوم، وزارت خارجه فلسطین در بیانیه‌ای تاکید کرد که ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین بنا به دستورات محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از فراخواندن سفیر فلسطین از امارات به صورت هرچه‌سریع‌تر خبر داده است.

پیشتر امارات و اسرائیل از توافق خود برای عادی‌سازی روابطشان خبر دادند و این ادعا و بهانه را مطرح کردند که این اقدام، در ازای صرف نظر کردن تل آویو از طرح الحاق اراضی فلسطین به اراضی اسرائیل صورت گرفته است، اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی سریعاً اعلام کرد که از طرح الحاق کوتاه نخواهد آمد.

پامپئو: توافق عادی سازی روابط امارات و اسرائیل، یک گام بزرگ رو به جلو است

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت که توافق عادی‌سازی روابط که میان امارات و اسرائیل حاصل شده، یک گام بزرگ رو به جلو در مسیر درست است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از روسیا الیوم، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: این توافق که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به میانجی‌گری در خصوص آن کمک کرد، به عادی سازی کامل روابط دیپلماتیک میان دو طرف در خاورمیانه منجر می‌شود.

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا عصر امروز (پنج شنبه) در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر از دستیابی به یک «موفقیت» بزرگ خبر داده و اعلام کرد که رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی به عنوان دو دوست فوق العاده کشورش، به یک توافق صلح تاریخی دست یافتند.

جو بایدن: توافق امارات و اسرائیل «گامی تاریخی» است

نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توافق امارات و اسرائیل را «گامی تاریخی» توصیف کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ضمن تاریخی خواندن توافق میان امارات و اسرائیل، تصریح کرد که تصمیم امارات در به رسمیت شناختن اسرائیل «اقدامی شجاعانه از سوی یک دولت است».

امارات و اسرائیل پیشتر از دستیابی به یک توافقی برای عادی سازی روابط میان دو طرف با نظارت آمریکا خبر دادند.

بوریس جانسون: توافق امارات و اسرائیل خبر بسیار خوبی است

نخست وزیر انگلیس در واکنش به توافق امارات و اسرائیل برای عادی سازی روابط این توافق را خبر بسیار خوبی توصیف کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از اسپوتنیک، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس پس از انتشار خبر توافق تاریخی امارات و رژیم صهیونیستی در راستای عادی سازی روابط دیپلماتیک، این خبر را بسیار خوب عنوان کرد.

وی در صفحه توئیتر خود نوشت:  تصمیم اسرائیل و امارات برای عادی سازی روابط خبر بسیار خوبی است و به شدت امیدوارم که طرح الحاق به اندازه قدمی پیش نرود و توافق امروز برای تعلیق این طرح‌ها گامی برای خوش آمد گویی در مسیر  رسیدن به خاورمیانه‌ای با صلحی بیشتر است.

رژیم صهیونیستی و امارات روز پنج‌شنبه از توافقی به اصطلاح تاریخی خبر دادند، که براساس آن روابط دیپلماتیک بین ابوظبی و تل‌آویو کاملا عادی خواهد شد.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات در تویئتر خود از محمد بن زاید، ولیعهد امارات برای این ارتباط تاریخی با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی تقدیر کرد و گفت که بازداشتن اسرائیل از تصمیم خود برای الحاق دستاوردی بزرگ  در راستای منافع آینده منطقه و مردم آن و جهان است و این اقدام در راستای حفظ فرصت های تشکیل دو دولت انجام داده و امارات دو طرف را به بازگشت به میز مذاکرات فراخوانده است.

استقبال سیسی از توافق امارات و اسرائیل

شفقنا- عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر امروز پنجشنبه به توافق میان آمریکا، امارات و رژیم صهیونیستی جهت توقف الحاق اراضی فلسطین توسط تل آویو واکنش نشان داد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از روسیا الیوم، عبدالفتاح السیسی در بیانیه‌ای در فیسبوک نوشت: من با اهتمام و استقبال بسیار، بیانیه مشترک سه جانبه میان آمریکا، کشور برادر امارات و اسرائیل در مورد توافق جهت الحاق اراضی فلسطین توسط تل آویو و اتخاذ گام‌هایی جهت برقراری صلح در خاورمیانه را دنبال کردم، همچنین تلاش‌های طرف‌های این توافق جهت تحقق شکوفایی و ثبات برای منطقه‌مان را می‌ستایم.

پیشتر محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی از توافق با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی جهت همکاری مشترک برای عادی‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل در ازای توقف طرح الحاق خبر داد.

نماینده عرب کنست:

عادی‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل خنجری از پشت به امت عربی است

یکی از نمایندگان کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) اعلام کرد، عادی سازی روابط میان اسرائیل و امارات خنجری از پشت به امت‌ عربی است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، مطانس شحاده، یکی از نمایندگان کنست امروز (پنجشنبه) تصریح کرد، توافق بر سر عادی‌سازی روابطی که امارات و اسرائیل از آن خبر داده‌اند، خنجری از پشت به امت عربی است.

شحاده در ادامه افزود، اعلام عادی سازی روابط میان دولت اسرائیل و دولت امارات، مسأله جدیدی نیست و این امر نتیجه طبیعی و عادی روابط امنیتی، اطلاعاتی و استراتژیک و غیرمعمولی است که از سال‌ها پیش وجود داشته است‌.

نماینده کنست همچنین خاطرنشان کرد، در واقع این توافق نتیجه دروغ بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در خصوص طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی است اما این مسأله فرصتی برای امارات جهت عادی سازی روابط به بهانه ممانعت از طرح الحاق است.

وی همچنین گفت، نتانیاهو و امارات دروغ می‌گویند و تنها ملت فلسطین بهای آن را می‌پردازند.

شحاده تاکید کرد، این عادی‌سازی مفت و مجانی که با منافع ملت فلسطین، تضاد و دشمنی دارد، به مثابه خنجری از پشت به تمام امت‌ عربی است.

این نماینده کنست اظهار داشت، این توافق به دیوار اراده و خواست ملت‌های عربی ضربه می‌زند و در وهله اول و قبل از هر چیز در خدمت منافع اسرائیل و پس از آن به نفع بقای نظام امارات است.

نشست فوری تشکیلات خودگردان فلسطین برای بررسی توافق میان آمریکا، امارات و اسرائیل

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواهان برگزاری نشست فوری به منظور بررسی اعلام توافق میان امارات، اسرائیل و آمریکا جهت عادی سازی روابط میان تل آویو و ابوظبی شد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، خواستار برگزاری نشستی فوری در پی اعلام توافق آمریکا، امارات و اسرائیل بر سر عادی سازی روابط میان تل آویو و ابوظبی شد.

در همین راستا، جنبش مقاومت اسلامی (حماس) اعلام کرد توافق بر سر عادی‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل با نظارت آمریکا، جایزه مجانی به اشغالگران است‌.

سخنگوی جنبش حماس تصریح کرد، عادی سازی روابط امارات با اسرائیل یک ضربه فریبکارانه به مبارزات ملت فلسطین است.

فوزی برهوم، سخنگوی حماس عنوان داشت، توافق خطرناک آمریکا، اسرائیل و امارات، یک جایزه مجانی به اشغالگران برای ارتکاب جنایت‌ها و نقض‌های آنها در حق ملت فلسطین است.

سازمان ملل از توافق میان اسرائیل و امارات استقبال کرد

سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از هر ابتکارعملی که «بتواند صلح و امنیت را در منطقه خاورمیانه تحکیم بخشد»، استقبال می‌کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از روسیا الیوم، این سخنگو تصریح کرد: دست‌یابی اسرائیل و امارات به یک توافق تاریخی، به عادی‌سازی کامل روابط دیپلماتیک میان دو طرف منجر می‌شود.

اسرائیل و امارات امروز پنجشنبه از دست‌یابی به توافقی جهت عادی سازی روابط خود خبر دادند که این توافق با میانجی‌گری آمریکا حاصل شده است.

جارد کوشنر: ما با اسرائیل توافق کردیم که هیچگونه اقدامی جز با رایزنی با ما اتخاذ نکند

داماد و مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد: توافق امارات و اسرائیل به تمامی مسلمانان اجازه خواهد داد در مسجدالاقصی نماز بخوانند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از سایت اسکای نیوز، جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، اسرائیل بر سر توقف طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی خود توافق کرده است.

وی در ادامه افزود، توافق میان امارات و اسرائیل تاریخی است.

مشاور رئیس جمهوری آمریکا همچنین تصریح کرد: نباید اجازه داد اختلافات تاریخی ما را به عقب بازگرداند.

جارد کوشنر مدعی شد که کشورهای عربی دیگری هستند که جا در پای امارات خواهند گذاشت.

داماد دونالد ترامپ همچنین ادعا کرد: توافق امارات و اسرائیل به تمامی مسلمانان اجازه خواهد داد در مسجدالاقصی نماز بخوانند.

کوشنر همچنین گفت: اسرائیل در مسیر بسط و گسترش سیطره خود قدم برمی‌داشت اما این توافق، تل آویو را بر تمرکز به راهکارهای دیگر برای صلح سوق داده است.

داماد و مشاور رئیس جمهوری آمریکا در ادامه مدعی شد، امارات و اسرائیل از خاورمیانه صلح‌آمیزتر بهره‌مند خواهند شد.

کوشنر اظهار داشت: ما با اسرائیل توافق کردیم که هیچگونه اقدامی اتخاذ نکند مگر با مشورت و رایزنی با ما.

وی ادامه داد، این توافق به مثابه تحولی تاریخی در خاورمیانه است.

جارد کوشنر همچنین اظهار داشت، امارات ارتش قدرتمندی دارد و این کشور همپیمان متمایزی برای ایالات متحده است.

بحرین: عادی سازی روابط میان امارات و اسرائیل فرصت‌های صلح را تقویت می‌کند

بحرین امروز پنجشنبه تاکید کرد که توافق حاصله میان امارات و اسرائیل «فرصت‌های رسیدن به صلح را تقویت می‌کند».

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از روسیا الیوم، وزارت خارجه بحرین در بیانیه‌ای عنوان داشت که دست‌یابی به توافقی که الحاق اراضی فلسطین به اراضی اسرائیل را متوقف می‌کند و نیز اتخاذ گام‌هایی جهت رسیدن به صلح در خاورمیانه را می‌ستاید.

وزارت خارجه بحرین به دلیل این توافق، به امارات تبریکات خود را عرض کرد.

عریقات: دبیرکل اتحادیه عرب یا توافق اسرائیل و امارات را محکوم کند یا استعفا دهد

صائب عریقات، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین از احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب خواست تا یا بیانیه‌ای را در محکوم کردن توافق امارات و اسرائیل منتشر کند یا از منصبش استعفا دهد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از روسیا الیوم، عریقات در اظهاراتی در مصاحبه با تلویزیون فلسطین گفت: امارات به اسرائیل و نتانیاهو به خاطر جنایت‌هایشان پاداش داد. این توافق امارات و اسرائیل نقض فاحش مصوبات اتحادیه عرب است.

وی افزود، دبیرکل اتحادیه عرب یا بیانیه‌ای را در محکوم کردن توافق امارات و اسرائیل منتشر کند یا از منصبش استعفا دهد.

انصارالله یمن توافق صهیونیستی-اماراتی را به شدت محکوم کرد

سخنگوی جنبش انصارالله یمن ضمن محکومیت توافق رژیم صهیونیستی و امارات تاکید کرد که این اقدام ثابت می کند که دشمن به تخریب منطقه ادامه می‌دهد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از شبکه خبری المسیره، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن و رئیس تیم مذاکره کننده یمن توافق رژیم صهیونیستی و امارات برای عادی سازی روابط با شدت محکوم کرد.

وی اعلام کرد: توافق امارات و رژیم صهیونیستی اقدامی تنش آفرین است و آنچه غیرعلنی بود را علنی ساخت و ثابت کرد که دشمن صهیونیستی-آمریکایی به تخریب منطقه ادامه می دهد.

سخنگوی انصار الله با اشاره به توافق مذکور و مشارکت امارات در جنگ علیه یمن گفت: این اقدام به یمنی ها ثابت کرد که جان و خون خود را در راه مسئله فلسطین فدا می کنند.

وی افزود: دشمن صهیونیست می خواهد این توافق را «ابراهیم» نامگذاری کند تا جهان را فریب دهد در حالی که مسئله فلسطین در وجدان تمامی ملت های آزاده جهان حضور دارد.

عبدالسلام گفت: این توافق علیه ایران نیست بلکه علیه امت عربی و اسلامی است و محور مقاومت ثابت کرد که در کنار ملت فلسطین که دارای موضعی محق و درست هستند ایستاده است.

وی این اقدام را تبلیغات انتخاباتی آمریکا عنوان کرد و گفت: مردم ما موضعی آشکار و عملی در قبال فلسطین دارد و به مردم خود می گوییم که ببینید که حامیان آمریکا و اسرائیل کجا هستند.

سخنگوی انصار الله یمن افزود: دشمن هرگز از شهرک سازی دست نمی کشد و ادعای امارات مبنی بر متوقف کردن آن، ادعایی سادلوحانه و برای توجیه  موضع خود است چرا که شهرک سازی صهیونیست ها علی رغم صدور بیش از ۶۰ قطعنامه از سوی شورای امنیت همچنان ادامه دارد و ادعای امارات تنها برای گمراه کردن آرای عمومی جهان است.

وی تاکید کرد: ایران، حزب الله و مقاومت فلسطین و ما در یمن هدف قرار می گیریم زیرا ما از فلسطین دست نمی کشیم.

عبدالسلام افزود: آنچه امروز در یمن در جریان است ارتباط مستقیم با خدمت به رژیم دشمن اسرائیلی دارد و فصل الخطاب در منطقه پایبندی به مسئله فلسطین است.

سخنگوی انصارالله گفت: نقش ارتباط با دشمن بر ما مخفی نبود و از برخی همپیمانان امارات در یمن درباره ارتباط های امارات با دشمن صهیونیست شنیده بودیم.

وی با بیان اینکه هر آنچه در یمن رخ می دهد تلاش برای زیر سلطه قرار دادن یمن تحت حاکمیت آمریکا و اسرائیل است گفت: عربستان نمی خواهد در ابتدا ظاهر شود وگرنه این کشور حامی معامله قرن است و ریاض و ابوظبی حلقه هایی از سلسله پروژه صهیونیستی در منطقه هستند.

واکنش ترکیه به توافق صلح امارات و اسرائیل

«ابراهیم گالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، ساعاتی پس از اعلام توافق بین امارات و اسرائیل برای عادی سازی روابط، توییتی را منتشر کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از آرتی عربی؛ گالن شب گذشته در توییتی بدون نام بردن اسم امارات اظهار داشت: «بدون شک تاریخ شکست کسانی که به ملت فلسطین و آرمان آن خیانت کرده‌اند را ثبت خواهد کرد».

از سوی دیگر وزارت امور خارجه ترکیه نیز اعلام کرد: تلاش های امارات برای نابودی طرح صلحی که اتحادیه عرب به رهبری عربستان  و به حمایت سازمان همکاری اسلامی در سال ۲۰۰۲ مطرح کرده، به شدت نگران کننده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در روز پنجشنبه اعلام کرد امارات متحده عربی و اسرائیل به توافق صلح دست یافته‌اند و آن را «تاریخی» توصیف کرد.

این توافق با محکومیت گسترده گروه‌های مختلف فلسطینی مانند حماس، فتح و جهاد اسلامی روبه‌رو شد. آنها در بیانیه های جداگانه، به اتفاق آراء این اقدام را خنجری به ملت فلسطین و مبارزات و فداکاری‌های آنان و تضعیف جایگاه فلسطین دانستند.

در حالی که این توافق مورد استقبال برخی کشورها مانند مصر، بحرین، فرانسه انگلیس و سازمان ملل متحد قرار گرفت؛ دولت فلسطین در بیانیه‌ای آن را خیانت امارات به قدس و الاقصی و آرمان مردم فلسطین توصیف کرد.

امارات ادعا می‌کند تصمیم عادی سازی روابط با اسرائیل در راستای «حفظ فرصت راه‌حل دو کشور» از طریق متوقف شدن طرح الحاق سرزمین‌های کرانه باختری به اسرائیل است.

هیئت علمای بیروت عادی سازی روابط امارات و اسرائیل را محکوم کرد

هیئت علمای بیروت روز جمعه با صدور بیانیه ای اقدام امارات متحده عربی در زمینه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العهد، این هیئت در بیانیه ای اعلام کرد: آنچه زیر تاریکی ها پنهان شده بود، برای عموم آشکار شد. روابط علنی میان امارات و رژیم صهیونیستی غاصب فلسطین، اجازه هروله عادی کنندگان روابط با دشمن امت عربی و اسلامی را می دهد؛ دشمنی که به مقدسات تعرض می کند، زمین فلسطین را اشغال، مردم آن را آوارده کرده و جنایت های فضیحی در حق آنها مرتکب شده و هنوز هم می شود.

هیئت مذکور در بیانیه خود افزود : ما در هیئت علمای بیروت این تصمیم شوم را محکوم می کنیم هرچند از صدور آن توسط رژیم های مزدوری که تمام هم و غمشان فتنه انگیزی در منطقه و ارضای آمریکاست، متعجب زده نشدیم. آنها هیچ اهمیتی به حقوق سلب شده عربی نمی دهند .

هیئت علمای بیروت خواستار تحریم عادی کنندگان روابط با رژیم صهیونیستی و مخالفت با آن با تمامی وسایل موجود شد.

هیئت علمای بیروت تاکید کرد: حقوق ثابت ما قابل چانه زنی نیست و به مدد همه نیروهای مقاوت محفوظ خواهد ماند. عادی سازی و اعتراف به رژیم غاصب هرگز به ما لطمه ای نمی زند. این اقدام مفتضحانه فقط از صاحبانش نمایندگی می کند و از افکار عمومی جهان عرب نمایندگی نمی کند.

حماس: توافق امارات با اسرائیل تعرض آشکار به حقوق دینی، ملی و تاریخی فلسطین است

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) در واکنش به توافق صلح میان امارات متحده عربی و اسرائیل اعلام کرد: این توافق تعرض آشکار به حقوق دینی، قومی، ملی و تاریخی ماست.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العهد، این جنبش در بیاینه ای با اشاره به این موضوع افزود: این اقدام بزدلانه، تعرض آشکار به حقوق دینی، قومی، ملی و تاریخی فلسطین و ضربه ای خائنانه در پشت ملت فلسطین و نیروهای مقاومت است.

حماس اضافه کرد: این اقدام تلاش ناامیدانه برای تاثیر گذاری روی مسیر مبارزه و مقاومت ملت فلسطین است که هدف نابودی و شکست اشغالگر و دستیابی به حقوق ثابت ملی را دنبال می کند.

این جنبش در ادامه بیانیه خود خاطرنشان کرد: این توافق خروج از توافق عربی و اسلامی، تعرض به امنیت ملی عربی، مخالفت با اراده امت اسلامی و عربی و نیروهای پویای آن است که نسبت به فلسطین و مقدسات اسلامی و مسیحی ان پایبند هستند.

رسانه های اسرائیلی: نتانیاهو ۲ بار مخفیانه به امارات سفر کرد

رسانه های اسرائیلی نوشتند: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل طی دو سال گذشته دو بار مخفیانه به امارات سفر کرده است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العهد؛ «روزنامه اسرائیل الیوم» فاش کرد که سفر نتانیاهو به امارات چندین ساعت طول کشیده است و در این سفر رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل همراه وی بوده است.

فرانس۲۴: توافق امارات و اسراییل تضمینی برای آینده کرانه باختری نیست

فرانس ۲۴ با اشاره به توافق امارات متحده عربی و اسراییل، به تاثیر این توافق بر آینده فلسطینی‌ها به خصوص در کرانه باختری پرداخته است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ با اینکه امارات و اسراییل به توافقی برای عادی سازی روابط خود دست یافتند اما این توافق به هیچ وجه تضمینی برای آینده مردم فلسطین نیست. با اینکه اسراییل اعلام کرده به طور موقت الحاق کرانه باختری به سرزمین اشغالی را متوقف می‌کند اما سخنان برخی مقامات این رژیم نشان می‌دهد که آنها هیچگاه این برنامه را از دستور کار خود خارج نکرده‌اند. با این حال شیخ زاید در حساب توییتری خود نوشته اسراییل بیشتر از این دست به الحاق هیچ زمینی از فلسطینی‌ها نخواهد زد اما نتانیاهو گفته این طرح فقط به تعویق افتاده و همچنان روی میز است.

سیاست‌های اسراییل نشان می‌دهد که توافق آنها با امارات یا هر کشور دیگری عربی دیگری هیچ تضمینی برای آینده کرانه باختری ایجاد نمی‌کند. همین است که فلسطین در اولین گام توافق امارات و اسراییل را خیانت این کشور عربی عنوان کرده و آن را رد کرده است. سفیر خود را از امارات فراخوانده و خواستار تشکیل فوری اجلاس اتحادیه عرب شده‌ است.

هیئت اسرائیلی هفته آینده به امارات می‌رود

کانال ١٢ اسرائیل از سفر هیئتى اسرائیلى به ریاست مقامى عالى رتبه در اوایل هفته آینده به ابوظبى خبر داد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ روزنامه «یدیعوت آحارانوت» نیز در همین رابطه نوشت که به زودى رئیس دستگاه جاسوسى اسرائیل (موساد) براى گفت و گو درباره جزئیات توافق صلح [سازش] با امارات به این کشور سفر خواهد کرد.

ادعای منابع اسرائیلی: سه کشور عربی در صف عادی‌سازی روابط با تل آویو هستند

یک منبع بلندپایه اسرائیلی تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود که بحرین، کشور بعدی باشد که برقراری رسمی روابط با اسرائیل را اعلام کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از العربی الجدید، شبکه پخش اسرائیل «کان» گزارش داد که بحرین و عمان به زودی همانند امارات برقراری روابط رسمی با اسرائیل را اعلام خواهند کرد.

کان در ادامه افزود که منابع آمریکایی پیش‌بینی می‌کنند که سودان نیز به کارزار اعلام عادی‌سازی روابط با اسرائیل خواهد پیوست.

این شبکه اسرائیلی در ادامه به نقل از یکی از شاهزادگان ارشد سعودی که نامش را ذکر نکرد، اظهار داشت: عربستان از اقدام امارات حمایت می‌کند، ریاض دارای جایگاه ویژه‌ و حساس‌تری در جهان عرب و اسلام است، لذا امارات در مقطع کنونی صدای ما در برابر اسرائیل خواهد بود.

شخصیت صهیونیست: بن سلمان بیشتر از یهودیان حامی اسرائیل ‌است/ او می گفت مادرم یهودی اونجلیست بود

«مایک اونس» بنیانگذار مرکز «میراث دوستان یهود» و یکی از رهبران صهیونیستی مسیحی ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: پنج تا شش کشور مسلمان توافق صلح با این رژیم غاصب منعقد خواهند کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العهد؛ بر اساس پایگاه خبری «نیوزوایر»، مایک اونس که با محمدبن زاید ولی عهد ابوظبی دیدار کرده بود، امضای توافق عادی سازی روابط دیپلماتیک بین دو طرف را پیش بینی کرده بود.

به گفته مایک اونس؛ یک رهبر مسلمان دیگری وجود دارد که بسیار به ولی عهد ابوظبی نزدیک است، وی نیز همان عقیده را در رابطه با اسرائیل دارد، او «محمد بن سلمان» ولی عهد عربستان است. من با او دیدار کردم، آنچه که از او شنیدم برایم شگفت‌انگیز بود. از نظر من او اسرائیل دوست‌تر از بسیاری از یهودیان است. شکی نیست که وی شجاعت انجام کاری را که امارات کرد را دارد و این اتفاق خواهد افتاد… فقط مساله زمان آن است.

وی در ادامه افزود: «وقتی همراهان ما در باره احساس وی نسبت به یهودیان ومسیحی‌ها سوال کرد»، گفت: «من در باره آنها چیزهای زیادی می دانم زیرا مادرم یک یهودی مسیحی بود». هنگامی که این حرف را زد همه ما شوکه شدیم. از او پرسیدیم: «منظورت چیست»؟ گفت دایه‌ام انجیلی و از یهودیان اتیوپی بوده است و از او در باره آنها چیزهای زیادی یادگرفته‌ام.

مایک اونس همچنین اظهار داشت: ولی عهد عربستان کاملا شرایط را درک می کند. پس از ملاقات با وی، نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو و کاخ سفید را در جریان گذاشتم. نمی توانم درباره جزئیات صحبت کنم اما فقط می‌توانم بگویم؛ اگر شما محمد بن زاید ولی عهد امارات را تحسین می‌کنید، محمد بن سلمان ولی عهد عربستان بسیار تحسین برانگیز تر است. وی کاملا توانایی برقراری صلح با اسرائیل را دارد و این امر در زمان مناسبی اتفاق خواهد افتاد. همه چیز به اعتماد بستگی دارد، ولی عهد عربستان به «جارید کوشنر» اعتماد دارد.

اعلام حمایت عمان از تصمیم امارات برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل

سخنگوی وزارت خارجه عمان تاکید کرد که کشورش از تصمیم اخیر امارات برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی حمایت می کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از شبکه خبری «آر تی عربی» روسیه، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه عمان ظهر امروز (جمعه) حمایت کشورش از تصمیم امارات برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در چارچوب توافق صلح مشترک با آمریکا را اعلام کرد.

سخنگوی وزارت خارجه عمان همچنین ابراز امیدواری کرد که این تصمیم در «تحقق صلح فراگیر، عادلانه و همیشگی در خاور میانه در راستای آرمان های ملت های منطقه جهت پایداری ستون های امنیت و ثبات و ارتقای عوامل پیشرفت و شکوفایی برای همگان» سهیم باشد.

سازمان امور اسیران فلسطین:توافق امارات با اسرائیل فروش علنی فلسطین است

«سرلشکر قدری ابوبکر» رئیس سازمان امور اسیران و آزادگان فلسطین، توافق میان اسرائیل و رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط فیمابین را محکوم کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العهد، سرلشکر ابوبکر در سخنانی گفت: توافق عادی سازی کامل و علنی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی نشان می دهد که حکام امارات خودشان را در آغوش رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل انداخته اند و این همان چیزی است که همدستی آنها و کنار گذاشتن عادلانه ترین قضیه روی زمین توسط آنها را رسوا می کند.

ابوبکر افزود: امارات و حکامش امروز مرتکب جنایتی نابخشودنی در حق مردم فلسطین، میهن و مقدسات به یغما رفته آنها مرتکب شدند و فداکاری های شهدا، اسیران و مجروحانش را انکار کردند و به این طریق از عزت و ملیت خود دست کشیدند.

وی با اشاره به اینکه جنبش اسرای فلسطینی در زندان های اسرائیل به شدت از امارات و حکام آن که دست از قضیه فلسطین شسته اند، به شدت خشمگین هستند، از رهبری فلسطین و مردم این کشور خواست همه روابط خود را با آنها قطع کنند و همه دفاتر حافظ منافع انها را ببندند زیرا امروز فلسطین برای آنها ممنوع است.

سازمان اسیران و آزادگان فلسطین در پیامی به نقل از جنبش اسیر فلسطین در زندان های رژیم صهیونیستی عنوان کرد: این حکام صهیونیست صفت با مواضع شرم آور خود باید به زباله دان تاریخ بروند چون به مسجدالاقصی، قیامت، شهدا، مجروحان و رنج های سال های مدید و تلخ فلسطینیان خیانت کردند.

آنها همچنین از مردم امارات خواستند این معامله شرم آور را رد کنند و مقابل حکام صهیونیت صفت خود و مواضع رذیلانه آنها بایستند.

استقبال ژاپن از عادی سازی روابط امارات و اسرائیل

ژاپن از بیانیه مشترک آمریکا، امارات و اسرائیل استقبال کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از البیان، وزارت امور خارجه ژاپن توافق میان امارات و اسرائیل را که موجب توقف طرح الحاق شده است، گامی مهم برای کاهش تنشهای منطقه ای و تقویت ثبات در منطقه دانست.

روز گذشته آمریکا، اسراییل و امارات، با صدور بیانیه ای عادی سازی روابط میان امارات و اسرائیل را اعلام کردند.

فارین پالیسی: اسرائیل بیشترین سود را از عادی سازی روابط با امارات می برد

الجزیره نوشت: مدیر برنامه دفاع و امنیت در موسسه خاورمیانه، توافق بین امارات و اسرائیل را تاریخی خواند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الجزیره، «بلال صعب» در مقاله ای که در مجله فارین پالیسی منتشر کرده، آورده است: «صرف نظر از نحوه خوانش این معامله دیپلماتیک که باتوجه به ماهیت تاریخی آن قطعا حامیان و منتقدان سیاسی زیادی خواهد داشت، یک نتیجه وجود دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت و آن هم اینکه اسرائیل بیشیرین سود را از آن می برد».

صعب در این مقاله افزود: «اسرائیل و مشخصاً نخست وزیر فعلی آن یعنی بنیامین نتانیاهو با این توافق به پیروزی بزرگی دست یافتند. نتانیاهو با تعلیق تهدیدها مبنی بر الحاقق کرانه باختری در ازای عادی سازی کامل روابط با امارات، به خود فرصتی داد تا از وعده ای که شاید محبوب بود اما به هیچ وجه واقعیت نداشت، پا پس بکشد».

براساس نوشته صعب، «بدین ترتیب نتانیاهو در عادی سازی روابط با یک قدرت روزافزون عربی در ازای کاری که احتمال انجامش وجود نداشت و در بلند مدت به نفع اسرائیل هم نبود، برنده شد».

نویسنده معتقد است که «امارات هم در ازای از این معامله به چیزهای زیادی خواهد رسید و موقعیت رهبری در جهان عرب و نقش بلندپروازانه آن در جغرافیای سیاسی را تقویت می کند».

وی در پایان آورده است: «امارات و اسرائیل هرگز با هم تقابلی نداشته اند و هیچ یک از آنها دیگری را دشمن متعارف ندیده است بنابراین نام گذرای این توافق به توافق صلح- همانطور که ترامپ گفته-اقدامی مبالغه آمیز است بلکه در واقع این موضوع اعتراف رسمی به روابط دوجانبه ای است که دهه ها وجود داشته است».

انتهای پیام

fa.shafaqna.com 


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.