دوشنبه 7th جولای 2014 , ساعت: 06:07کد مطلب : 64754 نسخه قابل چاپ
روزنامه جمهوری اسلامی:

پشت پرده استیضاح وزیر علوم افرادی هستند که منافع شخصی دارند

روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به تلاش برخی از نمایندگان مجلس برای استیضاح وزیر علوم، انگیزه استیضاح کنندگان را منافع شخصی  و گروهی عنوان کرده است.

متن این تحلیل به شرح زیر است:

چرخش اول اصل ۸۹ قانون اساسی می‌گوید: “نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌توانند در مواردی که لازم می‌دانند، هیأت وزیران یا هر یک از وزرا را استیضاح کنند. استیضاح وقتی قابل طرح در مجلس است که با امضای حداقل ده نفر از نمایندگان به مجلس تقدیم شود.”
در این اصل، تعبیر “می توانند در مواردی که لازم می‌دانند” گویا برای بعضی نمایندگان به این معنی است که هر وقت میل شخصی آنها یا منافع گروهی آنها ایجاب کند می‌توانند اقدام به استیضاح وزرا نمایند. این برداشت،‌ کاملاً انحرافی و خلاف روح قانون اساسی است، زیرا قانون اساسی در اصل ۶۷ نمایندگان مجلس را ملزم به ادای سوگندی می‌نماید که در متن آن، رعایت امانت و تقوا و مصالح مردم تصریح شده است…
وزیرعلوم و تحقیقات و فناوری به تصدیق اکثریت قاطع اساتید دانشگاه‌ها که کارشناسان این امر هستند، در مدت کوتاه تصدی وزارتخانه، با تدبیر و اعتدال عمل کرده و این مجموعه را به سوی تحقق اهداف مورد نظر نظام جمهوری اسلامی در بخش علوم، تحقیقات و فناوری به پیش برده است. بهانه مخالفان این است که وزیر علوم از افراد مورد نظر آنها استفاده نکرده و افراد دیگری را به همکاری دعوت کرده است.
چنین استدلالی واقعا چیزی بیش از بهانه تراشی نیست. زیرا اولا وزیر کنونی علوم، کمترین تغییر را در وزارتخانه متبوع خود ایجاد کرده و ثانیا هیچ مدیری نمی‌تواند بدون انتخاب افراد همفکر و هم‌جهت خود، در کار مدیریت موفق باشد. اینکه عده‌ای از یک وزیر بخواهند وزارتخانه را طبق میل آنها مدیریت کند و با افراد مورد نظر آنها کار کند، نه معقول است و نه قانونی. قانون استیضاح این است که وزیر با دست باز در چارچوب قانون عمل کند و در برابر عملکرد خود و زیرمجموعه خود نیز پاسخگو باشد.
دانشگاهیان، اهالی رسانه و حتی بسیاری از مردم این واقعیت تلخ را می‌دانند که پشت پرده استیضاح وزیر علوم افرادی فعال هستند که با روی کار آمدن دولت جدیدو وزیر جدید، منافع شخصی و گروهی خود رادر خطر می‌بینند. چنین استیضاحی، نه اخلاقی است و نه با مصالح مردم و کشور منطبق است. به همین دلیل است که حتی در رأس مجلس نیز درباره استیضاح وزیر علوم سئوال وجود دارد. آیا بهتر نیست هیات رئیسه مجلس، فکری برای سامان دادن به استیضاح‌های خارجی از چارچوب انگیزه‌های قانونی بنماید؟


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.