دوشنبه 27th اکتبر 2014 , ساعت: 11:10کد مطلب : 68867 نسخه قابل چاپ
احمد خاتمی:

هاشمی شاهرودی گزینه ریاست مجلس خبرگان است

احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، گفته است که جانشین محمدرضا مهدوی کنی، رئیس پیشین این مجلس در ماه اسفند تعیین خواهد شد و از محمود هاشمی شاهرودی، به عنوان یکی از افرادی که «در معرض کاندیدا شدن قرار دارد» نام برده است.

به گزارش رادیو فردا آقای خاتمی، یکشنبه چهارم آبان، به خبرگزاری میزان گفته است: «چهره‌های مطرحی برای ریاست مجلس خبرگان رهبری در معرض کاندیدا شدن هستند که آیت‌الله هاشمی شاهرودی، نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری از جمله کسانی است که در معرض کاندیدا شدن قرار دارد.»

احمد خاتمی در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌ای عرب زبان جمهوری اسلامی (العالم) نیز گفته است که «شنیده‌ها حکایت از آن دارد که آقای هاشمی رفسنجانی تمایلی به نامزدی برای ریاست خبرگان ندارد.»

اکبر هاشمی رفسنجانی از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ ریاست مجلس خبرگان رهبری را بر عهده داشت و هم‌اکنون نیز عضو این مجلس است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامرضا مصباحی مقدم، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو جامعه روحانیت مبارز نیز گفته که «در گمانه‌زنی‌ها احتمال اینکه هاشمی شاهرودی ریاست مجلس خبرگان رهبری را بر عهده بگیرد زیاد است.»

آقای هاشمی شاهرودی که اکنون نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری، رئیس منصوب رهبر جمهوری اسلامی در هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه، عضو فقهای شورای نگهبان و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است، پیش از این و از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۸ رئیس قوه قضائیه بود.

او در نجف عراق به دنیا آمده است. آقای هاشمی شاهرودی بنیان‌گذار مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق، از گروه‌های سیاسی – نظامی مهم شیعه در آن کشور است.

تردید ها در خصوص ملیت عراقی محمود هاشمی شاهرودی باعث شده بود تا ریاست او بر قوه قضائیه در سال ۱۳۷۸ مورد اعتراض تعدادی از نمایندگان دوره ششم مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد؛ هرجند این اعتراض‌ها به جایی نرسید.

محمدرضا مهدوی کنی، رئیس پیشین مجلس خبرگان رهبری، ۲۹ مهر درگذشت.
مجلس خبرگان رهبری، وظیفه نظارت، برکناری و انتخاب رهبر جمهوری اسلامی را بر عهده دارد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.