شنبه 28th آوریل 2012 , ساعت: 10:04کد مطلب : 7349 نسخه قابل چاپ
طی بیانیه وزارت امورخارجه ایالات متحده صورت گرفت:

هشدار امریکا درباره سفر شهروندانش به ایران

وزارت امور خارجه آمریکا روزجمعه ۲۷ آوریل در بیانیه‌ای به شهروندان آمریکایی هشدار داد، پیش از سفر به ایران خطرات احتمالی چنین اقدامی را به دقت در نظر بگیرند.

وزارت امورخارجه ایالات متحده می‌گوید، شهروندان با تابعیت دوگانه ایرانی–آمریکایی ممکن است به هنگام خروج از ایران با مشکل مواجه شوند.

در این بیانیه از شهروندان آمریکایی خواسته شده به اخبار و تحولات توجه کرده و به دقت سفرهای غیرضروری را مورد بررسی قرار دهند.

به گزارش رادیو فردا وزارت خارجه آمریکا نیر در مورد این بیانیه گفتبیانیه کنونی به عنوان جایگزین «هشدار سفر» برای ایران در تاریخ ۲۱ اکتبرسال ۲۰۱۱ است تا اطلاعات بیشتری در خصوص بررسی مدارک شهروندان توسط دفتر حاظ منافع در سفارت سوییس در تهران و همچنین توانایی این وزراتخانه برای کمک به شهروندان در صورت شرایط اضطراری ارائه کند

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفته است: «برخی از عوامل در ایران همچنان با ایالات متحده تخاصم دارند. به همین دلیل، شهروندان ایالات متحده ممکن است به هنگام سفر یا اقامت در ایران بازداشت یا مورد آزار و اذیت قرار گیرند

وزارت امورخارجه آمریکا اضافه کرده است: از سال ۲۰۰۹ تاکنون مقامات ایرانی مانع خروج تعدادی از شهروندان آمریکایی ایرانی تبار، از جمله روزنامه‌نگاران و دانشگاهیان، که به دلایل شخصی یا حرفه‌ای به ایران سفر کرده بودند، شده‌اند.

این بیانیه اضافه کرده است: مقامات ایران همچنین به ناحق شماری از شهروندان آمریکایی را به اتهاماتی چون جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی بازداشت کرده اند.

وزارت امورخارجه امریکا می گوید، شهروندان آمریکایی ایرانی تبار باید پیش از سفر به ایران خطر هدف قرار گرفتن توسط مقامات ایران را در نظر بگیرند. دولت ایران در خواست دفتر حافظ منافع آمریکا برای دسترسی به شهروندان آمریکایی زندانی را رد می‌کند و تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد.

وزرت امورخارجه آمریکا با اشاره به سرکوب اقلیت های قومی و مذهبی توسط حکومت ایران از شهروندان این کشور خواسته است از سفر به مناطقی چون کردستان، سیستان بلوچستان، نواحی مرزی ایران با افغانستان، پاکستان و عراق خودداری کنند.

وزارت امورخارجه آمریکا می گوید، ایالات متحده روابط دیپلماتیک یا کنسولی با جمهوری اسلامی ندارد، به همین دلیل قادر نیست تا خدمات کنسولی یا حفاظتی در اختیار شهروند آمریکایی در ایران قرار دهد.

وزارت امورخارجه آمریکا اضافه کرده استتوانایی ما برای کمک به شهروندان آمریکایی در ایران در شرایط اضطراری به شدت محدود است


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.