پنج‌شنبه 11th دسامبر 2014 , ساعت: 10:12کد مطلب : 70840 نسخه قابل چاپ
یک مقام آمریکایی:

۶۰۰ عضو سازمان مجاهدین خلق به آلبانی منتقل شده‌اند

یک مقام آمریکایی می‌گوید در طول یک سال گذشته ۶۰۰ نفر از اعضای سازمان مجاهدین از اردوگاه آزادی (لیبرتی) در عراق به آلبانی منتقل شده‌اند.
به گزارش بی بی سی برت مک‌گرک جانشین فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف مقابله با گروه “دولت اسلامی” (داعش) روز چهارشنبه در پاسخ به سوال اعضای کنگره آمریکا در مورد وضعیت اردوگاه آزادی گفت که دولت آلبانی بر سر این موضوع با ایالات متحده همکاری کامل داشته است.
آقای مک‌گرک گفت: “جانان واینر، مشاور ارشد من همراه با تیمش و گروهی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل هم‌اکنون برای نظارت بر انتقال اعضای سازمان مجاهدین در آلبانی به سر می‌برد و من هر روز در این مورد گزارش می‌گیرم.”
این مقام آمریکایی گفت که تیم نظارت سازمان ملل متحد آنها از رسیدن کمک های انسان دوستانه به اردوگاه مطمئن می کنند و او گزارش های روزانه ای را هم از ساکنان اردوگاه و هم از مقامات سازمان ملل متحد دریافت می کند.
او گفت: “هدف ما این است که همه ساکنان اردگاه آزادی در امنیت کامل عراق را ترک کنند.”
سازمان ملل در اردیبهشت ۹۲ اولین گروه از اعضای سازمان مجاهدین خلق را از عراق به آلبانی منتقل کرد.
خبر اعطای پناهندگی به گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق توسط سالی بریشا، نخست وزیر آلبانی، در اسفند ۹۱ پس از دیدار با باربارا لیف، معاون وزیر خارجه آمریکا اعلام شد.
پیش از پیشنهاد آلبانی، مریم رجوی، از رهبران ارشد سازمان مجاهدین خلق، گفته بود که یا باید همه اعضای این سازمان که در عراق هستند، به ایالات متحده آمریکا منتقل شوند و یا به اردوگاه اشرف در شمال بغداد بازگردند.
اما دولت آمریکا پس از پیشنهاد آلبانی تاکید کرد که این سازمان باید این پیشنهاد را مغتنم بشمارد.
دولت عراق و مقامات سازمان مجاهدین خلق در دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی توافقنامه‌ای امضا کردند که براساس آن، قرار شد اعضای این سازمان به تدریج از اردوگاه اشرف به اردوگاه آزادی منتقل شوند و از آنجا مقدمات انتقال‌شان به دیگر کشورها فراهم شود.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.