سه‌شنبه 24th مارس 2015 , ساعت: 08:03کد مطلب : 75981 نسخه قابل چاپ
وزارت نیرو:

ورودی آب به سدهای ایران «۲۵ درصد» کاهش یافته است

بر اساس آمار وزارت نیرو ایران، از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۳) تاکنون، آب ورودی به مخازن سدهای ایران در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۲۵ درصد کاهش یافته است.

آمار یاد شده حاکی است که آب موجود در این سد‌ها نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۰ درصد کمتر است.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه سوم فرودین خبر داد که حجم آب ورودی به مخازن سدهای ایران از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، با ادامه روند کاهشی به ۱۱ میلیارد و ۳۳۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

بر اساس آمار وزارت نیرو، ‌این میزان در مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۵ میلیارد و ۸۰ میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

در همین حال حجم کنونی آب موجود در مخازن سدهای ایران نیز در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۷. ۹ درصد کاهش یافته و به ۲۰ میلیارد و ۵۹۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور در زمان مشابه سال گذشته، حدود ۲۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

در همین حال حمید چیت چیان، وزیر نیرو ایران، در پیام خود به مناسبت سال نو اعلام کرد که بخش بزرگی از ایران همچنان با خشکسالی شدید مواجه است.

به گزارش رادیو فردا آقای چیت چیان روز ۱۶ اسفند ۹۳ خبر داده بود که با درخواست وزارت نیرو از شورای‌ عالی آب، دستور تشکیل «ستاد بحران خشکسالی» در استان‌های ایران صادر شده است.

در‌‌ همان روز وزارت نیرو از کاهش ۱۶ درصدی ورود آب به مخازن سدهای کشور از ابتدای مهرماه تا آن تاریخ خبر داده و اعلام کرده بود که ۵۹ درصد مخازن سدهای بزرگ کشور خالی از آب است.

در همین حال یعقوب همتی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی شرکت مدیریت منابع آب ایران، روز ۱۸ بهمن پارسال خبر داده بود که از ابتدای سال آبی (مهر ۹۳ تا نیمه بهمن‌ماه) بارندگی در ایران نسبت به سال آبی گذشته ۲۷ درصد و نسبت به «متوسط درازمدت» ۲۶ درصد کاهش داشته ‌است.

بر اساس آمار وزارت نیرو، حجم آب خروجی از سدهای ایران نیز از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، ۱۱ میلیارد و ۸۰ میلیون مترمکعب گزارش شده است.

این در حالی است که آب خروجی از سدهای کشور در مدت مشابه سال آبی گذشته، ۱۱ میلیارد و ۳۶۰ میلیون مترمکعب بود.

بر این اساس، حجم آب خروجی از سدهای کشور در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، دو و نیم درصد کاهش یافته است.

0

حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.