چهارشنبه 13th می 2020 , ساعت: 12:05کد مطلب : 117076 نسخه قابل چاپ

کسری۱۶هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی

علی دهقان‌کیا، رئیس کانون کارگران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در گفتگو با فراز از کسری بزرگ تامین اجتماعی در سال جاری خبر داده است. او به این پایگاه خبری گفته است که سازمان تامین اجتماعی تا پایان خردادماه حدود ۱۵ تا ۱۶ هزار میلیارد تومان برای پرداخت حقوق بازنشستگان کسری بودجه دارد. این کسری معادل پیشی گرفتن ۱۲ تا ۱۳ درصدی مصارف سازمان تامین اجتماعی از منابع آن است.

علی دهقان‌کیا، همچنین در واکنش به این پرسش است که « بدهی ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت به سازمان تامین اجتماعی چه شرایطی را برای معیشت بازنشستگان و حداقلی بگیران به وجود آورده است به فراز گفته است که بدهی دولت در سال جاری بالغ بر ۳۰۰ هزار تومان می باشد. « ۲۵۰ هزار میلیارد تومان مربوط به سال ۹۸ است ، حالا بدهی دولت به سازمان ۵۰ هزار میلیارد تومان دیگر افزایش پیدا کرده و به رقم ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. در واقع دولت ماهانه رقمی در حدود ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بابت تعهدات جاری خود (پرداخت سهم ۲۳ درصدی حق بیمه کارفرما ) به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است، اما هیچ اراده‌ای برای پرداخت این بدهی ندارد. »

سازمان به دلیل عدم دریافت مطالبات خود از دولت و برای تامین نیازهای خود مجبور به استقراض از نظام بانکی شده است. برخی از گزارش ها حاکی از بدهی ۴۰ هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی به شبکه بانکی کشور است. این وام های دریافتی سازمان تامین اجتماعی برای انجام تعهدات ماهانه با بهره ۳۰ درصد گرفته بوده است. علاوه براین حجم بدهی دهقان کیا در گفتگو خود از درخواست وام ۵ هزار میلیارد تومانی جدید سازمان با نرخ بهره ۳۵ درصد خبر داده است و گفته است:« بیم آن می‌رفت که تا پایان فروردین ماه گذشته حقوق ۴۰۰ هزار نفر بازنشسته پرداخت نشود؛ اگر این اتفاق رخ می‌داد فاجعه‌ای عظیم به بارمی‌آمد. اما با رایزنی‌های پی در پی با بانک مرکزی ابتدا طلب ۵ هزار میلیارد تومان وام از بانک رفاه کردیم، اما به دلیل وجود محدودیت‌ها و مشکلاتی در نهایت توانستیم رقم ۴ هزار میلیارد تومان وام  با بهره ۳۵ درصد از این بانک دریافت و حقوق بازنشستگان را پرداخت کنیم. یعنی خود را وامدار بانک رفاه کردیم.»

علی دهقان کیا در این گفتگو همچنین به سابقه بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت از زمان نخست وزیری مهندس میرحسین موسوی تا پایان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی،  مجموع بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی رقمی در حدود ۵ هزار میلیارد تومان بود. اما از زمانی که محمود احمدی‌نژاد،  با اجرای ماده ۱۱۳ قانون مدیریت خدمات کشوری، این سازمان ( سازمان تامین اجتماعی)  را دولتی کرد، فساد آغاز شد. تا پایان دولت دهم طلب سازمان تامین اجتماعی از دولت ۶۳ هزار میلیارد تومان بود، اما وحشتناک است که حالا این رقم به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. »

وی در پایان این گفتگو میگوید: معیشت بازنشستگان روز به روز در حال سقوط به طبقه پایین‌تر است. ۶۰ درصد از جمعیت سازمان تامین اجتماعی را حداقلی بگیران تشکیل می‌دهند، یعنی آنها که تا سال ۹۸ حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان دریافتی داشتنند؛ ۷ تا ۸ درصد از این حداقلی بگیران  که سابقه کمتری دارند،  زیر یک میلیون تومان دریافت کردند، حالا ممکن است با فشار اقتصادی که بردوش سازمان تامین اجتماعی وجود دارد همین یک میلیون تومان را هم از دست بدهند. دولت به داد ما برسد.»


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.