یکشنبه 28th اکتبر 2012 , ساعت: 02:10کد مطلب : 27784 نسخه قابل چاپ

هیلاری کلینتون دریافت جایزه ساخاروف پارلمان اروپا را به نسرین ستوده و جعفر پناهی تبریک گفت

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در بیانیه ای به نسرین ستوده،‌وکیل مدافع و فعال حقوق بشر زندانی،‌و جعفر پناهی،‌کارگردان سینما،‌به خاطر دریافت جایزه ساخاروف پارلمان اروپا، تبریک گفت.

به گزارش رادیو فردا نسرین ستوده و جعفر پناهی روز جمعه، به عنوان برندگان جایزه حقوق بشری «ساخاروف» سال ۲۰۱۲ پارلمان اروپا معرفی شدند.

نسرین ستوده، فعال حقوق بشر که از دو سال پیش در ایران زندانی است، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به شش سال زندان و جعفر پناهی نیز که در حال حاضر به قید وثیقه آزاد است، به شش سال حبس تعزیری و ۲۰ سال ممنوعیت کاری محکوم شده است.

در بیانیه وزیر امور خارجه آمریکا که روز جمعه پنجم آبانماه، منتشر شده آمده است: فعالیت های نسرین ستوده و جعفر پناهی برای پیشبرد حقوق بشر و و ترویج آزادی بیان، بیانگر تمایل و خواست همه ایرانیان را برای استفاده از حقوق و آزادی های اساسی خود است.

خانم کلینتون همچنین از این که نسرین ستوده و جعفر پناهی قادر نخواهند بود در مراسم دریافت جایزه حاضر باشند ابراز تاسف کرده است.

هیلاری کلینتون در بیانیه خود تصریح کرده است:« مقامات ایرانی ستوده را به خاطر فعالیتهای حقوقی اش زندانی کرده اند و او اکنون علیرغم شرایط وخیم سلامتی اش دوران شش ساله حبسش را سپری می کند. حکومت ایران پناهی را به خاطر فیلمهایش مجازات کرده و او را به شش سال حبس و بیست سال محرومیت از فیلمسازی و ممنوعیت از خروج از کشور محکوم کرده است.»

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه آورده  است:«ما از حکومت ایران می خواهیم که فورا (نسرین) ستوده را آزاده کرده ،‌محدویت ها علیه (جعفر ) پناهی را لغو کند،‌و همچنین کلیه زندانیان سیاسی و دیگر زندانیان را که صرفا به خاطر عقاید و باورهای سیاسی و مذهبی اشان در حبس به سر می برند، آزاد کند.»

اعطای جایزه ساخاروف پارلمان اروپا به نسرین ستوده و جعفر پناهی با سفر یک هیات پارلمان اروپا به ایران همزمان شده بود و مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، پنجم آبان‌ماه گفته بود که هیئت اعزامی این پارلمان به ایران خواهان دیدار با نسرین ستوده و جعفرپناهی است تا پیام تبریک رئیس پارلمان اروپا را به آنها تحویل دهد.

این هیات قرار بود روز شنبه به ابران سفر کند و آقای شولتز گفته بود که هیئت نمایندگان پارلمان اروپا، پیام تبریک وی را به نسرین ستوده و جعفر پناهی ارائه خواهد کرد و در صورتی که دولت ایران مانع این دیدار شود، این هیئت فورا ایران را ترک خواهد کرد.

این در حالی است که رسانه های ایران روز شنبه گزارش دادند که سفر هیات پارلمانی اروپا به ایران لغو شده است.

به گزارش خبر گزاری مهر، حسین شیخ‌الاسلام، مشاور امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی، روز شنبه، ششم آبان‌ماه، با تأکید بر این که ایران هیچ پیش‌شرطی را نمی‌پذیرد، گفت: «هیئت پارلمانی اروپا قصد داشته با دو تن از زندانیان سیاسی ایران دیدار و جایزه‌ای به آن‌ها بدهند که ایران با چنین شرطی موافقت نکرد.»

از سوی دیگر یک منبع پارلمان اروپا به خبرگزاری فرانسه گفت این سفر پس از مخالفت ایران با درخواست هیئت پارلمانی اروپا لغو شد.

این منبع افزود که اعضای این هیئت آماده سفر به تهران بودند که مقامات جمهوری اسلامی در تماسی تلفنی با تاریا کرونبرگ، رئیس این هیئت، می گویند که این هیئت اجازه دیدار با برندگان جایزه ساخاروف را ندارد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.