پنج‌شنبه 15th آگوست 2013 , ساعت: 12:08کد مطلب : 49395 نسخه قابل چاپ
گفت و گو با ادیب برومند

امیدواری بستگی به شهامت روحانی دارد

گفت و گو از امیرحسین فتوحی

چون رایی را که مردم با شوق و ذوقِ امیدوارانه به رئیس جمهور داده اند پشتوانه مهمی است که در مواقع حساس بتواند در میدان وسیعی از اِعمال قدرت مردمسالانه و در رفع و دفع موانع برخوردار شود، پس می توان به وعده های ایشان تا حدی امیدوار بود و البته این بسته به شهامت اوست.

آقای ادیب برومند، جنابعالی به عنوان رئیس هیات رهبری و شورای مرکزی جبهه ملی ایران، با توجه به آغاز ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی جنابعالی فکر میکنید کابینه پیشنهادی وی بتواند انتظارات عموم مردم از رییس جمهور جدید را برآورده کند؟

  ارزیابی در باره کابینه حسن روحانی نشان می دهد که نه خیلی امیدوار کننده است و نه غیر قابل قبول. ولی عمده گرفتاری ها، اعمال تحریم های مالی و مساله تحریم سیستم بانکی ایران و خرید نفت و فروش محصولات پتروشیمی و غیره است که شیوه خاص خود را می طلبد.

 ورای مسئله کابینه و درگیری های احتمالی در جناح های مختلف حاکمیت فعلی ایران، حوزه اختیارات رییس جمهور را چگونه میبینید وآیا اختیارات رییس جمهور برای کاستن حداقلی از مشکلات مردم کافی است؟

انتظارات مردم از رئیس جمهور از قبیل رفع بحران اقتصادی و تورم و گرانی افسارگسیخته و بازیابی ارزش پول ملی و نیز جبران کارهای خودسرانه و حاتم بخشی های ابلهانه دولت دهم است که اگر پنجاه درصد این خواست های عمومی را هم رئیس جمهور بتواند برآورده کند، جای خرسندیست.

خیلی ازگروه های سیاسی در انتخابات پیشین ریاست جمهوری به امید رفع شدن درگیری وسیع ایران با غرب و پیامدهای ناگواری چون تحریم های شدید اقتصادی و عقب ماندگی اقتصادی و سایه سنگین جنگ احتمالی از دکتر حسن روحانی حمایت کردند. به نظر شما وی توانایی برآورده کردن خواست های حامیان خود و به شخصه اراده ای به حل بحران های مورد اشاره را دارد؟

چون رایی را که مردم با شوق و ذوقِ امیدوارانه به رئیس جمهور داده اند پشتوانه مهمی است که در مواقع حساس بتواند در میدان وسیعی از اِعمال قدرت مردمسالانه و در رفع و دفع موانع برخوردار شود، پس می توان به وعده های ایشان تا حدی امیدوار بود و البته این بسته به شهامت اوست.

ظاهرا ارکان حکومت جمهوری اسلامی با توجه به اوضاع بسیار نابسامان موجود لزوم تغییر مواضع را در حل معضلات داخلی و خارجی دریافته اند و هشیارانه باید دست او را در باز کردن عقده ها آزاد بگذارند و البته عمده ترین این عقده ها سیاست خارجی ست که در غیر این صورت باید متاسف بود و ناامید!

  امکان عقب نشینی دستگاه های امنیتی ایران و آزادی میر حسین موسوی و مهدی کروبی و دیگر زندانیان سیاسی در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی بیشتر خواهد بود؟ درصورت در زندان ماندن و یا آزاد شدن فعالین جنبش سبز، هر کدام چه عواقبی را برای حاکمیت ایران به همراه خواهد داشت؟

عقب نشینی دستگاههای امنیتی بنا بر وعده رئیس جمهور تا حدودی محتمل به نظر میرسد و آزادی میرحسین موسوی و کروبی ممکن است. در صورت آزاد نشدن آنها چیزی قابل پیش بینی نیست زیرا بستگی به سیاست کلی جمهوری اسلامی دارد.

 آیا امکان جان گرفتن دوباره نهاد های مدنی و فعالیت آزادانه تر احزاب و گروه های سیاسی، منجمله جبهه ملی بیشتر خواهد بود؟

بنابرآنچه رئیس جمهور اظهار داشته اند و ایفای به وعده شیوه آزادگان است، بنابراین می توان امیدوار بود که فعالیت احزاب و گروههای سیاسی از جمله جبهه ملی ایران تا حدی تامین گردد.

  فکر میکنید که نیروهای نزدیک به اصلاح طلبان بتوانند در انتخابات مجلس آینده آزادانه به رقابت با اصولگرایان بپردازند؟ و آیا تغییرات دموکراتیک در ایران از مسیر صندوق های رای با همین شرایط فعلی ممکن خواهد بود؟

 پیش بینی در این مورد مشکل است و نمیتوان نسبت به کاملا دموکراتیک بودن انتخابات آینده نظر مثبت داد.

 آیا از احتمال بروز وسیع اعتراضات مردمی در اثر انتخاب حسن روحانی کاسته شده است؟ آیا منتخبی که گفته شده نزدیک به ۵۲ درصد آرا داده شده و ۳۵ درصد از آراء واجدین شرایط رای گیری را دارد، میتواند در شرایط فعلی جمهوری اسلامی را به ساحل امنی هدایت کند؟

  اعتراضات به آقای حسن روحانی از آغاز چشمگیر نبوده است. بر عکس استقبال از ایشان. ولی اینکه ایشان بتوانند جمهوری اسلامی را به ساحل امن برسانند چون تا کنون در صحنه امور اجرائی چندان فعالیتی نداشته اند، اظهار نظر در این مورد مشکل است.

  از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید بسیار متشکریم.

به نقل از  گفتگوی سایت ملیون ایران با آقای ادیب برومند در باره اوضاع کشور پس از انتخابات

سایت ملی – مذهبی محلی برای بیان دیدگاه های گوناگون است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.