دوشنبه ۱۲ام تیر ۱۳۹۱ , ساعت: ۱۲:۰۴کد مطلب : 14838 نسخه قابل چاپ
روشنک (صدیقه رسولی) دار فانی را وداع گفت

پیوسته دلت شاد و لبت خندان باد

خانم صدیقه رسولی معروف به روشنک، گوینده شاخص سری برنامه «گل‌ها» در رادیو چند روز پیش فوت کرد.

به گزارش سایت ملیمذهبی روشنک در روزهای ابتدایی تیرماه سال ۹۱ فوت کرده و در روستای آهار به خاک سپرده شده است.

روشنک در سال ۱۳۲۷ وارد خدمت در رادیو ایران شد و تا سال ۱۳۳۴ در بخش‌های مختلف گویندگی می‌کرد. او گوینده برنامه گلها بود و بسیاری از مردم ایران این برنامه را با صدای او که اشعار را به درستی دکلمه می‌کرد، می‌شناسند و تاثیر گویش ایشان در فراگیری اشعار ادبیات فارسی برای مردم هم چنان در اذهان، به عنوان یک خاطره زیبا باقی مانده‌است.

تکیه کلام روشنک «پیوسته دلت شاد و لبت خندان باد»، بود.

خانم روشنک در مصاحبه ای در سال ۱۳۵۴ چنین می‌گوید:

زمانی که می‌خواستم وارد رادیو شوم، ۸۱ نفر جهت گویندگی شرکت کرده بودند که از میان آنان قبول شدم کسانی که از من امتحان گرفتند: مرحوم سعید نفیسی، حسینقلی مستعان، حسین زاهدی، مرحوم صبحی و چند نفر دیگر هم بودند که الان یادم نیست مرحوم پیرنیا از برنامه سوم گلها مرا دعوت به همکاری کردند. نام روشنک را هم ایشان برایم انتخاب کرد و اولین شعری را که در برنامه گلها خواندم، این بود:

طاعت از دست نیاید گنهی باید کرد

در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد

شب که خورشید جهان تاب، نهان از نظر است

طی این مرحله با نور مهی باید کرد

او سالیا پیش طی مصاحبه‌ای خاطره ای عنوان کرده بود: از خاطراتم این است که گاهی که از رادیو بیرون می‌امدم، جوانان علاقه مندی در بیرون رادیو بردند که از من خواستند اشعاری را که در برنامه گلها می‌خوانم، برایشان بنویسم. ولی همیشه به دلیل جوان بودن آنها این شعر را برایشان می‌نوشتم:

نخست موعظه پیر می‌فروش این بود

که از معاشر ناجنس احتراز کنید

اما حالا پس از گذشت چند سال اگر قرار باشد مطالبی بنویسم، این شعر را هم اضافه می‌کنم

از امروز کاری به فردا نماند

چه دانی که فردا چه آید زمان

سایت ملی-مذهبی درگذشت این هنرمند گرامی ایران زمین را به تمامی هموطنان گرامی تسلیت عرض می‌کند.


حوزه :
برچسب ها :
  1. آصف

    از مدیر سایت می خواهم تاریخ فوت این هنرمند ار در خبر منتشر شده اصلاح کنند . ممنون

  2. حمید

    سالها پیش یکی از دوستان پدرم میگفت ، من شبها موقع خواب رادیو را میگذارم بالای سرم و به برنامه گلها گوش میدهم ، بعضی شبها وقتی روشنک شعری میخواند ، آن قدر دلنشین است که فورا چراغ را روشن میکنم و شعر را می نویسم ولی فردا که آن را میخوانم می بینم چندان هم دلنشین نیست . امثال من که این توفیق را داشتیم که در زندگیمان از برنامه گلها و صدای روشنک بهره ببریم ، خاطره شیرین آن همیشه همراهمان است . روانش شاد که از بندگان خاص خدا بود و شیوه زندگی و چهره محجوب و صدای دلنشینش بر این واقعیت گواه است .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.