دوشنبه 1st فوریه 2021 , ساعت: 05:02کد مطلب : 119945 نسخه قابل چاپ

دور تازه برخورد امنیتی با فعالان مدنی در حوزه زنان و کودکان

 

شهره حسینی ، نازنین محمدنژاد ، تهمینه مفیدی ، افسانه عظیم زاده تنها تعدادی از نام هایی هستند که در ماه های اخیر بازداشت شده اند.
به این نام ها می توان البته نام های دیگری چون بنفشه جمالی را نیز افزود که مدتهاست درگیر دادگاه هستند و در روزهای اخیر برای برگزاری دادگاه احضار شده اند و خطر بازداشت دوباره در کمین آنان نیز هست.
شهره حسینی مترجم و فعال مدنی است، او از حدود دو ماه پیش توسط نهاد اطلاعاتی سپاه بازداشت شده است. شهره حسینی بار نخست از ۱۱ تا ۱۵ بهمن بازداشت بود. در مرحله دوم با ابلاغیه شعبه دو بازپرسی اوین در آن جا حاضر شد و با افزایش میزان وثیقه تا یک میلیارد تومان دوباره بازداشت شد. زمانی که خانواده در روز ۱۰ آذر برای افزایش وثیقه مراجعه کردند ، متوجه شدند دادسرای اوین وثیقه را نمی پذیرد.
‌‎نازنین محمدنژاد، دانشجوی کارشناسی رشته زبان روسی دانشگاه علامه طباطبایی و ‎فعال دانشجویی سابق دانشگاه ‎تهران ؛ فعال حوزه زنان؛ اکنون ۵۰ روز است که در بازداشت است و از زمان دستگیری کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف ‎زندان اوین نگهداری می‌شود.
خواهر نازنین دو روز پیش در تویتی خبر داد که خواهرش در انفرادی است و نه امکان تماس با خانواده را دارد و نه دسترسی به وکیل.
بیشترین فعالیت نازنین محمدنژاد تمرکز بر روی ترجمه بوده است و مقالاتی برای نشریات دانشجویی که همگی مجوز داشته اند نیز نوشته است. وی هم چنین در حوزه زنان و زنان کارگر نیز مقالاتی چاپ کرده است و بازداشت و انتقال این فعال مدنی به انفرادی دو الف در حالی است که تمام فعالیت های وی در چارچوب قانونی بوده است.
تهمینه مفیدی از یک ماه پیش بازداشت شده است. او نیز فعال حقوق زنان است و دوستانش در تویتر بارها نسبت به بیماری وی خبر داده اند و ابراز نگرانی کرده اند که آیا داروهایش در اختیار او قرار گرفته است یا خیر.
تهمینه مفیدی در حوزه حمایت از حقوق زنان فعالیت می کرد ، هم چنین سعی می کرد آگاهی در مورد افسردگی و رفتار سوگوار را افزایش دهد
و از تجربیات خودش در باب اختلال دوقطبی می نوشت.
در حالی که بنا به گفته دوستان وی ، با توجه به شرایط بیماری تهمینه مفیدی او ابدا نباید در زندان باشد اکنون بیش از یک ماه است که در انفرادی به سر می برد او تنها در این مدت دو بار با خانواده اش به صورت تلفنی صحبت کرده است و از حق دسترسی به وکیل نیز محروم است.
افسانه عظیم زاده ، فعال حقوق زنان و کودکان که سابقه ۱۵ سال آموزش و مددکاری در حوزه کودکان کار را دارد در یکی از عجیب ترین مدل های بازداشت در بیمارستان میلاد تهران و بر بالین مادر بیمارش بازداشت شد. او وقتی برای پیگیری مشکلات قلبی مادرش به بیمارستان رفته بود بازداشت و به انفرادی برده شد. در نهایت افسانه عظیم زاده که مادر بیمارش همچنان در بیمارستان است پس از حدود یک ماه بازداشت ، دو روز پیش با قرار وثیقه از بند دو الف زندان اوین آزاد شد.
به نظر می رسد آن چه اکنون از اسامی بازداشت شدگان می شنویم ، کامل نباشد. احضار فعالین حوزه زنان و کودکان و فعالان مدنی به دادگاه و بازپرسی ، در کنار بازداشت های پاییز و زمستان امسال نشان می دهد دور تازه ای از برخوردها با فعالین حوزه زنان آغاز شده است‌. پس از یک دوره که نفوذی و جاسوس را در فعالان محیط زیست ایران تعقیب می کردند احتمالا بار دیگر و پس از یک دهه به سراغ فعالان مدنی در حوزه زنان کودکان آمده اند. شاید یکی از بهترین روش ها اکنون اطلاع رسانی سریع و به موقع خانواده ها در مقابل این رفتار خودسرانه نهادهای امنیتی باشد.

0

حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.