چهارشنبه 9th سپتامبر 2015 , ساعت: 02:09کد مطلب : 84613 نسخه قابل چاپ
پاسخ رهبر جمهوری اسلامی به حسن روحانی

نظارت شورای نگهبان در انتخابات، استصوابی و مؤثر است

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی  صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار  قشرهای مختلف مردم، نسبت به آنچه که وی تلاش‌های آمریکا برای نفوذ از برخی روزنه‌ها نامید هشدار داد و با اشاره به انتخابات اسفند ۹۴، گفت : نتیجه‌ی هر انتخابات نیز مانند تک‌تک آرای مردم، حق‌الناس است و با همه‌ی وجود، از این حق ملت، دفاع خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد شدید از کسانی که سعی می‌کنند چهره‌ی آمریکا را فرشته‌ی نجات جلوه دهند گفت: دین و انقلابی‌گری به کنار، وفاداری به مصالح کشور و عقل چه می‌شود؟ کدام عقل و وجدان اجازه می‌دهد ما جنایتکاری مانند آمریکا را بزک کنیم و دوست و مورد اعتماد جلوه دهیم؟
وی با هشدار درباره‌ی سیاست‌ها و روش‌های نفوذ آمریکا افزودند: شیطانی را که ملت از در بیرون کردند درصدد است از پنجره برگردد و ما نباید اجازه‌ی این کار را بدهیم.
به ادعای وی  دشمنی آمریکایی‌ها  با ملّت ایران، پایان‌ناپذیر است  و به‌عنوان نمونه خاطرنشان کرد: در همین روزهای بعد از برجام و توافقی که هنوز سرنوشتش در ایران و آمریکا درست معلوم نیست، آمریکایی‌ها در کنگره مشغول توطئه و طراحی مصوبه‌ای برای مشکل‌تراشی علیه ایران هستند.
وی تنها راه پایان‌یافتن توطئه‌های آمریکایی‌ها را، اقتدار ملی ایرانیان خواند و افزود: باید به‌گونه‌ای قوی شویم که شیطان بزرگ از نتیجه‌بخشی دشمنی‌های خود مأیوس شود.
وی  تلاش آمریکایی‌ها برای مذاکره با ایران را بهانه‌ای برای نفوذ و تحمیل خواسته‌های کاخ سفید خواند و تأکید کرد: ما فقط در قضیه‌ی هسته‌ای آن هم به دلایل مشخص و اعلام‌شده اجازه‌ی مذاکره دادیم که بحمدالله مذاکره‌کنندگان نیز در این عرصه خوب ظاهر شدند اما در زمینه‌های دیگر با آمریکا مذاکره‌ای نمی‌کنیم.
آیت‌الله خامنه‌ای افزود: البته ما با همه‌ی کشورها به‌جز شیطان بزرگ در سطوح مختلف «دولتی، اقوام و ادیان»، اهل مذاکره و تفاهم هستیم.
وی همچنین با جعلی خواندن اسرائیل افزود: برخی صهیونیست‌ها گفته‌اند با توجه به نتایج مذاکرات هسته‌ای، ۲۵ سال از دغدغه‌ی ایران آسوده شده‌ایم اما ما به آنها می‌گوییم شما ۲۵ سال آینده را، اصولاً نخواهید دید و به فضل الهی، چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت.
آقای خامنه‌ای در بخش پایانی سخنان خود  به بیان نکاتی درباره‌ی انتخابات اسفند ۹۴ پرداخت و  با انتقاد از کسانی که از یک سال و نیم قبل درصدد انتخاباتی‌کردن فضای کشور برآمده‌اند گفت: این موضوع به مصلحت کشور نیست، زیرا وقتی فضای رقابت و تعارضات انتخاباتی اصل می‌شود، مسائل اصلی به حاشیه می‌رود و این به نفع مردم و کشور نیست اما اکنون زمان طرح برخی نکات انتخاباتی فرا رسیده است.
وی افزود: به دلیل همین اهمیت بی‌بدیل، برگزاری انتخابات در ایران در ۳۷ سال گذشته، به هیچ علتی و در هر شرایط سخت و دشوار، حتی یک روز به تأخیر نیفتاده است البته برخی سیاست‌بازان در مقاطعی در این زمینه تلاش کردند اما جلوی آنها گرفته شد.
خامنه‌ای با اشاره به تبلیغات بی‌وقفه‌ی آمریکا و عواملش ضد انتخابات در ایران خاطرنشان کردند: آنها در همه‌ی دوران رژیم طاغوت حتی یک بار به انتخابات
آیت‌الله خامنه‌ای با ادعای  سالم‌بودن همه‌ی انتخابات ۳۷ سال گذشته افزود: انتخابات در ایران، با معیارهای متعارف بین‌المللی نیز از سالم‌ترین و بهترین انتخابات است اما متأسفانه عده‌ای در داخل در اقدامی غلط در سلامت انتخابات خدشه می‌کنند و حتی از قبل از انتخابات از تقلب و دغدغه‌ی ناسالم‌بودن انتخابات حرف می‌زنند.
رهبر جمهوری اسلامی  حضور پرشور ملت در همه انتخابات ۳ دهه اخیر را نشانه اعتماد به نظام دانست و افزود: چرا عده ای با طرح دغدغه‌های دروغین و مباداگویی‌های بی مبنا، این اعتماد را خدشه دار می‌کنند؟ بدیهی است که در موضوع سلامت انتخابات مراقبتهای شدیدی به عمل می آید و به کسی اجازه چنین کارهایی داده نمی شود پس تکرار این حرفها با چه هدفی صورت می گیرد؟
وی در بحث مراقبت از سلامت انتخابات، به نقش قانونی و مؤثر شورای نگهبان اشاره کرد و افزود: از بزرگترین برکات شورای نگهبان این است که مراقب هر گونه خطا و اشتباه است که البته دستگاههای دیگر هم در این زمینه، فعال هستند.
رهبر جمهوری اسلامی در تبیین سلامت انتخابات پس از انقلاب مدعی شد : البته در برخی انتخابات گزارشهایی در مورد اشکال در انتخابات وجود داشت که دستور بررسی دقیق داده و معلوم شد آنگونه نبوده است، ضمن اینکه گاه در گوشه و کنار، مشکلاتی و تخلفاتی نیز وجود داشته اما هیچکدام در نتیجه انتخابات مؤثر نبوده است.
رهبر جمهوری اسلامی ، رأی مردم را به معنای واقعی کلمه «حق الناس» خواندند و تأکید کرد: مراقبت از رأی هر ایرانی، «واجب شرعی و اسلامی» است و هیچ کس حق ندارد در این امانت خیانت کند ضمن اینکه «نتیجه آرای» مردم نیز مظهر کامل حق الناس است و همه باید در مراقبت و دفاع از آن تلاش کنند.
وی  ایستادگی در مقابل اصرار عده ای برای باطل اعلام شدن نتیجه انتخابات ۸۸ را نمونه ای از صیانت از نتایج آرای ملت و دفاع از حق الناس برشمردو ادعا کرد : ۴۰ میلیون نفر با حضور پرشور، به میدان آمدند، نتیجه انتخابات نیز هرچه بود ما بطور کامل از آن دفاع می‌کردیم، همچنانکه در همه انتخابات دیگر نیز پشت نتایج آرای ملت هرچه باشد می ایستم و اجازه خدشه در آن را نمی دهم.
رهبر جمهری اسلامی در سخنانی که به نظر می رسد پاسخی به اظهارات اخیر روحانی در مورد حدود اختیارات شورای نگهبان است  با اشاره به حرفهایی  که در باب انتخابات درباره وزارت کشور و شورای نگهبان زده می‌شود تأکید کرد: شورای نگهبان چشم بینای نظام در انتخابات است و در همه دنیا، چنین نهادی با اسم‌ها و عناوین متفاوت وجود دارد.  نظارت شورای نگهبان در انتخابات، استصوابی و مؤثر است و این نظارت بخشی از همان حق الناس است و باید آن را رعایت و حفظ کرد.
خامنه ای  با تأکید بر ضرورت احراز صلاحیتها در انتخابات افزود: شورای نگهبان مراقبت می‌کند که اگر به علت برخی کوتاهی‌ها، افراد بی صلاحیت، به عنوان نامزد وارد عرصه انتخابات شدند، جلویش را بگیرد و این حق قانونی، منطقی و عقلی شورا است.
پیش از این حسن روحانی از دخالت شورای نگهبان در انتخابات و فراتر رفتن از نقش نظارتی این نهاد محافظه کار انتقاد کرده بود و نظارت استصوابی را  کرده بود.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.