جمعه 10th می 2013 , ساعت: 07:05کد مطلب : 43610 نسخه قابل چاپ
گزارش برگزاری یک مراسم

روز جهانی کارگر در زندان اوین

چهارشنبه هفته گذشته، مصادف با روز جهانی کارگر، با برگزاری مراسمی به همین مناسبت در داخل بند ۳۵۰ توسط زندانیان سیاسی همراه شد تا به این وسیله اعلام همبستگی ای با جنبش های طبقه کارگر در سراسر جهان و به ویژه ایران گردد.

مراسم با همخوانی سرود «خون ارغوان ها» توسط زندانیان در حیاط بند آغاز شد و در ادامه با دکلمه ی شعر از سعید سلطانپور (شانه به شانه با فلز تاوان، زمین کوان) ادامه یافت.

سپس آقای رضا شهابی، کارگر عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه به ایراد سخنانی در رابطه با وضعیت کارگران در ایران پرداخت. شهابی با بیان اینکه “امروز برای آگاهی از وضعیت کارگران ایران، دیگر چندان نیازی به اپوزیسیون نیست و نگاهی به روزنامه های وطنی خود گویای عمق فاجعه است” صحبت خود را در سه بخش ادامه داد:

در بخش اول شهابی با مروری بر وضعیت کارگران از ابتدای انقلاب تا به امروز گفت مدیریت های انقلابی و جنگی و سازندگی و اصلاح طلب و اصولگرا، فصل مشترک عملکرد تمامی دولت های پس از انقلاب را در برخورد با طبقه کارگر، در سه مقوله دانست:

۱- موقتی سازی

۲- بیکار سازی

۳- بی نوا سازی

در بخش دوم، ایشان ضمن اشاره به مقاومت های طبقه کارگر ایران علیه هجمه ی ضد کارگری تمام این سالها، از تجربه بازگشایی سندیکاها به عنوان مقاومت سازمان یافته ی طبقه کارگر ایرانِ پس از جنگ علیه جریان تعدیل ساختاری یاد کرد و به عنوان مثال به ذکر گوشه ای از تلاش های موفق سندیکای شرکت واحد برای بازپس گیری حقوق معوقه کارگران اشاره کرد و دستاوردهای سندیکای اتوبوس رانی را برای جامعه کارگران ایران عبارت از سه مورد زیر دانست:

۱- الهام بخشیدن به دیگر بخش های طبقه کارگر و مردم در به نتیجه رسانیدن مطالبات شان در صورت متشکل و پایدار بودن در پیگیری مطالبات

۲- ارتقای سطح فرهنگی کارگران به ویژه در نحوه برخورد با خانواده های شان

۳- افزایش ۵۰ درصد دستمزد

شهابی در پایان با ذکر اینکه “تجربه به ما ثابت کرده که هیچکس به داد کارگران نمی رسد مگر خود کارگران” و اینکه “اگر در این سالها وضع طبقه کارگر بدتر شده، به این دلیل نیست که فقط خواسته به نیروی خودش متکی باشد، بلکه برعکس، آنجایی ضرر کرده است که به نیرو و توان خودش شک کرده و افسارش را به دست این کاندیدا و آن کاندیدا داده است” اعلام مطالبات ۱۴ گانه ی خود، از جمله لغو قرارداد موقت، حق بهره مندی از تشکل مستقل و لغو تحریم ها ضمن درود به همه کارگران و آرزوی اتحاد هرچه بیشتر یاد و خاطره شهید کارگر ستار بهشتی را گرامی داشت.

در ادامه، مراسم با اجرای قطعات موسیقی و تئاتر و سرود “رود” ادامه یافت و دست آخر با شیرینی و شربتی که خود زندانیان درست کرده بودند از دیگر همبندیان پذیرایی شد.

0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.