پنج‌شنبه 30th می 2013 , ساعت: 05:05کد مطلب : 45134 نسخه قابل چاپ
به بهانه نگرانی جدی از برنامه‌ هسته‌ای ایران و بی‌نتیجه بودن مذاکرات

کانادا تمام مراودات تجاری با ایران را قطع کرد

کانادا به بهانه “نگرانی جدی” از برنامه‌های هسته‌ای ایران و “بی‌نتیجه بودن مذاکرات” با این کشور، تمامی روابط تجاری خود با ایران را قطع کرد. نام چند مقام و شرکت ایرانی نیز در فهرست سیاه کانادا قرار گرفته است.

به گزارش دویچه وله جان برد، وزیر خارجه کانادا، روز چهارشنبه (۳۰ مه / ۹ خرداد) از قطع تمامی روابط تجاری این کشور با ایران خبر داد و گفت: «نگرانی جدی کانادا در خصوص برنامه‌های هسته‌ای ایران بار دیگر ما را وادار به انجام عملی قاطعانه کرد.»

به گفته آقای برد، این تصمیم با هدف “جلوگیری از تلاش‌های غیرمسئولانه ایران برای افزایش قابلیت‌های هسته‌ای” و در پی ناکام ماندن مذاکرات آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی و گروه ۱+۵ با ایران اتخاذ شده است. قطع مراودات تجاری کانادا با ایران ۹ ماه پس از قطع روابط دیپلماتیک اتاوا و تهران صورت گرفته است.

دولت کانادا همچنین نام ۳۰ مقام ایرانی و ۸۲ شرکت را به دلیل حمایت از برنامه‌های هسته‌ای و کمک به دولت ایران برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی، به فهرست تحریم‌های این کشور علیه ایران اضافه کرده است.

رسانه‌های کانادایی با اشاره به حجم اندک روابط تجاری میان ایران و کانادا این اقدام دولت کانادا را حرکتی نمادین ارزیابی کرده و از آن به عنوان تازه‌ترین اقدام برای منزوی کردن ایران نام برده‌اند.

به گزارش “نشنال پست” کانادا، وزیر خارجه این کشور مسیری را که ایران در راه عدم همکاری در رابطه با برنامه‌های هسته‌ای خود در پیش‌ گرفته، منجر به “انزوای بیشتر دیکتاتوری نظامی و مذهبی آیت‌الله خامنه‌ای” دانسته است.

جان برد اضافه کرده است: «ما همچنان به جستجوی خود جهت یافتن راه‌هایی برای کم کردن تأثیرات منفی [تحریم‌ها] بر مردم ایران، از جمله معافیت‌های بشردوستانه، ادامه خواهیم داد.»


 1. بیانیه ائتلاف کانادایی ایرانی برای صلح در محکومیت تحریم های جدید دولت محافظه کار

  اقای جان برد وزیرمحترم امورخارجه کانادا
  اعلام تحریم های بیشتر علیه ایران در تاریخ ۲۹ ماه مه ۲۰۱۳ توسط جنابعالی و خواندن ان توسط اقای منگاکیس نماینده محافظه کار ریجموند هیل ، سوالات و نگرانی های را پدید اورده است
  اولا – رابطه تجاری بین ایران و کانادا در سطح پایینی هست . بنابر نظر کارشناسان اقتصادی ، خرده تجارت قبل از هر چیز به زیان ان بخش از شهروندان ایرانی کانادایی خرده پایی است که به این تجارت ها اشتغال دارند و نه دولت و حاکمیت جمهوری اسلامی . تضعیف بنیه اقتصادی کامیونیتی ایرانی کانادایی ، ناقض اصول منشور حقوق بشر کانادا هست .
  دولت محافظه کار هارپر در حالی به جمهوری اسلامی بدلیل عدم شفافیت و احترام به حقوق شهروندان خود بدرستی انتقاد می کند که خود بدون مشاوره و اطلاع رسانی به ا کامیونیتی ایرانی در سطح عام و نهادی مدنی و سیاسی و فعالین مختلف کامیونیتی ایرانی کانادایی در یک سال گذشته اقدام به سلسله اقداماتی دست زده است .
  بطور مثال در پی اقدام شتابزده دولت هارپر در بستن بخش ویزای سفارت کانادا در تهران ، تعطیلی کنسولگری ایران در اتاوا ، برگزاری کنفرانس پرهزینه و بدون نتبجه توسط وزارت امورخارجه در دانشکده مانک دانشگاه تورنتو در ماه مه ۲۰۱۳ برای اینده ایران ، عدم پاسخگویی در مورد اسامی افراد ایرانی تباری که لغو شهروندی شده اند، ایا کسانی از عوامل رژیم جمهوری اسلامی شامل انها بوده اند ؟
  صدور حکم اخراج متوالی برای پناهجویان ایرانی توسط وزارت مهاجرت کانادا ،
  عدم پاسخگویی در مورد محمود خاوری ، محمد غرضی و دیگر مقامات دولت و حکومت جمهوری اسلامی که باویزای دولت کانادا وارد کانادا شده اند ،مهاجرت گرفته اند و یا شهروندی دولت کانادا را کسب کرد ه اند . در این سالها کسی از کامیونیتی ایرانی از این ویزاها با خبر نبوده و نیست . یک کلمه در این موارد از طرف دولت محافظه کار به کامیونیتی ایرانی اطلاع رسانی نشده است . ایا مقامات امنیتی کانادا از حضو ر این افراد بی خبر بوده اند ؟
  نام بردن ایران در اتهام تروریستی توسط وزیر امنیت اقای ویک توز ، و ار سی ام پی که اعتبار کامیونیتی ایرانی کانادایی را که طی مدت ۳ دهه حضور در کانادا صلح طلبی و قانونمداری و توزیع خدمات به کشور کانادا بارها توسط مقامات دولتی تایید شده است .
  متاسفانه سیاست یکطرفه دولت هارپر بیشتر به ضرر کامیونیتی ایرانی در کانادا تمام شده است تا دولت و حاکمیت ایران . امیدوارم دولت محافظه کار در تصحیح مواضع جانبدارانه خود بر علیه کامیونیتی ایرانی کانادا اقدامات لازم را بعمل بیارود .
  ما از احزاب اپوزیسیون کانادا تقاضا می کنیم تا اجازه ندهند سیاست های جانبدارانه دولت هارپر در خاورمیانه ، صلح ناپایدار در منطقه را متزلزل تر ، کامیونیتی ایرانی در کانادا و مردم ایران را با تحریم های غیر هدفمند که زندگی هزاران انسان را به خطر می اندازد ، هدف قرار دهند .

  ائتلاف کانادایی ایرانی برای صلح

  ۲۹ ماه مه ۲۰۱۳

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.