پنج‌شنبه 13th سپتامبر 2012 , ساعت: 07:09کد مطلب : 23220 نسخه قابل چاپ
ادعای وزارت خزانه داری آمریکا

صادرات نفت ایران هر روز یک میلیون بشکه‌ کاهش داشته است

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید که در نتیجه تلاش های ایالات متحده، میزان صادرات نفتی ایران یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است که ماهانه پنج میلیارد دلار از درآمدهای ایران کاسته است. همزمان دو سناتور آمریکایی خواستار قطع بیشتر صادرات نفت ایران شده اند.

به گزارش رادیو فردا دیوید کوهن، معاون امور مبارزه با جرایم مالی و تروریسم وزارت خزانه داری آمریکا، روز چهارشنبه در دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک گفت که «این کاهش درآمد، حکومت ایران را وادار کرده است تا از هزینه های خود بکاهد.»

بر اساس برآوردهای صورت گرفته تا پیش از این کاهش، ایران روزانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت صادر می کرد.

ایالات متحده آمریکا ابتدای سال جای میلادی تهدید کرد که دسترسی برخی کشورها و شرکت های نفتی به بازارهای مالی ایالات متحده را قطع خواهد کرد، مگر اینکه آنها میزان خرید نفت از ایران را کم کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کوهن گفته است: «هدف ما این نیست که تولید ناخالص داخلی آنها (ایران) را تحت تاثیر قرار دهیم بلکه هدف، تحت تاثیر قرار دادن محاسبات سیاسی آنهاست.»

آمریکا و متحدان غربی اش می گویند که ایران در پوشش برنامه هسته ای خود به دنبال دستیابی به دانش ساخت سلاح اتمی است و تحریم های شورای امنیت سازمان ملل و مجازات های یکجانبه، برای وادار کردن ایران به راستی آزمایی فعالیت های هسته ای خود است.

در مقابل، ایران می گوید که به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست و فعالیت های اتمی اش ماهیت صلح آمیز دارد.

تحریم های آمریکا به این منظور طراحی شده اند تا از طریق ایجاد مانع برای معاملات نفتی موسسات و کشورهای خارجی با ایران، راه کسب درآمد و انتقال آن به بانک مرکزی جمهوری اسلامی مسدود شود. بانک مرکزی متهم است که منابع مالی در اختیار برنامه هسته ای ایران قرار می دهد.

با این حال، کشورهایی که از میزان واردات نفتی خود از ایران کاسته اند به طور موقت از شمول تحریم های آمریکا معاف شده اند. بسیاری از واردکنندگان عمده نفت ایران از جمله چین، ژاپن و هند از این تحریم ها مستثنی شده اند.

دیوید کوهن روز چهارشنبه گفته است: «تحریم ها به طور موثری بانک های ایرانی را از دسترسی به بازارهای مالی بین المللی بازداشته است. در حال حاضر، حکومت ایران از دسترسی به سیستم مالی بین المللی محروم شده است.»

تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا فشارهای مالی شدیدی به سیستم اقتصادی ایران وارد کرده است ولی با این حال، اسرائیل از دولت اوباما خواسته تا اقدام های شدیدتری علیه تهران به مرحله اجرا در آورد.

میت رامنی، نامزد جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت اوباما را متهم کرده است که در برابر اسرائیل سخت گیر بوده ولی در برابر ایران سختگیری زیادی از خود نشان نداده است.

دیوید کوهن می گوید که باز بودن دریچه های دیپلماتیک به روی ایران «دائمی» نیست. وی از بیان جزئیات بیشتری در این زمینه خودداری می‌کند.

دولت آمریکا اخیرا اعلام کرده است که قصد دارد تا تحریم های جدیدی را به مرحله اجرا در آورد و هدف آن، بانک های خارجی هستند که مبادلات مالی را برای بخش نفت ایران یا برای دو موسسه بزرگ نفتی این کشور، یعنی شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفتیران که سهم اصلی را در تجارت نفت ایران ایفاء می کنند، انجام می دهند.

دیوید کوهن می گوید که اعمال تحریم علیه ایران و سوریه، یک استراتژی «خیلی بهتر از جنگ است.»

 نامه دو سناتور آمریکا درباره فروش نفت ایران

در همین حال، دو سناتور آمریکایی از دولت اوباما خواسته اند تا فشار بر کشورهایی که از ایران نفت می خرند را افزایش داده تا از میزان واردات خود از تهران بکاهند.

سناتور مارک کرک و رابرت مندز در نامه ای به هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته اند که به اعتقاد آنها، دولت باید کشورهای مصرف کننده نفت را متقاعد کند که به منظور مستثنی ماندن از تحریم‌های آمریکا برای ۱۸۰ روز دیگر، از میزان خرید نفت از ایران تا ۱۸ درصد بکاهند.

دولت آمریکا برای کشورهایی که از میزان واردات نفت از ایران «به نحو قابل توجهی» کم کنند معافیت های ۱۸۰ روزه از تحریم های خود قائل شده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، واژه «به نحو قابل توجه»، ابهام برانگیز است.

به همین منظور، دو سناتور آمریکایی در نامه خود تصریح کرده اند: «به اعتقاد ما “کاهش قابل توجه” به معنی کاسته شدن ۱۸ درصدی از خرید نفت ایران است، حال از طریق گرفتن تخفیف باشد یا از طریق کاهش مقدار واردات، و روند باید به گونه ای باشد که خرید نفت از ایران به طور کامل قطع شود.»

به گزارش رویترز، پس از اینکه ایالات متحده آمریکا در ماه مارس ژاپن را از تحریم های خود معاف کرد، کاهش ۱۸ درصدی خرید نفت از ایران محقق شد. نماینده ویژه آمریکا در امور انرژی گفته است که ژاپن واردات نفت از ایران را بین ۱۵ تا ۲۲ درصد کاهش داده است.

کرک و مندز در نامه خود نوشته اند که روند کاهش واردات نفت باید ادامه یابد چرا که اداره اطلاعات انرژی، شاخه مستقل وزارت انرژی آمریکا، دریافته است که کشورهای عربستان، عراق و لیبی تولید خود را افزایش داده و جای خالی ایران را تا حدودی پر کرده اند.

با این وجود مقامات جمهوری اسلامی معتقد هستند که تحریم ها تا کنون بر اقتصاد ایران تاثیری نداشته و برنامه هسته ای ادامه خواهد یافت.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.