جمعه 13th فوریه 2015 , ساعت: 04:02کد مطلب : 74027 نسخه قابل چاپ

۶ ماه تعویق حقوق و خروج ۱۰۰ کارگر از کارخانه آدنیس

۲ ماه پس از انتشار خبر تعویق سه ماهه مطالبات حقوقی کارگران لوازم خانگی آدنیس اکنون از مشهد خبر می‌رسد، معوقات حقوقی این کارگران به ۶ ماه افزایش پیدا کرده است.
منابع کارگری ایلنا در شرکت آدنیس با اعلام این خبر گفته‌اند در طی این مدت نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارگران تعدیل شده‌اند و تعدادی از بازنشستگان این شرکت که در یک سال گذشته بازنشسته شده‌اند هنوز موفق به اخذ حکم ترک کار خود نشده‌اند. در همین حال مسول واحد حقوقی این شرکت صنعتی موضوع معوقات حقوقی کارگران را تکذیب کرده و ضمن بیان این مطلب که مسائل داخلی شرکت نباید رسانه‌ای شود، کارگران اخراجی را به بیان شایعات واهی متهم می‌کند. این در حالیست که دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار کشور صحت ادعای کارگران آدنیس را تایید کرده است.

یک منبع کارگری در مشهد با اعلام این خبر که ۶ ماه از عدم پرداخت معوقات حقوقی کارگران آدنیس گذشته است به ایلنا گفت: مدیران شرکت، در طی این مدت تنها به پرداخت برخی مساعده‌ها اکتفا کرده‌اند و معوقات حقوقی کارگران به ۶ ماه رسیده است. وی همچنین از واریز حق بیمهٔ ماههای شهریور، مهر، آبان و آذر ماه خبر داد و گفت: بعد از تعویق چند ماهه حقوق بالاخره طی یک ماه گذشته با کمک مدیر کل تامین اجتماعی استان، به صورت اقساط ده درصد، حق بیمه‌های ماههای ۶ و ۷ و ۸ و ۹ را پرداخت کردند تا دفترچه‌های بیمهٔ کارگران تمدید شود.

این فعال کارگری همچنین از تعدیل یا ترک کار حدود ۱۰۰ کارگر دیگر ادنیس مشهد در ۲ ماههٔ اخیر خبر داد و گفت: به دلیل عدم پرداخت به موقع مطالبات، و عدم فعالیت مستمر و بهینهٔ مجموعه متاسفانه تعداد زیادی از کارگران در۲ ماههٔ اخیر تعدیل شده و یا به دلیل رکود کار از شرکت رفته‌اند و در حال حاضر ۳۰ تا ۴۰ نفر کارگر در کارخانه حضور دارند. گفته می‌شود تمام کارگران تعدیل شده قرارداد موقت بوده‌اند.

وی گفت: در پی تعویق چند ماهه در پرداخت مطالبات نزدیک به ۶۰ نفر از کارگران بازنشسته این شرکت که در یک سال گذشته بازنشسته شده اند، در چند ماههٔ اخیر اقدام به طرح شکایت کرده‌اند و اداره کار استان در جریان روند رسیدگی به شکایات کارگران قرار دارد.

این کارگر همچنین درباره مشکلات ناشی از عدم واریز به موقع سنوات برخی از کارگران این شرکت گفت: سنوات کارگران قراردادی در سال‌های ۹۱، ۹۲ و ۹۳ باقی مانده و نزدیک به ۲۰ نفر از کارگران بازنشسته این شرکت هم که سال گذشته بازنشسته شده‌اند به دلیل عدم پرداخت ۴ درصد کارفرما درگیر مسائل بازنشستگی و مستمری شان هستند.

وی در خصوص وضعیت فعلی کارخانهٔ آدنیس گفت: کارخانه آدنیس یکی از برندهای باسابقه و قدیمی در صنعت لوازم خانگی کشور است که به دلیل مشکلات مدیریتی این روز‌ها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند که نتیجهٔ آن کاهش تولید و عقب افتادن مطالبات کارگران است.

گفته می‌شود تعداد کارگران این کارخانه در سال‌های گذشته نزدیک به ۳۰۰ نفر بوده، اما مشکلات ناشی از عدم پرداخت به موقع حقوق و مطالبات بیمه‌ای کارگران باعث شده کارگران رغبتی به کار کردن در این کارخانه نداشته باشند و به همین دلیل تعداد کارگران این کارخانه ظرف چند ماههٔ گذشته به کمتر از ۵۰ نفر رسیده است. به گفته کارگران این کارخانه، معوقات بیمه‌ای این کارخانه به اداره تامین اجتماعی مشهد از حدود چهار سال پیش شروع شده و این معوقات بدهی‌های سنگینی را برای آدنیس به وجود آورده که قادر به پرداخت آن نیست.

اکیدا تکذیب می‌کنیم

مسول واحد حقوقی شرکت آدنیس اما کلیه اطلاعات ارائه شده به ایلنا توسط کارگران را تکذیب می‌کند و با بیان این مطلب که «این‌ها مسائل داخلی شرکت آدنیس است و نباید خبری شود»، به خبرنگار ایلنا گفت: بحث شش ماه حقوق معوقه کذب است و شایعاتی است که توسط برخی از کارگرانی که از شرکت تعدیل شده یا رفته اند در اختیار رسانه ها قرار گرفته و  در حال حاضر هم بیمه‌ها را پرداخت کرده‌ایم.

وی همچنین گفته‌های کارگران در خصوص تعویق در دریافت سنوات کارگران قراردادی و بازنشسته را نادرست خواند و گفت: تاکنون تمام مطالبات کارگران پرداخت شده و هیچ کارگر بازنشسته‌ای سنوات طلبکار نیست.

کارشناس حقوقی شرکت آدنیس در ارتباط با دلایل تعدیل کارگران گفت: کار ما به دلیل نوع تولیداتمان فصلی است و در این فصل طبیعی است که تعدادی از کارگران از کارخانه تعدیل شوند و در فصل کار مجددا بازگردند. بنابراین با توجه به نوع کارمان این مسلئه چندان عجیب نیست. وی اضافه کرد: در برخی از فصل‌ها ما با کاهش تولید مواجه‌ایم به همین دلیل ممکن است تعدادی از کارگران بیکار شوند.

کار فصلی؟!

در همین حال رحمت الله پورموسی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خراسان رضوی ضمن تکذیب اظهارات این مقام حقوقی شرکت آدنیس، گفت: «کدام کار فصلی؟! شرکت آدنیس یک شرکت تولید کننده لوازم خانگی است همه می‌دانند تعریف کار فصلی چیست.»

وی مشکلات مدیریتی را دلیل اصلی ارائهٔ این توجیهات دانست و مدعی شد: مشکلات شرکت آدنیس ناشی از ضعف مدیریت است.
پورموسی تعویق شش ماهه در پرداخت مطالبات کارگران این شرکت را تایید کرد و گفت: حقوق ۶ ماه کارگران آدنیس به همراه عیدی و پاداش امسال پرداخت نشده و علی رغم مکاتبات انجام شده با ادارات کار و سازمان صنعت و معدن، متاسفانه کارگران این کارخانه همچنان سرگردان هستند.

دبیر کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با انتقاد از اجرایی نشدن قانون مشاغل سخت و زیان آور گفت: در قانون تامین شرط بازنشستگی در مشاغل سخت وزیان آور پرداخت حق بیمه ۴ درصدی توسط کارفرمایان پس از اتمام کار اعلام شده است. در حالیکه می‌بینیم با آیین نامهٔ جدید، بسیاری از کارگران برای گرفتن حق بیمهٔ ۴درصد خود بین تامین اجتماعی و کارفرما سرگردانند.

رحمت الله پورموسی به آیین نامه جدید مشاغل سخت و زیان آور اشاره کرد و اضافه کرد: در بحث آیین نامهٔ جدید مشاغل سخت و زیان آور ما با مشکلاتی مواجه شده‌ایم از جمله اینکه تا زمانی که ۴ درصد از سوی کارفرما واریز نشود حکم ترک کار برای کارگر صادر نمی‌شود و طبیعتا مستمری هم برقرار نمی‌شود در حالیکه این موضوع باید بین خود سازمان تامین اجتماعی و کارفرما حل شود نه اینکه کارگر در این بین سرگردان شود.

وی در ارتباط با سنوات معوقه کارگران آدنیس گفت: کارگران به عدم پرداخت حق سنواتشان اعتراض دارند چرا که با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی این سنوات می‌تواند به عنوان سرمایه گوشه‌ای از مشکلاتشان را حل کند.

پورموسی خواستار تعجیل در پرداخت حق سنوات کارگران آدنیس شد و افزود: برخی از کارگران بعد از ۲۵سال سابقه کار با حقوق بازنشستگی که دریافت می‌کنند نمی‌توانند پاسخگوی خانواده خود باشند. شاید این حق سنوات بتواندسرمایه‌ای باشد تاگامی در رفع مشکلات برداشته شود.

وی در خصوص کارگران تعدیل شده  نیز گفت: به دلیل اینکه در این چند ماهه معوقات حقوقی به موقع داده نشد بسیاری از کارگران تعدیل شدند و کارگرانی هم که در این مدت بازنشسته شده‌اند در خصوص وضعیت بیمه‌ای دچار مشکل‌اند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.