شنبه 16th نوامبر 2013 , ساعت: 03:11کد مطلب : 54865 نسخه قابل چاپ

وضعیت جسمی دکتر غروی نگران کننده است

یکی از نزدیکان دکتر غروی در گفت و گو با جرس نسبت به وضعیت جسمی وی ابراز نگرانی کرده است.

به دنبال توقیف روزنامۀ بهار در پی انتشار مقاله «امام؛ پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟» سیدعلی اصغر غروی، نویسندۀ مقاله روز یکشنبه، مورخ۱۹ /۸/ ۹۲ بازداشت شد. پس از آن از اصفهان به دادسرای فرهنگ و رسانه در تهران منتقل شد و روز سه شنبه به مدت دو ساعت در دادگاه به اتهامات وارده پاسخ داد.

سید علی اصغر غروی، عضو شورای مرکزی حزب نهضت آزادی ایران است که رسالت خود را کشاندن حکمت به پهنه اندیشه و عمل مردمان می‌داند. وی از سال ۱۳۸۰ اقدام به برگزاری کلاسهایی با عنوان تفسیر ترتیبی و تفسیر موضوعی قرآن مبین کرد که این کلاس‌ها توسط اداره اطلاعات اصفهان تعطیل شد.

این محقق و مفسر قرآن که بیش از هفتاد سال سن دارد از مشکلات جسمانی زیادی رنج می برد. وی مبتلا به تحلیل پیشرفته اعصاب حسی و حرکتی اندامها است و طبق تشخیص پزشکان متخصص نیازمند مراقبت پزشکی و انجام فوری اقدامات درمانی تکمیلی دارد و محرومیت از رسیدگی پزشکی باعث نگرانی شدید خانواده دکتر غروی در خصوص سلامت جسمانی وی شده است.

متن کامل این گفت و گو به شرح زیر است:

لطفا در ابتدا از نحوه بازداشت آقای غروی بگویید؟

اول از اداره اطلاعات به منزل زنگ زدند و گفتند ایشان به اطلاعات مراجعه کنند. آقای غروی هم به همراه همسرشان به اطلاعات مراجعه کردند اما هنوز ننشسته بودند که گفتند به دادگاه انقلاب بروند. بعد از اینکه آقای غروی را به دادگاه انقلاب اصفهان بردند، بعد از ده دقیقه معاون دادستان به همسر آقای غروی که پشت در نشسته بود گفتند که « شما دیگر اینجا کاری ندارید بروید و آقای غروی بازداشت هستند.» خانم غروی هم گفتند که همسرشان جرمی مرتکب نشده و آقای یوسفی معاون دادستان گفتند ایشان نیابت قضایی دارند که آقای غروی را تحت الحفظ به تهران بفرستند و نمی توانند کاری انجام دهند. البته آقای یوسفی گفتند که نمی گذارند او را به تهران ببرند و سعی می کنند این چند روز تعطیلی او را نگه دارند تا مشکل حل شود. بعد گفتند شما قضیه را رسانه ای نکنید که خانم غروی گفتند رسانه ها که دست ما نیست تنها کاری که ما می توانیم انجام دهیم این است که مصاحبه نکنیم تا شما سریعتر مشکل را برطرف کنید. اما به هر حال قرار بود به خانواده زنگ بزنند که این کار را نکردند و برای پیگیری مراجعه کردیم، گفتند ایشان را به تهران منتقل کرده اند!

اتهامشان چه بود و چه زمانی به دادسرای تهران منتقل شدند؟

اتهامشان نگارش مقاله «امام؛ پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟» در روزنامه بهار بود و صبح روزدوشنبه، از اصفهان به دادسرای فرهنگ و رسانه در تهران منتقل شدند.

بعد از انتقال آیا دادگاهی در تهران برای ایشان برگزار شده است؟

بله، روز سه شنبه در دادگاه فرهنگ و رسانه محاکمه شدند و به همسر ایشان اجازه حضور در دادگاه داده نشد و پشت در دادگاه ماندند. بعد از یکی و دو ساعت ایشان را محاکمه کردند. متاسفانه مسئله ای که باعث نگرانی و ناراحتی ما شد این بود که او را با لباس زندان به دادگاه آورده بودند. الان هم به خاطر بیماری که دارند ما خیلی نگران سلامت ایشان هستیم و همان موقع خواهش کردیم که داروهایشان را به ایشان بدهند که آن روز داروها را نگرفتند و روز بعد از دادگاه داروهای ایشان را قبول کردند.

تاکنون خانواده ملاقاتی با ایشان داشته است؟

تنها در همان روز دادگاه همسرشان توانستند با ایشان صحبت کنند و از آن موقع تا الان هیچ اطلاعی از شرایط ایشان نداریم.

توانستید با قاضی پرونده صحبت کنید؟

همسر ایشان با قاضی علیزاده صحبت کردند که برخورد بسیار مودبانه ای داشتند و گفتند که خیلی تلاش کرده اند که با دادستان صحبت کنند اما موفق نشده اند. بعد هم گفتند روز یکشنبه مراجعه کنیم و وقتی پرسیدیم چرا شنبه نیاییم؟ گفتند بعد از دو روز تعطیلات مشکل است تا بتوانیم پاسخگو باشیم. حتی سوال کردیم وثیقه تهیه کنیم گفتند نه، حالا صبر کنید تا نهایتا یکشنبه ببنیم چه اتفاقی می افتد. از آن موقع هم ما هیچ اطلاعی از آقای غروی نداریم و با توجه به مشکلات جسمانی ایشان نگران سلامتی اشان هستیم.

الان دکتر غروی در بازداشت موقت بسر می برند؟

بله همان روز برایشان بازداشت موقت صادر کردند.

به این مسئله اعتراض کردید؟

خود آقای غروی به این بازداشت موقت اعتراض کردند و روی پرونده گذاشتند.

وکیل ایشان در دادگاه حضور داشتند؟

نخیر، اینقدر این اتفاقات با سرعت و غیرمنتظره بود که ما حتی فرصت نکردیم وکیل بگیریم و انشالله نیازی هم نباشد و هر چه زودتر شاهد آزادی ایشان باشیم زیرا بازداشت ایشان غیرقانونی است.

می توانید بیشتر در مورد سن و مشکلات جسمانی اشان برایمان بگویید؟

آقای غروی هفتاد سال سن دارند و دچار بیماری های گوناگون هستند. حدود ده سال است که مشکل شدید دیسک کمر دارند و در حقیقت خانه نشین بودند و نمی توانستند کاری انجام دهند. چند روز پیش از بازداشت هم پزشک نوار عصب و عضله گرفت و یک روز پیش از بازداشت نتیجه نوار و آزمایشات را دادند و ما نتیجه نوار را پیش دکتر مغز و اعصاب بردیم و ایشان هم گفتند وضعیت پای آقای غروی بسیار بد است و عصب های پا از کف پا در حال تحلیل رفتن است. این بیماری نیاز به مراقبت زیاد دارد و دارو دادند و گفتند که سریع باید این داروها را مصرف کنند. قبلا هم وقتی راه می رفتند یکدفعه زمین می خوردند و باید تحت مراقبت قرار بگیرند. بیماری پروستات خیلی شدید هم دارند که باید حتما داروهای آن را مصرف کنند. به خاطر همین ما خیلی نگران سلامتشان هستیم. حتی زمانی که می خواستند ایشان را به تهران منتقل کنند گفتیم که سفر طولانی است هرازگاهی اجازه دهند چند دقیقه راه برود زیرا کمر و پاهایشان خشک می شود و نمی توانند راه بروند.

خود دکتر غروی زمانی که احضار شدند احتمال می دادند که بازداشت شوند؟

نه خیر، به هیچ وجه برای اینکه اتهامی بر ایشان وارد نیست.

زمانی که روزنامه بهار توقیف شد، واکنش آقای دکتر غروی چه بود؟

خیلی ناراحت شدند و می گفتند کاش این اتفاق نمی افتاد اما هیچوقت فکر نمی کردند که خودشان هم گرفتار شوند زیرا کاملا غیرقانونی است. بعد از توقیف روزنامه بارها در مورد مقاله بحث شد و حتی خانم غروی در دادگاه اصفهان به معاون دادستان گفتند به کجای مقاله ایراد است که به این اتهام ایشان را بازداشت کردید؟ گفتند در آن قسمت که نوشته اند نصب حضرت علی الهی نبوده است و خانم غروی جواب دادند که شما اگر مقاله را دقیق خوانده بودید متوجه می شدید که اگر نصب حضرت علی در روز غدیرخم الهی بوده آیا حضرت علی باید در مقابل حکومت که غصب شده ساکت می نشستند؟ حالا اگر بگوییم قدرت زیاد بود و نمی شد اما آیا حضرت علی این حکومت را به آب دهان یک گوسفند می توانستند تشبیه کنند؟ در اینکه حکومت حق حضرت علی بود هیچ شکی نیست، اما خود حضرت علی در خود نهج البلاغه می گویند تا مردم او را نخواستند نتوانسته است بیاید. یعنی در تمام مراحل به رای مردم ارزش قائل بودند. حتی وصیت نامه امام حسن را ببینید در آن نوشته شده که اگر کشته شد ایشان را در جوار جدشان حضرت رسول به خاک بسپارند. بعد که امام حسین داشتند امام حسن را غسل می دادند پیغام دادند که در وصیت امام حسن اینگونه آمده است اما عده ای گفتند که گویا امام حسن را می خواهند در کنار حضرت رسول به خاک بسپارند که مردم آمدند و گفتند اجازه نمی دهیم. آیا دفن امام حسن در کنار حضرت رسول حق امام حسن نبود؟ اما امام حسین گفتند والله اگر نبود وصیت برادرم که مبادا به خاطر من حتى به اندازه خون حجامت ریخته شود هرگز اجازه نمی دادم با جسد برادرم اینچنین کنید و زمانیکه نماز میت را می خواستند بخوانند والی آمد و گفت طبق قانون من باید نماز بخوانم و امام حسین کنار رفت. اینها حق ائمه ما بود اما برای اینکه اختلافی پیش نیاید و خون ریزی نشود از حق خود گذشتند، آن هم حق حضرت علی بود اما نگذاشتند به آن برسد تا زمانیکه مردم خواستند. حتی در دادگاه یک فرد روحانی را پیش آقای غروی آوردند و با هم بحث کردند و همین توضیحات را آقای غروی به ایشان دادند.

دکتر غروی در یاداشتی با عنوان «نه انکار امامت، نه انکار ولایت!» به انتقادات پاسخ محکم دادند. در بخشی از یاداشت نوشته اند که « من نمی‌دانم چه چیزی از مسلمات دین و کدام آیه از آیات کتاب و کدامین اصل از اصول نبوت و چه رکنی از ارکان امامت را انکار کرده‌ام که متهم به وهابی درون شیعی و یا هتاکی شده‌ام؟! من خود زادۀ زهرایم و اولی به حفظ حریم عترت، و بر این امر در طول عمر مراقب و مراعی. هدف من از طرح این بحث یافتن مدخلی برای حل اختلافات بین شیعه و سنی بوده تا بلکه به این همه خونریزی‌های مذهبی در عراق و سوربه و پاکستان و افغانستان و سومالی و نیجریه و برمه (میانمار) و نقاط دیگر از کشورهای اسلامی به نحوی پایان داده شود.

خلافت سیاسی مولی علیه السلام، اگر نصب الهی یا حتی نصب رسول صلوات الله علیه بود، امیرالمؤمنین به هیچ روی از آن صرف نظر نمی کرد، و این از کلمات خود آن حضرت مفهوم است. چرا که در چند جای نهج البلاغه از جمله خطبه سوم که شقشقیه نام دارد، خود را شایسته احراز این مقام قلمداد می کند اما ذکری از الهی بودن آن نمی آورد. مولی خود بارها تأکید می کند که حکومت سیاسی از حقوق مردم است، حتی اگر در انتخاب خود اشتباه کنند…»

0

حوزه :
 1. ناهید

  جناب غروی بسیار متقن سخن می گویند اما کو گوش شنوا؟ از سوی دیگر مردم ایران هم خدا را سپاس خفته اند و نمی خواهند بیدار شوند.

  0
 2. آرش

  در کجای نهج البلاغه ، حضرت فرموده اند که من از جانب خدا تعیین شده ام؟ !

  0
 3. ali manly

  رژیم ولایت فقیه مطلقه که خوشش می آید خود را منتخب خدا بداند تا دستش را در سرکوب حق الناس باز و مشروعیت خود را حفظ نماید٬ با جنبش اعتراضی قرایت علمی٬ منطقی و عقلی مذهب در کشور مخالف است و هر روز در بند کشیدن متفکرین و معترضین در غیر مشروع کردن خود میکوشد. هر چه امثال منتظری را بر خلاف قانون اساسی در بند کردند به تعداد این اشخاص در سراسر مملکت اضافه شد. مشروعیت ولایت آقای خامنه ای قویا در حال زایل است و لذا تلاش میکند یک ویترین نرمش قهرمانانه به دنیا نشان دهدولی با زندانی کردن نمایندگان مردم کشور در پس مغازه (دو چهرگی) و آشفتگی ادارات و قوه قضاییه در داخل این مغازه چه عنصر انسانی داخلی ویا خارجی میتواند به او اعتماد کند و به او اعتبار بخشد؟ در حال حاضر و با این رویه او ترمز نجات کشور از دست فاشیستهای داخلی و خارجی است٬ ایشان یک راه عاقلانه دارد که با مردم کشور آشتی و از فتنه دوری کند٬ مردم و جوانان عاقل نگهدارنده کشور خواهند بود.

  0
 4. باســلام،
  دراین موضوع به نظر می رســد، آنهــائیــکه این وضعیت را بوجود آورده اند، یعنی روزنامــه بهـــار را تعطیل کرده اند! وجناب دکتــر غروی را دستگــر کرده اند و… خودشان آگاهانــه میخواستنــد این بلــوا را بوجود بیاورند! چرا که اگر اینکار را آنجام نمیدادند، یعنی روزنامه بهــار را توقیف نمیکردند و آقای غروی را دستگیر…وموضوع را رســانه ای نمیکردند،
  شایــددرکـل یک هزارم افرادی که حالا مقاله را خوانده اند، این موضوع را دنبال نمیکردند… چراکه خود من باوجود اینکه چندتاسایت را دنبال میکنــم وطبق عادت ۴۰-۳۵ساله چنــدتا روزنامه را هم خریداری میکنم تادرمنزل آنهارا بخوانم و باوجوداینکه این مقاله را همان روز چاپ در روزنامه “بهــــار” دیده بودم، لیکن، مقاله مورد بحث را چون یک مقاله تخصصی بود، آن را نخوانده بودم! بعــد از رســانه ای شــدن این مطلب چنــد بار مقاله را خواندم…تمام مطالب پیرامون آن را در این چنــدروز خوانده ام! ۳بار حرف های کارشناسان برنامه افق تلویزیون آمریکا را که در همین مورد تهیــه شده بود را گوش داده ام و…
  حال،اگر این مطلب رســانه ای نشده بود، بسیــاری این مقاله را بدلیل تخصصی بودن نمی خواندند!
  باید بگویــم هرچنــد هنوز هم مقاله مذکور را یک مقاله ی تخصصی میدانــم، لیکن مطالب زیادی را در همان مقاله و مقالات دیگر که پیرامون همین مقاله نوشته شده و یا بحث شده را خواندم که قبلا” درموردشان بی اطلاع بودم! باخواندن مقاله وبحث هایی که آنجام میشودهرانســانی رابه فکرمی اندازد…چرا که طبیعی است، امام علی(ع) ی که ما می شناسیــم، اگر دستور میداشت که بعــد از پیامبر عظیم الشــان حتما” می باید جانشین می شــد، لحظه ای درنگ نمیکرد… چه رســد به ۲۵سال سکوت و خانه نشینی و حتی مشاورت دادن به غاصبین و… که اصلا” با عقل جور در نمی آید!!
  متاسفانه، مخالفین تاکنون درمورد رد نظریه در این مقاله چیزی جز فحش ننوشتنــد! که این کار همیشه گی جریانات تنــدرو در این کشور است که چون معلومات ندارند، حرفی هم برای گفتن ندارند، وچون سواد ندارند… چماق که تهیــه اش آسان است! بدوبیــراه گفتن که آسان است و…
  ویک پیام کوتاه از یک بنــده حقیــرعاشق عدالت و جنگاوری مولا علی(ع) به همســرجناب دکتر غروی…وآن این است، همانطوریکه لباس زندان بر تن خیلی از گذشته های دور افتخار بوده! اطمینان داشته باشنـد این لباس برتن جناب دکتــر غروی هم ناراحتی ندارد! زیرا بر میزان دینــداری اش و نیز بر میزان آزاده بودنشــان می آفزاید… انشالله که خداوند متعال حفظ اش میکند از تمام بلیات سماوی و عرضی…

  0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.