یکشنبه 21st سپتامبر 2014 , ساعت: 04:09کد مطلب : 67418 نسخه قابل چاپ
ری‌شهری:

وزارت اطلاعات باید تبدیل به سازمان شود

محمد محمدی ری‌شهری گفته زمانی که وزیر اطلاعات بوده این وزارت‌خانه با «هفت خط» زیرنظر روح‌الله خمینی فعالیت می‌کرده و وزارت اطلاعات باید تبدیل به «سازمان» شده و تحت نظر رهبر قرار بگیرد.

به گزارش دیگربان  ری‌شهری در گفتگو با  فارسبه بیان خاطراتی از زمان تصدی‌ خود بر وزارت اطلاعات پرداخته و گفته آن زمان «هفت خط» در این وزارت‌خانه وجود داشت.

وزیر پیشین اطلاعات اضافه کرده سپاه پاسداران٬ نخست وزیری٬ کمیته و جریان‌های داخلی وزارت اطلاعات این خطوط را تشکیل می‌دادند.

وی ادامه «بنده در اواخر مسئولیتم به این نتیجه رسیدم که این مجموعه باید زیرنظر بالا‌ترین مقامات نظام باشد٬ اما برخی این موضوع را به مصلحت نمی‌دانستند و می‌خواستند وزارت اطلاعات زیرمجموعه دولت بماند.»

ری‌شهری اضافه کرده «اما مسائلی پیش آمد که نمی‌خواهم باز کنم و نشد که این کار بشود و در حال حاضر نیز شرایطی وجود دارد که عملا این امر محقق نمی‌شود.»

وزیر اطلاعات دولت‌ها در جمهوری اسلامی براساس یک سنت قدیمی با نظر مستقیم رهبر جمهوری اسلامی  وقت تعیین می‌شود .آقای خامنه‌ای در تعیین یا برکناری وزیر این وزارتخانه نظر نهایی را اعلام می‌کند که همین مسئله در دو سال پایانی دولت محمود احمدی‌نژاد منجر به علنی شدن اختلاف آن دو شد.

آقای خامنه‌ای برخلاف احمدی‌نژاد مخالف برکناری حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات بود و این امر موجب خانه‌نشینی ۱۱ روزه احمدی‌نژاد و بروز یک جنجال سیاسی بزرگ شد.

ری‌شهری می‌گوید آیت الله  خمینی ورود وزارت اطلاعات به فعالیت‌های سیاسی را «حرام» دانسته و «در هیچ نظامی، سیستم اطلاعاتی زیرنظر دولت نیست و فرا‌تر از دولت‌ها است.»


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.