یکشنبه 8th آوریل 2012 , ساعت: 01:04کد مطلب : 4707 نسخه قابل چاپ
پشت پای بشار اسد به توافق صلح

نظامیان سوری برای عقب نشینی از شهرها آماده نیستند

دو روز مانده به پایان مهلت برای طرف‌های درگیر در سوریه برای پایان دادن به خشونت‌های مسلحانه، دولت سوریه اعلام کرده است که هنوز برای خارج کردن نیروهای نظامی از شهرها و مناطق مسکونی آماده نیست.

به گزارش بی بی سی وزارت امور خارجه سوریه در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که نیروهای ارتش سوریه تنها در شرایطی عقب‌نشینی خواهند کرد که افرادی که در این اطلاعیه “گروه‌های تروریستی” خوانده شده‌اند، ضمانت‌نامه‌ای مکتوب برای توقف درگیری‌های مسلحانه ارائه کنند.

این در حالی است که پیش تر بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، در چارچوب طرح صلح پیشنهادی مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، پذیرفته بود که از روز سه‌شنبه ۱۰ آوریل نیروهای دولتی را از مناطق مسکونی خارج کند.

در چارچوب طرحی که کوفی عنان، فرستاده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، برای پایان دادن به خشونت‌ها و برقراری آرامش در سوریه ارائه کرده است، انتظار می‌رود تمام طرف‌های درگیر در این کشور از روز سه‌شنبه دهم آوریل به برخوردهای نظامی پایان دهند و از ۴۸ ساعت بعد از آن (۱۲ آوریل) آتش‌بس کامل در سوریه برقرار شود.

شدت یافتن خشونت‌ها

با نزدیک شدن موعد ضرب‌الاجل برای برقراری آتش‌بس در سوریه، مخالفان دولت گفته‌اند که عملیات نظامی ارتش علیه مخالفان بشار اسد در روزهای اخیر شدت یافته و تلفات این خشونت‌ها رو به فزونی گذاشته است. مخالفان دولت می‌گویند که در حمله‌های اخیر نیروهای ارتش این کشور در روز شنبه ۷ آوریل نزدیک به ۱۶۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

براساس گزارش‌ها در حمله نیروهای نظامی به شهر لطامنه در استان حماه بیش از ۴۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

تصاویر تاییدنشده ویدئویی از شهر حمص نشان می‌دهد که دست‌کم ۱۳ نفر به طور دسته‌جمعی به قتل رسیده‌اند. یکی از ساکنان این شهر گفته است که در نزدیکی خانه‌اش شاهد خودروهای زرهی و افراد مسلحی بوده است که به غیرنظامیان حمله می‌کردند.

رابرت فورد، سفیر آمریکا در سوریه نیز گفته است که مقامات سوری باید به یاد داشته باشند که دنیا شاهد اقداماتشان است.

در چارچوب طرح صلح در سوریه، تمام طرف‌های درگیر در این کشور از روز سه‌شنبه آینده باید به برخوردهای نظامی پایان دهند و از ۴۸ ساعت بعد از آن (۱۲ آوریل) آتش‌بس کامل در سوریه برقرار شود

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز جمعه، ششم آوریل، با صدور بیانیه‌ای، از مقامات سوریه به دلیل ادامه حملات نظامی به شهرها و مناطق مسکونی به شدت انتقاد کرد و خواهان توقف فوری عملیات نظامی در سوریه شد.

در عین حال، مخالفان دولت سوریه، مقامات دولت آمریکا و بسیاری از کشورهای منطقه، نسبت به تعهد دولت سوریه برای اجرایی کردن این طرح صلح ابراز تردید کرده‌اند.

مقامات رسمی سوریه گفته‌اند که این حمله‌ها ناشی از فعالیت افراد مسلح شورشی است که از عقب‌نشینی نیروهای ارتش از شهرهای سوریه بهره‌برداری می‌کنند.

 


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.