چهارشنبه 8th می 2013 , ساعت: 09:05کد مطلب : 43424 نسخه قابل چاپ
صالحی مدعی شد:

وزیرخارجه بحرین از من خواسته بود بین حکومت و مخالفان پادرمیانی کنم

علی اکبر صالحی مدعی شد که پادشاه بحرین از ایران خواست تا میان حکومت و مخالفان بحرین میانجیگیری کند.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه الحیات چاپ لندن، وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای اردنی اش ناصر الجوده در امان گفت: حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین از من خواست تا با مخالفان برای ایجاد راه حل مسالمت آمیز برای ناآرامی های بحرین ایجاد شود.

صالحی افزود که ایران آمادگی دارد برای حل مشکل در بحرین اقدام نماید البته به شرطی که این درخواست علنی و صریح باشد.

وزیر خارجه ایران توضیح داد: هنگامی که در ماه رمضان گذشته در چارچوب نشست سران کشورهای اسلامی در عربستان سعودی بودیم؛ پادشاه بحرین از من درخواست کرد که ایران از طریق مذاکره با مخالفان در بحرین و متقاعد کردن آنها برای گفتگو با دولت و جستجوی راه حل مسالمت آمیز به منامه کمک کند.

وی افزود: وزیر خارجه بحرین از من درخواست کرد که به صورت غیرعلنی و مخفیانه به بحرین سفر کنم ولی من به او گفتم که شما ما را به دخالت در امورداخلی خود متهم می کنید وای به حال اینکه به صورت سری به بحرین بیایم و با مخالفان صحبت کنم در صورت چه خواهید گفت.

صالحی تاکید کرد: هیچ دخالت ایرانی در بحرین وجود ندارد. ما بارها گفته ایم که به یکپارچگی سرزمینی بحرین و حاکمیت دولت منامه برتمامی خاک این کشور ایمان داریم. من خواهان حضور در بحرین به صورت علنی و صریح هستیم.

ناصر الجودهوزیر خارجه اردن هم در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که کشورش با ایران درباره مسائل مختلف منطقه ای اختلاف دارد ولی این موضوع مانع از گفتگو میان دو کشور نمی شود.

وی با اشاره به مسئله جزایر سه گانه میان ایران و امارات گفت: مسائلی میان اتحادیه عرب و کشورهای عضو در این مجموعه از یک سو و ایران از سوی دیگر وجود دارد که امیدواریم برای آنها راه حل ریشه ای پیدا شود. از نظر دولت اردن، جزایر سه گانه متعلق به امارات هستند.

صالحی هم در واکنش به این موضوع گفت: جزایر سه گانه به صورت تاریخی ایرانی هستند اما ما آماده گفتگو در این باره با امارات هستیم.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.