جمعه 30th مارس 2012 , ساعت: 06:03کد مطلب : 3657 نسخه قابل چاپ
تداوم ناآرامی ها در سوریه

کوفی‌ عنان به ایران و عربستان سفر می کند

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه ضمن تاکید بر اجرای فوری طرح صلح خود  گفته است به زودی به ایران و عربستان سعودی سفر خواهد کرد.

به گزارش بی بی سی روز جمعه، سخنگوی کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، گفت که کوفی عنان در نظر دارد به منظور پیگیری طرح خود برای پایان دادن به خشونت در سوریه در آینده نزدیک به تهران و ریاض سفر و با مقامات این دو کشور ملافات و گفتگو کند اما تاریخی برای این دیدارها اعلام نکرد.

ایران از حامیان اصلی حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، است در حالی که عربستان سعودی و شمار دیگری از کشورهای عرب خواسته اند آقای اسد به منظور فراهم شدن زمینه مصالحه ملی در سوریه، از سمت خود کناره گیری کند.

سخنگوی کوفی عنان افزود که هدف از این دیدارها قانع کردن دولت های این دو کشور در مورد لزوم وحدت نظر جامعه جهانی در حمایت از طرح صلح آقای عنان به عنوان “تنها طرحی است که در دست است.”

پیش از این، کوفی عنان با هدف جلب حمایت روسیه و چین از طرح خود به این دو کشور سفر کرده است.

سخنگوی کوفی عنان همچنین گفت که آقای عنان انتظار دارد بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، “فورا” طرح صلح نماینده ویژه سازمان ملل را به اجرا بگذارد و به اقدامات خشونت آمیز نیروهای دولتی علیه غیرنظامیان خاتمه دهد و از مخالفان مسلح حکومت هم خواست تا از دست زدن به خشونت خودداری ورزند.

وی تاکید کرد که “لازم است نخست، دولت سوریه دست از خشونت بردارد و سپس در مورد آتش بس با مخالفان گفتگو شود و ما از طرف قویتر درخواست می کنیم که به این ترتیب، حسن نیت خود را نشان دهد.”

ادامه خشونت

سخنگوی کوفی عنان در عین حال گفت که”هنوز نشانه ای از توقف درگیری در سوریه دیده نمی شود و این عامل نگرانی عمیق ماست” و افزود که برای حکومت سوریه “ضرب الاجل اجرای توافق صلح همین حالاست.”

کوفی عنان پیشتر حمایت روسیه و چین را از طرح صلح مورد نظر خود به دست آورده است

همزمان، خبرگزاری دولتی سوریه – سانا – گفته است که بشار اسد به اجرای طرح شش ماده ای صلح که نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب مطرح کرده متعهد است.

این طرح صلح شامل توقف درگیری مسلحانه، خروج نیروهای نظامی سوریه از مناطق شهری، اجازه برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز، آزادی زندانیان سیاسی، روزی دو ساعت توقف درگیری به منظور ارسال کمک های بشردوستانه به غیرنظامیان ساکن مناطق درگیری، گفتگو بین حکومت و مخالفان برای حل بحران یکساله سوریه است.

سخنگوی کوفی عنان گفت که لازم است روند کشتار و نقض حقوق بشر در سوریه فورا متوقف شود اما در پاسخ به اینکه در صورت ادامه وضعیت کنونی چه اقدامی صورت خواهد گرفت،اظهار کرد  که در این مورد نمی تواند اظهار نظر کند.

قرار است کوفی عنان روز دوشنبه گزارش اقدامات خود را به اطلاع اعضای شورای امنیت برساند و به گفته ناظران، در صورتی که طرح او با شکست مواجه شود، احتمالا خواستار مداخله شورا برای پایان دادن به بحران سوریه شود.

تا کنون، تلاش شماری از کشورهای غربی و عربی برای تصویب قطعنامه الزام آور شورای امنیت جهت وادار کردن حکومت سوریه به توقف خشونت علیه غیرنظامیان به دلیل وتوی روسیه و چین به نتیجه نرسیده است ولی شکست طرح عنان باعث می شود چین و روسیه ادامه مخالفت با اقدام شورای امنیت را دشوارتر بیابند.

همزمان، به گفته فعالان سیاسی در سوریه، روز جمعه تظاهرات اعتراضی در نقاط مختلف این کشور برگزار شد و عملیات ارتش در چند نقطه این کشور نیز ادامه داشت.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.