دوشنبه 5th آوریل 2021 , ساعت: 07:04کد مطلب : 120110 نسخه قابل چاپ

روستاها در کورس تورم شهرنشینان گرفتار شدند

بازی تورم با خانوارها از روستاها تا شهرها / روستاها در کورس تورم شهرنشینان گرفتار شدند
بیشترین تورم سالانه را خانوارهای روستایی استان همدان و کمترین نرخ تورم نیز مربوط به خانوارهای شهری استان آذربایجان غربی است

آخرین گزارش مرکز آمار از نرخ تورم به تفکیک استان‌ها حاوی نکات جالبی بود، اول اینکه این آمار نشان می‌داد که استان‌های کشور در یک سال گذشته تورم‌ متفاوتی را تجربه کرده‌اند و این اختلاف به حدود ۷ درصد نیز رسیده است.

همچنین این گزارش نشان می‌داد که خانوراهای روستایی در یک سال اخیر افزایش قیمت‌ها را بیشتر از خانورهای شهری احساس کرده‌اند و تورم برای خانوراهای روستایی سنگین‌تر بوده است.

برآیند این دو موضوع به این معنا است که خانوارهای روستایی همدان بیشترین نرخ تورم و خانوارهای شهری آذربایجان غربی کمترین نرخ تورم را طی یک سال اخیر تجربه کرده‌اند، اختلاف نرخ تورم برای این خانوارها به بیش از ۱۱ درصد می‌رسد.

تورم استان‌ها چگونه بود؟

در اسفند ماه ١٣٩٩ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩۵) به ۲۹۸٫۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۱٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان کرمان با ۲٫۷ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان گیلان با ۰٫۸ درصد افزایش است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۴۸٫۷ درصد بوده است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان چهارمحال و بختیاری (۵۸٫۵ درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (۴۲٫۹درصد) است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به عدد ٣۶.۴ درصد رسید. این یعنی متوسط قیمت کالاها در ۱۲ ماه سال ۹۹ نسبت به متوسط قیمت‌ها در ۱۲ ماه ۹۸ بیش از ۳۶ درصد افزایش یافته است. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کرمانشاه (۴٠.١ درصد) و کمترین آن مربوط به استان مرکزی (٣٣.٣ درصد) بوده است.

تورم خانوارهای شهری و روستایی
اما تنها این استان‌ها نبودند که نرخ تورم متفاوتی را تجربه کرده‌اند، خانوارهای روستایی و شهری نیز رشد قیمت‌های مختلفی را شاهد بوده‌اند. متوسط تورم سالانه برای خانوراهای شهری ۳۶٫۲ درصد و برای خانوارهای روستایی ۱٫۵ واحد درصد بیشتر یعنی ۳۷٫۷ درصد بوده است.

در اسفند ماه ١٣٩٩ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (١٠٠=١٣٩۵) به ۲۹۴٫۹رسید که نسبت به ماه قبل ۱٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. این در حالی است که عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی (١٠٠=١٣٩۵) به ۳۱۶٫۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۱٫۶ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه (درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل) نیز برای خانوارهای شهری کشور ۴۷٫۸ درصد بوده در حالی که این رقم برای خانوارهای روستایی ۵۳٫۳ درصد بوده است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای شهری به عدد ۳۶٫۲ درصد رسیده درحالی که این نرخ برای خانوراهای روستایی ۳۷٫۷ درصد بوده است.

بر این اساس در مجموع بیشترین تورم سالانه را خانوارهای روستایی استان همدان با ۴۳٫۸ درصد تجربه کرده‌اند و کمترین نرخ تورم نیز مربوط به خانوارهای شهری استان آذربایجان غربی با ۳۲٫۵ درصد بوده است.

 

0

برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.