دوشنبه 4th ژوئن 2012 , ساعت: 10:06کد مطلب : 11438 نسخه قابل چاپ
یک فعال حقوق کودکان عنوان کرد:

وجود ۱۰۰ هزار کودک بی‌شناسنامه در کشور

یک فعال حقوق کودک با بیان اینکه حدود ۳۰ هزار ازدواج زنان ایرانی با مردان افغان در کشور به ثبت رسیده است، اظهار کرد: برآورد می‌شود ۱۰۰ هزار کودک بی‌شناسنامه حاصل این ازدواج‌ها در کشور زندگی می‌کنند.

به گزارش ایسنا، فرشید یزدانی اظهار کرد:‌ این در حالیست که تعداد بسیار زیادی از ازدواج‌های زنان ایرانی با مردان افغان به ثبت نمی‌رسد.

وی افزود: طبق آمارهای رسمی ۳۲ هزار کودک بی‌شناسنامه حاصل ۱۲ هزار ازدواج زنان ایرانی با مردان افاغنه وجود دارد و البته این آمارها مربوط به ازدواج زنان ایرانی با اتباع افغان است و این در حالیست که کودکان ایرانی زیادی هم بدون شناسنامه هستند.

یزدانی در ادامه تاکید کرد: فارغ از فشار فقر و مشکل هویت‌یابی کودکان بی‌شناسنامه، فرآیند جامع‌پذیری این کودکان به شدت دچار اخلال است.

وی افزود: بازماندن این کودکان از چرخه تحصیل، فرآیند توانمندسازی آنها را با اخلال مواجه می‌کند و فقر آن تشدید می‌شود و نابرابریهایی که متوجه آنهاست افزایش می‌یابد.

این فعال حقوق کودک در ادامه با اشاره به عضویت ایران در پیمان‌نامه حقوق کودک نیز گفت: این پیمان‌نامه حکم قانون را دارد و طبق ماده ۲ و ۷ این پیمان‌نامه، همه دولت‌ها موظف به ارائه حقوق هویت و از جمله شناسنامه به کودکان حاضر در کشورشان هستند.

یزدانی در پایان با اشاره به لایحه‌ای که اخیرا برای ثبت تولد کودکان با پدر و مادر ایرانی به مجلس رفته است اظهار امیدواری کرد که با اجرای صحیح این قانون، مشکلات کودکان بدون شناسنامه برطرف شود و صدور شناسنامه این کودکان با حداقل پیچیدگی‌های اداری انجام شود


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.