چهارشنبه 29th اکتبر 2014 , ساعت: 02:10کد مطلب : 68955 نسخه قابل چاپ
ادامه تصویب بند‌های طرح «حمایت از ناهیان‌از‌منکر» در مجلس

گردشگران خارجی “امر به معروف” می شوند!

روزنامه شرق در گزارشی به طرح “امر به معروف” پرداخته که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است. یکی از عجیب ترین بندهای این طرح امر به معروف گردشگران خارجی است.

متن کامل این گزارش به شرح زیر است: 

 غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی روی «ویلچر» نشسته و هنوز آثاری از تیر و ترکش‌های هشت‌سال دفاع‌مقدس را در تن دارد. به ماده ۱۶ طرح «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر»، نقد دارد و آن را موجب بروز هرج‌ومرج در کشور می‌داند. بر اساس ماده ۱۶ این طرح از این پس، «آمربه‌معروف» مصدوم شده «جانباز» و «آمربه‌معروف» کشته‌شده، «شهید» به شمار خواهد آمد.  جعفرزاده به «شرق» می‌گوید: «مفهوم «جانبازی» مفهومی برگرفته از حضور در جبهه و جنگ است و نمی‌شود این واژه را فروکاست. منعی در حمایت از آمربه‌معروف نیست اما در این طرح در این زمینه اغراق شده که اعتراض کردم اما در نهایت این ماده رای آورد. متاسفانه نمایندگان عزیز به این مساله توجه نمی‌کنند که تصویب تک‌تک این مواد در جامعه تاثیرگذار بوده و به‌ویژه باید پاسخگوی ایثارگران و جانبازان و خانواده شهدا باشند.» نقد دیگر جعفرزاده به نکته‌ای است که به‌گفته او می‌تواند به هرج‌ومرج در کشور منجر شود. او تاکید دارد که در ماده ۱۶ نه ضابط قضایی، که هر فرد دارای کارت بسیج می‌تواند در مقام آمربه‌معروف اقدام کند که این مساله بدون‌شک به بروز هرج‌ومرج در کشور منجر خواهد شد. نادر قاضی‌پور هم به این ماده معترض است: «با این ماده چطور می‌شود میان فردی که هشت‌سال در جبهه جنگیده و ایثارگر شده با آمربه‌معروف تفاوت قایل شد. نفس کار بسیار متفاوت است و نماینده‌ها باید به این تفاوت‌ها دقت کنند.» اما براساس مصوبه جدید نمایندگان، هرگاه به فردی که در مقام اجرای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر موضوع این قانون اقدام می‌کند، آسیب جسمی یا جانی وارد شود؛ مشمول قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران خواهد شد. با تصویب ماده ۱۶ طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر هرگاه به فردی که در مقام اجرای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر موضوع این قانون کشته یا مصدوم شود، براساس صلاحدید دستگاه‌های ذی‌ربط مقام شهادت یا جانبازی اعطا می‌شود.  در تبصره یک این طرح آمده که حکم این ماده به افرادی که پیش از تصویب این قانون مورد آسیب جسمی یا جانی قرار گرفته‌اند نیز تسری پیدا می‌کند.
در تبصره ۲ این ماده نیز آمده است که احراز شهادت یا جانبازی توسط کمیته کشوری متشکل از نمایندگان قوه قضاییه، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر صورت می‌گیرد. آیین‌نامه این تبصره ظرف شش‌ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر پیشنهاد می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.
تصویب «امربه‌معروف» گردشگران خارجی
وزارت امورخارجه، سازمان میراث فرهنگی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط موظفند برای رعایت شوون اسلامی، امور مرتبط با اتباع بیگانه را به آنها بگویند. حسن قشقاوی، معاون پارلمانی وزارت خارجه مخالف این بند است و می‌گوید: «وظیفه وزارت خارجه کشورمان رسیدگی به امور مربوط به اتباع بیگانه و صدور روادید برای آنهاست. نمایندگان باید اجازه دهند در ایران نیز مانند تمامی کشورهای دنیا موضوع مرتبط با گردشگران از سوی وزارت خارجه دنبال شود.»براساس ماده۱۳ وزارت امور خارجه و سازمان میراث موظف‌اند اتباع خارجی را قبل و حین ورود به کشور نسبت به قوانین و مقررات و رعایت شوون اسلامی آگاه کنند.سازمان‌های «مردم‌نهاد» امربه‌معروفی هم از دیگر پیشنهادهای نمایندگان در قالب طرح حمایت از ‌آمران‌به‌معروف است. نمایندگان روز گذشته به سازمان‌های مردم‌نهادی که موضوع امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در اساسنامه آنها به ثبت رسیده، اجازه دادند در موضوع مربوط به امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر ورود کنند. در ماده۱۵ این طرح آمده: «سازمان‌های مردم‌نهادی که اساسنامه آنها در زمینه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر به ثبت رسیده، می‌توانند در مورد جرایم ارتکابی موضوع این قانون اعلام جرم نموده و در تمام مراحل دادرسی جهت اقامه دلیل شرکت کنند.»نمایندگان همچنین مصوب کردند در صورت صدمه‌دیدن آمران‌به‌معروف و ناهیان‌ازمنکر به آنها دیه پرداخت شود. براساس ماده۱۴ این طرح، در مواردی که نسبت به آمربه‌معروف و ناهی‌ازمنکر جنایتی واقع شود و جانی شناسایی نشود یا در صورت شناسایی به‌دلیل عدم تمکن مالی ناتوان از پرداخت دیه در مهلت مقرر باشد، در صورت تقاضای دیه از سوی مجنی‌علیه یا اولیای‌دم حسب مورد، دیه از محل ماده (۱۰) قانون بیمه اجباری مسوولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری در مقابل شخص‌ثالث مصوب ۲۳/۱۰/۱۳۴۷و اصلاحات بعدی آن پرداخت می‌شود.
تکلیف امربه‌معروفی برای برخی سازمان‌ها
نمایندگان همچنین برخی سازمان‌ها را مکلف کردند تا برای ایجاد شرایط اقامه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر و بالابردن سطح آگاهی‌های عمومی در این خصوص اقدام کنند. براساس ماده۱۱ این طرح، وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان صداوسیما، وزارت فرهنگ و ارشاد، سازمان تبلیغات، سازمان بسیج مستضعفین، شهرداری‌ها و سایر نهادها و دستگاه‌های فرهنگی مکلف‌اند شرایط اقامه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر و بالابردن سطح آگاهی‌های عمومی در این خصوص را از طریق آموزش و اطلاع‌رسانی فراهم کنند. نمایندگان، همچنین قوه‌قضاییه را مکلف کرده‌اند تا نسبت به تشکیل شعب ویژه برای تسریع رسیدگی به پرونده‌های امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر اقدام کند. براساس ماده۱۲ این طرح، قوه‌قضاییه مکلف است به‌منظور تسریع در رسیدگی به جرایم موضوع این قانون، شعب ویژه‌ای را اختصاص دهد و نسبت به معاضدت قضایی آمران‌به‌معروف و ناهیان‌ازمنکر اقدام کند.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.