شنبه 21st آوریل 2012 , ساعت: 03:04کد مطلب : 6450 نسخه قابل چاپ
خانواده های دو زندانی اعتصاب کننده (معتمدنیا - ولایتی) در گفت و گو با سایت ملی - مذهبی:

جان عزیزان مان در معرض خطر است

محمدرضا معتمد نیا و محمد علی ولایتی زندانیان سیاسی دربندی هستند که هم اکنون در اعتصاب غذا بسر می برند و چندین بار به علت وخامت حال شان به بیمارستان و بهداری منتقل شده اند. خانواده های آنها در نگرانی شدید از وضعیت عزیزان خود بسر می برند و مسئولین با بی توجهی به نگرانی ها آنان هم چنان به برخوردهای نامناسب خود ادامه می دهند.

میثم فرزند محمد رضا معتمد نیا با اشاره به انتقال مجدد پدرش به بیمارستان به سایت ملی مذهبی می گوید: “پدر امروز وارد سیزدهمین روز اعتصاب خود می شوند و در دو روز گذشته دوبار پدر را به بیمارستان انتقال داده اند. البته از مسئولین زندان به ما خبر ندادند که پدر حالشان بد شده و او را به بیمارستان منتقل کرده اند، بلکه ما بطور اتفاقی و از طریق ارتباطات خود از این موضوع باخبر شدیم. زمانی که به بیمارستان مراجعه کردیم با برخورد بدی از سوی ماموران روبرو شدیم و اجازه ملاقات با پدر را به ما ندادند و زمان ترک بیمارستان گفتند که دیگر اجازه ورود به بیمارستان را ندارید و هیچ حق ملاقات با ایشان را نداریم.”

محمدرضا معتمد نیا که ۶۲ سال دارد از مشکلات جسمانی زیادی رنج می برد. وی مشکل قلبی دارد و در آخرین دیدار خانواده اش متوجه شده اند که انگشتان دستش فلج و بی حس است و سریعا باید تحت درمان قرار گیرد.

وی با ابراز نگرانی شدید خانواده از وضعیت آقای معتمدنیا می افزاید: “در آخرین ملاقات، پدر با وجودی که می خندیدند و روحیه عالی داشتند اما از نظر جسمی بسیار در شرایط نامناسبی قرار داشتند و از حالت و ضعفی که داشتند، این امر کاملا مشهود بود. متاسفانه علی رغم اینکه پدر در طی بیست چهار ساعت دوبار به بیمارستان منتقل شده اند، اما باز او را به انفرادی برگردانند و ما به شدت نگران وضعیت ایشان هستیم.”

محمدرضا معتمدنیا، از روز بیست و یکم فروردین در اعتراض به حصر آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و خانم زهرا رهنورد دست به اعتصاب غذا زده است. او هم اکنون دربند ۲۴۰ انفرادی نگهداری می شود و ممنوع الملاقات است.

فرزند معتمد نیا خاطرنشان می کند: “در طی این مدت در بی خبری مطلق بسر می بریم و چون پدر به انفرادی منتقل شده اند ملاقات های هفتگی هم نداریم. حالا باز این هفته مراجعه می کنیم ببینیم چه می شود؟ متاسفانه ریش و قیچی دست آقایان است و ما هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم و پاسخگو هم نیستند. با این وضعیت مراجعات ما به مقامات قضایی هم نتیجه نمی دهد و اساسا پاسخگو نیستند.”

محمدرضا معتمد نیا در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در هشتم تیرماه توسط اطلاعات سپاه احضار و بازداشت و پس از دو ماه انفرادی با وثیقه آزاد شد. وی به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم و در تاریخ ۲۱ مرداد ماه ۹۰ برای سپری کردن دوران محکومیتش روانه زندان اوین شد..

محمد رضا معتمدنیا مشاور اجرایی فرماندهی ستادکل قوا و از مسئولان پشتیبانی جنگ در دوران جنگ و نماینده ویژه رجایی، باهنر و میرحسین موسوی در بخش صنعت و معدن بوده است.

میثم معتمدنیا در پایان تصریح می کند: “ما هیچ درخواستی از مسئولین نداریم. درخواست زمانی است که چیزی را بخواهیم طلب کنیم و ما چیزی جز حق خودمان نمی خواهیم. اگر هم قرار بود به درخواست های ما پاسخ دهند این شرایط پیش نمی آمد. تنها راه برون رفت از این مشکل این است که پدر و دیگر زندانیان دربند را آزاد کنند، زیرا راهی جز این نیست. الان تقریبا سه سال از این شرایط می گذرد و بسیاری در زندان هستند و می بینیم که آنها بر اعتقادات خود راسخ تر هم شده اند. مطمئنا با تداوم این شرایط، آقایان بیشتر متضرر خواهند شد.”

محمدرضا معتمدنیا روز گذشته در نامه‌ای خطاب به خامنه ای با انتقاد از عملکرد وی ونظام ، نوشته است که اینک شما بر سر یک دوراهی تاریخی قرار دارید، یک راه همسویی با اراده ملت و احترام به حق انتخاب آزادانه آنان بر سرنوشت شان است و انتخاب دیگر تقابل با ملتی است که طی ۱۵۰ سال گذشته خیزش و انقلاب را در مقابل حاکمیت فردی و تحمیل اراده سلطانی سامان داده و به سرانجام رسانده است؛ فرصت را دریابید چه بسا که در آینده با الزام ها روبرو شوید نه با انتخاب ها.

محمد علی ولایتی دیگر زندانی سیاسی است که از روز ۲۴ اسفند ماه اعتصاب غذای تر را آغاز کرده و هم اکنون در چهلمین روز اعتصاب غذای خود بسر می برد. ولایتی در اعتراض به تعطیلی قانون اساسی و صدور احکام ظالمانه دست به اعتصاب غذا زده و خواستار اعاده دادرسی و ملاقات با دادستان شده است.

منصوره پورصالح همسر محمد علی ولایتی با ابراز نگرانی شدید از وضعیت همسرش می گوید: “اقای ولایتی بشدت وزن کم کرده اند و دو بار هم فشارشان افت کرده و به بهداری منتقل شده اند. با توجه به اینکه همسرم تالاسمی و کم خونی دارد تداوم این اعتصاب غذا برای او خطرناک است. همسرم جز اعاده دادرسی و دیدار دادستان چیزی نمی خواهد امیدوارم تا اتفاقی نیفتاده مسئولین به این امر رسیدگی کنند.”

محمد علی ولایتی در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام به دو سال حبس تعزیری محکوم شد، حکمی که در دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی موحد عینا تایید شد.

گفتنی است، محمد علی ولایتی معاون امور استان‌های ستاد مردمی مهندس میر حسین موسوی در انتخابات سال ۸۸ بود. وی همچنین به‌مدت سی‌سال در پست‌هایی از جمله بخش‌داری فیروزکوه، معاونت اداری و مالی دانشکده وزارت اطلاعات، و دبیر پشتیبانی دانشگاه شاهد، معاونت بازرسی وزارت کشور در هشت سال دولت اصلاحات فعالیت داشت و در حال حاضر دبیر اجرایی خانه احزاب و بازرسی آن است.

 

 

0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.