سه‌شنبه 22nd ژانویه 2013 , ساعت: 10:01کد مطلب : 34969 نسخه قابل چاپ
حضور فعالان سیاسی در شورای اروپا:

تقی رحمانی:کمک به رشد جریان دموکراتیک در ایران به امنیت اروپا هم کمک خواهد کرد

همزمان با اولین نشست شورای اروپا در سال ۲۰۱۳ میلادی کمیسیون امور سیاسی و دموکراسی مجمع پارلمانی شورای اروپا ضمن دعوت از فعالان سیاسی ایران به بررسی شرایط ایران پرداخت.

به گزارش جرس، در این جلسه که روز دوشنبه ۲۱ ژانویه ۲۰۱۳ مصادف با دوم بهمن ۱۳۹۱ در محل ساختمان شورای اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه برگزار شد، آقایان اردشیر امیر ارجمند سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید، مرتضی کاظمیان روزنامه نگار و فعال ملی مذهبی، تقی رحمانی فعال ملی مذهبی و علی مزروعی نماینده مجلس ششم، به بیان نظراتشان در مورد جنبش سبز، پرونده هسته ای،تحریم های اقتصادی، خطوط قرمز جنبش سبز، و وضعیت آزادی‌های سیاسی و مطبوعاتی در ایران پرداختند.

در ابتدای این نشست که با حضور نمایندگانی از ۴۷ کشور اروپایی برگزار شد، اردشیر امیر ارجمند ضمن تشریح وضعیت حقوق بشر در ایران اوضاع داخلی و بین المللی و نحوه زندانی شدن رهبران جنبش سبز گفت : راه برون رفت از بحران و بن بست کنونی رفع حصر از رهبران جنبش سبز آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و برپایی انتخابات ازاد است

امیر ارجمند افزود: ایران اولین کشوری در منطقه بود که سابقه مبارزه دیرینه برای دموکراسی از مشروطه تا مصدق و انقلاب ۵۷ داشته است و موج جدید دموکراسی در منطقه باز از ایران آغاز شده است.

رییس سابق کرسی حقوق بشر در ایران سپس به تبیین ماهیت جنبش سبز پرداخت و گفت : جنبش سبز جنبش دموکراتیک برای حاکمیت قانون و حقوق بشر و دموکراسی در ایران است.

امیرارجمند روش و منش جنبش سبز را مسالمت آمیز و خط قرمز جنبش را عدم همکاری و همراهی با مجاهدین خلق و سلطنت طلبان، تاکید بر تمامیت ارضی و استقلال سیاسی ایران و وحدت ملی ایرانیان دانست.

وی تاکید کرد علیرغم اشکالاتی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و مردم حق اصلاح آنرا دارند مبارزه ما برای اجرای اصول قانون اساسی بویژه فصل سوم مربوط به حقوق مردم است.

در ادامه این نشست، تقی رحمانی فعال ملی مذهبی به ایراد سخن پرداخت و خطاب به اعضای شورای اروپا گفت : ما آمده ایم تا از شما بخواهیم تا نظام ایران را برای رفع حصر رهبران جنبش سبز و آزادی زندانیان سیاسی مطابق قوانین بین المللی تحت فشار قرار بدهید.

تقی رحمانی در ادامه گفت : امروز جامعه مدنی ایران قوی است و جنبش زنان از پیشگامان این جامعه مدنی از جمله فعالان زنان مثل نسرین ستوده و شیرین عبادی هستند. اما جامعه مدنی در عین حال تحت فشار است. ترفند حکومت ایران این است که با آزادی کنترل شده بخشی از فعالان مدنی از فعالیت نهادهای مدنی جلوگیری کرده، این سیاست بگونه ای است که حدود پنج هزار نفر که دارای پرونده مفتوحه هستند با وثیقه های سنگین بیرون از زندان هستند اما عملا از فعالیت مدنی محروم نگهداشته شده اند.

رحمانی افزود : اگر اکنون سکوت جامعه مدنی ایران را شاهد هستید به دلیل سرکوب شدید حکومت است اما مطالبات مردم پابرجاست و هر وقت فضایی برای حرکت ایجاد شود مردم ایران برای دموکراسی تلاش می کنند . فراموش نکنید کمک به رشد جریان دموکراتیک در ایران به امنیت اروپا هم کمک خواهد کرد.

این فعال ملی مذهبی ادامه داد : رهبران جنبش سبز دموکراسی خواه هستند و اگر این جریانات در ایران قدرتمند شوند مشکل امنیت در منطقه و جهان هم حل خواهد شد.

تقی رحمانی در انتها گفت : کمک به جنبش سبز کمک به امنیت منطقه و جهان هم هست و درخواست ما از شما این است که مسئله هسته ای، مسئله حقوق بشر را تحت تاثیر قرار ندهد و ایران بزرگ است و اگر در ایران دموکراسی حاکم شود می تواند پیام جنبش سبز منادی دمکراسی در داخل و تنش زدایی با جامعه جهانی و صلح در منطقه است.

در این نشست شورای اروپا آقای علی مزروعی نماینده پیشین مجلس و رییس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران به ایراد سخن پرداخت و در پاسخ به سئوالات اعضای شورای اروپا در زمینه مواضع جنبش سبز در مورد پرونده هسته ای و تحریم های اقتصادی گفت : درباره موضوع پرونده هسته ای‌‌ ما موافقت با سیاست خارجی جاری نظام حاکم برایران را نداریم و با سیاست خارجی تنش زدایی که در دوران خاتمی پی گرفته شد موافقت داریم، در عین حال فکر می کنیم این پرونده می تواند از طرق مذاکره و اعتماد سازی و بازی برد برد به سرانجام برسد. درباره تحریم اقتصادی باید توجه داشت که این تحریم تنها دولت را تحت فشار قرار نمی دهد بلکه مردم و به ویژه طبقه متوسط را که پشتیبان اصلی جنبش سبز است تحت فشار قرار می دهد ضمن اینکه تاکنون باعث حل مشکل نشده است اما تحریم های سیاسی می تواند موثر باشد.

مرتضی کاظمیان، روزنامه‌نگار و فعال ملی ـ مذهبی، به عنوان آخرین سخنران این جلسه با اشاره به تهدیدهایی که متوجه نهادهای مدنی و جمعیت‌های سیاسی و روزنامه‌نگاران است، و با تاکید بر سرکوب جامعه مدنی و محدودیت رسانه‌ها و نیز اعمال خشونت علیه منتقدان و مخالفان سیاسی، گفت: «آنچه در ایران امروز جاری است، آرامشی زیر سایه‌ی اقتدارگرایی است، اقتداری غیردموکراتیک. سرکوب جامعه مدنی با سلاح و نیروهای امنیتی و نظامی و این همه متکی به درآمد نفتی‪.‬»

وی توضیح داد: «کنشگران سیاسی مخالف و دگراندیشان ایران در معرض تهدید مستمر هستند. آنها از امکان هرگونه نشست و برپایی تجمعی محروم و ممنوع اند. جمعیت های سیاسی مخالف (مانند نهضت آزادی و شورای فعالان ملی مذهبی) که در چهارچوب قانون اساسی، منتقد وضع موجود هستند، امکان تشکیل جلسه ندارند و اعضای آن در معرض احضار پیوسته و مکرر و تهدید و بازداشت توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی هستند. مهمترین احزاب اصلاح طلب ایران (ازجمله جبهه مشارکت) نیز چنین وضعی دارد. ۵ ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری در ایران؛ اصلاح طلبان تهدید شده اند که هیچ کنگره ای برپا نکنند. آنها از اینکه در کنگره نامی از آقایان موسوی و کروبی ببرند، که اکنون در حصر و حبس خانگی اند، و حتی این که یادی از آقای خاتمی رییس جمهور سابق ایران بکنند، منع شده اند. این درحالی است که انتخابات در ایران زیر نظارت کامل رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای ناظر و مجریان منصوب وی برگزار می شود‪.‬»

کاظمیان افزود: «جامعه مدنی و دموکراسی خواهان ایران امیدوارند که نهادهای بین المللی آزادی خواه و حامی دموکراسی، حمایت از وضع اسف‌بار حقوق بشر در ایران را از یاد نبرند؛ و خشونت پیوسته ی حکومت اقتدارگرا علیه جامعه مدنی ایران را زیر سایه ی مذاکرات هسته ای یا قراردادهای اقتصادی (به خصوص نفتی) قرار ندهند. و در گام نخست، خواهان آزادی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و دیگر زندانیان جنبش سبز، و نیز برگزاری انتخابات آزاد، سالم و عادلانه در ایران شوند‪.‬»

پیش از این اجلاس اردشیر امیر ارجمند و تقی رحمانی با آقای اندریاس گروس از سوییس رییس گروه سیاسی سوسیالیستها در مجمع پارلمانی شورای اروپا دیدار و او را در جریان وضعیت حقوق بشر در ایران قرار دادند.

0

 1. (با تشکر از تقی رحمانی و دوستان شرکت کننده و تاکید بر اهمیت بیشتر شدن این روابط؛ بازخوانی یادداشتی در این موضضوع را در ذیل مشارکت می گذارم.)
  اکسیر “صلح” و امید “سبز”، دو روی سکهء نجات میهن – “نه” به سپر انسانی
  http://iranabadec.blogspot.com/2012/07/blog-post_30.html
  طرح تسلیح ایران به “سپر انسانی” پیام روشنی برای همه مردم رنج کشیده و نخبگان جامعه مدنی در ایران دارد:
  «اینکه، بخش اصلی کادر رهبری کودتا در ایران از تصمیم قطعی “سرمایه داری جهانی” برای شروع جنگ با اتکاء به “انواع اقسام بهانه های محتمل” به منظور برچیدن “موانع رشد اقتصادی” در جامعه ایران آگاهی یافته اند.»

  تحولات اخیر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هم، در یک بررسی اجمالی مبین صحت “اطلاعات” دریافتی ایشان است و برای اطمینان در خصوص اینکه – در صورت عدم تحقق دمکراسی مبتنی بر تضمین “رشد متوازن اقتصادی” در این منطقه – “سرمایه داری جهانیِ” برای خروج از بحران اقتصادی، با ابزار نظامی این شرایط را محقق خواهند کرد! “هوشمندی” زیادی لازم نیست.

  در این شرایط و برای جلوگیری از “جنگی قطعی شده”، نقش خلاقهء جنبش سبز در ایران غیر قابل کتمان است و موضوع اعلام مواضع “امید سبز” به “اکسیر حیات” در ایران تبدیل شده است.

  بدون پرداختن به حاشیه هایِ مخدوش کنندهء مواضعِ طرفینِ درگیر در این موضوع، “جنبش سبز” مردم ایران نقش تاریخی بی بدیلی در این شرایط بر عهده دارد و این مهم در واقع “اعلام” مخالفت با هر گونه جنگ طلبی در ایران بدون توجه به عوامل اجرائی آن است.

  خطاب این نوشته به تمام کسانی است که رویای واپسگرائی ایران مدرن را، در سایه تخریب های ناشی از یک جنگ ناخواسته، در ذهن علیل و عقب مانده خود می پرورانند.

  “سبزهای ایران” همگام با همهء سبزهای جهان و فراگیر ترین جنبش های صلح طلبی در جهان متمدن بر اطلاع و آگاهی از خواب های پریشان “جنگ طلبان” تاکید و اعلام می کند:

  تا حصول اطمینان از رفع توطئه های جنگ افروزانه:
  – هیچ تائیدی بر پروژه های هسته ای در ایران نداشته و خواهان تعلیق و قرار گرفتن کلیه تاسیسات و امکانات هسته ای زیر نظر مستقیم ان پی تی است.
  – بدون کوچکترین اغماضی هیچ گونه اقدام جنگ افروزانه ای، از طرف هیچ شخص و یا سازمانی، مورد تائید نبوده و در رقابت های سیاسی داخل ایران نیز درگیری و سرکوب هائی که بخواهد به عنوان “بهانهء هر گونه حمایت خارجی” از جنبش مردم ایران مورد استفاده قرار گیرد، مردود است.
  – نخبگان، سیاستمداران اپوزیسیون، اصلاح طلبان حکومتی و حتی دولت مردان و رهبران در قدرت فعلی در آزمون سختی که در پیش است، فرصت خواهند داشت “هوشمندی” خود را در مقابل “جنبش صلح خواهی سبز” مردم رنج کشیدهء ایرانی به منصهء ظهور برسانند.

  این نوشته اعلام مواضع غیر قابل تغییر مردم ایران است. “صلح طلب ترین و آگاه ترین مردم در تاریخ بشر” که در هیچ شرایطی و در مقابل هیچ مطاعی دست از “صلح خواهی” نخواهند کشید. و با این “ابلاغیه” به اطلاع جنگ طلبان در جای جای کره خاکی از نوع ایرانی، اسرائیلی و یا آمریکائی میرسانند که “هر گونه اقدام علیه صلح مورد مطالبه مردم ایران” را در دادگاه های جنایت های جنگی بین المللی پاسخگو خواهند بود!

  بدیهی است که مسئولیت همراهی با رشد و توسعهء بین المللی و مشارکت در رهبریِ ریشه کنی جهل، فقر و ویرانی جهانی که مورد مطالبهء فوری “جهان سرمایه داری” نیز است در ایران و منطقهء خاورمیانه بر عهدهء تعهد “جنبش سبز مردم ایران” است و برای تحقق این مسئولیت، عدم معاملهء پنهانی با “جنگ طلبان” و استواری در دفاع از “حقوق بشر” در ایران، تنها مطالبه مردم ایران از “جامعه جهانی” است!

  0
 2. عباس

  آقا شما چقدر می گیرید دست از سر ملت بردارید؟ بابا چند بار و چند سال باید خیانت کنید شما ملی مذهبی ها؟ لازم نیست اثبات کنید که خیانت بلدید. ما می دانیم. سر جد بزرگتان ابراهیم یزدی دست از سر ملت بر دارید بابا.

  0
 3. علی سربداری

  خطاب به حضرت عباس :
  جناب ، روشن کنید خیانت به ملت یا خیانت به این رژیم سفاک تهی از دین جمهوری اسلامی … که هم اسلام و اسلامیت را به گند کشیده و هم انسان و انسانیت را …
  خائن کسی است که کشور را به پرتگاه سقوط اخلاقی و فرهنگی و اقتصادی و سیاسی کشانده …

  اگر خیانت به امام جائرتان هست ، در این صورت همه ملت ایران خائن می باشند .
  اگر خیانت به ملت است که بزرگترین خائن به ملت و بیت المال و ناموس و شرف ملت همین حاکمی است که آخورها را پر کرده و مغزها را ربوده … و دوستانی همچون شما را عبد خویش قرار داده تا آنجایی که خدا را از یاد برده اید …
  یادم هست در کتاب غیبت نعمانی یا عصر ظهور حدیثی می خواندم در مورد حکومت های اسلامی در دوران غیبت که :
  هر حکومت اسلامی در دوران غیبت ، غاصب است .
  مثال اربابتان :
  « وَإِنَّ الْفُجَّارَ لَفِی جَحِیمٍ »
  خواهد بود …

  0
 4. اقای.عباس.درودبرشما..نوشتید.چقدرمیگیرید.دست.از.سرما.بردارید…اقاجان.نان.اینجا.اب.اینجا.دلار.نفتی.اینجا.هرلات.و.لوتی.ماشین.پنج.میلیارد.تومانی.زیر.پایش.است.هرروضه.خونی.وزیر.و.وکیل.و.سفیر.شده..کجابره.بعض.اینجا.؟.مامردم.خیلی….خیلی.زوده.که.بتوانیم.دست.انگلیسهارا.بخوانیم.؟..باعرض.پوزش.یک.امت.همیشه.عزادار.و.عقب.مانده.جهان.سومی.که.راه…رفتن.خودشو.بلدنیست.مگر.میتواند.بفهمد.در.خانه.شماره.۱۰.درشهر.لندن.خیابان.داونینگ.چه.نقشه.هایی.برای.صدسال.دیگرش.هم.کشیدند.؟.برو.بریم.تکیه.چلو.قیمه.بخوریم..ولش.کن؟؟؟؟؟؟؟

  0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.