چهارشنبه 24th جولای 2013 , ساعت: 05:07کد مطلب : 48219 نسخه قابل چاپ
توماس لامل: کوهنوردان ایرانی زنده نیستند

وداع تلخ آیدین، پویا و مجتبی در کوهستان

کوهنورد مشهور آلمانی در نامه‌ای به مسئول باشگاه کوهنوردی آرش اعلام کرد سه کوهنورد ایرانی به دلیل از دست دادن آب بدن دیگر زنده نیستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، توماس لامل آلمانی، کوهنورد و جستجوگر مشهور کوهستان که برای پیدا کردن کوهنوردان مفقود شده ایرانی (آیدین بزرگی، پویا کیوان و مجتبی جراحی) در قله برودپیک پاکستان چند روزی را مشغول کار بود و با بالگرد به عکس برداری از منطقه مورد نظر پرداخته بود آخرین نظر خود را در خصوص این جستجو به همایون بختیاری، مسئول باشگاه کوهنوردی باشگاه آرش اعلام کرد.

سایت ملی-مذهبی این حادثه تلخ و سوزناک را به خانواده های این سه کوهنورد و به ملت بزرگ ایران تسلیت می گوید. 

 نامه  توماس لامل به شرح زیر است:

“متاسفانه من بایستی با تلفنم این نامه را برایت بنویسم. امروز آخرین کنفرانس مطبوعاتی را داشتیم که در آن من توانستم نظراتم را بیان کنم. من کاملا اطمینان دارم و به علت ارتفاع بالا و از دست دادن آب بدن (dehydration) هیچکدام از این سه نفر دیگر زنده نیستند. نظر دیگر من این است که به دلیل اینکه آنها جای بسیار دور از مسیر نرمال و در ارتفاعی حداقل ۷۵۰۰ متری قرار دارند هیچ شانسی برای پایین آوردن آنها وجود ندارد. هلی‌کوپتر تنها می‌تواند نفرات را از ارتفاع ۵۸۰۰ متری به پایین بیاورد. هر چیزی که بالاتر از این ارتفاع باشد باید بوسیله انسان حمل شود.

در گذشته عملیاتی برای پایین آوردن افراد از این ارتفاع انجام شده ولی از روی مسیر نرمال بوده است. برای ما دو محل وجود دارد که امکان دارد اجساد در آنجا باشند:

الف) محلی که آخرین تماس تلفنی ماهواره‌ای از آن صورت گرفته است

ب) نقطه زرد رنگ مشخص شده در عکس

 

هردو نقطه در ارتفاع بالای ۷۵۰۰ متری و ۵۰۰ متر زیر قله و خارج از مسیر نرمال هستند. هیچ شانسی برای پایین آوردن ایشان وجود ندارد! من به عنوان یک کوهنورد اعتقاد راسخ دارم که هیچکدام از این سه نفر راضی نبوده اند که کسی برای پایین آوردن اجسادشان جان خود را به خطر بیندازد. آنها عاشق کوهستان بودند پس چرا نگذاریم آنها در جایی که اینقدر دوست داشتند در آرامش بمانند. دو نفر باربر ارتفاع پرچم ایران را در بالای قله اصلی پیدا کرده اند. بنابراین مسیر ایرانیان به روی قله برود پیک به طور کامل و موفقیت آمیز توسط این سه کوهنورد صعود شده است. به نظر می رسد که آنها قله سنگی یال را اشتباه پایین آمده‌اند.

امیدوارم که توانسته باشم به برخی از سوالات شما پاسخ دهم. هر زمان که خواستی می توانی با من تماس بگیری.

با بهترین درودها”

“توماس لامل”

 

به گزارش فارس، این ۳ کوهنورد ایرانی برای فتح قله برودپیک مسیر جدیدی را انتخاب کردند و موفق شدند پرچم کشورمان را بر این قله برافراشته کنند، اما متاسفانه در مسیر بازگشت راه خود را گم کردند و بر اساس نظارت کارشناسان و مقامات محلی پاکستان، جان خود را از دست داده‌اند.

 


حوزه :
  1. مصطفی

    با نهایت تاسف جاودان باد نامشان بربلندای قله های قلبهای کوهنوردان ایرانی

  2. رضا

    واقعا وداع تلخ است با درود به روحشان که همچون کوه بلند واستوار بود باکمال تاسف باید گفت روحشان شاد واین مصیبت بزرگ را به خانواده وتمامی ایرانیان تسلیت میگویم

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.