یکشنبه 22nd سپتامبر 2013 , ساعت: 12:09کد مطلب : 51962 نسخه قابل چاپ

۸۴۰ هزار افغانی در یک قدمی اخراج از ایران هستند

مدیرکل اتباع خارجه وزارت کشور به اتباع افغانی هشدار داد: مدارک آمایش اتباع افغانی تا ۱۵ شهریور ماه اعتبار داشت که با دستور وزارت کشور احتمال تمدید وجود دارد ولی اگر با درخواست تمدید این فرصت از سوی دولت افغانستان موافقت نشود نیروی انتظامی باید تمامی اتباع را از کشور خارج کند.

عزیز کاظمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه آخرین مهلت تمدید اعتبار مدارک آمایش پناهندگان عراقی۳۱ شهریور ماه سال جاری است گفت: اتباع عراقی اگر تا مهلت تعیین شده به ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری محل صدور مدرک شناسایی رجوع نکنند به دلیل انقضاء اعتبار، بعنوان اتباع غیرمجاز محسوب می شوند.

وی افزود: همچنین اعتبار کارتهای طرح آمایش اتباع افغانی تا ۱۵ شهریور ماه بوده و هم اکنون این اعتبار به پایان رسیده است. بر این اساس حدود ۸۴۰ هزار افغانی در کشور غیرمجاز محسوب شده و باید کشور را ترک کنند. البته مقامات مسئول در افغانستان درخواستی به وزارت کشور ایران ارائه کرده اند تا این مهلت تمدید شود ولی هنوز وزارت کشور نتیجه و پاسخ نامه را اعلام نکرده است.

عزیزکاظمی در پاسخ به اینکه آیا برای خروج اتباع غیرمجاز با نیروی انتظامی هماهنگیهای لازم به عمل آمده است گفت: طی تفاهم نامه ای که با ناجا داریم تا وقتی که وزارت کشور اعلام نکرده است نیروی انتظامی نباید برای خروج اتباع اقدام کند.

مدیرکل اتباع خارجه وزارت کشور در ادامه از برگزاری نشست چهارجانبه ایران، کمیساریاری پناهندگان سازمان ملل، افغانستان و پاکستان در اسلام آباد خبر داد و گفت: در این نشست ۴چهار جانبه نمایندگانی هم از ژنو و آسیا و اقیانوسیه حضور داشتند که محور جلسه اجرایی نمودن بسیج منابع مالی برای خروج پناهندگان از ایران بود.

وی افزود: قرار شد دور بعدی جلسات زمستان سال جاری در تهران برگزار شود. این جلسات قطعا نتیجه خوبی داشته و می توان امید داشت که با کمک کشورها بسترلازم برای خروج پناهندگان افغانی از ایران و زندگی در افغانستان فراهم شود.

خاطرنشان می شود در ماه های اخیر برخورد نامناسب با افغانی های مقیم ایران افزایش یافته است که این موضوع با اعتراض برخی از فعالان مدنی مواجه شده است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.