جمعه 5th جولای 2013 , ساعت: 12:07کد مطلب : 47216 نسخه قابل چاپ

هاشمی رفسنجانی خواستار رسیدگی به وضعیت اهل سنت شد

هاشمی رفسنجانی خواستار رسیدگی به وضعیت اهل سنت شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مشارکت ۸۵ درصدی در انتخابات در بعضی مناطق سنی نشین بیانگر میزان علاقه مندی آنان به نظام اسلامی و حاکمیت تفکر اعتدال است.

به گزارش مهر، آیت الله هاشمی رفسنجانی ظهر پنجشنبه در دیدار علما، ائمه جمعه، استادان حوزه و دانشگاه و فعالان سیاسی اهل سنت با اشاره به حضور حداکثری این قشر در انتخابات اخیر اظهارکرد: این انتخابات، بیانگر پیروزی ملتی است که از جدال ها و تخریب های سیاسی خسته شده اند.

وی افزود: مردم تنها در پی اقدامات و برنامه هایی هستند که باری از روی دوش آنان بردارد و مشارکت ۸۵ درصدی در مناطق سنی نشین نیز بیانگر میزان علاقه مندی آنان به نظام اسلامی و حاکمیت تفکر اعتدال است.

وی بیان کرد: حضور تاثیر گذار در عرصه های مختلفی مانند انتخابات، وظیفه ای است که برادران اهل سنت به خوبی آن را ایفا کردند آنها همانند برادران شیعه در صحنه های علم، عمل، اخلاق و مسئولیت پذیری همواره درخشیده اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به خلق حماسه سیاسی در انتخابات اخیر توسط اهل سنت اظهارکرد: مطالبات اهل سنت، مطالبات ملی است که باید تا پوشیدن جامه عمل پیگری شود.

آیت الله رفسنجانی با بیان اینکه اهل سنت در انقلاب و در حوادث پس از آن با حضور گسترده در جبهه ها، شهدای زیادی تقدیم انقلاب اسلامی کردند افزود: بایستی به مشکلات اهل سنت رسیدگی شود و این فرصت به آنها داده شود تا در شرایط برابر با دیگران در جامعه به خدمتگزاری مشغول باشند.

وی با تأکید بر این که از لحاظ سنت پیامبر اکرم(ص) و نیز از جهات انسانی، مباح دانستن خون مسلمان و سایر برداشت های نادرست از دین، جایز نیست، گفت: اختلاف مذهبی بین شیعه و سنی آفت جامعه اسلامی است.

عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه شما برادران اهل سنت نیز همانند سایر شهروندان، دارای خواسته هایی هستید که باید بدانها رسیدگی شود تصریح کرد: باید شرایط زندگی اهل سنت را به گونه ای فراهم آوریم که الگویی برای سایر کشورهای اسلامی باشد.

آیت الله رفسنجانی با اشاره به اینکه قرآن کریم امت اسلام را امت واحده خوانده است از اقدام بزرگ آیت الله بروجردی در تأسیس دارالتقریب ایران و مصر افزود: قدم هایی که این مرجع عالی قدر در جهت رفع اختلاف بین شیعه و سنی برداشتند، به حق اقدام بزرگ و شایسته ای بود.

وی با اشاره به مذاکرات به عمل آورده با مقامات عربستان گفت: در آن سفر پس از مذاکرات طولانی با ملک عبدالله موافقت شد تا کمیسیون های مشترکی تشکیل و کمیته ویژه ای متشکل از علمای فرق مختلف مسئول بررسی و حل اختلافات مذهبی و عملی امت اسلام شوند.

وی افزود: این مهم بدان جهت انجام شد تا بتوانیم گام های مثبتی در جهت تشکیل امت واحده اسلام و رسیدن به راه حل های مشترک برسیم که به علت عدم پیگیری مسکوت ماند و آنچه در امروز افغانستان، سوریه، مصر و سایر بلاد اسلامی اتفاق افتاده، حاصل افراط و تفریط هایی است که جز تفرقه حاصلی در پی ندارد.

وی مشاوره های حضرت علی (ع) در صدر اسلام را الگوی مناسبی برای رفع اختلافات دانست و گفت: نباید وارد بحث هایی شویم که ثمره عملی ندارد، به طوری که امروزه شاهد وقایعی هستیم که پایان معلومی نداشته و تنها در جهت منافع معاندان اسلام است.

نماینده فعالان سیاسی و بلوچ های اهل سنت مقیم خراسان خواستار جلوگیری از اعمال سلیقه های شخصی در عرصه های مختلف شد.

جلیل رحیمی با ارائه گزارشی از فعالیت ها و مشکلات مربوط به جامعه اهل سنت به ویژه مرزنشینان، خواستار توجه به توانمندی ها و ظرفیت های آنان شد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.